Psychiatr

Psychiatr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348430/bmid_psychiatr-RUz-348430.jpg 4 366 94

Dr. Laszlo Kreizler série

Vstupte do jiné doby a zažijte nezapomenutelnou hrůzu. Píše se rok 1896 a New York svírá děs. Někde v metropoli se totiž skrývá záhadný nový druh zločince – sériový vrah. Šéfem newyorské policie je Theodore Roosevelt, budoucí prezident Spojených států. Vytvoří tajný, velmi netradiční vyšetřovací tým. Do jeho čela postaví doktora Kreizlera, který je jedním z prvních moderních amerických psychiatrů. Času je málo, neboť zabiják může každou chvíli udeřit znovu. A nebezpečí je mnohem větší, než se vůbec dalo tušit.... celý text

Literatura světová Thrillery Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Alienist , 1994

Taťka Hraboš
27.07.2017 5 z 5

Poslední dobou beru málo do ruky detektivky, ale tato opravdu stála za přečtení. Nejde jen o samotný detektivní příběh (i když i ten je skvělý), ale, použiji-li oblíbený výraz titulního hrdiny, i o jeho kontext – poměry v USA v době, kdy se příběh odehrává: boj o moc a peníze mezi různými mocenskými skupinami (politické strany, církve, podsvětí, finanční sektor), boj uvnitř policie ve snaze tehdy ještě budoucího prezidenta USA Theodora Roosevelta o její oproštění od korupce, psychologické teorie titulního hrdiny a obavy téměř všech mocensky vlivných osob z případných důsledků jejich prosazení ve společnosti, postavení žen či přistěhovalců, poměry v tehdejších sociálně slabších amerických rodinách … Děj je navíc mistrně gradován, v knize v podstatě nejsou hluchá nezáživná místa, těch 500 stran přečtete, ani nevíte jak.

Finn69
23.04.2017 4 z 5

Temná detektivka z New Yorku na sklonku 19. století, leckomu to bude připomínat Lydsay Faye a její Bohy Gothamu či Lovce vran. I tady je výborně vykreslená atmosféra, je to ale celkově ještě temnější a syrovější. Určitě doporučuji, je to thriller jako řemen, nic tomu nechybí - psychopatický sériový vrah, sympatický hlavní hrdina, poněkud záhadný psychiatr ani budoucí americký president Roosevelt. Čtyři hvězdy.

Grbu
11.03.2017 5 z 5

Četla jsem na VŠ... a málem neudělala zkoušku, protože jsem vždy vzala kousek knížky... a 1téma ke zkoušce... a pak se ten kousek knížky prodlužoval... a prodlužoval :))).... výborné čtení, když srovnám s dnešními "chrliči" thrillerů, tak tohle je dost dlouhé, ale naprosto bravurní... možná mi to přijde proto, že jsem to četla v době, kdy jsem s tímto žánrem četby začínala... a nebo dost možná proto, že ta knížka, stejně jako Anděl temnoty je prostě FAKT PECKA! Spoustu knih jsem od této četby zhltla jedním dechem... ale oproti ťem dalším, tahle ve mne nechala sooustu dozvuků a doporučuji ještě po letech... a vím, že se k ní vrátím jednou i "potřetí"

Akimus
05.02.2017 5 z 5

Líbí se mi ponurý styl psaní a celková atmosféra. V poslední době jedna z nejlepších knih - spolu s Andělem temnoty. Doporučuji.

MarVo86
12.09.2016 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Za mě to nebylo rozhodně jednoduché čtení. Jak píše níže E.Hyde - zdejší popisek knihy prozrazuje až moc. Jsem ráda, že jsem si ho přečetla až teď, po dočtení knihy. Jinak by pro mě občas až zbytečně zdlouhavé vyšetřování ztrácelo ten správný smysl. I přesto jsem čekala asi něco trochu jiného, děsivějšího, strašidelnějšího, prostě víc "pohody" na letní večery :)

E.Hyde
18.07.2016 4 z 5

Pravda je, že zdejší popisek knihy opravdu prozrazuje až moc (asi po třetí větě jsem ho raději zavřela). Nicméně jsem čekala něco jiného. Více temnoty a husí kůže, více psychopatologie, více drsných popisů pokřivené lidské mysli v prostředí smradlavého ukřičeného blázince... Nevím, ale doktor Kreizler je takový Sherlock Holmes (a že já mam Sheryho fakt moc ráda!) mezi psychiatry - všemmocný génius, který má vždy eso v rukávu.

