Dobrá mysl

Dobrá mysl https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26256/dobra-mysl-26256.jpg 4 134 15

Dívenka Dora se načas dostane na zámek, který má zvláštní jméno Dobrá mysl. Bydlí v něm s tatínkem, který tu opravuje staré malby. Zámek je ponurý, skoro strašidelný. Daleko víc dívku láká okolní svět a noví kamarádi. Ilustrovala Dagmar Berková. Edice Jiskřičky. První vydání.

LuckyZ
15.12.2023 4 z 5

Knihu jsem četla kdysi jako dítě a teď se k ní vrátila kvůli Čtenářské výzvě. Na začátku mi vadila ulitba režimu, že spisovatelka napsala větu proti aristokracii, i když fakticky v knize žádná nebyla. Jinak to byl takový obyčejný neslanny nemastný příběh o dětech z vesnice, kam přijede Dora s tatínkem z Prahy kvuli práci a na konci se z dvou neuplnych rodin stane jedna kompletní.

huhuhu
17.04.2023 3 z 5

Četla jsem v dětství, ale nic jsem si z knihy nepamatovala. Teď jsme četly s 10letou dcerou a už se nedivím, že mi v paměti nic neuvízlo. Kniha neurazí, ale ani nenadchne, přijde mi taková průměrně šedivá - přesně jako byla doba, ve které se příběh odehrává.

Nofar197
23.03.2023 4 z 5

Knížku jsem si koupila ve čtvrté třídě, dodnes si vzpomínám, že kartonovany výtisk stal třináct korun, což je neuvěřitelné. A také šlo o první a jakési osudové setkání s tvorbou paní Smahelove - v následujících letech jsem její knihy hltala.
Restaurátor Jasný a jeho dcera Dora přijíždějí na čas na státní zámek Dobrá mysl, kde Dorina otce čeká restaurování zámeckých maleb. Zpočátku Dora neni spokojená - stýská se ji po Praze a kamaradkach, navíc nemá příjemný pocit ze zámeckého kastelána. Postupně si však najde přátelé Danu a jejího bratra Karla, ale zejména Martina, syna paní ucitelky. S paní učitelkou se postupně sbližuje i Dorin otec. Dora zjišťuje, že i pan kastelán je obyčejný a srdečný člověk a nakonec se ji ani nechce vrátit se do Prahy........

Pegas50
17.09.2022 4 z 5

Krásne ilustrácie, milý príbeh, veľmi som túto knižku mala v detstve rada, keď som doma "marodila", často mi prišla do ruky. Nostalgia zostáva...

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Pěkná kniha mého dětství. Sice na rozdíl od jiných přečtena pouze jednou, ale ráda na ni vzpomínám.

JohankaDarc
22.03.2021 2 z 5

Příběh plyne poklidně bez většího vzruchu, na čtení jsem potřebovala dávku trpělivosti...
Podle mne jedna že slabších knih Šmahelové, kterou mám jinak moc ráda.

Doubravka1975
17.09.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka z dětství. Četla jsem několikrát

SSTknihy
19.07.2018 3 z 5

Milý příběh malé Dory a jejího tatínka, kterým se podaří najít jak nového kamaráda, tak novou maminku. Vše v kulisách strašidelného zámku, kde společně bydlí. Čtení spíš pro menší čtenáře.

Znedla
08.06.2018 4 z 5

Pamatuji se, že knihu dostala sestra za nějaký úspěch v pionýru :-). Celá léta ležela v knihovně a nikdy jsem k ní nenašla cestu. Až teď po letech jsem se k ní konečně dostala a byla jsem mile překvapena. Příběh malé Dory je opravdu milý a myslím, že by se mi v dětství moc líbil, také bych chtěla zažít stejná dobrodružství a ještě k tomu na zámku:-). Teď už jsem bohužel některé věci viděla dospěláckýma očima - tatínek nechá Doru s Timem samotné v zámku a pak ta svatba o které nikdo nevěděl.... I tak má kniha své kouzlo časů minulých...

crazyslunicko
24.04.2018 3 z 5

Přečetla jsem ji, prokousala jsem se příběhem. Jedná se spíše o četbu pro děti, ale nějak mi unikla pořádná akce až na záchranu čápa.

Nartaya
04.08.2017 5 z 5

Kniha splnila má očekávání - díky ní jsem se na pár hodin vrátila do dětství a z něj plynoucího dobrodružství. Také jsem se ptala sebe samé, zda by takové čtení bavilo dnešní dívky.

SimonBorn
24.03.2017 5 z 5

Bylo tam kouzelné naznačení vztahu jejího tatínka s paní učitelkou, Šmahelová mu věnovala přesně tolik místa, kolik mu věnuje dětská hlava. To jen rodiče čekají detaily, a ono nic :-)

edith79
11.01.2017 5 z 5

Milá knížka o dívence Doře, která se s tatínkem přistěhuje do tajemného zámku, aby zjistila, že ne všechno je tak jak vypadá. Moc hezká vzpomínka na dětství.

chobo
05.10.2015

Četla jsem ji jako malá, několikrát. Dodnes na ní vzpomínám. Když jdu na podzim po polní cestě za vesnicí, často si vzpomenu na atmosféru té knížky.

Miru
05.11.2012 3 z 5

Knížka z dětství, jejíž příběh se mi vybavuje už jen matně, ale příjemný pocit z ní získaný přetrvává :-)