Dracul

Dracul https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446010/bmid_dracul-8sU-446010.jpg 4 386 121

Román Dracul je inspirovaný deníkovými záznamy autora jednoho z nejslavnějších hororů, jehož lze označit za zakladatele žánru. Píše se rok 1868 a jednadvacetiletý Bram Stoker se zabarikáduje v místnosti ve věži opuštěného kláštera. Je vyzbrojený zrcátky, krucifixy, svěcenou vodou, košíkem bílých růží a revolverem. Jedinou útěchou mu je láhev slivovice. Vroucně se modlí, aby přežil tuto noc. Času není nazbyt a on narychlo sepisuje znepokojivé události, které ho sem přivedly. Vypráví děsivý příběh o dětství v Dublinu, častých nemocech, záhadné chůvě, o lidech, kteří údajně zemřeli, a přesto žijí, o pověrách, z nichž se náhle stala realita. Neboť za zamčenými dveřmi čeká nelidská noční můra, s níž, jak doufal, skoncoval před lety… Po téměř sto padesáti letech od vydání Draculy se Dacre Stoker, praprasynovec Brama Stokera, vrací k původním deníkovým záznamům svého slavného předka a k záhadám a nezodpovězeným otázkám doprovázejícím toto výjimečné literární dílo. Na základě dokumentů z autorovy pozůstalosti vytvořili spolu s americkým spisovatelem J. D. Barkerem (autor románů Čtvrtá opice nebo Pátá oběť) mrazivý příběh, který čtenářům odhalí prapůvod samotného hraběte Draculy, jeho tvůrce i tajemné ženy, která je navždy spoutala k sobě.... celý text

Smonca
01.08.2021 4 z 5

Nečetlo se to špatně, ale některé části mi přišly moc zdlouhavé a popisné. Druhá půlka knihy měla lepší spád. Zaujalo mne, jak autoři vysvětlili zázračné uzdravení z nemoci Brama Stokera.

saez
30.07.2021 4 z 5

Původního Drákulu od Brama Stokera jsem četla jako puberťačka a moc se mi líbila. Čítávala jsem po večerech u rozsvícené lampy a moji praštění kamarádi mi pod oknem unisono vyli, protože věděli co čtu :-) I tenhle Dracul se mi líbil, a nemusel mi nikdo kvílet pod oknem, aby mě mrazilo v zádech.

Yaruschka
29.07.2021 5 z 5

Koupila jsem si knihu jen proto, že jsem zde na Databázi četla víceméně pozitivní reakce a byla jsem hodně zvědavá. Původního Draculu od Brama Stokera miluju, je to pro mě "nesmrtelný" příběh a tento prequel mě ani v nejmenším nezklamal. Hezky napsané, velice čtivé, pro mě tedy i dostatečně děsivé :)

HockeyGirl
23.07.2021 5 z 5

Trochu jsem měla strach, jestli mne tak tlustá knížka bude bavit. Příběh Drákuly samozřejmě znám, viděla jsem i novější filmy na zpracování o tomto stvoření, které se bojí slunce, pije z lidí krev a jeho rány se hojí během mrknutí oka. Nikdy nestárne a dokáže se proměňovat na cokoliv. Příběh Brama Stokera mě opravdu velmi překvapil, líbil se mi od začátku do konce a ani u jedné části knížky jsem se nenudila. Když jsem se začetla, tak jsem nemohla přestat. Dracul si mě obmotal kolem prstu a takový strašidelný a hrůzostrašný příběh, který se opravdu stal, mi nedával spát. Jsem ráda, že jsem si knížku koupila, byť jsem si opravdu nebyla jistá, jestli se začtu. Nakonec ano a jsem ráda, že mám Draculu ve své knihovně. Bez rozmýšlení 5*!

marvarid
21.07.2021 4 z 5

Vydařený remake původního nápadu - moderní jazyk, 2 dějové linie svižně směřující k vyvrcholení příběhu, pěkně provedená obálka. Jako záminka pro vznik knihy jsou uvedeny deníky Brama Stokera, ale proč ne. Zisk za „vytěžení“ námětu alespoň zůstane v rodině. Já mám pro upírské historky slabost a při čtení jsem se rozhodně dobře bavila.

Noname007
15.07.2021 5 z 5

Od tohoto díla jsem nečekala moc jako ostatně od většiny "pokračování" knih. Ale v závěru jsem rozhodně zklamaná nebyla. Příběh měl spád a poměrně mě i bavil. Avšak původnímu Draculovi se nevyrovnal. Možná už i proto, že jsem tak trochu věděla, co čekat.

kristie
15.07.2021 4 z 5

Asi jsem čekala krapet něco jiného, ale v konečném důsledku mě to bavilo a nemyslím si, že by Dracul dělal původnímu dílu ostudu.

Bohužel se u mě nedostavilo žádné mrazení a ani pocit, že knihu nemůžu odložit. Přesto mě bavila a bylo to fajn čtení před spaním. Až bych řekla taková pohádka pro dospělé. Pár strašidelných scén by se našlo, ale nějak jsem se do toho celého nemohla vcítit natolik, aby mě to alespoň trochu děsilo.

