Dívka ve vlaku

Dívka ve vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262619/bmid_divka-ve-vlaku-IOv-262619.jpg 4 9379 2276

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl on the Train , 2015

Kent2004
28.12.2015 4 z 5

Opět jak je mým zvykem, jsem tuto knihu poslouchal. Na rozdíl od psaného textu, jsem byl ochuzen o zrak a musel jsem spoléhat pouze na méně dokonalý sluch. Přesto se mi kniha i v audiopodobě líbila. Ovšem žádná velká "pecka" to nebyla, přesto dávám nadprůměrné hodnocení, protože na rozdíl od jiných autorů, keří se snaží ža každou cenu vytvořit super akční a zajímavý detektivní příběh, který pak totálně zpackají, se v tomhle příběhu,který by se dal klidně nazvat - "pohled do alkoholikovi duše", autorka o kriminální zápletku jen tak lehce otřela.
Závěrečné dedukce a detektivní úvahy byly zcela v rozporu s jakýmikoli kriminalistickými zásadami a byl jsem velmi rád, že to bylo jen v té úplně poslední kapitole, jinak bych tohle dílo musel označit jako jiné které jsem poslouchal, za detektivní brak.
Ale zpět k ději. Co se mi na knize líbilo, byl trojí úhel pohledu z úst Rachel, Ann i Megan, kterých se celý příběh týkal. Určitě i osud hlavní hrdinky Rachel, která se potácí na hranici vlastní existence. Osud lidské trosky, která se propadla až na samotné dno - mezi "živočišný odpad", mne dost zaujal. Tím se tato kniha odpoutala od klasické detektivky mezi psychologické drama a tenhle žánr je můj oblíbený. Nelze opomenout i osudy tří můžů, kteří vstoupili do života dvojice žen, které v příběhu hrají nezastupitelnou roli. V závěru se bohužel dva z nich úplně vytratili a celkově by se na příběhu dalo ještě co zlepšovat. Nicméně se jedná o autorčinu prvotinu a tak mě nezbývá ne smeknout a těšit na případně další knihy a doufat, že se je některý vydavatel ujme a vydá i v audiopodobě. Není od věci připomenout, že audiokniha vyšla dříve,než ta tištěná a to je pro nás audiomoly dobrá zpráva. :-)

Popluh
28.12.2015 2 z 5

Nemůžu mluvit o zklamání, knížka se v mém vlastnictví ocitla spíše omylem než záměrem, takže jsem k ní přistupoval bez očekávání i předsudků. A po přečtení musím podotknout, že je to asi jeden z mála novodobých bestsellerů, který mi zkřížil čtenářskou cestu a u kterého tu popularitu nedokážu pochopit (to už spíš pochopím těch 50 odstínů). Naprosto tuctový příběh, neuvěřitelně hloupý styl vyprávění, který spíš než aby budoval napěti ho automaticky podkopává, nudné a nezajímavé postavy, rádoby šokující zakončení, které mi ale bylo upřímně fuk. Jediné plus je alespoň čtivost a lehká stravitelnost. Někde u vody s drinkem v ruce kdy je hlava vypnutá to nejspíš fungovat bude, ale o žádné velké literatuře nemůže být řeč. Dívka ve vlaku totiž nefunguje ani v rámci žánru, ani v rámci svého vlastního světa.

PetrMutina
28.12.2015 4 z 5

Ačkoliv nejsem příznivcem krimi žánru, Ježíšek podlehl marketingu a tuhle knihu mi nadělil. I přes neobvyklý, "napřeskáčku-diářový" styl vyprávění mě zaujala a přečetl jsem ji jedním dechem. S Rachel jsem asi jako jeden z mála od začátku sympatizoval a celou dobu se jí snažil pomoct s jejím "oknem"... Svižné, nenáročné čtení a i když bych si knihu sám nekoupil a uznávám, že je hodně dobrá, s hodnocením typu Bestseller a Kniha roku bych byl opatrnější...

mischinka
27.12.2015 5 z 5

Nápad je rozhodne skvělý.. Nemohla jsem odložit, skvěle prostrihy příběhu lidi, aby čtenář mohl tvořit svoje domněnky, co se stalo.. Co mi však vadilo byl velmi rychle ukončeny příběh, žádné velke drama..nicméně vtahla a jako jedna z mála - nedala se odložit :)

ProstePaja
27.12.2015 2 z 5

Což o to. Někdo tu píše o stylu psaní, kterému nemohl příjít na chuť. Osobně mám rád vyprávění příběhu z očí hlavního hrdiny/ky, než styl "udělal, pomyslel si...", a zde mne naopak zaujalo, že omezení, které pro to autorům plyne (tedy příběh pouze očima jedné postavy, případně kombinace alá Marťan), autorka vyřešila více postavami, které vypráví ten samý příběh, nicméně rovněž pouze vždy ze svého pohledu.

