Duna

Duna
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222225/bmid_duna-duna-nUC-222225.jpg 4 3427 3427

Duna série

Limitovaná edice v dárkovém boxu k 50. výročí prvního vydání. Kultovní SF sága Duny, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny. Tehdy vyšla ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal autor vzápětí pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl, hned v následujícím roce (1966) získal jak cenu Nebula, tak Hugo. Frank Herbert své dílo rozšiřoval a vytvořil tak předobraz nové epiky v žánru SF. V letech 1969 až 1981 vyšlo dalších pět pokračování ságy popisujících boje o ovládnutí Arrakisu. Až předčasná autorova smrt ukončila i osudy hrdinů ságy, jejichž pokračování však zůstalo otevřeno. Přesto jeho smrtí příběhy o Duně nekončí. Frankův syn Brian, spolu s dalším vynikajícím SF autorem Kevinem J. Andersonem (slavná Akta X), převzal jeho úkol a k neutuchající potěše příznivců a díky jejich zájmu rozšířil ságu o další díly.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

Sowiczka
25.10.2017 5 z 5

Nadherna knizka ktera vas dostane. Skvela atmosfera a mnoho neotrelych napadu. Diky Fanku Herberte !!!

Agrenej
15.10.2017 5 z 5

Na začátku byly obavy a nejistota. Ke sci-fi žánru se dostávám pomalu a pozvolna a tak jsem nevěděl, jestli si opravdu chci tuto knihu přečíst. Odkládal jsem to a odkládal, ale nakonec jsem neodolal. Ostatně zdejší hodnocení o něčem vypovídá.

Čím více jsem se do Duny začítal, tím více jsem si uvědomoval, že vlastně ani netuším, čím mě vůbec zaujala, ale jedno jsem věděl jistě. Že chci si najít co nejdříve čas, abych četl další kapitolu. Kouzlo utkané do příběhu na mě působilo plnou silou, ale radši se mě neptejte, co se mi na ni líbilo, co mě z děje zaujalo. Vůbec netuším. Ani vlastně netuším jak o ni vyprávět. Pokaždé, když jsem se zastavil a prošel jsem si v hlavě, co se v knize zatím stalo/nestalo, nepřišla mi nijak výjmečná, ale stále zde bylo to "něco", co mě naprosto uhranulo.

Jestli váháte stejně, jako jsem váhal já, doporučuji to zkusit. Rozhodně tím člověk moc nezkazí. :-)

Albertos
03.10.2017 4 z 5

Možná jsem od tohoto "veledíla" čekal trošku víc. Trošku akčnější počtení. Ale to asi bylo způsobeno tím, jak se o tom vypráví.

Ale jinak musím ocenit velikost tohoto díla. Není to jenom o jednom příběhu. Je to o vytvoření celého světa. Se vším všudy. A hlavně ten nápad. Ten samotný nápad a hlavně jeho zpracování. Autor dokázal vymyslet náboženství, ekologii, historii celého svého světa. To se dá srovnat jenom s LOTRem.

Archie
29.09.2017 3 z 5

Je mi to lito, ale nesdilim vseobecne nadseni. Uvod do realií me nadchl - pisecna planeta Duna, boj o posledni kapicku vody, kultovni rody Atreidu a Harkonennů, píseční červi. Nastavení skvělé. Vyprávění me ale nechavalo po celou dobu velmi chladnym. Herbert , dle meho soudu, az prilis casto vyplnuje text nezajimavou vatou a postavy jsou takove nemastne neslasne ikony, s kterymi jsem jejich dramata a vnitrni pochody prakticky vubec neprozival. Mrzi me, ze jsem se v tak skvelych, kultovnich kulisach, nedockal zabavnejsiho pribehu a vypraveni.

Smardik17
21.09.2017 5 z 5

Tak to byla paráda, určitě tímto prvním dílem nekončím. rozhodně mě zajímají další osudy Paula Atreidese!!

Musvar
16.08.2017 5 z 5

Taky mě okamžitě napadl olgoj chorchoj :) Jinak Duna nezklamala. Spektakulárně rozvinutý příběh, kupodivu založený na funkčním ekologickém základu, silné postavy a velké děje. NIkde jsem se v beletrii nesetkal s takovým hlubokým pochopením ekologie v její skutečné podstatě. A bavilo mě to, strávil jsem s Dunou dlouhé hodiny při svých cestách vlakem bez zájmu o okolní dění. Jasná pět.

Jacck
28.07.2017 5 z 5

planeta Arakis, pod jejímiž dunami se prohání přerostlí olgojové chorchojové, žijí v ní Fremeni inspirovaní berbery a islámem. A jako na potvoru je to jediná planeta ve Vesmíru, kde lze těžit koření, které pohání vesmírné lodi a krom toho působí jako LSD a barví oči do modra. Galaktické šlechtické rody Atreidů a Harkonnenů na planetě soupeří o nadvládu nad kořením. Krutý baron Harkonnen se vznáší na svých suspenzorech.... jeden z vrcholů scifi.

Malýmedvěd
23.07.2017 4 z 5

Začátek je těžký, než se čtenář zorientuje v množství nových výrazů a postav, ale pak následuje strhující příběh a se spoustou kliček a zvratů. Postavy si člověk zamiluje a jako celek to působí vyváženě.

Janek
13.07.2017 3 z 5

S touhle knížkou jsem se hodně natrápila, nesdílím všeobecné nadšení. Sci-fi není žánr, který bych příliš často vyhledávala, přesto se postupně snažím seznámit alespoň s těmi nejznámějšími díly. Nevadí mi, že kniha je tak obsáhlá, nevadilo by mi ani to, že příběh není v centru vyprávění. Vadí mi příliš velké množství cizích výrazů, které mi maximálně ztěžovaly čtení (ve čtečce je listování slovníkem v podstatě nemyslitelné). Dunu jsem dočetla především kvůli senzačnímu vykreslení psychologie postav, oceňuji skvěle zpracované dialogy. Hodně mě bavily jednotlivé epizody, ale příběh v jeho celku jsem navzdory velmi pečlivému čtení bohužel nepobrala.

