Dobrý člověk ještě žije

Dobrý člověk ještě žije https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56023/bmid_dobry-clovek-jeste-zije-7JF-56023.jpg 4 285 56

Ústřední postavou tohoto románu je Colas Breugnon, který si vždy dokáže uchovat svůj nezdolný optimismus a humor. Ti mu pak pomáhají zdolat těžké okamžiky jeho života. Děj se odehrává v Burgundsku za vlády Ludvíka XIII. Colas měl ženu, čtyři syny, dceru Martinu a mnoho vnoučat. Nebál se práce, byl společenský, chodil na procházky a měl velmi rád víno, prostě si užíval života. Špatné věci zaháněl svým smyslem pro humor. Dokázal tak přežít i obtížná období, například když město obléhali vojáci nebo když bylo nakaženo morem a jeho manželka na něj později zemřela, ačkoli on sám se vyléčil. Navíc mu pak vypálili dům a tak bydlel nějakou dobu u své dcery. Jenže chtěl bydlet ve vlastním a osamotě, neměl však dost peněz. Stavěl tedy sám, ale při nešťastném pádu z lešení si zlomil kotník a byl tak připoután k lůžku. To vše se stalo v průběhu jediného roku – ztratil ženu, dům i peníze. I tak si ale dokázal uchovat dobrou náladu a cítil se i dost bohatý, protože pěkné vzpomínky a jeho osobitý humor mu zůstaly. Edice Máj,svzek 27... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Colas Breugnon , 1919

Maránek
07.01.2020 5 z 5

Jedna z oblíbených knih. Čirý optimismus a nadhled i přes všechny strasti hrubého života staré Francie. Rolland je velký spisovatel.

Slůník
17.11.2019 5 z 5

Vřele doporučuju jako lék při ztrátě životního optimismu.

Karborund
06.10.2019 4 z 5

Pěkný román, spousta mouder, krásně vystižené povahy lidí, jak kladné tak záporné. Tak nějak si představuji dobrého člověka, který si užívá života i s jeho smutnými stránkami.

AyaEssa
05.10.2019 4 z 5

Velmi prijemne, lidske cteni o zivote a jeho neuprosnem plynuti, o promenach naseho vnimani hodnot, o lasce a krase, tezkostech i nemocech.. ale predevsim o nezlomne lidske vuli. Jazykove bohata knizka, v niz stoji za to zalistovat i jen kvuli kvetnatym zvukomalebnym obratum.

Pelly
07.09.2019 5 z 5

"Jak je mi líto těch ubohých vyděděnců, kteří neznají rozkoše z knih! Někteří opovrhují pyšně minulostí a přidržují se jenom přítomnosti. Hlupáci, nevidí dále než na špičku nosu! Ano, přítomnost je dobrá. Ale dobré je, setsakulente, všecko, nabírám plnýma rukama a nikdy necivím nečinně na ten prostřený stůl. ....... Držet se přítomnosti, přátelé, to bývalo dobré za časů starého Adama. Ten chodíval nahý, protože neměl šaty, a milovat mohl jenom svou drahou polovici, protože jinou ženu neznal. Ale my, kteří máme to štěstí, že jsme přišli po něm do plného domu, v němž naši otcové, dědové a pradědové nastřádali a nakupili všecko, co nasbírali, my bychom byli jistě blázni, kdybychom zapálili ty stodoly pod záminkou, že naše pole rodí dosud obilí!"

RHorse
16.06.2019 3 z 5

Tak nevím pořádně, jak knihu hodnotit, občas dobré, občas horší. Sloh fajn, ale občas jsem se přistihla, že vlastně vůbec nevnímám, co čtu. Je to krásně pozitivní, to se musí nechat, ale nějak mě to nechytlo. Každopádně daleko lepší než Petr a Lucie.

alef
03.06.2019 4 z 5

„Do toho vylouhovaného pytle jsme nacpali něco slastí i strastí, kousků veselých i zlomyslných, zkušeností i bláznovství, sena i slámy, fíků i hroznů, ovoce zeleného i slaďounce uzrálého, růží i hloží, všech možných věcí viděných, vyčtených, věděných, nabytých, prožitých! A to všecko je v naší brašně nacpáno páté přes deváté. Jak těší hrabat se v tom!...“

