Místo pro tajnosti

Místo pro tajnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248139/bmid_misto-pro-tajnosti-YbX-248139.jpeg 4 332 60

V areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu bylo nalezeno tělo chlapce. Vraha se vypátrat nepodařilo. O rok později se na nástěnce ve škole objevuje fotka oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Dostává se do rukou mladého detektiva Stephena Morana, který ji chápe jako příležitost vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. Spolu s kontroverzní policistkou Conwayovou znovu otevírají případ a při vyšetřování odkrývají nitky příběhu, který před rokem zůstal utajen. V kulisách staré internátní školy v Dublinu vedené řádovými sestrami číhá na každém kroku temno a je zjevné, že několik studentek nemá z různých důvodů zájem říkat pravdu. Svět dospívajících dívek se ukazuje být tajemnějším a nebezpečnějším, než si oba detektivové uměli představit. Místo pro tajností je napínavý a vzrušující příběh o přátelství a věrnosti, krutosti dívčího kolektivu a touze vzepřít se uniformitě.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

The Secret Place , 2014

3497299
03.01.2018 4 z 5

Jako obvykle u Frenchové i zde nejde primárně o to, kdo je vrah, ale skrze detektivní žánr se dostává k subtilnějším tématům. Zde je jím přátelství – konkrétně síla a meze přátelství mezi dospívajícími dívkami prestižní irské internátní školy (ostatně je vypovídající v tomto směru i to, že kniha po odhalení a uzavření pátrání pokračuje ještě 20 – 30 stran, přičemž se nejedná o pouhý dovětek, ale právě o ten skutečný závěr vyprávění). Frenchová mi v některých ohledech dosti připomíná práci dnes již asi klasické švédské autorky Kerstin Ekman – zejména v precizním budování atmosféry, které nemá pouze dekorativní či únikový význam, ale tvoří podstatnou součást v tematickém utváření (viz např. román Černá voda). Místo pro tajnosti (The Secret Place) se v rámci autorčiny série ovšem dosti vymyká – jednak střídající se pozicí nevěrohodného a vševědoucího vypravěče, jednak větším důrazem na možné paranormální jevy v rámci hororového žánru (Ekmanová a doposud i Frenchová si jinak vystačí s mnohoznačnou evokací jakési posvátné pohanské hrůzy z přírody – z míst, která jsou civilizací nezpracovaná. Jinak se tedy Místo pro tajnosti právě tímto tematizováním skrytého „lovecraftovského“ násilí, které ovšem může mít pro jinak založené čtenáře stále ještě racionálnější či vědečtější řešení, upomíná na její první knihu V lesích. Téma přátelství v izolovaném spolku pak zase na její román Podoba.

DriftBooks
13.12.2017 3 z 5

Je to pár let, co jsem četl knihu „Zrůda“ od japonské autorky Nacuo Kirino. Pamatuji, že jsem tou knihou byl nadšen. Byla vlastně trochu podobná Místu pro tajnosti. Prostředí prestižní dívčí školy. Z celé knihy byl cítit obrovský konkurenční tlak, atmosféra soutěživosti, pěstovaná v dětech už od nejútlejšího věku, nejistota, kterou v důsledku tohoto tlaku člověk celý život cítí. Jste-li žena, o to více. Kniha se zabývala (mimo jiné) nejednoznačným údělem dívek a žen v silně patriarchální japonské společnosti.

Místo pro tajnosti nás zavede také do prostředí prestižní dívčí školy. Do nemilosrdného světa vzájemného soupeření. Který je ale přeci jenom od toho japonského diametrálně odlišný…

Příběh se odehrává ve dvou polohách. Vyšetřování vraždy, které se vejde do jednoho dne. A příběhy jednotlivých dívek. Vše se postupně proplétá do možná nečekaného závěru. Tana French je skvělá vypravěčka. Umí udržovat tempo, napětí. Její styl mi naprosto vyhovuje. Píše knihy, které mě baví. Které jsou chytré. Které se nebojí širších souvislostí a které se nebojí chtít po čtenáři, aby také malinko popřemýšlel. […] Jedná se totiž o přesně ten typ příběhu, který když dočtete a zjistíte pravdu, vyžaduje ještě chvilku přemýšlení, abyste jej skutečně pochopili. Vyžaduje chvilku, abyste strávili všechny aspekty, a není jednoduché sáhnout po další knize, protože v hlavě vám myšlenky stále utíkají k Místu pro tajnosti [...] píše se v jedné recenzi (viz vaseliteratura.cz). Proč hledat jiná slova…

