Kacíři Duny

Kacíři Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32976/bmid_kaciri-duny-MaM-32976.jpg 4 338 27

Duna série

Boj o planetu Arrakis, o zázračné koření a především o moc nad celou známou částí vesmíru nabývá na síle. Kromě Atreidů a Harkonnenů je jednou z hlavních figur ve hře "ghola" Duncan Idaho. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autoru získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě. Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: ISBN 80-7214-977-6 je chybné, správné ISBN je 978-80-7214-977-3.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Heretics of Dune , 1984

Hadati
14.12.2016 3 z 5

Příběh se opět posunuje daleko do budoucnosti, nyní 1500 let od událostí knihy Božský imperátor Dune, tedy 5000 let od událostí původní Duny. Posledním pojítkem s dávnou minulostí je ghola Duncan Idaho, kolem kterého se odvíjí většina příběhu. Čtenáře této série jistě nepřekvapí, že je příběh opět plný politických a náboženských hovorů. V druhé polovině knihy se pak dočkáme i nějaké té akce. Pokud vás zklamalo, co udělal Herbert v předchozí knize z Duny, ani teď vás jeho úděl nenadchne. Duna je sice opět pouštním světem, ale vládnou zde úplatní kněží a z hrdého fremenského lidu zbyla sotva vzpomínka. Na konci knihy vás pak čeká zvrat, který fanoušky srazí ještě více, než „zelená“ Duna v předchozím románu.

marcela6183
11.10.2015 4 z 5

Co asi tak přesně vidět na pátém díle šestidílného eposu? Přece to ještě nekončí, něco se tak děje a vypráví se několik paralelních linií. Proto rozumím tom, že jsou někteří unaveni a ne všichni najdou sílu dočíst
Měla jsem krizi někde kolem třetiny knihy. Motaly se mi postavy. Je to Duncan, není to Duncan, kolikátá je to, kruci, inkarnace... Nasvíc Harkonnenové v trapu, Atreidové do počtu, Corrinové pro ostudu. Takže obtížněji se přizpůsobuju.
Ukazuje se, jak mo chybí přequel. Že Ctěné Matre prchají před někým z dávné minulosit (haha) - nejpepší zlo je neznámé zlo bez tváře. Nicméně i Datrh Vadera nám nakonec ukázali.
Pozitivně vnímám posun v ději a konečně zase i více vyprávěčského a dějového umu, než filozofického a náboženského (tlachání) rozjímání. Strhující příběhové čtení. Trochu mě dojímá, že je kniha o 4 roky mladší, jak já - a přece si sedímě věkově i povahově.Výsledná tři a půl je trochu podhodnocená. Nicméně na mne má kniha šhvih a spád dějový, ale postavy ploché jak prkno (s výjimkou onoho kolikátého? Duncana).

memphisz
27.08.2015 3 z 5

Nedočteno, zbývalo sto stran do konce, ale už na to nemám vůli. Kniha se zabývá především náboženstvím duny a kvůli dalšímu tisíciletému posunu v čase již s předchozími knihami moc společného nemá. Popis je občas zbytečně zdlouhavý a postavy nejsou příliš zajímavé. Kniha není špatná, jen velmi průměrná a Dunu si chci pamatovat jinak, než jako ságu, která spadla do průměru.

Richie1
16.01.2015 3 z 5

Pátý díl Duny jsem četl dlouho, celý měsíc. Nejsem tak úplně zklamán, našel jsem v příběhu spoustu zajímavých myšlenek, postřehů. Herbert vymýšlel novou společnost v budoucnosti Duny. Ale také mě kniha nijak nenadchla, dokonce jsem se místy i nudil. Herbert se zbytečně utápí v minulosti, stále se vrací k prvnímu dílu Duny a snaží se naroubovat postavy dávno minulé do nového prostředí. Také jeho zbytečná popisnost je únavná (přes půl stránky popisuje postavu, kterou o pár stránek později nechá zemřít).
Během čtení této knihy jsem přečetl asi 4 jiné - nedokázal jsem se na tuto knihu natolik soustředit, abych ji dočetl bez přerušení. Opět mě nezaujal žádný z hrdinů (ten jediný, který se mi trochu začal líbit, nakonec zahynul) a opět jsem narazil na spoustu nelogičností (časových i technických), které mi v žánru scifi vadí. Teď už mi zbývá jen šestý díl, který přečtu z povinnosti a pak se rád vrhnu na jinou, pro mě zajímavější a čtivější ságu.

Pralev
31.08.2014 4 z 5

Zatímco God Emperor of Dune bylo pro mě hodně náročné a pomalé čtení, které mi sice přišlo zajímavé, ale stravoval jsem ho postupně a velmi pomalu, Heretics of Dune se četli sami. Mnohem akčnější a svižnější tempo spolu s klasickou Herbertovou hloubkou myšlenek a dialogů vytvořilo naprosto perfektní směs. Pro mě zatím jeden z nejlepších dílů.
Přesto nemohu doporučit nikomu než vysloveně fandům Duny - proto jen čtyři hvězdičky.

vhumanik
03.02.2013 5 z 5

Jako téměř každá kniha ze série Duny mě to schramstlo a vyplivlo až na konci...

yerry
12.01.2012 5 z 5

Po predchádzajúcom zväzku, ktorý ma veľmi nenadchol, v tomto opäť Frank Herbert exceluje. Popri hlboko fylozofických myšlienkach a dobre zvládnutej psychológii postáv, tu ponechal priestor aj pre akciu a dramatické zvraty. Do hry vstupuje nový element z rozptylu, mimoriane nebezpečné a krvilačné Ctené Matre, ktoré rozohravajú svoju esami nabitú hru proti Bene Gesseritu. Ctihodné matky už nevyznievajú tak negatívne ako v minulosti a musia čeliť takmer istej záhube od svojich zvrhlých sestier. V mocenskej hre namiešanej Herbertom začínajú hrať čoraz dôležitejšiu úlohu malí a oškliví Bene Tleilaxania. Všetko vyúsťuje do strhujúceho záveru, v ktorom však ešte nezaznie posledné slovo. Hodnotím ako vynikajúce a knihe určite patrí jedno z popredných miest v žánre.

space opera

Frank Herbert