Dolores

Dolores
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263916/bmid_dolores-263916.jpg 4 1400 1400

Polícia chce vedieť, čo sa stalo vtedy, keď bohatá a na lôžko pripútaná Vera Donovanová zomrie. Veru poznajú obyvatelia ostrova Little Tall ako veľkú, ale krutú dámu. Jednoduchá žena Dolores je dlhé roky Verinou slúžkou. Nemá však inú možnosť, iba podať polícii svedectvo o svojom trpkom živote...

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práca

Dolores Claiborne , 1993

lapagerie
12.08.2016 5 z 5

Neobvykle jednou osobou vyprávěný příběh. Dolores je prostě sympatická ženská, která vzala věci do svych rukou a poradila si poněkud neobvykle. Ale účinně. Její styl vyprávění je velmi autentický a mně byl moc příjemný,

amaenium
27.07.2016 5 z 5

Dolores mi hned ze začátku vrazila facku, protože jsem nečekala tento styl psaní. Při prvních stránkách jsem měla problém zůstat u knihy déle, ale po chvíli mi naopak dělalo problém se od ní odtrhnout. Knihu jsem pak přečetla jedním dechem.

wiix
16.07.2016 5 z 5

Neviem prečo ma práve táto kniha od Kinga tak dostala. Možno je to rozprávačskou postavou, pre zmenu ženou, ktorá je tak rázna, prostereká a priama a pritom tak záhadná a poetická. Príbeh tiež hodnotím veľmi pozitívne ako niečo netradičné a napínavé.

Phorbo
10.06.2016 4 z 5

Knihu, kterou budu číst si vždy vybírám z většího okruhu titulů. Přečtu si pár prvních vět a posoudím, zda budu pokračovat, či zkusím jinou knihu. U Kinga se pravda moc zkoušet nemusí, ale třeba, když jsem si poprvé přečetl prvních pár řádků Dolores Claibornové, byl jsem absolutně zmatený, co se to v tom textu vlastně děje. To jsou nějaké halucinace, nebo neoznačené rozhovory více lidí? Napoprvé jsem nevěděl a přešel jsem na skok k Nesbömu.
A inu napodruhé... velká pecka.
Monolog DC a styl, kterým King vypráví je jedinečné. Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Ze začátku mě ta kniha uchvátila jenom tím, jakým stylem je psaná. Monstrózní monolog bez ostatních postav je prostě brutální.
Ale časem to tak nějak zevšední. Ne, že by to začalo nudit, ale ztrácí to náboj. Hlavně v místě, kdy DC přestává mluvit o Veře a dostává se k aférce Joe vs. Selena. Dostává tak motiv k tomu, aby konečně manžela zabila. V tu chvíli má kniha výtečný spád a z vraždy Joea se konečně dostává k meritu věci.
Dolores Claibornová je obviněna z vraždy své dlouholeté zaměstnavatelky a přítelkyně Very Donovanové. je předvolána před výslech, ale než se dostane k hlavnímu bodu svého vyprávění a obhajobě, že Veru opravdu nezabila, musí odvyprávět svůj životní příběh. Kniha je napsána více než zajímavým stylem, který asi není tak jednoduché dát dokupy. Jelikož Kinga znám jako hororového spisovatele, tak mě jak Holčička, která měla ráda Toma Gordona, tak Dolores Claibornová uchvátily. Jsou to přitom jednoduché příběhy, a kdyby to napsal někdo jiný než King, tak by to určitě stálo za starou belu. Ale takhle, kdy se vcítí do kůže pětašdesátileté upracované ženy, jež přežila jedno ze svých dětí, vraždu manžela a smrt dlouholeté přítelkyně (byť to byla mrcha), tak opět smekám.
75%

SedllY
07.06.2016 4 z 5

Jeden velmi dlouhý, avšak od začátku zajímavý a skvěle napsaný, monolog jedné vnitřně velmi silné ženy Dolores.
Skvělé! 4/5 *
Ale ještě něco vám řeknu, všem třem, a jestli jste byli hluchý ke všemu, poslechněte si aspoň tohle: všechno, co jsem udělala, jsem udělala z lásky ... z lásky, kterou cítí vlastní matka ke svejm dětem.

minimonisek
19.05.2016 3 z 5

Ze začátku mě kniha moc nenadchla, pak asi po 40 stranách však nastal zvrat a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně si ji ještě přečtu a doporučuju ji všem čtenářům.

ambasador
09.04.2016 5 z 5

Ach ma mila Dolores. Tuhle knihu jsem precetl uz nekolikrat a asi jeste prectu. Po docteni mam pocit, jako by byla nekdo, koho znam cely zivot. Takova spravna zenska, silna predevsim, ktera udela, co se udelat musi v zajmu svych deti i v zajmu sebe same. Tematem se se ponekud lisi, ale je zde citelny Kinguv rukopis i nektere motivy. Mame kazdy sve "oko"? Zachoval bych se stejne? Doufam, ze jednou najdu silu Dolores, doufam, ze je ve me..