Co mne vyloženě zklamalo bylo to, že ačkoliv se nechám často nachytat na švestkách (a rád), zde jsem věděl přesně "o co kráčí" už minimálně ve třetině knihy, kdy se autorka ještě minimálně 100 stránek snažila čtenáře "svést" na jinou stopu, což mi bylo velmi nepříjemné - vodítka, která tu a tam totiž dala byla tak průkazná, že následné vodění za nos znělo až absurdně. A přitom stačilo málo - vynechat dějovou linku o "tajemném milenci", nebo ji nahradit X milenci a více neurčitými, bez "myšlenkových pochodů" zavražděné.

Rovněž mne krapet "štvalo", že celá kniha se točí prakticky kolem několikaminutového okna (spoiler - kde mimochodem když ho poprvé hlavní hrdinka rekapitulovala a mluvila o nasedající Anně, byl to jen další hřebík do rakve - pamatujete, jak seržantka mluvila o jejich podobě?), na které stejně nakonec hrdinka dojde sama. Kdyby na to došla "obratem", příběh by byl na 50 stran :)

Takže ačkoliv kniha byla napsaná pěkně, zajímavě a líbil se mi i styl vypravování, ačkoliv ostatním nesedl, mne naopak nesedl příběh, který sám o sobě není špatný, jen na mne působil nezvládnutý autorkou a těžce průhledným dojmem, čímž mi zkazil 2/3 obsahu - jo, a najde se někdo, koho neskutečně vytáčelo a nebavilo číst "myšlenky" Anny, tak jako mne? :D

AnnaNicholaos
27.12.2015 4 z 5

Knihu můžu jedině doporučit! Skvělá zápletka, vyprávění příběhu pomocí deníkových zápisků z pohledu 3 naprosto rozdílných ale zároveň velice podobných žen- to se mi moc líbí. Pomalý rozjezd, konec parádní, takže to nevzdávejte :) Nemůžu si odpustit srovnání se Zmizelou od Gillian Flynn. Určité podobnosti by se tam našli a pokud se Vám Dívka ve vlaku zalíbila ale chtěli byste ještě trošku "přitvrdit" rozhodně sáhněte i po Zmizelé :)

megi
27.12.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Mám z ní pocit jako z "Než jsem tě poznala". Není to žádný románový zázrak, v celku průměrná kniha, ALE... Stejně vás to nutí číst několik hodin v kuse a nevnímáme realitu. Prostě to má něco v sobě, a když zaklapnete knihu, řeknete " wow". Bylo to výborné vánoční čtení.

Evča K.
27.12.2015 5 z 5

Líbí se mi tento styl psaní, střídání vypravěčských postav, vracení se v čase, i proto jsem knihu přečetla za pár dní. Napínavá až do konce.

adela3429
26.12.2015 2 z 5

Dívka ve vlaku je poměrně problematická knížka. S hlavní hrdinkou se kvůli její závislosti jen těžko sympatizuje, a když si čtenáři nedokážou oblíbit vypravěčku, bývá to většinou problém. S následujícími dvěma ženskými postavami to také není zrovna růžové, protože i když se na první pohled zdají zcela obyčejné, brzy se čtenář dozví, že mají také své problémy, a to ne zrovna malé.
Kniha má pomalejší start, který může hraničit až s nudou, a autorka má navíc velmi specifický styl psaní, který ne každému sedne. Ale jakmile si na něj čtenář zvykne, kniha se čte mnohem snáz, protože se zároveň i rozběhne příběh, který začne být konečně zajímavý a nabude schopnosti udržet čtenáře na místě, dokud se nepročtou na konec a nezjistí, jak to dopadne.
Dívka ve vlaku je skutečně osobitý thriller s nevěrohodnou hlavní hrdinkou a policií, která v příběhu hraje pouze druhé housle, což u krimi zápletek není zrovna obvyklé. Kniha má určitě velký potenciál zaujmout masy čtenářů právě svou originalitou, ale jak už bylo napsáno výše, styl psaní Pauly Hawkins nesedne každému - a mně právě nesedl, takže ať už je to Kniha roku nebo ne, mě nebavila.

Michael15568
26.12.2015 5 z 5

Přečetl jsem za dva dny... Fantastický konec, celou knihu jsem netušil jak to dopadne.

LKS
26.12.2015 5 z 5

Jak už je zde mnohokrát zmíněno, nálepka "bestseller" již nejedné knize zlomila vaz. Dle mého této knize láme vaz označení za novou Zmizelou. Tato kniha žádné takové označení nepotřebuje, je skvělá sama za sebe. Alkoholička, děvka, oddaná manželka a matka ... a jeden chlap, kterého všechny přece tak dokonale znají a milují. Pro mě jasných pět hvězdiček :)

Barush64
26.12.2015 5 z 5

Divku ve vlaku cte clovek jednim dechem. Kratke, vystizne vety, Rachel jsem si zamilovala a pohled do zakulisi sveta dalsich zen pusobil jako mile osvezeni. Kniha vas donuti zamyslet se nad tim, s kym ze to vlastne bydlite a ze uplne kazdy ma nejake to male (velke) spinave tajemstvi. Tolik se mi libila vykreslenost psychologie postav, ze davam 5 hvezdicek, ackoliv me (stava se mi to casto, asi jsem divna) zklamal pro me tezko uveritelny konec. To si myslim, ze mohlo byt dotazeno mnohem lepe.

