Do tmy

Do tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240709/bmid_do-tmy-hVO-240709.jpg 4 1494 440

Do tmy série

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.... celý text

Vesmich
24.12.2016 5 z 5

Kniha byla pro me objevem roku 2015. Zaujala mě obálka, námět i naprostá neznámost (pro mě) autorčina. Knihu jsem četla rychle, s velkým zájmem o příběh, léčivé byliny, osud jednotlivých postav i místo, kde se to celé ASI odehrává. Sběratelka Anna byla uhrančivá a umanutá a naprosto jedinečná. Byla jako nikdo a tak inspirativní, že jsem celý následující rok sbírala léčivé byliny...

iluliacross
12.12.2016 5 z 5

Za mě dokonalé čtivo. Hlavní hrdinka tak reálná, až mi naskakovala husí kůže. Kniha nabouchaná barevnými popisy, provoněná sušenými bylinkami, přecpaná emocemi. Co mi z knihy navždy utkví v hlavě, jak síla hlavní postavy, její nedostatky a skrytá nedoceněná krása, která byla v knize vykreslena brilantně. Chápala jsem tu ženu tak moc, až jsem jí chtěla podat pomocnou ruku.
Líbilo se mi, jak nebylo vše v knize servírováno přímo. Ba právě naopak, člověk se musel probírat spletitými metaforami, aby rozklíčoval základní děj. Autorčin styl mi náramně sedl. Magnesii si zaslouží. Knihu mohu doporučit :-).

Nikuskaaa
05.12.2016 5 z 5

Kniha, která pohladí po duši. Je prostě skvělá!

outlonice
04.12.2016 5 z 5

Kniha mi dala poradne zabrat co se tyce me vlastni psychiky. Autorka jde ve svych popisech natolik do hloubky, ze Vas to proste nenecha klidnym. Vyborne to vystihuje slovo "obsedantne-kompulzivni", jez bylo po vydani knihy uvedeno jednim kritikem. Jedineho, ceho jsem se strachovala, bylo zakonceni pribehu. Nejsem fanousek otevrenych koncu. Mam rada u lidi rozhodnost a to mi autorka plne poskytla. Nadech "lepsich zitrku", ktere se u hrdinky ke konci zacaly objevovat, me privodil poprve behem cteni vetsi klid v dusi. Ovsem hrdinka je na zaver jako vzdy smetla svou urputnosti vlastniho byti ze stolu. C'est grandiose!

daja72
26.11.2016 5 z 5

Tahle kniha je pro mne o vasnivem životě - když musíš sbirat, tak prostě musíš! Navzdory všem a všemu. A když žiješ svůj smysl, tak ti to taky stačí a nepotřebuješ víc než nuzky, kolo a papírový pytlik. Je to dokonale!

salamandrina
28.10.2016 3 z 5

Je to hodně dobře napsaný, ale paradoxně se mi to četlo hodně těžce. Nemyslím si, že jsem zrovna optimistický a sluníčkový člověk, ale na mě to bylo moc temný a negativní, hlavní postava mi byla vyloženě nesympatická tím, jak se neustále povyšovala nad ostatní (sic také nesympatické) postavy.
Nicméně po literární stránce je to zajímavá kniha. Donutila jsem se jí dočíst kvůli tomu, ale musím upřímě říct, že jsem jí brala do ruky často nerada, co zas negativního se stane.

simona5r
26.10.2016 3 z 5

Čekala jsem od knihy víc, ale bohužel má očekávání nebyla splněna. Po celou dobu byl pro mě problém se do knihy začíst. Anna je zahalená tajemstvím, které po celou dobu nebylo odhaleno. Autorka odkrývá jen část a spoustu otázek zůstává nezodpovězeno.

zvěřinec
11.10.2016 5 z 5

.... a mně se to líbilo moc. Měla jsem ráda Annu a bylo mi jí líto, potřebovala jen někoho, kdo by jí porozuměl a tím i pomohl. Bavily mě ty Aniny občasné "hlody". Styl mi vyhovoval, děj byl tedy někdy sešup, rychle plynul, až na ten konec ..... pořád jsem čekala, až to bude ..... to bylo dlouhé. Skvěle popsaný tok myšlenek. Za mě skvělá kniha, na kterou budu asi dlouho myslet.