Nicméně děj je poutavý, období, kdy se odehrává přímo překypuje tou správnou atmosférou a jednotlivé postavy jsou dobře zpracované a člověk se s nimi dokáže dobře sžít. Deníková forma je tu spíše jako jakási "nutnost" v návaznosti na Draculu, ale ve čtení to neruší.

Ještě doporučuji si před čtením osvěžit původního Draculu, já to udělala a bavilo mě hledat v knize podobnosti a odkazy. Poznámky autorů na konci knihy, kde se dočkáme i několika fotek s rukopisem Brama Stokera, jsou další přidanou hodnotou. Kolem a kolem je to vydařená kniha, která má sice pár much, ale za přečtení rozhodně stojí.

Princezna22
13.07.2021 4 z 5

Knihu rozhodně doporučuji přečíst, je krásně napsaná. A ten dej, Wow.. Mrazi mě v zádech ještě teď a mám pocit, že mě samotný Drákula někdy sleduje pod okny.. Krásný příběh.

sestraJoy
02.07.2021 5 z 5

„KREV OPRAVDU ZNAMENÁ ŽIVOT …“ Rozhodně lepší, než jsem čekal! Víte, jak to s takovýmhle navazovaním „na něco“ bejvá… V podstatě od začátku se rozehrává hororový povídání o tajemné a záhadné bytosti, která v domě Stokerů dělala chůvu. Povídání je uspořádáno do formy deníků, jak jsme zvyklí u Draculy i spisovatele J.D. Barkera, ale řekl bych, že jde jen o takovou „nucenou“ formu, protože děj v nich odsejpá (jsou psány vypravěčskou formou). Navíc – což je asi nejpodstatnější, ten příběh je zajímavej! A čím víc se blíží finále… Viděl jsem zde i jistou podobu k postavám z klasiky což (překvapivě?) neotravovalo, ale působilo sympaticky. TEN PŘÍBĚH JE PRAVDIVÝ… Zajímavá závěrečná poznámka autorů působí až cimrmanovsky. Nebo?...

Morisius
27.06.2021 5 z 5

Podařený překlad, zajímavé a čtivé. Až to láka čtenáře si opět po letech přečíst původní Stokerův román. Vřele doporučuji, i když nejsem fandou upírské tématiky, tak tato kniha mě velmi zaujala.

martinaandulka
27.06.2021 5 z 5

Předčilo to mé očekávání,vrátit se k tématu Dracula a napsat to čtivě a přitom zanechat podobnou upírskou temnotu... .Hlavní postava je Bram Stoker což je spisovatel knihy "Dracula",zajímavé je,že jeden ze spisovatelů toho to románu je praprasynovec Darce Stoker.Kdo má rád Draculu vřele doporučuji.

Katulinka69
19.06.2021 5 z 5

Wau,opravdu super.
Totálně jsem se do toho ponořila.
Děkuji za super zážitek

Marekh
19.06.2021 5 z 5

Na tuto knihu mne nalákal Alibaba (profil v DK: alibaba72), který o ní mluvil moc pěkně na svém Youtube kanálu. V roce 2019 jsem přečetl knihu DRACULA, kterou napsal Bram Stoker a kterou vydalo nakladatelství Argo. Kniha byla pěkně zpracovaná a kniha se mi líbila. Knihu DRACUL napsal praprasynonec Brama Stokera a tím je DACRE STOKER společně s dalším autorem J. D. BARKEREM, který získal úspěch sérií knih Sam Porter.

Kniha má 3 části a také Epilog. Děj knihy je pomalejší, ale to mi nevadilo. Kniha navodila správnou atmosféru svým prostředím a událostmi, které se v románu odehrávají. Místy jsem se bál a do knihy jsem se začetl. Kniha je napsána formou deníkových záznamů ať už se jedná o deník Brama Stokera nebo deník Thornleyho Stokera a dalších. Vyprávění vidíme z různých úhlů pohledů. Hodně se mi líbila legenda a zajímavý byl také Klub pekelného ohně. :)

V závěru knihy se nachází POZNÁMKA AUTORŮ a EDIČNÍ POZNÁMKY. Na počátku knihy se nachází mapa DUBLIN BRAMA STOKERA 1847 – 1868 a DNEŠNÍ EVROPA. V poznámce autorů se nachází obrazová příloha. Kniha je pěkně graficky zpracovaná včetně zpracování desek knihy. Je vidět, že nakladatelství si dalo na knize záležet. Nenašel jsem žádné překlepy, za což chválím.

Přemýšlel jsem nad hodnocením knihy DRACUL. Stále jsem se rozhodoval mezi 4* až 5*, ale nakonec jsem zvolil plné hodnocení. Myslím si, že kniha si to zaslouží. Časem bych si chtěl znovu přečíst DRACULU od Brama Stokera.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nikdy nepodceňujte, čeho je člověk schopen, aby získal jídlo pro ústa svého hladovějícího dítěte.

