Dracul

Dracul https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446010/bmid_dracul-8sU-446010.jpg 4 386 121

Román Dracul je inspirovaný deníkovými záznamy autora jednoho z nejslavnějších hororů, jehož lze označit za zakladatele žánru. Píše se rok 1868 a jednadvacetiletý Bram Stoker se zabarikáduje v místnosti ve věži opuštěného kláštera. Je vyzbrojený zrcátky, krucifixy, svěcenou vodou, košíkem bílých růží a revolverem. Jedinou útěchou mu je láhev slivovice. Vroucně se modlí, aby přežil tuto noc. Času není nazbyt a on narychlo sepisuje znepokojivé události, které ho sem přivedly. Vypráví děsivý příběh o dětství v Dublinu, častých nemocech, záhadné chůvě, o lidech, kteří údajně zemřeli, a přesto žijí, o pověrách, z nichž se náhle stala realita. Neboť za zamčenými dveřmi čeká nelidská noční můra, s níž, jak doufal, skoncoval před lety… Po téměř sto padesáti letech od vydání Draculy se Dacre Stoker, praprasynovec Brama Stokera, vrací k původním deníkovým záznamům svého slavného předka a k záhadám a nezodpovězeným otázkám doprovázejícím toto výjimečné literární dílo. Na základě dokumentů z autorovy pozůstalosti vytvořili spolu s americkým spisovatelem J. D. Barkerem (autor románů Čtvrtá opice nebo Pátá oběť) mrazivý příběh, který čtenářům odhalí prapůvod samotného hraběte Draculy, jeho tvůrce i tajemné ženy, která je navždy spoutala k sobě.... celý text

eraserhead
03.05.2022 4 z 5

Musím říct, že jsem se té knihy dost obával. I přes pochopitelnou neoriginálnost mě však Bramův příběh hodně rychle chytil a zaujal. Dokázal vytvořit velmi působivou a minimálně v první půli temnou až děsivou atmosféru. Nakonec mi kniha nabídla hodně dobře zpracovaný upírský román a ukázala, že pořád, i se všemi již odhalenými a stokrát využitými prvky, jde vybudovat poutavý a působivý příběh.

mirek93
29.04.2022 5 z 5

Kniha je napsána jako deník Brama Stokera. Začíná v dětství a pokračuje v dospělosti, kde se většina knihy odehrává.
Část jeho dětství se mi poměrně líbila. Je pojata dětskýma očima, což mi přišlo zajímavé. Zde se Bram spolu se svou sestrou snaží přijít na kloub záhadě, která změní cely jejich život. Na druhou stranu si nedovedu představit, že by něco podobného zvládly děti, kterým ještě nebylo 10.
Druhá část knihy je v podstatě horor s detektivními prvky. Dobré a skvěle atmosférický napsáno. Je zde spousta překvapivých okamžiků.
Zbytek nechci dále prozrazovat, ale chtěl bych říci, že se mi kniha líbila a doporučuji.

KuroHaru
26.03.2022 4 z 5

Zajímavá upířina ve stylu gotických hororů. Takové knihy jsem měla vždy ráda. Tato má navíc ten přesah, že odkazuje na události, které se údajně opravdu odehrály a které měly za následek vznik slavného románu Dracula. Jak to ve skutečnosti bylo, se už asi nikdy nedozvíme, ale vědomí, že Stokera přivedlo k sepsání Draculy právě jeho osobní setkání s nadpřirozenem a upíry tomu celému dodává nový (až znepokojivý) rozměr. Při četbě jsem měla celou dobu na mysli otázku: Co z toho je fikce a co mohlo být reálné?...

KapitánSmrt
25.03.2022 4 z 5

Čtivá upířina, poměrně pěkně napsaná a napínavá. Děj je přehledný a poměrně zajímavě vystavěný a odvyprávěný. Vadila mi jen trochu patetická dějová linie hrdinova bratra a jeho ženy. Tato část byla dost šablonovitá a její naivní romantické linka by se hodila spíše do knih z červené knihovny.

