Dva proti Říši

Dva proti Říši
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1576 1576

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

hanka24
11.08.2019 5 z 5

Velmi silný příběh. Dobře popsáno, co předcházelo akci Anthropoid i akce samotná. I když se jedná o román, nemám pocit, že by se autor nějak příliš odklonil od skutečnosti. Odvaha, s jakou odolavali v kostele proti německé přesile, je obdivuhodná. A historie se neptá na kdyby, ale co by kdyby měl K. Čurda stejně odvahy jako oni, mohli se třeba dožít konce války, mohlo být vymazano v Čechách ještě víc vesnic .....

JP
09.08.2019 3 z 5

Téma samotné opět nese knihu a prodává se samo o sobě víc, než její kvalita. Na literaturu se dá dívat různými způsoby. A Češi zvláštním způsobem inklinují a cítí pouto k druhé světové válce, i generace poté, co šla mimo ně, jen v ozvěnách, se k ní tvůrci v literatuře i filmu neustále vracejí, ač ji znají pouze z vyprávění a dokumentů a není se čemu divit, je to šťavnaté a výživné téma. Takže tahle fiktivní rekonstrukce do pozadí toho co atentátu předcházelo je definitivně čtenářsky vstřícná, zároveň jí ale nemůžu věřit (není nad to udělat si svoji epicko dramatickou verzi události a prodat to jen pro fakt, že je to o daném subjektu), samozřejmě, snaží se to být autentické, jak jen nejlépe to jde, nicméně nikdy to neodrážejí realitu, pouze její navození, přiblížení, to v mém žebříčku automaticky znamená ústupek ze strany autora, který překrucuje fakta tím, že si háže mincí, vymýšlí, překrucuje něco, co nemůžeme vědět, jak doopravdy bylo. A tady je ten problém, ono to bylo. Z tvorby autora je navíc očividné, že je to žánrový rutinér. Zkreslené hodnocení, zase jaksi z povinnosti, jako kdyby téma určovalo sílu i význam díla. Proč je třeba Vančurova 'Markéta Lazarová' v pozici, kde je... a 'Dva proti říši', hrající jen na téma, ke kterému cítíme povinnost se vyjádřit kladně, jsou tady? Řekl bych, že Vančurova kniha má nesporně vyšší kvality... a jde v podstatě o totéž, historická románová fikce. Tady pro mě Šulc selhává, protože coby autor nepřináší absolutně nic. Pro mě je literatura definitivně o tom, být autorem svého díla, v opačném případě jsou totiž 'Dva proti Říši' jen vychytralý marketingový tah. Ať se dívám z kterého úhlu chci, nelíbí se mi to.

pavlinka0250
15.07.2019 5 z 5

Měli bychom si vážit toho,že žijeme v míru a v této době a ne se zabývat hloupostmi. Za to,že tu vůbec jsme a jak si žijeme ,vděčíme všem ,kteří položili své životy za naši vlast.
Strhující čtení,velice dobře zpracováno. Vtáhne vás to do děje a vypustí na konci knihy totálně zdecimované i když tento skutečný příběh znáte a víte jak dopadne.
Děkuji panu Šulcovi za nádhernou knihu.
Doporučuji k přečtení a dávám jasných *****

Anahk1
02.07.2019 5 z 5

Všichni ti co bojovali za naší vlast a svobodu mají můj neskonalý obdiv i za tak vysokou cenu, kterou musel český národ zaplatit za operaci Andropoid. Skvěle napsaná knížka, ikdyž s jasným koncem, ale to jí na "kráse"neubralo.. doporučuji, stojí za přečtení .. !!!

ThomasRuhe
21.06.2019 4 z 5

Události okolo atentátu na Heydricha jsou mi všeobecně známy, takže při čtení nešlo o zjištění překvapivého děje nebo konce. Prvotním cílem se stal způsob jakým to Jiří Šulc sepsal. Myslím, že se mu to povedlo, od příprav v Anglii, až po závěrečnou přestřelku v kostele.
Zajímavé jsou i pochybnosti nad atentátem. Úvaha, zda-li pozdější německá odveta na českém obyvatelstvu nebyla příliš vysokou cenou. 80%.

Richisa
11.06.2019 5 z 5

Tak tohle byla opravdu jízda... Úžasně živé postavy, vše krásně podané.

Velmi mi to připomnělo román Zatím dobrý, svou životností a strhujícím dějem, tady měl autor složitější práci, protože všichni hrdinové jsou mrtví.

Líbil se mi i pohled vyšetřovatelů. Ať se nám to líbí nebo ne, i to byli lidé konající svou práci a snažící se o úspěch svého počínání...

Byla to strašná doba a já jsem ráda, že o tom mohu jen číst. Tím lépe, když je kniha takto výborná...

