Došel nám čas

Došel nám čas https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383454/bmid_dosel-nam-cas-JQl-383454.jpg 3 79 33

Lidská rasa je zhýčkaná moderní dobou, až příliš jednoduchým životem. Ale jednou se po stisknutí vypínače světlo nerozsvítí. Nejdřív nastoupí obavy a nervozita, ale po pár dnech nastává boj o holý život. Ve městě se už dál přežít nedá, veškeré pohodlí technického pokroku je pryč. Benzínky nečerpají pohonné hmoty, do supermarketů se nedováží potraviny a zásoby léků velmi rychle mizí. Provoz v nemocnicích se zastavuje. Pacienti závislí na přístrojích umírají během několika prvních hodin. Začíná rabování a lidé se zabíjejí za bílého dne pro kus chleba. Z oblohy padají letadla jako papírové vlaštovky. Obyvatelé nemají ani potuchy, co se děje. Jak rozsáhlý je výpadek elektrické energie? Tolik potřebné informace se k nim nedostanou, televize nevysílají, rádia nehlásí a mobilní sítě jsou mimo provoz. Zhýčkaná devatenáctiletá městská dívka Mariana Laurentová se ocitá v naprosto neřešitelné životní situaci. V důsledku výpadku proudu se matka nevrátí domů a ona rázem musí řešit problém, jak zachránit sebe a dva mladší sourozence. Jediné místo, které nabízí záchranu, je dědečkův statek. Ten ale leží skoro tisíc kilometrů daleko. Podaří se dětem zvládnout tak dalekou cestu? A znamená vůbec farma bezpečí pro celou rodinu?... celý text

kikikrat
13.10.2018 4 z 5

Postapo je můj oblíbený žánr... ať je to drsný postapo nebo postapo kde je popsán život po katastrofě a to je zrovna v této knize. Musím říct, že kniha se četla sama.. měla spád. Slyšela jsem osobně spisovatelku o knize mluvit a opravdu měla vše promyšlené a sama tomu věří a já vlastně taky.. nežiju v představě že si budem všichni pomáhat. Jediné co mi na knize nesedělo jsou dny tak jsem je pak už prostě ignorovala. Četla jsem lepší ale určtitě stojí za přečtení !

dominika2585
10.10.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, ale měla jsem větší očekávání. České fantasy příliš nečtu, ale po pár zdařilých kouscích jako je Projekt Kronos nebo Naslouchač jsem dala šanci další autorce a jejímu postapokalyptickému příběhu. Ze začátku to nebylo špatné, ale postupně jsem pochopila, že se příběh nijak nerozjede. V podstatě jen sledujeme putování Mariany a jejích sourozenců a přítele na farmu k dědečkovi. Po výpadku proudu se z lidí stávají zvířata, a začíná boj o holý život. Sice chápu strach hlavních postav, ale mě jako čtenáři tam úplně chybělo nějaké napětí. To ve mě autorka vzbudit nedokázala. Zároveň postrádám vysvětlení z jakého důvodu tedy k výpadku došlo, a ten otevřený konec podle mě nebyl nejlepším řešením.

pomero
09.10.2018 odpad!

Ondřej Neff tohle téma zpracoval o dost lépe. Sloh je příliš infantilní. Pro mě k necteni. Dneska se vydá fakt všechno.

radka8810
17.09.2018 odpad!

Paní/slečna autorka by možná měla nejdřív přečíst nějaké postapo než se ho pokusí psát. Taktéž převody jednotek by to chtělo potrénovat. O střídání tykání/vykani i v rámci jedné věty, roztrhanemu oblečení po 14ti dnech nošení a fázích měsíce co se změní za den z novu na úplněk nemluvě. Mluva taky stojí za to. Kdyby šlo dát 0:00 hvězdiček je to tam.

Simona838
09.09.2018 odpad!

Vyjadrovani hl. postavy na urovni hrdinek "Veceru pod lampou". Neprirozene, casto komicke - coz ovsem autorka nezamyslela. Ztrata casu a penez. Nedoporucuji. Tohle se opravdu hodne nepovedlo.

romi94
04.09.2018 odpad!

Skvělé téma, ale bože co ten jazyk? Je to jako bycb četla slohovku od šesťáka. Odradilo mě to už po pár stránkách. Tohle fakt ne.

