Dopis

Dopis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389412/bmid_dopis-Znt-389412.jpg 4 663 217

Tina Craigová pracuje do úmoru, a ještě k tomu o sobotách prodává v dobročinném obchodě, aby ve svém nešťastném domově trávila co nejméně času. Když prohledává kapsy starého obleku, který někdo charitě věnoval, objeví dopis se zalepenou ofrankovanou obálkou bez razítka. Dopis otevře a přečte si ho – a to změní směr jejího života navždy. Billy Stirling ví, že se nezachoval právě hezky, ale doufá, že může ještě všechno napravit. 4. září 1939 se posadí a napíše dopis, o němž doufá, že změní budoucnost. A to se také stane – ale více způsoby, než by si kdokoliv dokázal představit… Je na čase otevřít Dopis.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Letter , 2015

marwinmh
19.10.2021 4 z 5

Moc příjemné čtení, i když ne o lehkých životních osudech. Zajímavá dějová linka, uvěřitelní hlavní hrdinové, bohužel ke konci mi vadilo neustálé opakování již řečeného.

TheMelorry
17.10.2021 5 z 5

Jednoznačně úžasná kniha. Stejně jako u autorčina Klíče, i v tomhle případě jsem byla do děje vtažena od první strany a napjatě hltala osudy z obou časových rovin. Propojení všeho prostřednictvím nalezeného dopisu je výborný nápad, který je skvěle zpracovaný funguje.
Kniha má všechno, dvě časové roviny, postupné pátrání po dávném tajemství, vhled do historie, silné lidské osudy, které chytnou za srdce, nádech romantiky...

Lucc93
14.10.2021

Nádherná kniha. Ten styl psaní mě naprosto uchvátil, knihu jsem přečetla za dva dny během cest vlakem a musím říct, ze jsem si četbu opravdu užila. Příběh byl velmi smutný, strhující a překvapující. Doporučuji a těším se na další knihy od této autorky.

mirinda973
13.10.2021 4 z 5

Moc hezké čtení. Sloupnuto za 2 dny, jak mě příběh pohltil a bavil. Vím,že je to román a jsem ráda, že skončil dobře, ale nějak mi ten sladký konec nesedl a za něj o hvězdu méně. Každopádně doporučuji

Kristyna_Bubu
12.10.2021 5 z 5

Tahle kniha, ta mě dostala... ️ Silnej příběh, vlastně příběhy, protože jeden děj se odehrává v dávný minulosti a jeden o několik desítek let později. Jsou propletený dopisem a postupně se dozvídáme, co se kdysi stalo. Kniha Dopis mě chytla obrovsky za srdce, je to pořád ženský čtení, ale zůstane ve mně dlouho. A věřím, že pro mě jako pro mámu na mě působil o to víc. Jednoznačně doporučuju, neodtrhnete se!!! Neuvěřitelně čtivě napsáno. Teď čtu od stejné autorky Klíč a to vám povim, to je taky jízda!

janyska13
11.10.2021 5 z 5

Tohle bylo opět něco neuvěřitelně úžasného. Autorka opět ukazuje, jak skvěle umí psát, poprvé jsem od ní četla knihu Klíč a až nyní Dopis a ten byl asi o drobet lepší. A v listopadu bude vycházet její další kniha Tajemství,, která zní také moc dobře podle anotace!
Při čtení jsem se nemohla od knihy vůbec odtrhnout.
Nejen že autorka dokáže napsat a popsat naprosto neuvěřitelně některé pocity hlavních postav, ale dokáže vás přenést do několika časových rovin daných období, i s pocity a autenticitou dané doby a její atmosféry.
Tohle jsou knihy přesně pro mne, hledám v knihách to něco navíc, něco co mne chytne za srdce a už nepustí. Něco nad čím budu ještě dlouho přemýšlet, doporučovat kudy budu chodit a neustále o tom chtít s někým mluvit...

bookcase
28.09.2021 5 z 5

Nemám slov, bylo to nádherné, dojemné, smutné a místy k vzteku. Jak zloba, zaslepení, pýcha a sobeckost může zničit několik životů.

chrastova.m
24.09.2021 5 z 5

Byla to moje prvotina od autorky a byla jsem mile překvapena, jak mě kniha hned uchvátila a strhla do děje. Velmi oceňuji dvě dějové linie, které se nakonec potkají. Měla jsem strach, aby dvě linie nenarušily děj, ale naopak. Krásně do sebe zapadaly. Takže za mě super čtení.

Barbanka
21.09.2021 5 z 5

Krásný příběh se zajímavou zápletku moc se mi to líbilo

Runinka
07.09.2021 4 z 5

Pěkná knížka,hezky spojené dvě časové roviny. Místy smutná

Briseovna
04.09.2021 2 z 5

Za mě lehká, prvoplánová četba. Kniha mě nenadchla, ani neurazila. Jakkoliv některá témata v knize jsou vážná, tak na mě byla kniha plytká. Ale na svižné odreagování se dobrý...

PrincaListicka
28.08.2021 5 z 5

Děj Dopisu sestává ze dvou linek - jedné sledující osudy Tiny Craigové druhé sledující příběh Billyho Stirlinga. Obě linky se krásně prolínají a vzájemně doplňují, co se dozvíte v jedné je více rozvedené v té druhé. Spolu s hlavními hrdiny je čtenář nucen projít situacemi, ve kterých by se dobrovolně nechtěl ocitnout nikdo. Nechci být příliš konkrétní, ale připravte se na velkou dávku násilí, zoufalství, bezmoci a bolesti.