Prey
28.09.2016 3 z 5

Nějak nevím, co ke knize napsat. Má barvitý jazyk, atmosféru, skvěle zachycuje nemoc, posedlost, zmar, tep přírody. Není to veselé čtení. Pohled na bylinkářství jako na továrnu, na pomíjivé příležitosti opakovaně vyrvávat z krajiny užitek, je fascinující. A originálnější, než kdyby se mluvilo o léčitelství. Ale stejně mi titul Do tmy nedal tolik, kolik by odpovídalo potenciálu námětu. Nedořečenost ohledně minulosti a vztahů vypravěčky mi tentokrát prostě vadila. Zvlášť proto, že povedené náčrty vedlejších postav slibovaly mnohé, stejně jako vypjatá scéna z domova důchodců. Je to takové soukromé nokturno, nahlédnutí do bolesti, ale chybí tomu rozmach mimo extrémně zúžené tunelové vidění. Což byl asi záměr, ale já kvůli němu hodnocení snižuji.

raffi
26.09.2016 3 z 5

Kniha nebola špatná, ale nie som z nej ani príliš nadšená. Zaujímavé však bolo ponorenie sa do psychiky a vnímania hlavnej postavy, jej vlastný boj so životom.
Ale niekedy mám pocit, že naši autori (českí a slovenskí) chcú byť umelcami za každú cenu. Naviac by som povedala, že kniha je vyložene cielená na ženy, neviem si predstaviť, že by z nej muží skákali od nadšenia - ale ak sa nejakí nájdu, tak nech ma opravia :).

ajsrům
25.09.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Velký čtenářský zážitek.

jakafe
21.09.2016 5 z 5

Tato kniha se nečte, ta se žije. Pro mě byly chvíle s románem nezapomenutelným zážitkem, k voňavým bylinkám mám velice blízko, a s Annou jsem prožívala její radosti z bylin i její rozčarování z lidí. Věděla jsem, že to bude výjimečné dílo, ale až takovou sílu jsem neočekávala. Ke sběru v Praze jsem se často vracela a skutečně jsem cítila hrdinčino zadostiučinění a pocit svobody, naopak u předposlední kapitoly Výkupny jsem nemohla zadržet slzy. A takových příkladů bych našla hodně. Četlo se to jedna báseň. Kniha rozhodně předčila má očekávání. Rozhodně doporučuji.

lucy.sankova
06.09.2016 3 z 5

Upřímně nevím, proč je okolo knihy takové haló. Mě osobně moc neoslovila. Od knihy jsem asi čekala něco víc. Pro mě trošičku zklamání.

pankaplan
20.08.2016 4 z 5

Tato kniha voní bylinkami a bolí životem.

Anna Bolavá napsala knihu, o které budete hodně dlouho přemýšlet a které se jen tak nezbavíte. Leitmotivem je sběr bylin, ale taky zápas se životem. Nechce se mi psát klasickou recenzi, ale na té knize oceníte hluboký ponor do duše nemocného člověka. Autorka (vlastním jménem Bohumila Adamová) nepíše fádně, na české poměry je to mimořádně zdatná vypravěčka. Další prvek, který na knize oceňuji je vykreslení života na českém maloměstě. Věřil jsem jí to více, než třeba tolik oslavovanému Hájíčkovi. Do tmy je velmi zdařilá kniha, která ale určitě nenadchne každého. Je potřeba té knize věnovat péči a vstoupit do ní. Povrchnímu čtenáři bude hodně věcí nejasných.

