Dva proti Říši

Dva proti Říši
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1577 1577

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

gladya
14.02.2019 5 z 5

Příště radši něco třeba od Forsytha, tam jsou borci pořádně na akci připravení, proti tomu tihle působí skoro amatérsky.
A teď vážně. Jak těžké to parašutisté měli, jak zdecimovaný už byl odboj, jak nedokonalé měli informace o situaci v protektorátě, jak moc museli riskovat, když bylo nutné zapojit další lidi, to vše jejich hrdinství dělá ještě větší. Vždyť úspěšně provedli atentát na 3. osobu Říše. Že tento cíl byl pravděpodobně dosažitelnější než jiní nacističtí pohlaváři, úspěch nesnižuje, vybrat reálný cíl je také umění.
Hrdinové v akci jsou v knížce živí lidé se slabinami, ne dokonalí superhrdinové. Tím víc smekám.
Jsou ukázána i dilemata, která museli řešit ti, kdo parašutisty do akce poslali. I to, proč byla taková akce nutná, i za cenu kruté pomsty ze strany okupantů.

Oceňuji, že tam jsou části psané z pohledu Němců.

Obdivujeme hrdiny, kteří riskovali život svůj i své rodiny. To každý nedokáže. Strach zapojit se do odboje a pasivita jsou pochopitelné. Bohužel bylo dost těch, kdo aktivně kolaborovali. I to je v knížce zmíněno.
Takové knížky jsou opravdu potřeba. Zvlášť, když jsou opravdu dobře napsané.

LaPetja
05.02.2019 5 z 5

Na tuhle knihu si najděte klid, budete se potřebovat soustředit. Ne proto, že by kniha byla psána zmateně či těžkým jazykem. Ale proto, že nebudete chtít, aby vám utekla jediná myšlenka! Skvěle sepsaný příběh českých hrdinů, příběh o zradě, cti, lásce i neskutečné vůli. V díle najdete nejen vše kolem parašutistů, jejich přípravy i provedení atentátu, ale také pohled ze strany německé. Knihu doporučuji i těm, kteří se válečné tématice vyhýbají. Před panem Šulcem smekám, kdyby šlo hvězd 6, dostal by je.

misa_k
30.01.2019 5 z 5

Sice nikdo nemůže vědět, co si jednotlivé postavy řekly, ale i přesto podle mě nejlepší zpracování této události.

Nestorkea
28.01.2019 5 z 5

Úžasně čtivá kniha o důležitém období našich dějin. Hrdinství našich předků je neskutečné. Hluboce se mě dotkla, děkuji autorovi za pohlcující četbu. Nedovedu si představit, že hrdinové obětovali své blízké pro dobro vlasti. Za to, jak dnes žijeme, vděčíme hrdinům války.

rickiwolf
28.01.2019 5 z 5

Výstižné pojednání o důležité historické události českých dějin. Velmi se mi to líbilo.

RuzovaPanterka
16.01.2019 5 z 5

Uff, přečteno za několik hodin. Pro mě velmi silné na emoce, neboť žiju v Lidicích a ta minulost je tu neustále přítomná... Příběh je napsaný čtivě a naprosto autenticky. Pokud jsem si někdy po přečtení této knihy představila Kubiše a Gabčíka, mluvili a jednali přesně jako v této knize. Kdyby to šlo dam těch hvězdiček i více!

Kuža007
02.01.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha plná emocí. Inspirováno skutečnou událostí. Událostí, která patří mezi naše nejvýznamnější.

KnihomolkaEva
01.01.2019 5 z 5

Tato kniha byla skvěle napsaná a vzbudila ve mně mnoho emocí. I když jsem samozřejmě věděla, jak to dopadne, stejně jsem se nemohla odtrhnout.

Ivaiva
29.12.2018 5 z 5

Kniha, od níž se neodtrhnete, ačkoliv víte, jak vše dopadne. Příběh o neuvěřtitelném odhodlání, statečnosti, odvaze, ale i zbabělosti.

Warty
13.12.2018 5 z 5

Velice dobře a čtivě napsané. Přestože člověk ví dopředu, co se stane a jak to dopadne, i tak je to velmi napínavá kniha. Mohu jen vřele doporučit.