Deia
21.02.2022 4 z 5

Román, ktorý je inšpirovaný denníkovými záznamami Brama Stokera, autora slávneho diela Dracula.
Bram je veľmi chorľavé dieťa a o neho a aj jeho súrodencov sa stará pestúnka Ellen. V jeden zvláštny večer ale dôjde k jeho záhadnému vyliečeniu. Tým sa spúšťa séria udalostí, ktoré nútia Brama a niektorých jeho súrodencov uveriť tomu, že nadprirodzené bytosti existujú.
Musím sa priznať, že od knihy som čakala trochu viac. Nebola som vyložene sklamaná, ale ani natoľko nadšená, ako som si myslela, že budem. Prvých snáď 150 strán ma skoro vôbec nebavilo. To, ako Bram a jeho sestra Margot sa snažia odhaliť, čo je Ellen zač, mi prišlo príliš rozťahané a občas dosť nelogické (úplne neverím, že by sa deti púšťali do takého dobrodružstva). Tieto udalosti, ktoré sú zachytené v Bramovom denníku, sa striedajú s udalosťami, ktoré sa dejú „teraz“, kedy je Bram v akejsi veži a snaží sa odolať zlu – tieto vsuvky mi spočiatku prišli rušivé, pretože som im v podstate vôbec nechápala (a keď to zapadlo na miesto, tak mi zas prišli zbytočné). Potom sa to ale celé zlepšilo, súrodenci sú dospelí a snažia sa prísť na kĺb istým podivným udalostiam. Tam ma to už vážne chytilo, aj keď postavy mi nejak k srdcu neprirástli, ale dej ma naozaj bavil, ako aj prostredie a jeho opisy. Pomohlo tomu aj striedanie pohľadov, raz sme čítali o udalostiach, ktoré si do denníka napísal Bram, raz o tých, ktoré si napísal jeho brat Thornley, občas sa objavili aj listy od Margot. Čím bližšie som bola k záveru, tým viac ma to bavilo, aj keď úplný koniec vo mne zanechal trošku trpkú príchuť a dokonca aj isté pochybnosti o pravdivosti príbehu.

Morgaine07
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) I když jsem fanoušek pana Brama Stokera tak jsem si vůbec nebyla jistá, že dělám dobře, když si pořizují tuto knihu... Jenže já se od ní pak nemohla vůbec odtrhnout, přečetla jsem ji za 6 dní. Kniha byla zajímavá a čtivá, dej plynul rychle a nenašla jsem tam nic co by mi vadilo. Mladý Stoker má být na co pyšný.

WaN635
15.01.2022 2 z 5

Už nějakou dobu se mi nestalo, že bych četla knihu takhle dlouho a ještě ji musela prokládat jinými knihami.
Nesedla mi a to vůbec a vlastně nevím proč.

Nixa
14.01.2022 5 z 5

Kniha mě chytla od prvních stránek! Je opravdu neuvěřitelně čtivá, nemohla jsem se od příběhu odtrhnout a četla jsem každou volnou chvilku. A navíc má opravdu krásné zpracování a titulku. Kniha rozhodně zaujme hned na první pohled.

viweb
02.01.2022 3 z 5

Odrazovalo mě kolik stran kniha má. Četlo se to dobře, relativně rychle, ale za mě "jednou a dost" Něco mi na tom vadilo, bohužel nedokážu říci co přesně.

medvídě
31.12.2021 5 z 5

Myslela jsem si, že příběh o Draculovi dobře znám, tato kniha mě však přesvědčila o opaku.
Pomocí deníkových záznamů a nalezených indícií je nám předkládán příběh, který není úplně jednoznačný. Nebo je? A co když je to nakonec úplně jinak?

