Stopy mých otců

Stopy mých otců https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14795/bmid_stopy-mych-otcu-65ddbcff8a269.jpg 5 82 15

Osudy předků série

Druhý díl historické trilogie o osudech autorčiných předků, kteří z otce na syna dědili mlynářské povolání. Patent o zrušení nevolnictví umožnil Janu Šmahelovi a jeho synovi Josefovi odejít ze starého možděnického mlýna na Českomoravské vysočině do blízkého Stružence. Tam se odvíjejí další příběhy rodu. Na pozadí autentických dobových událostí 1781-1848 přibližuje autorka problémy lidí a jejich překonání.... celý text

Katka2382
26.03.2023 5 z 5

Stejně krásné čtení jako první díl.
Lidé jsou stále stejní,co svět světem stojí,jen kulisy se mění.

Lenka4
19.01.2023 4 z 5

Vztahy mezi členy rodiny Šmahelových nejsou ideální, ale jednání každého z nich je pochopitelné. Dědictví otců a tradiční zvyklosti někdy znamenají zbytečně těžké břemeno. Příběh dobře ukazuje společenské změny na venkově i novoty zaváděné v hospodářství. Jen když se začne probírat politická situace ve světě, děj ztrácí atmosféru a spád.

bookfan
30.12.2022 4 z 5

Druhý díl se mi také líbil, stejně jako ten první. U prvního byly pro mě zajímavé pasáže o hospodaření, běžném životě v nevolnictví a také o náboženských sporech mezi katolíky a evangelíky, ale zhruba od druhé poloviny se postavy velmi rychle střídaly, takže jsem je všechny neudržela v paměti. V druhém dílu bylo "obsazení" stabilnější, ale o něco méně mě bavily pasáže o národním obrození. Myšlenky o panslovanství a důraz na národnost mě spíš rozčilovaly. Celkově se mi tato sága moc líbí a chci si přečíst i poslední díl. Je docela zajímavé přečíst si knihy odlišné od těch, jaké se píšou nyní. Tj. bez experimentů a vypjatých emocí. V knihách současných autorů se hrdinové zmítají v duševních mukách i v případě nepovedené dovolené, avšak zde téměř bez viditelného pohnutí a smířeni s osudem pohřbívají své blízké...

milan3144
30.12.2022 4 z 5

Opět jsem se ponořil do rodiných vazeb rodiny Šmahelů a přišel na to, proč mě to tolik nepřitahuje, ačkoliv to prostředí a styl vyprávění se mi líbí. Je to dáno prostě onou podstatou díla. Postavy, autorčini předci, se narodí, prožíváme s nimi zajímavý život, mají děti a pak...umřou. A pak znova a znova.. Když už si na postavy zvyknu, na jejich jednání, chování a úděl, který nesou, přichází nevyhnutelný konec jejich života a já, jako čtenář, se vlastně seznamuji s částečně s novými. Samozřejmě je tam průnik generací, prarodiče, rodiče, děti, ale to nemění nic na tom, že ve chvíli, kdy se stanou opravdu ústředími postavami, s hlavním slovem v rodině, tak jsou na tomto postu noví. Je mi na druhou stranu jasné, že jinak to zpracovat v takovémto rozsahu nejde, ale je to to co mi ubírá hvězdu v hodnocení.
Čtyři pěkné.

certik003
07.05.2021 4 z 5

První polovina knížky se mi tak nějak vlekla, místy jsem měla pocit, že už je tam přespříliš politiky. Pak ale začal být děj zajímavější, vlastně tak trochu zrychlil, jak doba, kterou popisuje.

Andi
04.12.2020 4 z 5

Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.

mira399
13.10.2020 5 z 5

Druhý díl z trilogie opět výborný. Jsem ráda, že Levné knihy vydaly nově tyto knihy, rozhodně si zaslouží nezapadnout.

kalinka99
21.09.2020 5 z 5

Knihám od p. Šmahelové nemám co vytknout. Popis každodenních starostí na pozadí historických událostí.

Len2očka
06.04.2019 5 z 5

Nádherná kniha,tak jako první díl mě bavila,těšila jsem se na společnost rodiny Šmahelů,jejich osud mě zajímá,dojímá a celou trilogii mám řazenou mezi TOP knížky.

8130
27.02.2017

Helena Šmahelová na osudech svých předků ukázala na život v okolí a přímo v Chrudimi a dala tak tomuto městu nádherný dar, který bohužel Chrudim nevyužila!

1casper
19.10.2016 5 z 5

Druhý díl se četl stejně dobře jako první díl. Střídají se zde generace Šmahelů, přirozeně, tak jak to v životě chodí....

Líbí se mi, že je zde připomenuta i všeobecná historie, jako počátky Nosticova divadla, Purkyně, vynález lodního šroubu.
Moc hezké čtení, doporučuji. Těším se na třetí díl.

Ivaksa
28.03.2016 4 z 5

Tento druhý díl se mi líbil více než první. I zde se střídaly generace členů mlynářské rodiny, rodili se a umírali, prožívali přízně i nepřízně počasí i změn politických a náboženských.
Znovu se nekonaly žádné přehnané scény a dramata, životy běžely přirozeně, dokumentární formou. Avšak dobově mi byla kniha blíže, tak jak postupovala civilizace směrem k dnešku.

pipetion
19.08.2014 5 z 5

Nepatetické vyprávění ... věrné zachycení několika lidských osudů jedné mlynářské rodiny ... myšlenkové změny přinesené francouzskou revolucí ... postupná proměna partnerského soužití ... Nedoceněná knížka.

Lidka
22.10.2012 5 z 5

Opravdu je škoda, že tato kronika je opomíjená. Na pozadí rodiny Šmahelů se dozvíme spousty velmi zajímavých politických, kulturních, hospodářských událostí té doby. Moc ráda čtu, pokud je to z pohledu obyčejných lidí, jako to je právě tady, jejich život byl nelehký a přesto byl prodchnutý láskou a to jak partnerskou a vůbec k rodině tak i vlasteneckou láskou k stále těžce zkoušené vlasti.

aša
28.06.2012 5 z 5

Půjčila jsem si celou trilogii v knihovně a pak usilovně sháněla.Krásná rodinná kronika.Škoda,že je tak málo známá.

rodina mlynáři, mlynářství ságy český venkov

Helena Šmahelová
česká, 1910 - 1997
1959  86%Velké trápení
1984  90%Stíny mých otců
1979  91%Žena roku 1900
1964  81%Dobrá mysl
1985  92%Stopy mých otců

Kniha Stopy mých otců je v