Spád celého příběhu je velmi rychlý, neustále se něco děje a proto je velmi těžké knihu odložit. I když spolu s hrdiny trpíte, chcete prostě vědět, co bude dál, jak to celé dopadne.

Jednotlivé postavy jsou pak skvěle vykreslené, i když už od samého počátku víte, kdo je vlastně "padouch" a kdo stojí na straně dobra. Víte, komu budete fandit a od koho můžete čekat to nejhorší. A "záporaci" jsou tak přesvědčivé vedlejší postavy, že vás donutí jimi opovrhovat a v duchu kroutit hlavou nad nespravedlností, kterou jsou schopni páchat.

Jelikož se Billyho dějová linka odehrává během čtyřicátých let minulého století, setkáváme se zde také s problematikou tehdejší společnosti, toho, co tehdy bylo a nebylo "přípustné" a jak kruté občas bylo řešení těchto nepříjemných situací i za cenu toho, že přijdete o své nejbližší.

Musím přiznat, že jsem od knihy čekala něco podobně příjemného jako Poslední dopis od tvé lásky z pera Jojo Moyesové (a co se týče samotného nápadu, myslím, že se zde asi paní Hughesová hodně inspirovala), ale dostala jsem příběh skrz naskrz protkaný bolestí. Jestli je to dobře nebo špatně nedokáži říct, nicméně rozhodně vím, že obě dvě knihy za to stojí. Pokud tedy máte rádi příběhy o lásce, které nejsou jen samá "duha a jednorožci" a příběhy, ve kterých se prolínají dvě časově velmi vzdálené a přesto propojené dějové linky, je Dopis napsán přesně vám na míru. A já nemohu jinak než knihu upřímně doporučit, protože je napsána vskutku brilantně!

book_loverka_
19.08.2021 5 z 5

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a musím říct, že teda velký dobrý. Její styl psaní byl čtivý, příběh strhující, dojemný a geniálně vymyšlený. Odehrává se ve 2 časových rovinách, které se nakonec střetnou. Byla to úžasná kniha, která by se mohla líbit čtenářkám jakéhokoli věku.

AlenaF
18.08.2021 5 z 5

Velmi příjemné čtení, doporučuji.

lena.o.knihach
11.08.2021 4 z 5

V tragédii jedné ženy se skrývá naděje druhé...

Tina Craigová najde dopis z roku 1939 ve starém obleku. Přečte si ho a začne pátrat, proč ho Billy Stirling nikdy neodeslal? A co se stalo s Chrissie, pro kterou bylo psaní určené?

Dvě časové roviny. Dva silné příběhy o ženách. Jedna řeší mimomanželské těhotenství, druhá skrývá otoky a modřiny od pěstí.

Dopis je velice dojemný a plný smutných - až neuvěřitelných - scén. Minulost i současnost se plynule slučovaly a vše došlo ke konci, který mě nijak nepřekvapil.

Kniha mi hodně připomínala Poslední dopis od tvé lásky od Jojo Moyesové. Řekla bych, že i ten styl psaní byl podobný a možná ještě lepší a svižnější, protože jsem si ani nevšimla, jak rychle mi těch 300 stran uteklo.

Kdyby u nás od Kathryn Hughesové nevyšel před pár týdny Klíč, k Dopisu bych se nikdy nedostala. A byla by to škoda, protože teď má své čestné místo u mě doma.

Hakl54
10.08.2021 5 z 5

Kniha se mi lehce a příjemně četla. Pěkná na letní dovolenou s dobrým koncem.

J.x
06.08.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než souhlasit s paní Šánkou, ona to za mě vždycky tak krásně vystihne.

dani.mertova
06.08.2021 5 z 5

Naprosto nádherná knížka. Dlouho jsem nečetla knihu, která by ve mně vyvolala tolik emocí. Místy jsem měla husí kůži, místy jsem měla slzy v očích. Opravdu nádherný a dojemný příběh. Přečteno jedním dechem.

oblakaknih
26.07.2021 4 z 5

4,5/5

Dopis je překrásná kniha, plná nešťastné lásky a bolesti. To může znít trochu rozporuplně, ale zároveň to podle mě skvěle popisuje celou knihu.

Námět mě zprvu příliš nezaujal, nebylo to něco, co bych vyhledávala. Nakonec jsem od knihy dostala něco úplně jiného, než jsem očekávala, což je pro mě velké plus.

Během děje se střídají dvě časové roviny. Sledujeme tedy dvě hrdiny a dvě rodiny. Tina mi byla sympatická, ale její rozhodnutí jsem nechápala. Vzhledem k době, ve které žila, to ale ani chápat nemůžu. Chrissie jsem si oblíbila o něco více, její příběh mě zajímal a více jsem se do příběhu začetla. Naštěstí se obě tyto roviny propojí díky samotnému dopisu.

Styl psaní mi moc sedl, kniha se četla dobře a rychle. Jen ze začátku na mě dialogy působily trochu krkolomně a hrubě, nevím proč.

Jak příběh plynul, postupně na světlo vyplynuly nejrůznější skutečnosti a příběh do sebe zapadl jako puzzle.

Při dočítání jsem dokonce měla husí kůži. Jsem nadšená a moc doporučuji!

Kenan
14.07.2021 3 z 5

Tragický příběh ženy, která se musí vyrovnat s krutou skutečností svého manželství. Štvalo mně Tinino mnohdy naivní chování. Historická linka o trochu lepší, ale i tak mně kniha nijak nedostala.