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Mám rád "post-apo" knížky a za sebe bych řekl, že tato patří spíše k těm nadprůměrnějším. Težko si představit, jak by svět doopravdy vypadal, kdyby k nějakému blackoutu skutečně došlo, ale podle mne nebude knížka daleko od reality... Dovedu si celkem živě představit, čeho asi jsou někteří lidé schopni, když jde do tuhého... Knížka se mi velmi dobře četla a i oko k závěru zvlhlo... určitě stojí za přečtení.

Beky
25.08.2018 4 z 5

Wau ...
Tak tedy, představa světa bez elektřiny ... Je vskutku hrůzu nahánějící, navíc v této knize tak vykreslená, že by se člověk začal bát dne, kdy se to stane (a že se to stát může) a z lidí se stanou hyeny ...
Oceňuji, jak autorka dokázala do toho všeho temného zapojit i lásku a takovou "domácí atmosféru" ... Nepřekvapily mne i oběti, které náhlá apokalypsa přinesla, ale čekala jsem také objasnění, CO zapříčinilo onen výpadek ... a ve finále otevřený konec ... Kam šli? Žili ještě někde lidé? Povedlo se jim někde začít nový život ...?

Postapokalypsa živě ve vaší fantazii ... v této knize :-))

acupoflucy
23.08.2018 4 z 5

Tyto knihy podobného tématu se mi moc líbí a tato byla dobrá. Zase nebyla nejlepší, ale jestli sháníte nějakou knížku s tímto tématem, tak můžete určitě sáhnout i pro tuto knihu. :)

Affares
12.08.2018 4 z 5

Takže, kniha mne zaujala již před časem a v pátek po cestě z práce jsem si ji koupil. Dnes je neděle a dočetl jsem ji. Kniha se čte tzv. jedním dechem, pořád se něco děje, pořád čekáte, co přijde a toho si velmi cením. Nikde jsem neměl pocit roztahanosti nebo nadbytečnosti textu. Nemohu se ovšem ubránit srovnání s "Malevil". Obě knihy jsou si podobné, jen zasazeny do doby, ve které byly psány. Uvítal bych mnohem více scén, kde dochází ke konfliktu s morálkou a hlubší popis změn a násilí, které se v tomto případě jistě stane. Autorka se o tyto věci jen opřela, což byl zřejmě záměr, aby nechala pracovat fantazii čtenáře, co vše se asi děje dále. Za mne velmi dobrá kniha a byl jsem jí velmi mile překvapen. Nicméně chyběla ji hloubka, takové to mrazení, které jsem měl u Malevil, a proto dávám 4 hvězdy. Autorce moc držím palce v další tvorbě a knihu mohu vřele doporučit.

veronika0382
09.08.2018 5 z 5

Blackout. Rabování, násilí. Zvládne se lidská rasa poprat s novými životními podmínkami? Tenhle postapokalyptický román nebudete chtít dát z ruky, tak jako já, jsem opravdu nadšená!
Více v mojí recenzi v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Zdenka1978
27.07.2018 5 z 5

Kniha, která se čte jedním dechem. I přes vážné tema na mě z knihy dýchal klid, optimismus, láska. Hezký napsané, žádné americké přehánění. Téma také hodně k zamyšlení. Určitě doporučuji přečíst.

Danago
25.07.2018 5 z 5

Devatenáctiletá Mariana se jednoho dne se vzbudí a nikde nejde elektřina a brzy se ukáže , že to není jen přechodný výpadek . Její matka se nevrátí domů a ona zůstává sama s dvěma mladšími sourozenci ve městě, které se brzy stává nepřátelské. Začíná rabování a napadání. Mariana se svým přítelem Davidem a sourozenci se rozhodnou jít na dědečkův statek, který se jeví jako jediná možná záchrana. Statek leží ale 700 mil daleko.

Příběh je velice dobře napsaný , je celou dobu velmi čtivý. Střídají se zde chvíle hrůz a tragédií a chvíle zdánlivé pohody. Knížka ukazuje že bez elektřiny to jde velmi těžko , ale přece jen to jde s určitými znalostmi a samozřejmě jen v určitých podmínkách.
Bohužel lidé se mění ve zrůdy a než by pracovali raději přepadají a rabují.

Knížka mě přišla možná spíše určená pro mladé čtenáře , drsných scén, které by se daly očekávat , tam nebylo nijak moc.
Mě osobně zmátlo, že se jedná o českou autorku, proto jsem očekávala, že děj se bude odehrávat u nás v naší republice, to bohužel ne , příběh je opět situován do Ameriky, což je trochu škoda.
Za mě ovšem moc pěkná knížka, která rozhodně stojí za přečtení.