PetK
23.10.2017 4 z 5

Tuhle sérii jsem si vážně oblíbila, je vynikající, každá kniha trochu jiná, což je dáno pokaždé jiným vypravěčem a hlavním hrdinou, přesto je spojuje nitka řešených případů či společných osudů. Mezi 4. a 5. dílem jsem měla asi půlroční odstup, a tak nevím, zda se mi to jen nezdá, ale jako by určitá "duchařská" nit příběhu získávala na intenzitě. Vlastně mi to ani nevadilo, ještě to bylo všechno pořád víceméně uvěřitelné, ale už dost, dál to do duchařiny netahat. ;-)
Chvilku mi trvalo, než jsem si Stephena spojila s minulým případem, ale to bude spíš tou pauzou. Popis atmosféry na internátní dívčí škole byl působivý, ale souhlasím s názorem, že místy už to bylo malinko překombinované a ztrácela jsem se ve všech těch (téměř) stejných holkách. Ale pořád se těším na další díl, líbilo by se mi, kdyby hlavní hrdinkou byla Conwayová. :-)

IgorGebiza
18.10.2017 5 z 5

nemôžem si pomôcť, ale ďalšia skvelá kniha od T. French. dobrý opis, skvele vytvorená atmosféra. úplne iný typ detektívok.

teeyinka
16.08.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, jen poslední dvě kapitoly mi přišly zbytečné.

jarin58
20.05.2017 2 z 5

Za mne nejslabší co jsem od T.F.četl.Místy až moc překombinované.

Lotka
10.05.2017 4 z 5

Nejdřív mi přišlo těch holek nějak moc a měla jsem v nich zmatek, ale pak jsem se začetla. Krásně zvládnuté rozuzlení!

Agatha84
18.04.2017 2 z 5

Dost dlouho mi trvalo se pořádně začíst,ale pak to šlo prakticky samo.. Škoda jen té zdlouhavosti a podivných ezotericky pojatých vložek bez většího významu a důležitosti pro děj samotný.

trudoš
01.03.2017 5 z 5

Roztomilé malé lhářky pro pokročilé, ovšem ne díky zvýšené dávce erotiky, ale pro dospělejší pojetí a propracovanější psychologii. A přestože bych Taně Frenchové vytknul rozvláčnost děje a stagnující gradaci, nedokážu jinak než smeknout klobouk před její koncepční vynalézavostí. Jednodenní vyšetřování v prostorách školního internátu, to je zápletka přesně podle mého gusta.
Opomenu-li skvělou kriminalistickou dvojici, ke které bych se určitě rád někdy vrátil, tak to, čím mě autorka naprosto dostala, je vystihnutí potřeby přátelství, kterou má každý z nás vnitřně zakódovanou. A fakt, že když se rozhodneme kamarády nemít, neznamená to konec světa. V tomhle ohledu přistupuje vyprávění k tématu velmi střízlivě a realisticky. Rušivé jsou jen magické motivy, které však podle mě mají pouze metaforickou roli souznění duší, než že by značily příklon k něčemu skutečně fantasknímu. V rámci toho pak oceňuji, že pro jednou přišla spisovatelka s koncem, u něhož jsem neměl chuť opít se do bezvědomí.

studentice
19.02.2017 4 z 5

Opět velmi čtivý thriller. Mě pouze úplně nesedlo prostředí a mysteriózní prvky knihy. Jinak rozuzlení bylo opět opět děsivé a příběh velmi dobře vystavěný a postavy výborně popsané.

