Dolores

Dolores
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263916/bmid_dolores-263916.jpg 4 1400 1400

Polícia chce vedieť, čo sa stalo vtedy, keď bohatá a na lôžko pripútaná Vera Donovanová zomrie. Veru poznajú obyvatelia ostrova Little Tall ako veľkú, ale krutú dámu. Jednoduchá žena Dolores je dlhé roky Verinou slúžkou. Nemá však inú možnosť, iba podať polícii svedectvo o svojom trpkom živote...

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práca

Dolores Claiborne , 1993

Obuvník
06.06.2015 5 z 5

K této knize mám zvláštní vztah. I přes moji humpoláckou angličtinu jsem ji zdolal v originále, abych si vychutnal mistrův rukopis. Dolores doporučuji číst na jeden turnus. Budou vás sice pálit oči, ale za odměnu dostanete něco speciálního.
Občas mám pocit, že Stephen je jeden z Tommyknockerů se spojenou myslí. Jak jinak si vysvětlit příběh vyprávěný očima zralé ženy, který napsal... muž? :-)

kiki11
24.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších kingovek. Super kniha!

Blekmun
03.05.2015 4 z 5

Od Kinga zdanlivo netradičná kniha, forma môže spočiatku trochu znechutiť zdanlivou neprehľadnosťou - keďže to ale čítate jedným dychom, absencia "kapitol" nepredstavuje problém. Hlášky hlavnej hrdinky sú to, kvôli čomu sa ku knihe určite ešte vrátim. Ukecaná baba od podlahy, s ktorou sa život nebabral, a tak sa ani ona nie :)

"...jsem si myslela, že když chlap čas od času zmlátí manželku, tak nějak to k manželství patří - ne k tomu hezkýmu v manželství, jenže k tomu nepatří ani úklid záchodu. a ženský to většinou dělaj, když odložej svatební šaty a závoj na půdu."

Terva
29.04.2015 4 z 5

Pravda je taková, že jsem nejdříve viděl film Taylora Hackforda s Kathy Batesovou a protože mě to velmi zaujalo a navíc jsem zjistil, kdo byl autorem předlohy, sehnal jsem si knihu. Velmi emotivní příběh se spoustou zvratů a zajímavým koncem.

Nombeko
03.04.2015 5 z 5

Skvělý film mi dnes připomněl ještě lepší knihu, kterou jsem četla dobrý čtyři roky nazpět. Tato kniha je výjimečná tím, že je psána monologem, jedna dáma vypráví o svém životě při výslechu, a ještě více utvrdila mé sympatie k autorovi právě proto, že je tak jiná. Vážně, byl to zážitek :-)

Hjuud
13.03.2015 4 z 5

Tentokrát mi fakt hodně dlouho trvalo, než mě to začalo bavit, dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím. Naštěstí za pár stránek přišla rovina s manželem, která mi přišla mnohem poutavější. Pak už mě kniha nepustila a dočetl jsem ji jedním dechem! Hodnotím 4*, bylo to super, ale četl jsem od mistra už i lepší díla.

TheKing
11.03.2015 4 z 5

Jako vždy mi trvalo několik stránek než jsem se začetla, nemohla jsem si totiž zvyknout na způsob psaní. Z počátku mě to odrazovalo, ale jsem ráda, že jsem to vydržela až do konce, kdy jsem posledních sto stránek přelouskala v minimálním čase. Doopravdy skvělá knihy, jak taky jinak, když je o Kinga!

Petruse21
12.02.2015 5 z 5

Nevím, zda to bylo momentální rozpoložením, ale kniha mi sedla skvěle. Určitě si někdy přečtu ještě jednou.

playada
23.12.2014 5 z 5

Tuhle knížku budete mít přečtenou na jeden zátah. Je to fakt dobrý a film je taky bezvadnej.

reader.007
27.11.2014 4 z 5

Na první setkání s Kingem to bylo nadmíru uspokojivé čtení. Oba dva dny co jsem knihu četla (a věřte že jsem se snažila ukrást si každou volnou minutu) jsem si připadala jako když sedím ve vyšetřovačce a s vytřeštěnýma očima hltám každý slovo báby, co se tam jen tak mimochodem přišla obhájit, že svojí zaměstnavatelku fakt neutloukla válečkem na těsto, ať už si ostrovní šuškanda mele co chce... No a osudy této "dámy", z těch mě mrazilo ještě víc - ale to asi každýho, kdo už má doma nějakýho toho sviště.