Babo
05.12.2018 5 z 5

Příběh Gabčíka a Kubiše asi zná většina Čechů . Ale Jiřímu Šulcovi se podařil ten velký zázrak a všechny aktéry té hrůzné doby znovu oživit . Podařilo se mu vystavět pomník všem těm statečným bez zbytečného patosu , se všemi lidskými chybami , se všemi sny ,ale i pochybnostmi .
Je to prostě skvěle zachycená doba , na kterou bychom neměli zapomínat .
Napsala bych , že by se měla stát povinnou četbou ,ale raději ne .
Ta je přece tak otravná . A to by si toto skvělé dílo opravdu nezasloužilo .

bararich8
03.12.2018 5 z 5

Jedno z nejhorších počtení. Nenechte se ale mýlit, nemyslím um spisovatele, ten je naprosto v pořádku, ale ta fakta, vědomí, že tohle se opravdu dělo, z toho mrazí a na konci se do očí derou slzy. Je to fakt síla a autor se s tím výborně popasoval.

prochajda
23.11.2018 5 z 5

Strhující čtení. Velmi čtivá kniha o skutečných událostech naší minulosti. Kéž, by byl tento příběh pouze smyšlený. Doporučila bych tuto knihu jako povinnou četbu. Dávám 2x5 hvězdiček.

iveta3867
15.11.2018 5 z 5

Rozhodně další z těch nejlepších knih, co jsem kdy četla.. mrazivý příběh, poutavá četba.. slovo nádhera se tu nehodí a přesto se mi chce použít..

antonin0999
17.10.2018 5 z 5

Děkuji panu autorovi za knihu, která vypráví o skutečných událostech, jejichž zápletku většina z nás zná, takovým způsobem, že strčí do kapsy většinu dnešních moderních thrillerů.
Jiří Šulc nevynechal nic z brutality reality. Doporučuji. Bez příkras.

wee_n
06.10.2018 5 z 5

Kdyby šlo víc hvězdiček, dám rozhodně víc. Jak už tu bylo řečeno, i já se ze začátku bála smyšlených dialogů. Ve finále se ale nebylo vůbec čeho bát. Kniha je krásně napsaná, je čtivá, a rozhodně by měla být povinnou četbou. Na konci jsem se pár slzám neubránila, boj v kryptě byl hodně silný.

gallovl
03.10.2018 5 z 5

Děkuji pane Šulci za osvěžení dávno zapadlých pocitů, že ne všichni Češi myslí (mysleli) jen na to, jak někoho oškubat, znemožnit a potupit.
Napsal jste to báječně a doufám, že budete v tomto trendu pokračovat.
Vzdávám hold všem, kteří to nevzdali!

Killingjoke
01.10.2018 5 z 5

Píše se 27. květen 1942 a v jedné ze zatáček pražských Holešovic se ukrývají výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, aby zde provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Gabčíkův zaseknutý samopal Sten sic svůj úkol nesplnil a ani Kubišem hozená bomba Heydricha na místě nezabila. Zranila jej však tak, že Heydrich 4. června zranění podlehl... Atentát provedený při Operaci Anthropoid u nás zná každé dítě a pokud ne, asi je ve školách něco špatně. Je to příběh z nejtemnější hodiny historie naší malé zemičky, ukázkou nesmírné odvahy a vůle odporu, jenž však v sobě nese jistou pachuť kontroverze, kterou vyvolaly následné nacistické represe a temný osud Lidic a Ležáků. Jiří Šulc, dlouholetý aktivní vojenský zpravodajec, servíruje notorický známý příběh ve své výtečné románové prvotině. Znovu tak ožívají osudy vlastenců, kteří nikdy nesložili zbraně a za svou domovinu položili vlastní životy... Styl psaní knihy mi přišel naprosto v pořádku. Příběh lehce plyne a historická fakta jsou zde proloženy přijatelnou historickou fikcí, která historickým postavám dodává větší punc osobitosti. Dva proti říši jsou výborným románem a víc než důstojnou beletristickou rekonstrukcí, asi nejlepší jakou jsem na toto téma kdy četl.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Vynikajici kniha, velmi poutave vyliceny atentat na Heydricha. Oproti jinym kniham mi prijde pravdivejsi popis udalosti.

demosh
26.08.2018 5 z 5

Když se silný příběh sám o sobě ještě skvěle převypráví, nemůže vzniknout nic jiného než nezapomenutelná kniha. Nemyslím že je potřeba více chválit ta kniha určitě patří do povinné četby našich dětí.