Na začátku příběhu se nám představí padesátiletý „stařík“ s velmi svérázným pohledem na svět! Tak jo, přiznávám, pobavilo mě to :-), a to vč. následujícího monologu: „jaká podivná radost je to pro mne vidět tě opět, sklánět se sám a sám nad svou starou tváří, procházet se vesele jejími vráskami a jako z hluboké studny v mém sklepě (brr, čert vzal vodu!) vypít ze svého srdce doušek starých vzpomínek?“

… vlastně by mě to mělo spíš vyděsit :-), ale tak, přeci jen žiju v době kultu „věčného mládí“ a tudíž mě to přeci nemůže rozhodit :-) … každopádně, krásný text, který následoval, mě pak usmířil docela, … a já, hodíc výraz „stařík“ za hlavu, se úplně ponořila do krásného … snění? … kdepak, Colas mě okamžitě vyvedl z omylu: „Snít? Co to povídám? Mám přece oči pěkně dokořán, zvrásněné v koutcích, pokojné a posměvavé; prázdné sny, to nechávám jiným! Vypravuji, co jsem opravdu viděl, říkal a dělal.“

Tenhle příběh totiž není vůbec o žádném staříkovi, a není ani o snění, je prostě o životě … takže jsem se ponořila do úžasného příběhu o nezdolné chutí k životu … který je „ještě šťavnatější než předtím, takový křehký, měkoučký a do zlata, tak nejlépe usmažený, vypečený, křupkavý v zubech a rozplývavý na jazyku.“, nazvěme to, spolu s našim hrdinou „apetit vzkříšeného“ … přesně tak to totiž s Colasem je … sice už se padesát let prohání po cestách Francie (po kterých souběžně prošla válka), a určitě to nebyla žádná procházka růžovou zahradou, přesto má v sobě stále entuziasmus a tedy obrovskou chuť, rozdávat radost a taky vyprávět … o té spoustě slunečních paprsků, které mu za ta léta dopadly na hlavu, dešťů, před kterými se musel schovat, anebo které ho zmáčely … o nepřekonatelné touze po nezkrotné galské veselosti … o radostech a strastech běžného života, a taky o tom, jaké to je, když se vám život úplně náhle promění pod rukama a o tom, jak se s tím s humorem a veselou myslí vyrovnat …

Roland do Colasova vyprávění vložil snad všechny krásy jazyka – metafory, přirovnání, archaismy, přísloví, rýmy, … aby tak vzniklo originální a svébytné, poutavé a až barevné a voňavé (cítíte to, vidíte to) líčení … protože Colas vyprávění miluje a ze všeho nejvíc pak miluje, když má taky dobré posluchače … jako třeba přátelé u džbánku vína, nebo malou zvědavou vnučku :-) …

„Když tě tak člověk slyší, řekl by, že se živíš jenom hubou: lelkovat, žvanit jako o závod, zívat žízní,…“

hrdlickova_61
01.04.2019 5 z 5

Knížku mám spojenou s hlasem pana Zdeňka Štěpánka, který ji předčítal v rozhlase. Z jeho přednesu je poznat, že ji měl rád - a je to silně nakažlivé : o)

Kabátice
20.03.2019 4 z 5

Moc pěkné počteníčko. Kniha o tom, jak by se mělo žít s optimismem a užívat si každé chvilky strávené na tomto světě. Navíc psané krásným jazykem.

freestyla
01.02.2019 4 z 5

Kniha psaná krásným, květnatým jazykem. To, jak jsou zde popsány každodenní radosti Colase Breugnona, je opravdu nádhera. Takové slovní obraty a přirovnání, to se hned tak nevidí.

Pár citátů z knihy:
"Říkají, že jsem si to zvolil pěknou dobu na své zpívání, časy jsou dnes smutné. Není smutných časů, jsou jenom smutní, zamračení lidé. A z těch já chválabohu nejsem."