Loginus
28.06.2017 5 z 5

Kniha mě dostala. Se vším všudy. Nemá cenu vyzdvihovat její klady a co mě okouzlilo, to už tu udělala spousta jiných čtenářů. Snad jen forma a způsob vyprávění je pro mě naprosto dokonalá. Odkryté myšlenky všech mi víc než vyhovují. Vypravěčským umem u mě tuto knihu překonal snad jedině Clavell

neonknght
28.06.2017 3 z 5

Propracovaný příběh, hutné sci fi, ale bohužel napsané tak, že jsem měl problémy to dočíst. Obsah dobrý, forma strašná.

85098211
22.06.2017 5 z 5

Strhující kniha, která mne naprosto pohltila! Sice normálně sci-fi moc nemusím a nemám tento žánr nějak zvlášť ráda, ale tato kniha má více vrstev. Jedná se totiž zároveň o napínavý příběh, ale ani romantická linie zde nechybí. Kromě toho se v knize ukrývá i poselství, jakési varování budoucím generacím. Poslouchala jsem audioknihu - interpretace byla výborná a zvolený hudební doprovod magicky podkreslil atmosféru. A proto tuto verzi určitě doporučuji!

kh123
17.06.2017 4 z 5

Ten nový svět je vymyšlený dobře. Je to ale příběh, který se pro mě příliš táhl, vadilo mi, že jsem se občas ztrácela ve jménech a termínech a planetách, přestože třeba Pána prstenu mám moc ráda ... Na druhou stranu jsem se bála při představě, že by to na naší planetě došlo až k filtršatům a občas jsem při čtení dostávala žízeň, takže Duna něco do sebe určitě má.

Ilueli
18.05.2017

Úžasná kniha. Četla jsem ji několikrát. A pak i další díly, až ten poslední Kapitula Duna byl příliš filozofický, vlastně odrážel jen rozervanost autora po smrti jeho manželky. Další 2 rozšíření Duny po smrti Franka Herberta mají výtečnou úroveň - mluvím o Lovci Duny a Píseční červi Duny, obzvlášť ta poslední má obrovský náboj. Je škoda, že toho není takhle víc. Ostatní díly Briana a Kevina mají kolísavou úroveň. Většinou až zbytečně moc krve, jen tak, násilí pro násilí, to se mi vůbec nelíbí. Pořád ale dělají další díly, tak uvidíme, jestli to trochu oživí, mohli by trochu odbrzdit tu šablonovitost postav a dát jim trochu emocí.

Diegina
12.05.2017 4 z 5

Kniha mě na konci puberty dost zaujala, dobře se četla navzdory tomu, že všechno to nábožensko-politické intrikaření nemusím, ne v tak obrovské míře. A pak jsem zjistila, že to má milion dalších dílů a rozšíření. Ne, děkuji, bylo to dobré, ale tohle mi bohatě stačilo.

Atanone
10.05.2017 5 z 5

benegesseritská litanie proti strachu mi už kolikrát pomohla.
A to nemluvím o tom úžasném světě,který Frank Herbert vytvořil. Kdykoli se tam podívám,nechce se mi pryč.
Že mám ráda modrou s tím nemá nic společného

Teclaireddy
25.04.2017 3 z 5

Kniha má své kouzlo a určitě mi z ní něco zůstane v paměti. Líbila se mi hlavně psychologie postav, intriky, děj založený spíše na dialozích než samotném popisu událostí, zajímavá myšlenka sdíleného vědomí a otázka moci a zodpovědnosti.
Někdy mi to ale připadalo příliš komplikované, chápu, že má příběh přesah i do dalších dílů, ale někdy může být méně více. Na můj vkus zbytečně moc cizích pojmů (jsem zastánkyní spíše chytře vymyšlených, průhledných novotvarů jako "filtršat" než složitě znějících slov, které si nezapamatuji ani po několika výskytech a pořád musím listovat do slovníčku). I přesto byl však ten svět působivý a děj měl po celou dobu spád.

SedllY
03.04.2017 4 z 5

Necelá polovina pro mě byla děsným utrpením, pak se to ale zlepšilo a ke konci mě kniha dokonce začala bavit. Celkově mě ale styl psaní F.Herberta vůbec nezaujal(např. popisování soubojů a bojů mu moc nejde a proto je i většinou přeskakoval) a převládající nuda vede k průměrnému hodnocení. Kniha je pro většinu lidí doslova kultem. Mě zatím neoslovila.

Textařka
27.02.2017 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst - popisy byly docela zdlouhavé a postrádala jsem napětí. Vše podstatné bylo prozrazeno v úvodu: Paul je předurčen k velkým činům, vévodovi Letovi je souzeno zemřít a nikdo s tím nemůže nic udělat a víme dokonce i jméno zrádce! (Tyto informace nepovažujte za spoiler - opravdu se to dozvíte hned na začátku také.) Přes veškeré počáteční výhrady se mi ale nakonec kniha líbila. Zvlášť oceňuji výbornou psychologii postav. Jako romanticky založená duše jsem si užívala vztah vévody Leta a lady Jessicy - ten nebyl pitván a nevyzníval přehnaně, ale přitom mu nic nechybělo. A velice dobře propracované byly i další vedlejší postavy. Paradoxně jsem měla nejméně ráda hlavního hrdinu Paula.

peko001
09.02.2017

Knihu jsem četl několikrát a stále se k ní vracím. Je naprosto úžasná.