Chvílemi jsem se trochu nudila, ale opravdu jen chvílemi - jinak kniha obsahuje velmi napínavé pasáže. Vyhovovala mi jedna jediná přehledná dějová linie, takže to - jak já říkám - pěkně odsejpalo. Charaktery postav (až na vraha, jehož psychoprofil je do konce prakticky jen spekulace) jsou poněkud ploché - tu jedinou, která mi opravdu zaujala (neprozradím kterou) mi zabili; mimo to mě zpražil konec - směrem, kterým se kniha ubírala a dostávala na obrátkách, jsem čekala konec s mnohem větším WÁÁÁU efektem.

Subjektivně jsem nebyla až tak spokojená, objektivně si myslím, že je kniha napsaná bravurně. 4/5.

anna7042
23.04.2016 5 z 5

Skvělé počteníčko!

twiggynka
02.03.2015 5 z 5

výborná kniha! přelouskala jsem ji během pár dní a ráda bych si takových knih přečetla více!

Boggy
01.02.2014 5 z 5

Autor nezapře novinářskou praxi, velmi čtivě podáno. Určitě jedna z lepších knih americké literatury.

katina
15.08.2013 5 z 5

Narocna mraziva kniha, jejiz ponurost si diky detailnimu popisu zive predstavite.

kocour_mikeš
03.05.2013 4 z 5

Čtivá kniha, zejména po překonání pomalého rozjedu, zaujal mne popis metodik vyšetřování a pestrý popis prostředí tehdejší doby, ostatně spisovatel v poděkování na konci knihy píše, že čerpal hojně z archivů. Knih z této doby a prostředí jsem mnoho nečetl, dávám 85%.

Lenny33
10.08.2012 5 z 5

Výborně kvalitně napsaná kniha, doslova jsem ji hltala stránku po stránce, dokáže vtáhnout do děje, který je originální, poutavě napsaný, nabitý emocemi. *Popis knihy* zde uveden, jsem si přečetla, až po jejím přečtení a ... no nevím, ale mně přijde, že odhaluje až moc - např.: o rodině vraha se v knize dočteme až v její poslední části(a v ději je to řekla bych důležité a pro mě to byla jedna z nejemotivnějších částí) a tady je to napsáno, jen tak *a co jako*. Já si přečíst toto "shrnutí", tak už nemám ani chuť knihu číst. ....Ještě co se týče děje knihy: Jsou otázky, které nebyly zodpovězeny a přesto je vše jak má být - i takový jsem měla po přečtení pocit, zahlcena množstvím emocí, které ve mě knihy vyvolala.. :)

cathyblack
10.04.2012 5 z 5

Možná si před/po přečtením knihy říkáte: Příliš mnoho stránek, příliš zdlouhavé popisy, příliš podrobná líčení, příliš mnoho slov – pro mě je to však dokonalost, co je z této knihy cítit, ne oldspice, a důkazem, místo slibů je mi skutečnost, že jsem knihu četla již několikrát a pokaždé, dá se říct, na jeden zátah

strougy
30.11.-0001 4 z 5

Povedený thriller, který je z obvyklého balastu podobných knih pozvedán nejen ideálně zvoleným prostředím New Yorku konce 19.století a chytrým použitím historických skutečností a postav, tak zejména povedeným vystižením nadčasového sporu mezi zažitými předsudky a nově se vynořujícími poznatky, která radikálně narušují zaběhlá schémata a podkopávají mocenský status quo.