"Chceš-li tímto světem rovně chodit, aspoň dvě sklenky do sebe musíš hodit."

"Každé soužení v sobě ubiješ, když dobře pojíš, dobře popiješ."

"Jak známo, soudnictví je umění nazvat za peníze černým to, co je bílé."

"Každý má právo na kus slunce a na svůj stín."

Malýmedvěd
13.01.2019 4 z 5

Dobrý román, možná trochu zapomenutý, nebo opomíjený. Rozhodně dobrá volba pro povinnou školní četbu. Optimistické naladěný, dobře ukazuje konkrétní styl psaní. Příběh nabízí mnoho rovin, které se dají dobře rozvádět a analyzovat ve školních pracích. Je v tom určitě skrytá i velká moudrost. Mě se to líbilo.

hladko
11.01.2019 5 z 5

Krásný knižní start do nového roku mi přinesl Ježíšek a myslím, že ani nebylo jeho cílem oslavit kulatých sto let, které zrovna uplynuly od vzniku tohoto historického románu. Sto let, které neubraly ani zblo na platnosti leitmotivu, který se lyne celou knihou, jako vůně dobrého burgundského. Leitmotivu, který rezonuje pohledem člověka, jenž je milovníkem života a jak nejlépe vystihuje sám autor: „člověka nedémonického, umělce, který jest umělcem jen svou věrností, pílí a vášní, který vyrůstá z řemesla, z denního občanského povolání, a jehož povznáší k vysokému umění jen jeho lidskost, vážnost a poctivá čistota.“ A tento dobrý člověk je vzhledem ke svým vlastnostem a ve svém optimismu plně kvalifikován v umění nejvyšším, tedy v umění žít.
Rád bych viděl svět očima Colase Breugnona, bohužel se domnívám, že tomuto stupni osvícenosti se člověk může celý život pouze přibližovat, když už se tedy nenarodí s jistou obdařeností, která mu umožňuje pozorovat svět za jakýchkoliv okolností z piedestalu moudrých, tedy s nadhledem. Ale pro pochopení samotného principu je možná důležité vzít do rukou německý výkladový slovník, ve kterém má základní instance Rollandova románu svou krásnou definici: Humor je schopnost dívat se povzneseně na nedostatky člověka, jeho každodenní problémy i složité situace.

Blue
25.10.2018 5 z 5

Tak tohle pro mne bylo velké překvápko. Knihu jsme měli doma a já kolem ní chodil a i přes rodičovské doporučení jsem neměl chuť ji otevřít. Nějak jsem vůbec netušil, co od toho čekat. Stručná anotace mě nijak nelákala. Dnes jsem velmi rád, že jsem se nakonec rozhoupal. Je to velmi příjemné čtení.

Mirka2778
11.07.2018 4 z 5

(SPOILER) Colas je řezbář, během jednoho roku přijde o ženu, přežije nákazu morem, sousedé mu spálí dům a on přesto je bytostný optimista a má svůj život rád.
Tak kniha je výborná, přesto se mi nečetla snadno. Jistě někdy dostane u mě znovu šanci.

Valeška
30.06.2018

Musela jsem se hodně nutit, abych ji dočetla.

Jessica007
22.05.2018 4 z 5

Velice se mi líbila se mi krásná atmosféra Burgundska a též se mi velmi líbí i název knížky. Hlavní hrdina to vůbec nemá jednoduché, ale snaží se překonávat nepřízeň osudu, ba i rány osudu optimistickým pohledem a také užíváním si života, jak to jde.

Eeli
02.02.2018 3 z 5

Příběh, v němž rozšafný Burgunďan Colas Breugnon, stařík, který je však věčně mladý, promlouvá ke čtenáři o tom, že ze všeho, co se na světě stane, je třeba čerpat to dobré a užívat si život plnými doušky. S jistou nadsázkou je v této knize vylíčeno několik měsíců Colasova života, ve kterých je opěvován prostý lid, haněna vrchnost a ve kterých nechybí ani těžké rány osudu, aby nám hlavní hrdina mohl předvést, jak je s lehkostí překonat. Takže smrt manželky, nemoc vnučky, mor, spálený dům - vše jakoby jen tak mimochodem, hlavně že je po ruce vínečko a něco dobrého k zakousnutí - zkrátka jak pravil Colas: "Ostatně vždy si můžeme své jídlo okořenit smíchem, a to je vzácné koření..."