Lidé věří pouze tomu, co dokážou pochopit.

Susan94
18.06.2021 4 z 5

Upřímně řečeno, jsem si knihu pořídila z důvodu vysokého hodnocení a s očekáváním, že si přečtu něco pěkně děsivého. Mé představy se víceméně naplnily. Možná kdyby byla kniha o sto stran kratší, byla ještě více čtivá. Otázkou zůstává, co tedy na tomto příběhu pravda.

Terva
13.06.2021 5 z 5

„Jsem absolutně přesvědčený,
že není nejmenších pochyb o tom,
že se zde popsané události skutečně staly,
jakkoli nám mohou na první pohled
připadat neuvěřitelné a nepochopitelné“.

….................místnost je teď tak temná, že zde žádný stín nemůže přežít...............

Trochu jsem se bál počtu stran v této „gotické“ knize. Ono přeci jenom přes 500 stran deníku, to trochu nahání hrůzu. Ale naštěstí to není jen deník Brama Strokera, ale vstupují do příběhu i jiné aspekty a časové linie. Všechno to však spěje ke skoro uhodnutelnému konci. Taky proč ne, že. Je to přeci prequel k Draculovo dobrodružství. Příběh má stupňující se napětí, jistou část tajemna a hlavně obsahuje krásné popisování života z té doby. Z toho čtenář pozná, jak je naše současná civilizace rozhýčkaná, doktoři na zavolání, zabijáci vlkodlaků na e-mailu a lovci upírů jako seriál v televizi. To lidé v té době neměli a museli se se svými „démony“ poprat sami.

Malá ochutnávka:
Kde začít? Je toho tolik, o čem je třeba povídat, a tak málo vzácného času, aby se to dalo vypovědět. Až se přiblíží konec jednoho konkrétního týdne, já budu uzdravený, naše drahá chůva Ellen bude pryč a jedna rodina bude mrtvá. Začalo to docela nevinně, jen takovým drobným odposloucháváním. Byli jsme pouhé děti, mně bylo sedm, Matildě osm, a přesto na ten podzim nelze zapomenout. A rozpoutalo se to pouhými dvěma slovy: „Pohřbený zaživa“.

….................jest-li ho pohřbili zaživa, tak ho vlastně zavraždili....................

Navíc obrovská, tajemná, neprozkoumaná rodinná sídla, absence elektrického proudu a ústředního topení......... víte proč to píšu? Určitě jo. Kde chcete dnes v paneláku potkat upíra nebo vlkodlaka, když všude fungují časové světelné spínače. Ano, strašně se mi líbí ta doba, kdy tohle všechno nebylo a svítilo se loučemi, doktoři používali pijavice na léčení a topilo se dřevem a uhlím. Tento příběh Brama Stokera jsem si neskonale užíval, skoro jsem ho prožíval s ním. To, jak nakonec dopadl, to už je zas jiný příběh. Velmi povedený je i přebal knihy, kdy je do tvrdé přední strany vyříznuto okno věže z něhož Bram kouká. Rozhodně pět černých motýlů.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Znal jsem jednou jednoho malého chlapce, který nachytal do sklenice tolik much, že tam neměly dost místa, aby mohly umřít!

…..................neboť za zamčenými dveřmi čeká nelidská noční můra..................

Kami.Hacken
12.06.2021 4 z 5

Neuvěřitelné! Nebo uvěřitelné?
Opravdu mrazivý příběh, úžasně popsáno až mě mrzí, že se dnes nedostanu ke skutečné - původní knize Nemrtvý.
Určitě doporučuji přečíst!

alibaba72
31.05.2021 5 z 5

Úžasné čtení, trochu jsem tedy očekával něco jiného, ale nakonec to bylo super. Moc se mně líbilo to propletení se skutečným životem Brama Stokera. Určitě si přečtu ještě několikrát. Jediná moje drobná výhrada je k názvu, ale chápu že takto se to více prodá.

Mystifica
28.05.2021 3 z 5

První půlka je pomalejší, ale potom se knížka rozjede a myslím, ze děla původnímu dílu sedící prequel, či spin-off. Knížka působí dojmem, ze je ze stejné éry, jako původní Drákula a nejsou v ní nijak očividně zastoupeny rušící modernismy. Počítala bych ji do hororu částečně s náboženskými motivy. Ačkoliv Dacre samozřejmě exploituje slavné jméno svého předka, myslím ze kniha je provedena a do žánru zapadá.

Terka21
26.05.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

Mája777
23.05.2021 4 z 5

Fantazii se meze nekladou... co je pravda a co snění. Vyber si čtenáři, je to jen a jen na tobě.
Kniha se mi docela líbila a co je hlavní, navnadila mě znovu si přečíst samotného Dráculu.
Asi nedám pět hvězd, ale místo v mé knihovně mít bude a nezapadne.
(23. 5. 21 - 13 109 - 33)