Jednoznačně doporučuji.

havranice
02.06.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem tohoto autora objevila. Patří mu velký dík za to, že tuto historickou látku pro nás ostatní tak důkladně nastudoval a pak nám ji předložil v podobě strhujícího románu. Příběh je čtivý, napínavý, plný spousty dobře zakomponovaných historických faktů, dá pocítit dobovou atmosféru a spoustu politických souvislostí. Kniha je podobně vynikající jako román Zatím dobrý od Jana Nováka zpracovávající podobnou formou příběh bratří Mašínů, ten to měl ale jednodušší, protože Mašínové mu to vše odvykládali. V knize je dost postav, chvílemi
jsem se v nich trochu ztrácela, ale ony tam prostě historicky patří. Autor i tak některé postavy pro zjednodušení vynechával, aby kniha zůstala přehledná. Myslím, že to vybalancoval skvěle, je dobře, že ve jménu ještě větší čtivosti neobětoval víc. Příběh i postavy působí autenticky. Vůbec není samozřejmé, že to tak je, některé knihy, které se u nějaké historické události snažily o totéž, jsem vůbec nedokázala dočíst, strašně mi vadil ten vjem smyšlených dialogů, a že prostě čtu něčí na historickou událost naroubované fantazie. Tady žádné takové pocity nevznikly. To se povede takto málokdy. Delší dobu toužím udělat si jasněji v našich dějinách 20.stoleti, proniknout do toho hlouběji, více pochopit souvislosti. Takovéto knihy jsou v tom ohromnou pomocí. Hned jsem objednala další knihy od tohoto autora.

Kachneci
26.05.2019 5 z 5

Je neuvěřitelné, jak moc mě příběh dokázal pohltit. A to i navzdory skutečnosti, že člověk ví, jak to celé dopadne......

zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Další z vynikajících knih mého oblíbeného autora, která nesmí chybět v mé knihovně :-)))
Bravurně popsaná historie maximálně čtivou formou.
Vřele doporučuji všem, kdo se alespoň trochu zajímá o historii a zároveň si chce fakt dobře počíst.
Pozor! Upozornění! Autor Jiří Šulc je silně návykový :-)))

Mona-Amel
06.05.2019 5 z 5

Jiří Šulc se tímto počinem zařadil do poličky mých oblíbených autorů - kniha je velice dobře napsaná, čtivá a velice zajímavým způsobem ukazuje na jednu z nejhorších kapitol českých, evropských i světových dějin. Více takových autorů! :)

ritz
03.05.2019 4 z 5

Výborná knížka, velmi čtivě napsaná.

Kolistka
02.05.2019 5 z 5

Naprosto skvěle kniha.

RaDaR26
22.04.2019 5 z 5

Skvěle zpracovaná kniha. Autor si zaslouží velké uznání! Kniha by měla být jednoznačně zařazena na seznam povinné literatury, protože s její pomocí se studenti ponoří do protektorátní doby a porozumí všem událostem, které se pojí s atentátem na Reinharda Heydricha.

candy
18.04.2019 5 z 5

Jednoznačně bych doporučila jako povinnou četbu!

Bublinka.
12.04.2019 5 z 5

Neskutečná. Skvělé zpracování důležité a smutné události. Můžu tady asi vychrlit spoustu a spoustu dalších superlativ a bude to málo.
Člověk to prožívá od začátku až do nevyhnutelného konce, který všichni známe, stejně pořád musí čtenář parašutistům držet palce, co kdyby náhodou.

Endy17
02.04.2019 5 z 5

Vynikající!
Historické události v souvislostech, které jsem si nikdy neuvědomil, podané záživnou formou. Precizní literární zpracování skutečných událostí, objektivní a zároveň strhující.

Rihatama
28.03.2019 5 z 5

Naše dějiny známe. Viděla jsem Protektora i Antropoid. A přece jsem si nemohla nenechat ujít Dva proti Říši. I když dočíst knihu až do konce chtělo trochu přemlouvání. Všichni víme, jak to dopadlo... Míra detailu je ohromující, byť cenu za literární zpracování tato historická událost jistě trochu zaplatila. Pravda, naši odbojáři a atentátníci z uvedeného popisu nevychází moc dobře. Chvílema si člověk myslí něco o bandě diletantů. Neumí pořádně skákat z padáků, nedokáží přežít bez cizí pomoci, jak to jde, utíkají za maminkou nebo za svou holkou. Jenže kdo měl odvahu postavit se hitlerovskému Německu a jeho bezbřehé a nepochopitelné aroganci, násilí a bezpráví na československém (nejenom) lidu, pro mě bude vždycky hrdina na tom nejvyšším piedestalu. Řekněme pravdivý obraz naší společnosti v dobách nejtěžších. Odpůrci násilných režimů přinášející nejvyšší oběti se hledali (a hledají) obtížně. Kolaboranti, oportunisti a zmetci se našli vždy a snadno. Kolik takových Čurdů žije mezi námi? I když co já vím, v pohodlí svého bezpečí... Teď hlavně nezapomenout, aby naši vojáci, jejich rodiny, Lidičtí a další a další neumírali nadarmo.

hayalet
26.03.2019 5 z 5

No, tohle bylo literární sousto. Nemám ráda násilí a jsem ráda, že autor ho tam moc nedal, i když to muselo být těžké. Četla jsem toho o útoku na RH a operaci Anthropoid už hodně a tak jsem sáhla i po této knize. Obdivuji hlavně rodiny, co u sebe schovávali parašutisty. Velký čin, kruté následky. Kniha stojí určitě za přečtení.

petr3954
24.03.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Nejsem knihomol jako spousta lidí tady a tak si dovolím napsat, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Jsem Čech nejen při mistrovství světa v hokeji. Tady mi při čtení běhal mráz po zádech. Dávám jednoznačně 5 hvězd. Koupil jsem již další knihy, ale obávám se, že tuto již nic nemůže překonat... Snad pro mé češství. Snad Zrádci??? To ale příště.

Landys
02.03.2019 5 z 5

Knizka je skvela! Priznam se, ze jsem ji v prubehu nekolikrat odlozila a chvili musela nad tim vsim premyslet. Bylo mi z toho vseho hrozne smutno. Dle meho nazoru by si tuto knizku mel precist kazdy!