Kopretina
06.12.2017 2 z 5

Po několika měsících konečně dočteno. V první polovině jsem nechápala, o co autorovi vlastně jde - zesměšnit nebo oslavit hlavní postavu? Souhlasit s jeho způsobem života? Nebo nastínit tehdejší dobu? Až když jsem knihu odložila s tím, že mi nic neříká a přečetla si recenze a pak ji zas vzala do ruky a na zátah ji dočetla, trochu jsem pochopila oslavu denního života člověka, který se snaží život prožít a ne jen přežít. Který nebere tragédie života tragicky, ale s vědomím, že lze i s nimi jít dál, a celkem dobře je využít ve prospěch dalšího života. Občasné vložení životního moudra je také moc přínosné (občas jsem si ho musela přečíst víckrát). Sečteno a podtrženo: krušné životní situace Colas zvládal velmi dobře, v běžném životě by ho člověk zabil!

Lessana
18.09.2017 5 z 5

Ach, Romain, ako presne vieš vždy udrieť na tú správnu strunu v človeku! Na tú najčlovečivejšiu! Za to Ťa mám tak rada! Čo stať, to poézia v próze, to životné múdra platné v rokoch, keď si to písal, ako aj dnes.
Všetci, nielen Francúzi, z nátury ktorých Rolland vychádza, by sme si mali pripomenúť posolstvá autora (no Francúzi by asi prví zaplakali, ako sa ich rodná postať od tých starých dobrých čias zmenila!) o dôležitosti rodiny, láskavosti, smiechu, láske k rodnej hrude, tradíciách a kultúre národa. Už len spôsob, akým sú podané (spôsob oslavujúci život a nesmrteľného ducha človeka), nadchýna, čarí úsmev, blaží dušu a oko čitateľovo. Priatelia, takéto knihy treba vydávať a čítať, no najmä žiť!

mirektrubak
26.08.2017 3 z 5

Příjemné čtení.
Romain Rolland má zjevný cíl - vystavět literární pomník „obyčejnému člověku“, vesničanovi s optimistickou náturou, selským rozumem a zdravým, čestným přístupem k životu. To se docela daří, protože je to romanopisec s velkým talentem a požadovanou atmosféru se mu daří vykreslit zručně.

Proč se přesto Dobrý člověk mezi moje oblíbené knihy nezařadí?
Trochu problém jsem měl s hlavním hrdinou, který byl na můj vkus příliš žoviální, tedy přesně takový typ člověka, před jakým často utíkám i v reálném životě. A když někdo sám sebe označuje za dobrého člověka (což Colas Breugnon řekne hned v první kapitole, asi aby nám čtenářům bylo jasno, jak je na tom se sebereflexí), tak tím si moje sympatie ani důvěru taky moc získat nemůže.
Nesedl mi ani styl vyprávění, té bodrosti bylo na mě zkrátka až moc a také nadužívání zdrobnělin mně bylo hodně protivné (to ale může jít na vrub několik dekád starému překladu) a bránilo mi si jinak zajímavý příběh víc užít.

Dobrý člověk ještě žije je pro mě mnohem přesvědčivější kniha než Petr a Lucie, ale k přímému zásahu do mého literárního vkusu nedošlo. Jak se to říká v tom hodnotícím klišé? Nenadchlo, ale neurazilo?

zfilmováno 17. století Francie francouzská literatura Burgundsko

Romain Rolland
francouzská, 1866 - 1944
1984  74%Petr a Lucie
1963  76%Dobrý člověk ještě žije
1974  83%Okouzlená duše I
1957  88%Jan Kryštof I
1956  84%Život Beethovenův

Kniha Dobrý člověk ještě žije je v