Kniha vtáhne do děje a i přes svůj pomalejší začátek, kdy jsem si nebyla jistá, co se tam vlastně děje a kde jsem se to ocitla a proč, se náhle dostanete doprostřed příběhu, o kterém musíte zjistit více.

Ale jak to tedy skutečně bylo, to je na každém zvlášť …

“Všem, kdo vědí, že nestvůry jsou skutečné”

Čtenářská výzvy 2021 #3: Kniha, která je vyprávěna retrospektivně

bosorka
29.12.2021 5 z 5

Tak to byla svižná jízda. Dracul mě chytl od prvních stran a nepustil do té poslední včetně poděkování autorů. To, jak se mísí reálný předobraz hlavních hrdinů, sourozenců Stokerových, s fiktivním příběhem plným nemrtvých a krvesajících bestií, je vážně povedeně napsané. A je ten příběh opravdu fiktivní? Zapracováno je to do románu tak, že by jeden až pochyboval... A může se drbat na bradě při přemýšlení, co teda ještě byla realita a co už je autorská fantazie. Každopádně skvělé čtení. Plastické natolik, až jsem si ho velmi živě představovala převedené na filmové plátno. 4 a půl.

bupilla
22.11.2021 4 z 5

Také pozvoľné, vlastne dosť pohodové čítanie, pre mňa strašidelná rozprávka napísaná celkom pekným spôsobom, aj keď svižnejšie tempo a menej opisov by jej podľa mňa pristalo :)
Dosť mi trvalo, kým som sa začítala a ponorila do deja tak, že sa mi od knihy nechcelo odchádzať, ale posledná tretina ma bavila už naozaj veľmi.
Záver ma celkom emocionálne zasiahol, čo u kníh oceňujem.
Páčilo sa mi striedanie pohľadov (zápiskov z denníkov) rôznych postáv.
Zaujímavý počin, ktorý stojí za prečítanie, ale raz stačilo :)

Owain
13.10.2021 5 z 5

O to bylo skvělé. Deníkové popisy mě uplně vtáhly a něšlo se odpoutat. Dokonce ve mě hlodá červík, že je to opravdu podle pravdy =)

Terez25
07.10.2021 4 z 5

Příběh jako takový, je velmi poutavý, ale Dracula jsem měla rozečteného dlouho a nebylo to jen tím, že je to bichle. Často se příběh dost vlekl a některé pasáže byly zbytečně popisné. Jinak se ale jedná o pěkný mystery příběh, jen opravdu škoda toho divného otevřeného konce.
A co jsem vůbec nepochopila, proč se hrabě Dracul jmenoval Dracul, a ne Dracula, jak je všeobecně znám…

Finn69
02.10.2021 4 z 5

Stokerův Dracula je pro mě v rámci žánru naprosto na špici, vzpomínám si ještě dneska, jak mě dostal při prvním čtení. Byl jsem ještě kluk a četl jsem to večer před spaním - no řeknu vám, že jsem měl pár hodně divokých snů a potmě bych nešel ani těch pár kroků do koupelny :) A J.D. Barker mě zase nedávno chytil na svou trilogii o Samu Porterovi, parádní to jízda, doporučuji. Takže to vypadalo už ze startu víc než nadějně a opravdu to nebylo špatné. Jde o jakýsi prequel k Draculovi, kde se sice nedozvíte až tak moc nového o hraběti samotném, zato zjistíte mnoho nového a překvapivého o samotném Bramu Stokerovi. Stylově se oba autoři snaží držet se svého velkého vzoru, čili střídání vypravěčů i formy, deníkové záznamy, dopisy atd. A daří se jim to, to zas ano. Příběhová linka kombinuje známá fakta ze Stokerova života s fantazií a oboje to zajímavě propojuje s dějem původního Draculy, to taky hodnotím vysoko. Nicméně ta prapůvodní hrůza z toho už na mně nevyzařovala, jsem už přece jen nějaký ten rok starší a holt Dracula je jen jeden. Hodnotil bych někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami, a jelikož zrovna doma nemáme česnek, dám tam raději čtyři.

