Divná Jadie

Divná Jadie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24011/bmid_divna-jadie-24011.jpg 5 274 60

Autorka je speciální pedagožkou se zaměřením na děti, trpící selektivním mutismem, tedy chorobou, kdy dítě nedokáže promluvit, ale pouze v některém prostředí, například ve škole. Při přestupu z výzkumné kliniky do speciální třídy pro psychicky postižené děti ve škole v Pekingu se setkává s malou Jadií Ekdahlovou, u níž se objevuje právě toto onemocnění.Poměrně rychle a snadno překoná komunikační bariéru, ale náhle zjišťuje, že v životě malé Jadie je něco silně v nepořádku. Nevědomky utroušené zmínky o podivných zážitcích, satanistické symboly kreslené malou holčičkou, zvláštní zvyky a způsoby přivádí Torey k většímu zájmu o Jadii. Když objeví cosi jako past s použitím magie zobrazení, namířenou na sebe, začne jít do tuhého…... celý text

Literatura světová Romány Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Mladá fronta

Ghost girl , 1991

Nikuskaaa
13.04.2016 5 z 5

Já tuhle autorku prostě miluju. Její knížky jsou zajímavé, čtivé, no prostě luxusní.

qydko
09.02.2016 5 z 5

Asi nejtemnější příběh dítěte, který jsem četla. A ty otazníky nakonec? Asi teď nějakou dobu nebudu úplně klidně spát.

sporran
06.02.2016 3 z 5

Četla jsem tuto knihu už jako několikátou od této autorky. Musím říci, že mi přišla zatím nejhorší. Spíš příliš hnaná do extrémů. Čekala bych, že se bude více zabývat pasážemi, kdy trávila čas s Jadii. Satanismus tam byl tak nějak přimíchán. Celé to pro mě vyznělo tak nějak do prázdna. Jak to asi ve skutečnosti bylo? Co je tam přidáno pro zatraktivnění? Příběh mi přijde až příliš zbulvarizovaně, přestože právě tomu se autorka sama brání....

gab-iii
18.01.2016 5 z 5

Od této knihy jsem se nemohla odtrhnout.Četla se jedním dechem.Dost mě tedy udivil otevřený konec.Těšila jsem se,že bude parta satanistů dopadena a zavřena až zčerná.Těžko říct,co byla pravda.
Když Jadie nechtěla vypovídat před nikým cizím,proč si Torey nepůjčila zase kameru a nenahrála ji?A teď jako dospělá by si měla uvědomit,jestli to byla všechno pravda nebo jen výplod její fantazie.Spousta otazníků pro mě.

Malachit
08.01.2016 4 z 5

Autorka mi byla doporučena, ráda si přečtu její další knihy.
Autobiografický příběh speciální pedagožky, která utíká před ruchem velkoměsta. Čeká ji třída dětí se specifickými potřebami a zpočátku se vše jeví velmi harmonicky. Brzy však zjistí, že i nenápadné městečko může schovávat škaredá tajemství.
Po dočtení ve mně zůstávají viset otázky. Kolik pedagogů dokáže skutečně komunikovat s dětmi?
A kolik z nich bych v podobném případě zašlapalo vlastní předsudky a obavy ze ztráty prestiže?

kejty91
14.05.2015 4 z 5

Velmi inspirující kniha. Velmi inspirující autorka. Přestože jsem, když píšu tento komentář, četla knihu podruhé, opět jsem koukala. Jak ta ženská dokáže pracovat s dětmi - Jak dokázala sepsat tak skvostně i rozhovory a celý případ Jadii. Obdivovala jsem ji pokaždé, kdy ji děti nadávali, že ji nenávidí a ona je vroucně milovala. Je velmi autentická a profesionální. Chápu, že se na začátku své kariéry bála o svou pověst - kdo by ne, když se stěží buduje.

V knize se mi líbilo, se kterými jmény pracovala v rámci zachování anonymity. S těmi jmény se mi velmi příjemně četlo. Příběhem, který vyprávěla Jadii jsem byla posedlá - prostě hnus.

K tomu se mi velmi líbilo, jak vystihla co znamená zneužití dítětě pro mnoho lidí. "Zneužití dítěte je vyhraněné zlo, a když vyjde najevo, mělo by být všechno černobílé - jako v pohádkách. Zločinec musí být odsouzen a potrestán, dítě musí být zachráněno. Ale bohužel to tak nikdy nedopadne a já jsem to věděla. Skutečnost vždycky přináší trosky malých, otřesených životů, zničené vztahy a zlomená srdce. Bůh a ďábel nejsou absolutní, ani dobro a zlo nejsou absolutní..."

