Hradba západu

Hradba západu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396079/bmid_hradba-zapadu-Jsc-396079.jpg 5 210 60

Uherské vojsko utrpělo drtivou porážku u Parkánu. Hordy osmanských válečníků pod velením samotného velkovezíra překročily Dunaj a obklíčily pevnost Újvár – Nové Zámky. Tu v křesťanském světě nazývají Hradba západu a vědí, že pokud padne, bude ohrožena celá říše. Obránci jsou odhodláni bojovat do posledního dechu, čelí ale mnohonásobné přesile. Pátá část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664.... celý text

Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: , Brokilon

Hradba západu , 2018

hanzmb
29.03.2019 5 z 5

Juraje Červenáka jsem vždy bral jako spisovatele fantasy. A to té dle mého lepší sorty, která používá nadpřirozeno jen pro zdramatizování a podbarvení samotného příběhu, který by byl i bez toho životaschopný. (Na rozdíl od několika např. Žambochových nadpřirozených šíleností, které jsem před nedávnem četl.) Nyní už začínám váhat nad tím "fantasy". Tohle je fantastický historický román plný historických reálií a přitom s velmi čtivým příběhem. Tohle už je spíš mnohem blíž k historickým románům Vondrušky. Kdyby Vlčice jen utekla a do pevnosti se vplížila v přestrojení, mohl by být příběh jinak klidně zachován. Ale to bychom přišli o tu vrcholovou třešničku.

tibis
27.02.2019 5 z 5

Pre mna najlepsia kniha celej serie. Aj ta stryga zapadla perfektne do historickeho ramca. Skoro dokonalost.A poslednymi slovami nas pekne navnadil na pokracovanie.

Nomia
23.02.2019 5 z 5

Do Červenáka jsem se naprosto zamilovala, Slovensko v něm má nemalý poklad a Hradba západu to jen znovu a znovu potvrzuje.

Tahle série prostě má pomyslné "gule". Je tam všechno, co si přejete - je to napínavé, čtivé, skvělé popisy, je znát, že autor je v reáliích kovaný, celá série nijak neztrácí dech a postavy si jen s každou stránkou víc a víc oblíbíte. Jako třešničku na závěr bych už jen zmínila skvělý humor.

Deepwonder
23.02.2019 5 z 5

Opět naprosto fantastické. Vzdávám hold, Ďuro.

KAREL6725
22.02.2019 5 z 5

Dočteno , prostě kolosální dovršení dobrodružství kapitana Bathoryho. Super čtení, plné akce . Nevím co napsat všichni vše napsali přede mnou. Až je mi z toho smutno , že mám dočteno. Červenák je mistr pera , za mě nejlepší série od autora. Plný počet hvězd. Doporučuji. Nitraaa.

OlafSveinsson
18.02.2019 5 z 5

Pro mně nejočekávanější kniha minulého roku i když nakonec, kvůli problémům v tiskárně, vyšla až letos. A musím říct, že se čekání vyplatilo, protože je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Těch pět set stran je naplněných akcí, nečekanými zvraty i magií, která, na rozdíl od předchozího dílu, hraje zase velkou roli. Teď nevím, jestli si mám přát, abychom se dočkali dalších Báthoryho dobrodružství nebo jestli mám přát kapitánovi zasloužený odpočinek.

Lolila
18.02.2019 5 z 5

Opäť skvelý Červenák. Na základe historickej udalosti spisovateľ bravúrne vykresli boj o pevnosť Újvár. Hŕstka obrancov (v porovnaní k tureckému vojsku) je odhodlaná položiť životy pri obrane pevnosti, kde nepriateľ sa nenachádza len za bránami, ale aj medzi obrancami vo vnútri pevnosti. Je to skvelý príbeh, kde nechýba napätie, akcia, humor (hlavne vo vypätých situáciách) a tiež prvky fantasy.
Nechcem viac prezrádzať, ale určite to chce pokračovanie....:-)

Fuksinka
15.02.2019 5 z 5

Když jsem dočetla Železný půlměsíc, zařekla jsem se, že si nezjistím, jak bitva o Nové Zámky dopadla. Když jsme loni vyjeli na Slovensko, řekla jsem si, že se tam chci podivat a zjistila, že pevnost už nestojí. Aha, ale to nic neznamená! Mohla padnout přece jindy. Jenže jak bitva dopadla mi prozradil sám mistr JČ u piva, protože predpokládal, že se to prostě ví. Ale i tak jsem si knihu užila. Prvně mi přišlo to, že se odehrává skoro celá v pevnosti, jako mínus, ale teď je jasné, že jsem se mýlila. Atmosféra je totiž dokonalá. Strach, napetí a ponorka. A co naši oblibení hrdinové a nenávidění padouši? Cha! Si to přečtěte, neasi!!! Nitraaaaaa!