JáŠárka
12.09.2021 3 z 5

Nejprve jsem se nemohla začíst, děj střídá přítomnost a minulost a později i pohled na daný úsek podle jednotlivých postav. Děj byl nápaditý, neotřelý a po cca 100 stranách mě začal i bavit a následně jsem se od knihy už nemohla odlepit. Jediné, co mě trochu mrzelo, byl ten otevřený konec.

knihomolkajanca
18.08.2021 5 z 5

Ach, tohle bylo prostě skvělé. Jednoznačně jedna z top 5 knih, které jsem letos četla. Kniha mě uhranula už samotným zpracováním, kdy má obálka výřez a i uvnitř se mi líbí. No ale že mě pohltí defacto od první strany, to jsem tedy nečekala.

V knize se střídá přítomnost a minulost, která je podána formou deníkových záznamů Brama Stokera, což ještě přidalo na čtivosti a já měla dost velký problém se od knihy odtrhnout. Obě dějové linky jsou napínavé, takže vás jejich střídání neustále nutí pokračovat ve čtení, a než se nadějete, bude tohle skvělé dobrodružství za vámi. Nutno podotknout, že prvních 100 stran jsem při čtení měla silně znepokojivý pocit. Vše bylo tak tajemné a uvěřitelně napsané, že pořád přemýšlíte, jestli tyto deníkové záznamy jsou nebo nejsou pravdivé.

Krásně na vás dýchne temná atmosféra 19. století a zároveň vám při čtení bude v hlavě vyvstávat spousta otazníků. A pak to přijde. Moment, kdy do sebe vše zapadne jako puzzle a minulost se převrátí do přítomnosti. Wow, prostě skvělé. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a nutně jsem potřebovala vědět, jak to dopadne. Napínavé až do samotného závěru a po dočtení poslední strany se ve mně rozležel příjemný pocit, že jsem právě dočetla jednu z nejlepších knih za tento rok.

Doporučuji všem milovníkům pravých nemilosrdných upírů, temné atmosféry a napínavého čtení - tohle bude kniha přesně pro vás!

Hotovson
10.08.2021 5 z 5

Čekal jsem hodně, ale tohle ne. Naprosto mě to pohltilo a nešlo se odtrhnout. Příběh byl naprosto diametrálně odlišnej, než jsem očekával, ale vlastně to bylo dobře, i když jsem furt nemoh věřit, jestli se to opravdu stalo a nebo ne, jestli jsou ty zápisky z deníku Brama Stokera skutečný nebo je to výmysl.

Každopádně vynikající, temná a mysteriózní atmosféra celýho příběhu, ať už se jedná o dětství, dospívání a nebo dospělost BS, včetně hororový části ve věži, kde se nakonec obě dějevý linky spojí.

Takže jak už psalo dost lidí přede mnou, kdo má rád Draculu, tohle se mu bude určitě líbit.

TerezaaBaarova
08.08.2021 5 z 5

Toužila jsem přečíst další knihu od J.D.Barkera, jeho trilogie mě uchvátila. Takže jsem neotálela, koupila a ležela v knihovně, protože jsem se obávala, co to bude za slátaninu, ještě se spoluautorem? Prapraprasynovcem Strokera?
Opravdu jsem byla rozpolcená…
Takže jsem se vrhla na Draculu, ať si osvěžím paměť, četla jsem ho naposledy na gymplu, před pěknou řádkou let..

Dracul byl úchvatný, postavy propracované, jedinečné, skvělý zážitek, napětí, a krvák jak se patří! Líbilo se mi zpracování - deník a současná akce, děj pak hezky splynul dohromady a prostě vše si sedlo jak prdel na hrnec!
Tleskám a klaním se, bezvadný počin!

Arianachan
04.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, předčila mé očekávání. Skvěle se čte, je napínavá, zajímavé postavy. Byla jsem nadšená.