callahanh
07.08.2014 4 z 5

Dolores Claiborne je další parádní kniha od Stephena Kinga. Ač nepatří k jeho nejlepším, tak je pořád ještě dost děsivá a kvalitní. Dvě ženy, které mají víc společného, než se zdálo, obě mají skoro stejný smutný osud. Čím více se blížíte konci knihy, tím víc je vám Dolores, ale svým způsobem i Very strašně líto, za to, co se jim stalo. Konec knihy je na mistra poměrně nezvyklý, svým způsobem se konec dá nazvat happyendem, i když po kingovsku. Hlavními klady knihy jsou její spád, délka a hlášky, které Dolores při výslechu vypouští z úst, některé jsou opravdu bomba. Bohužel touto knihou se King chtěl zřejmě přiblížit klasikům světové literatury (napadá mě třeba Defoe a jeho Moll Flandersová), takže kniha nemá kapitoly a působí tak trochu více umělecky než ostatní kingova díla. Přesto přečtením této knihy neprohloupíte a když už nic, tak zjistíte, že i King je schopen napsat dílo, kterým se vzdáleně přiblížil klasikům. 75%

zahadum
30.07.2014 5 z 5

King netradične použil ako formu rozprávania príbehu - výsluch na policajnej stanici...celá kniha je vlastne ústna výpoveď Dolores Claiborneovej o tom čo spravila kedysi dávno a čo nespravila včera. Ostatné postavy na policajnej stanici sú len autorov chytrý ťah ako robiť malé prestávky a odbočky v príbehu. Samotný príbeh ktorý Dolores rozpráva je jedným slovom úchvatný....King zase bravúrne zvláda vstúpiť do mysli niekoho druhého a vidieť jeho život jeho očami....a ide mu to dokonale ! Dolores má svojrázny jazyk a formu prejavu ale nemožno jej uprieť to ako " pláva životom " na hrane....na hrane ducha a schopnosti vidieť svet jej rodiny ktorá si prežila hrozné veci a svet vdovy Very Donovanovej...postupne tie dve ženy ktoré sú si na začiatku príbehu vzdialené sa spoja priam do jednej osoby....komu by prekážal Kingov typický duchovno-mysteriózny jemný odtieň ktorý sa nenápadne vinie príbehom tomu vrelo doporučujem skvelé filmové spracovanie : http://www.csfd.cz/film/4062-dolores-claiborneova/
Drží sa viacej pri zemi a miestami je všetko zrozumiteľnejšie podané. Každopádne kniha je výborná a doporučujem ju....tie dve stovky strán vám utečú ako .... no predsa ako výsluch na polícii.....

pajatp
29.07.2014 5 z 5

zatím od Kinga to nejlepší, co jsem četla ... doporučuji!!! a přečíst také Geraldovu hru, knihy jsou propojeny ...

mailo-s
27.04.2014 4 z 5

Doporučuji přečíst a hned navázat knihou Geraldova hra , tyto dvě knihi jsou unikátně propojene uplným zatměním slunce V sobotu 20.července 1963 obě hlavní hrdinky ten den prožily něco na co ve svém životě nikdy nezapomenou a dokonce se i na krátký okamžik zahlédnou aniž by každá tušila o koho se jedna prostě zajímavé propojení odlišných příběhu.

VeronikaEn
20.03.2014 5 z 5

Příběh dvou žen, kterým jejich "síla" poměrně zkomplikovala život, v kombinaci se skvěle psychologicky analyzovanou stránkou celé věci - co víc si přát? Strhující monolog Dolores tomu všemu dodával grády a já neustále oddalovala čas spaní... :-)

Jossie
29.01.2014 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale Dolores Claiborneová mě strašně nebavila a dosud je to pro mne nejslabší kniha od Kinga.

Poutnice
30.09.2013 4 z 5

člověk by řekl, co asi tak může být zajímavého na minulosti hospodyně na vesnici? A ona dokáže opravdu překvapit. Obzvlášť, pokud přihlédneme ke stylu, jakým je kniha napsaná, tak tohle překvapení vyskočí najednou samo - bum, máte ho přímo před očima, ale kdybyste nedávali chvíli pozor, tak ho můžete zase rychle ztratit. V dlouhém monologu...skoro by mohl uspávat.

Dáma s hrnstjm
13.09.2013 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mě kniha psaná stylem dlouhého monologu bez kapitol bude tak moc bavit. Dolores čtenáři dávkuje informace po menších částech, které do sebe nakonec všechny pěkně zapadly. Drsné příběhy dvou žen vymyšlené mužem, to je silný kalibr!

Ruxandra
28.08.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších "kingovek". Náhodou jsem jí našla v tchánově knihovně a získala si mě od prvních stránek. Velmi se mi líbilo propojení s Geraldovou hrou:)

Nuttelka
10.08.2013 5 z 5