HNEDOOCKA
11.02.2019 5 z 5

Juraj Červenák je prostě talent :) Všechny jeho knihy jsou čtivé, ale tato série bude asi má nejoblíbenější. Ještě tedy soupeří o první místo se sérií Kapitán Stein a notář Barbarič, ale myslím, že se tam vlezou obě :)

francouz
10.02.2019 5 z 5

Tak to mě bude kapitán Bathory opradu chybět, jestliže toto bylo završení celé série, tak bylo víc než povedené.
Opravdu pan Červaňák umí vypoinotvat příběh, který zasadí do dobových reálií a pak už jenom spustí uzdu své fantazii.
Je to paráda sledovat dějovou linku jak z pohledu obránců Ujváru, tak z pohledu dobyvatelů, kteří navíc jak je to běžné kují pikle, jak z toho vytřískat co nejvíce. Je to až neuvěřitelné jak se hrdinní obránci, kterých je opravdu požehnaně málo postavili, aby zadrželi nevěřící a nepustili je dál, i když vědí, že naděje na úspěch je pramalá.
K tomu se do příběhu vždy zapojí někdo nový, tak jako v tomto případě Nitrané, a jejich pověstné Nitraaaa, když zazní v těch nejtěžších chvílích je vzpruhou pro ostatní. Do toho zde nemohou chybět ani bosorky, které toho tentokrát umí opravdu dost. No to by, ale nybyl Bathory aby si s tím neporadil, ale když se ohlédneme, co toho již zažil, je to opravdu plejáda...
Prostě akce, humor a příběh, opět slavila úspěch. Jen tak dále....

Garm
28.01.2019 5 z 5

Absolutní mazec! Dokonalé završení geniální série. Doufám, že ještě bude nějaké někdy... Je na co navazovat.

Fantasysvet
27.01.2019 5 z 5

Kapitán Báthory sa v Červenákových knihách zjavil pred deviatimi rokmi. V päťdielnom epose o protitureckých vojnách si toho preskákal veľa. Navštívil rôzne exotické miesta, padol do zajatia, spoznal mnoho zaujímavých ľudí, pobil veľa tureckých hláv, občas tasil meč aj proti našincovi, bojoval s láskou, nenávisťou i vlastným presvedčením či tvrdohlavosťou, ktorá ho neraz voviedla do nepríjemnej situácie. Čitatelia, ktorí sú známi tým, že vyhľadávajú netypické žánrové variácie, v ktorých sa občas objaví niečo fantastické, alebo poriadny kus histórie, napätie takmer na každej strane, dôvtip, pôvab či žargón vojaka uhorskej armády, vítajú Červenákovu vášeň pre históriu s otvorenou náručou. Veď v akom inom slovenskom knižnom diele by ste našli príjemné snúbenie pútavého rozprávania, učebnice histórie a úvodu do okultných vied?

Hradba západu, čiže Nové Zámky, neunesie čitateľov ďaleko od známych uhorských hraníc. Pohybovať sa budú po blízkom okolí a spolu s Tatármi plieniť všetko, čo im príde pod ruku. Na vojnou zmietanom území prežijú krušné chvíle s hlavnými hrdinami, ktorým pridá starosti i stará známa, barónka Rónayová, no pobavia sa i na tom, akým rôznym spôsobom sa dá ustáť krutosť vojny. Červenákov povestný humor nebude chýbať v najviac vypätých situáciách, takže toto odľahčenie prevetrá hutné opisy vojenskej stratégie obliehania, vnútropolitické intrigy, dvorné (aj slovné) prekáračky, zradu významných veľmožov či ušľachtilosť veľkovezírovej priazne. A dodá knihe šmrnc, spád aj dobrý pocit z toho, že sa na nás nevalia statické pasáže o dobývaní z každej jednej strany tohto rozsiahleho románu.