marara
31.01.2017 5 z 5

Psychothriller jako břitva. Chytré, mysteriózní prvky, napínavé až do poslední stránky. Celý příběh je 600stránkový, ale odehrává se cca 15 hodin jediného dne. Samozřejmě se v čase skáče - 1. dějová linie se týká současnosti, šestnáctiletá Holly Mackeyová přichází za detektivem Morranem s novou stopou týkající se rok nevyřešeného případu vraždy středoškoláka Chrise; 2. dějová linie nás vrací několik měsíců zpět před Chrisovu vraždu. Velmi důmyslným způsobem tedy sledujeme, jak si detektiv Morran s velmi svéráznou kolegyní Conwayovou dávájí z minima informací s využitím logiky a psychologie dohromady, co se vlastně stalo. To vzápětí můžeme srovnat cestou v čase se skutečnými událostmi. Celou dobu jsem doufala, že vrahem je někdo jiný než členka Hollyiny party. Silný příběh o tom, co dokáží holky, k čemu dokáže dohnat ukřivděná, závistivá, manipulativní holka ostatní. Příběh o tom, že dívčí velké přátelství není napořád, jakkoliv je to pro náctileté nepochopitelné. Strašně se mi líbil závěr, kdy je Holly, která právě začíná chápat, že se jejich velké přátelství nezvratně rozpadá, konfrontována s matkou, vracející se ze setkání s kamarádkou. Neviděly se 30 let, přesto se spolu okamžitě cítily skvěle, oživily si staré vzpomínky, ale chápaly, že staré přátelství se obnovit nedá, je nenávratně pryč.

alpok
17.01.2017 5 z 5

Skvěle zachycený svět dívčí internátní školy. Spřátelené i znepřátelené dívčí skupiny, sesterstva hledající věčná přátelství, pomíjivost prvních lásek to vše k tomu patří. Magičnost místa podpořená magickou linkou mi nevadí. Dvě časově oddělené line vyprávění vám nedají oddychnou a to, že tušíte, kdo je vrah, vám v tu chvíli nevadí.

ArwenAragorn
29.12.2016 5 z 5

I když by kniha možná mohla být určená spíš pro teenagery, mně se líbila, jako skoro všechno od Tany French. Holčičí důvěrnosti, první lásky, tajnosti a taky síla přátelství a spojenectví. Ale i dokonale propracovaná psychologie postav tak, jak to autorka umí. Dávám plný počet.

petulienka126
26.11.2016 3 z 5

Autorka ma aj lepsie tituly...prvych asi 100 stran bolo priamo utrpenim pre mna..dokola fnukanie pubertiacok...ale od polovice to uz bola kvalitna hra so psychologiou postav, ktoru autorka ,musim uznat ovlada dokonale..za mna tak 75%

Artep25
13.07.2016

Já jsem přistupovala k této knize bez velkých očekávání ,protože spisovatelku neznám .Byla jsem příjemně překvapená .Kniha mně zaujala a opravdu jsem četla se zaujetím .Musím říct ,že bez jakýchkoliv krváků to bylo velmi dobré čtení a těším se na další knihy ,které jdu tímpádem sehnat :)

haski
23.05.2016 4 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale trochu zdlouhavé, trochu nadpřirozena a trochu mlžení. Autorka Vás stejně donutí číst až do konce. Už se těším na další její knížky. Doporučuji.

koniklecka
25.04.2016 4 z 5

To nadpřirozeno tam bylo docela neuvěřitelné a zbytečné. Jinak se kniha četla dobře. Ale první dvě knihy od této autorky jsou lepší.

Patapuf
17.03.2016 5 z 5

Líbí se mi, jak pokaždé v každém příběhu vytvoří ještě jednu slepou trasu, která sice něco naznačí, ale nikdy nekončí... Autorka je mistrná vypravěčka.... Dokáže úplně realisticky popsat situaci.... v této knize se jí to opět velmi povedlo...

HaHa11
07.03.2016 4 z 5

Tana French znovu dokázala, že mistrně ovládá jemné nuance nostalgie a sentimentu, umí pracovat s jazykem (na místě je pochvala i pro překladatele do češtiny), vystavět dialog a vytvořit postavy, kterým věříte. Psychologický průnik do světa náctiletých se jí povedl tak dokonale, že vlastně zatlačil do pozadí samotnou detektivní zápletku. Prostředí "posh" střední školy v současném Dublinu tvoří rámec vyšetřování vraždy, o protagonistech příběhu se čtenář postupně dozvídá více a více formou návratů do doby, která zločinu předcházela. Rozuzlení a vypátrání pachatele? Ano, mnozí se ozývají, že to tušili, ale to je snad jedním ze zákonů detektivní literatury, že pachatelem musí být některá z hlavních postav?!

RomanaH
25.02.2016 3 z 5

Přečetla jsem všechny knížky Tany French, patří mezi mé oblíbené autory ... ale popravdě uf uf - 500 stran o pocitech pubertálních holek :-(
ta hodnocení na zadní straně knihy mi přijdou hodně nadsazená