Knihu bych doporučila ale vzhledem k tomu, že knihy této autorky jsou mou srdcovou záležitostí, tak se o knihách nikdy, nikde nezmiňuji.

suzanka
21.11.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších a nejčtivějších knih, co jsem kdy četla. Celkově jsem si autorku velmi oblíbila.

kety76
06.10.2014 4 z 5

Knihy s touto tématikou skutečně nevyhledávám, ale byla mi doporučena, tak jsem to zkusila a byla jsem mile překvapena. Kniha se skvěle četla, způsob vyprávění je poutavý, nejsou tam hluchá místa, takže děj plynule běží.
Jedna z věcí která mě překvapila při čtení této knihy je fakt, že si neumím představit, jakým množstvím energie a trpělivosti musí oplývat člověk, který pracuje s takto "postiženými" dětmi. Většina lidí by se po pár dnech z toho zbláznila. Z knihy je vidět velké osobní nasazení a chuť pomoci vyřešit skutečně obrovský problém.

klarenzi
15.05.2014 5 z 5

Nemám slov. Jak píše, jak popisuje, jak vykreslí hlavní postavy, jak dokáže zamotat s emocí, jak.... @klaryctena

prestiggio
10.04.2014 4 z 5

viem že je to podla skutočnej udalosti, ale ťažko uveriť že na svete su ludia schopní takých vecí...

Bakela
03.01.2014

Asi jsem se zbláznila, protože se pouštím do čtení v originálním čtení! Torey je skvělá spisovatelka a snad příběhu svou (ne)znalostí neublížím..

playada
28.09.2013 5 z 5

Je to napínavé. Ke konci jsem se bála nejen o Jadii, ale už i o učitelku. Jestli se takové věci skutečně dějí, pak to mají aktéři seancí bravurně propracovaný, aby se nikdy nic nezjistilo. Každopádně slabším náturám ke čtení nedoporučuju.

Zorka
20.07.2013 5 z 5

Typicky haydenovská kniha. Problematika elektivního mutismu je takovým leitmotivem knih Torey Hayden, je vidět, že autorka ví, o čem mluví. Odkrývání příběhu, který vedl dítě k rozhodnutí nemluvit, je vždycky napínavé, šokující, alarmující, vede k zamyšlení i k potřebě dívat se více kolem sebe...

Alca007
30.06.2013 5 z 5

Knížka je fascinující a brutální zárověn. Chvílemi jsem při čtení ani nedýchala.
Tohle by žádné dítko, vlastně nikdo by tohle neměl prožít.

arkel
28.06.2013

Skvělá knížka..Moc se mi do tohohle tématu nechtělo, ale jak jsem začal, nemohl jsem přestat...Těším se na další knihy autorky...Opravdu moc zajímavé!!

Library&me
15.02.2013 5 z 5

Velmi silný zážitek, ostatně jako z každé autorčiny knihy,.. Je až k neuvěření, že jde o příběhy dle skutečných událostí,.
:o( Určitě stojí za to přečíst,..

Barush
22.01.2013 5 z 5

Přečtená za dva dny. Nedalo se přestat. Skvělá a zároveň hanebná tématika.
Plno otázek.

Ellis
18.07.2012 5 z 5

Přečteno za 2 večery. Nedá se přestat. Knížky od Torey Hayden jsou vynikající a mám přečteny všechny 3, které v mojí knihovně mají. Nejlepší je asi Spratek. Téma není nijak hezké, jde přeci vždy o nějaké zneužívání dítěte, ale Torey píše skvěle a je zajímavé sledovat, jak se snaží rozkrýt problém a dětem pomoci.
Rozhodně doporučuji, jak začnete číst, tak knihu nepustíte, dokud nebudete na poslední straně:-)

123terka321
27.02.2011

Ta kniha ve mně vyvolala spoustu otázek. Zajímalo by mě, jak to doopravdy bylo.
Ale kniha byla stejně zajímavá, jako autorčiny ostatní. :) Ačkoli u mě pořád vede Spratek.

Lusa
16.01.2011 5 z 5

Knihy jako Divná Jadie patří podlě mě do skupiny, které když začnete číst, nemůžete přestat dokud neskočíte na konci knihy. Z toho důvodu jsem jí měla za den přečtenou.
Každá kapitola končí a vás stále lákají další a další stránky, aby jste zjistili, zda malá Jadie mluví pravdu, nebo si vymýšlí. A společně s Torey přicházíte záhadě pomalu na kloub.
Hodnotím jí velice kladně a doporučuji :))