Aimee1
15.08.2016 2 z 5

Abych řekla pravdu, tak moc netuším, za co přesně kniha dostala Magnesiu Literu. Vlastně mě to dost zklamalo. Nechápu, jak někdo může být tak "závislý" na sběru bylin, a to takovým způsobem, že je ochoten při jejich sběru zdevastovat svoje tělo... (a ano, jsem milovnice přírody a přírodní léčby, ale samotná úchylka hlavní hrdinky mi přišla až silně nepřirozená). Sama hrdinka se před čtenářem neustále skrývá - anotace sice slibuje, že se o Anně dozvíme vše, protože s ní budeme non-stop, nedozvěděla jsem se o ní naprosto nic (vyjma její závislosti na bylinách a nějaké nemoci, která se projevuje modráním končetin). Nevyřešilo se nic. Postava si léčí mindráky, o kterých čtenář téměř nic neví. Co ale mohu ocenit je naprosto věrný koloryt malého města, kde i ta zatracená bába Tomanů věděla, co měla ráno na snídani. A vzpomínky na dětství... osobně si ale myslím, že je rozhodně kvalitnější literatury v současných českých vodách.

Jadla
11.08.2016 5 z 5

Prožívala jsem knížku podobně. Spíš mě upoutala, zaujala, rezonovala mi v hlavě, než že bych mohla říci, že se mi prostě jen moc líbí. Je příliš niterná, aby se dala jednoduše shrnout.
A je také pravda, že má přesah i do mého života. Prvně v životě jsem na zahradě obrala květy divizen a sledovala, jak schnou, jak se suší. Také se častěji dívám pod nohy do trávy a nevidím jen trávu, znovu si připomínám jména, která jsem znala jako dítě, kontryhel, jitrocel, hluchavka. Je zvláštní, že knížka tak prostá dětinskosti, v řadě čtenářů vyvolává obrazy z dětství.

Veríňák
10.08.2016 5 z 5

Strasne zvlastni knizka. Hlavni hrdinku chvilku nenavidite, chvilku ji strasne fandite.
Ani nevim, jestli muzu rict, ze mi to libilo... byla jsem spis fascinovana, unesena.

Mimochodem vecer po precteni jsem se sla projit se psem a dekuji Anne Bolave za pripomenuti si intenzivniho vjemu z detstvi, ktery jsem si po dlouhe dobe zase naplno uvedomila: "Leto voni."

Lasti
06.08.2016 5 z 5

Stačilo u nás na chalupě vynést plasty do kontejneru a co jsem během toho potkala bylin, kterých jsem si už nějak nevšímala a zapomněla, že to vlastně není jenom plevel. Vzpomínám, jak jsme s babi byliny sbíraly do školy, hluchavka byla zábavná, taky jsem zkoušela vzít celé patro, vysávala sladkou šťávu, dávala pozor na mravence... A pak na půdě ta vůně, hmmm.

sgjoli
06.08.2016 5 z 5

Tento román je naprosto úžasný a dokonalý! Citlivě vypráví příběh nemocné Anny, která se chtě nechtě stává odtažitou vůči společnosti, která nechápe její zálibu ve sběru bylin. Postupně nechce Anna mít s ostatními lidmi nic společného a postupně se uzavírá sama do sebe a do svého světa a více se sbližuje s přírodou a se svými bylinami. Ten popis vnitřního světa Anny, její mysl a její duše – to bylo tak krásně a citlivě popsané, že to ve mne zanechalo nesmazatelnou stopu a rozhodně se ke knize ještě několikrát vrátím. Ocenění Magnesia Litera je rozhodně zasloužené! Kniha je působivá a těžko jsem se od ní odtrhávala. Jsem nadšená!

Kryštofka
30.07.2016 5 z 5

Celé zahalené mlhou, slabost a nejistota v kontaktu s vnějším světem i urputná vnitřní síla ženoucí hlavní hrdinku bylinkovou cestou kamsi ke konci.