Šárka345
30.03.2016 5 z 5

Psané trochu jinak, než jsme od Kinga zvyklí, ale naprosto přesvědčivý monolog ženské, kterou už teď znám jako své boty :0) Čte se to úplně samo, doporučuji :0)))

Fremr
25.03.2016 5 z 5

Naprosto strhující vyprávění sympatické ženy, která to v životě neměla lehké... a někdy to měla kurevsky těžké. U člověka může přijít bod zlomu, místo ze kterého není návratu. A o tom to je. Dolores sedí na policejní stanici, kam sama dobrovolně přišla a v dvěstěstránkovém monologu nám vylíčí co všechno se jí v životě stalo, včetně dominantních událostí posledních let - úmrtí jejího manžela a vdovy pro kterou pracovala. Dolores nikdy nechtěla moc, jen dostat to co si odmakala a o co se zasloužila. Někdy ale člověku osud nepřeje a je čas vzít věci do vlastních rukou... King opět válí, tentokrát transformovaný do starší ženy, která nám potřebuje něco říct. Doporučuji naslouchat. Stojí to za to.

26e
22.03.2016 5 z 5

Sugestívne... som fascinovaná hlavne tým, ako sa autor - muž... dokázal takto autenticky "prevteliť" do postavy Dolores,... jej postava je nádherná.. ľudská a skutočná, žrala som jej každé slovo... záverečný doslov na mňa už trocha prisladlo americký... ale za samotný príbeh, spracovanie, formu a podanie... 5 bez mihnutia oka.. King je proste "pán majster"

MonikaV
16.03.2016 5 z 5

Četla jsem už dávno, ale vím, že se mi moc líbila. Opravdu od Kinga něco úplně jiného. Docela se o zasmějete.

jirzej
13.02.2016 3 z 5

Nečekejte horor či extra napětí. Neříkám, že to bylo úplně špatné, ale King napsal mnohem lepší knihy...

premacech
27.01.2016 5 z 5

Velmi dobre! Psano trochu jinak, zajimave. Necekany vyvoj. Kdo ceka typickeho Kinga, bude asi zklaman. Film take velmi dobry. 90%

Philoun
27.11.2015 3 z 5

King tak trochu jinak. Neříkám, že to bylo špatné, ale od něj jsem čekal něco jiného. Jediné mysterično bylo provázání s Geraldovou hrou.

Nehanka
25.11.2015 4 z 5

Dobrá, ale znám lepší Kingovky.

HŠ
18.09.2015 4 z 5

Trošku překombinovaný konec, za to dávám o jednu hvězdičku méně, ale jinak skvělé.

Reat
03.08.2015 5 z 5

Mezi psaním tohoto komentáře a dočtením knihy uplynuly cca 2 minuty, takže pořád ještě při psaní zároveň očima lítám ve své hlavě a přemýšlím, kterou myšlenku zachytit a popsat dřív..... Je neuvěřitelné, jak Mistr dokáže psát. Kniha psaná jako monolog ženy vypovídající na policejní stanici Vás přiková a nepustí.... Občas jsem ji musel zaklapnout, nadýchnout se a rozhlédnout se po okolí, abych se ujistil, že pořád žiju v reálném světě, se všemi svými radostmi a starostmi....že nejsem v Little Tall a nesedím u stolu s opravdovou Dolores, která mi příběh sama vypráví.... Tak sugestivně je kniha napsaná. Čteno jedním dechem, povětšinou zatajeným. Úžasné, úžasné........

Patw
01.08.2015 4 z 5

Další 'Kingova' odškrtnuta. Když jsem si knihu Dolores Claiborne opatřil, aneb vykoukla na mě v obchodě za necelé dvě eura nevěděl jsem do čeho se ženu, ale byl jsem rozhodnutý se začíst. Prvních dvě stě stran, (tedy dvě třetiny knihy), se mi doslova četlo samo, ovšem pak to dle mého v ději nějak "zakoplo" a děj se i přes svou akčnost těžce stavěl na nohy. Možná, kdyby se zredukoval počet stran první dvoustovky bylo by to lepší pro ten zbytek... ale takhle musím jednu hvězdu ubrat.

marti7729
16.07.2015 4 z 5

Moje první kingovka :) Musím říct že prvních 70 stran byla pro mě nuda a přemýšlela jsem zda se ke knize vůbec vrátím. No naštěstí jsem jí dala ještě šanci. A bylo to nejlepší rozhodnutí. Od druhé třetiny knížka naprosto, úžasná, poutavá, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Už se těším na další Kingovy knihy :)

tomas2582
30.06.2015 4 z 5

Tak tohle byla moje první knížka od Kinga a první dospělácká knížka vůbec. Nedávno jsem ji četl po druhé, před Geraldovou hrou, kvůli jejich spojitosti. A pořád je to moc dobrá kniha.