Ladiva
05.01.2019 4 z 5

Autor sa poctivo snažil zobraziť historické reálie obliehania Nových Zámkov tureckým vojskom a podarilo sa mu to veľmi sugestívne. Detailný popis bojov bol veľmi krvavý (to som nezvládala a musela trochu preskakovať), ale kniha ma vtiahla do deja až tak, že ešte pred jej dočítaním som si šla vyhľadať, ako to tam vtedy dopadlo.

Hannibal29
30.12.2018 4 z 5

Pekne citanie. Nic pre slabe povahy, "slnieckarov" a vyletnikov do Anatolie. Jedine mi chyba- prierez obrannou hradbou.

tonysojka
26.12.2018 5 z 5

Jednoznačně je to akční řežba s pasážemi nevhodnými pro slabé povahy,ale války jsou nechutné.Fantasy prvek vhodně zakomponován.Sice ,když to srovnám s Napierovým Velké obléhání,tak ten se mi líbil víc i když jsem se tam nemusel brodit po kolena v krvi a vnitřnostech.Ale na naše malé poměry vřelé díky za to ,je tam vidět velká práce v nastudování historických realií a Červenákovi prostě budu fandit a přidávám se k jednomu níže uvedenému uživateli ,dám ledvinu za knihu o dobývání Vídně!

Konťo
30.11.2018 5 z 5

Extrémne čítavé ako už je u Juraja Červenáka zvykom. Skvelé zakončenie päťdielneho príbehu.

1972Sixo
21.11.2018 5 z 5

Jednoznačne ÁNO! Namám tomu čo vyčítať, a ani nechcem. Veľkolepé ukončenie ságy. Ťažko popisovať, aby som nespojleroval, no napríklad pri stretnutiach starých známych z opačných táborov mi naskakovala husia koža. V dialalógoch je Červenák čím ďalej, tým lepší. Nemachruje a nie je ani prvoplánovo lacný. Epickosť bitky je veľkolepá a v komorných momentoch detailne presná a jedno s druhým sa neruší. Ak to bola fakt rozlúčka, tak parádna. ...a za taký spin-off z dobíjania Viedne dám ľadvinu:)

Gracian1964
12.11.2018 5 z 5

Toto bola trefa priamo do čierneho. Dlho očakávané pokračovanie dobrodružstiev kapitána Báthoryho. O to viac to bolo pre mňa zaujímavé, keďže som novozámčan, hm...Úžasná kniha, som unesený. Veľmi pútavo a plasticky vykreslený priebeh dobývania novozámockej pevnosti, plus príbehy jednotlivých aktérov k tomu, trošku fantasy a ani sa nenazdáte, máte to napriek dosť rozsiahlej forme prečítané. Príbeh sa končí otvorene, čo dáva nádej pokračovaniu. Hádam...

Galadwen
29.10.2018 5 z 5

Takhle má vypadat historický román popisující válečné události. Dobře vybalancovaný poměr lidských příběhů a vylíčení průběhu obléhání Nových Zámků, vedlejší téměř detektivní zápletka, dostatečně "subjektivní" pohled na hrůzu války a násilí, který v některých historických románech chybí, takže spíš připomínají kapitolu z učebnice dějepisu. Za textem je vidět obrovské množství práce a nastudovaných informací. Fantasy prvek je tu v podstatě jenom jeden, byť důležitý, takže lze doporučit i těm, kdo obvykle fantastiku nečtou. Pravda je, že pro slabší povahy tento román není, krev (a další věci) opravdu teče proudem. A jsem ráda, že autor neukončil tuhle skvělou sérii po sapkowsku (tj. se všemi hlavními a většinou vedlejších postav pod drnem nebo zahranými do autu), což by bylo možná realistické, ale příliš depresivní - takovýto konec mi vyhovuje lépe.

tartan
20.10.2018 5 z 5

Skutočná historická udalosť - dobytie supermodernej pevnosti Nové Zámky osmanskou armádou v roku 1663 - v strhujúcom, monumentálnom a dojímavom pokračovaní epickej ságy o kapitánovi Báthorym. Defilé živo vykreslených postáv a ohromujúcich bitevných scén tentokrát obohacuje dokonca aj detektívna línia a prepracovanosť historického pozadia dosahuje doslova hmatateľnú intenzitu. Červenák však svojim čitateľom servíruje predovšetkým opäť skvelý príbeh, ktorý napriek jeho rozsahu nepustíte z rúk skôr, ako ho prečítate. V rámci žánru historicko-dobrodružného románu absolútna špička.