limitkaa
23.12.2015 5 z 5

Výborně postavený příběh,který Vás nepustí dokud jej nerozlousknete. Moc se mi líbily charaktery postav, které byly vykresleny jako opravdový lidé se spoustou chyb. Kdo si chce přečíst opravdu dobrou detektivku, neprohloupí. Ano, je to často srovnáváno se Zmizelou,ale ruku na srdce, nebyla to skvělá kniha :).

bosorka
22.12.2015 2 z 5

Další z "knih roku", které si toto označení nezaslouží, protože pamětí prosviští rychleji než dívka ve vlaku. Zprvu zaujala a jako výchozí námět pro povídku nebo krátkou novelu se mi nápad s ženou, co každý den ráno a večer sleduje a glosuje svět jen skrze okna vlaku, moc líbil. Vlastně by ani nemusel mít kriminální či thrillerové pozadí. Ale tohle začalo rozbředávat už velice záhy. Kdo je vrah, člověka napadne docela brzy, velice záhy mu dojde i motiv a když se pak konečně dostaví to poznání, ještě se v něm autorka dalších mnoho stran hrabe a vysvětluje a vysvětluje, aniž je vůbec potřeba vysvětlovat. Postavy mě moc nebavily, byly mi vlastně úplně jedno, což už samo o sobě není zrovna ideální pro zaujetí příběhem. Za mě nic moc.

RADOST
21.12.2015 3 z 5

Doposloucháno (výborná audiokniha) a v mysli mi utkvělo varování. Nevěřme svým rychlým a povrchním úsudkům o těch kolem nás. Zdání klame, skutečnost se může velmi lišit od toho, co si představujeme či vysníme. Zajímavá kniha.

Margarete
21.12.2015 4 z 5

Když jsem knihu brala poprvé do ruky, byla jsem plná očekávání. Nezklamala! Čtivé, svižné tempo, nevyzpytatelná alkoholička a na první pohled dokonalý pár. Do toho všeho trochu té temné a děsivé minulosti jednotlivých postav a je to, ovšem některé postavy nebyly úplně dotažené a jejich osud trochu nejasný, například Scott, přesto si myslím, že na prvotinu to je vynikající kousek a předběžně se těším na autorčinu další knihu. Jen tak dál!

Janusa
20.12.2015 5 z 5

Dokonala kniha s dokonalou zapletkou pri ktorej sa dokonale nevyspite ... Lebo kym nepridete na to kto to bol a co sa vlastne stalo knihu nepustite z ruky ;)

Peace
19.12.2015 5 z 5

"Díry v životě jsou trvalé. Člověk je musí obrůst tak, jako kořeny stromu obrůstají beton, a skrze průrvy pak nabývá nového tvaru."

Na knihu jsem byla zvědavá a trošku měla z jejího čtení i obavy, protože v poslední době jsem - z hodně opěvovaných a medializovaných knih - byla spíše zklamaná. Tohle je ovšem bomba, kterou jsem si užila. Napínavé do poslední chvíle, skvěle napsané a rozhodně nezapomenutelné!

sunflower95
19.12.2015 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek. Po několika letech jsem si přečetla knihu, která vyšla nedávno. Reklamu jsem úspěšně ignorovala, věděla jsem, že nějaká je, ale četla jsem víceméně jen to, že lidé jak na reklamu, tak na knihu nadávají. Myslím, že právě to mi pomohlo k tomu, abych si knihu užila. Nepotřebovala jsem najít uměleckou hodnotu, od toho mám knihy z povinné četby. Byla to příjemná oddechovka, čte se rychle, je to jednoduché čtení. Skvěle jsem si u ní odfrkla, zapomněla na vlastní problémy.
K srdci mi nepřirostla ani jedna z postav. Všichni mě většinu času štvali. Věčně ožralá, ufňukaná a zoufalá Rachel, typická vykojená naivní matka Anna, Tom, který mi byl úplně jedno, až na pár posledních stránek, Scott, o kterém vlastně nevím, co si mám myslet, Megan, tak veselá v rozkroku, až ji to stálo život, Cathy, tak starostlivá, a přitom lhostejná. Zajímal mě osud zrzka a Kamala, v nestřeženém okamžiku se ale po nich slehla zem a jejich postavy mi přišly nedotažené.
Jinak dobrý.

Ankavi
19.12.2015 5 z 5

Perfektní. Toto je jedna z těch knih, u kterých budete mít pocit, že se nelze odtrhnout a musíte tomu přijít na kloub. Mám ráda příběhy, v nichž se střídají protagonisté a příběh si čtenář skládá dohromady, přitom prožívá totéž z různých úhlů pohledu. Ano, samozřejmě že od jisté chvíle tušíte, kdo je vrahem - ale tak to autorka přece chtěla. Podle mě to hodnotu knihy vůbec nesnižuje, ba naopak. Proto hodnotím plným počtem hvězdiček a těším se na další příběh z pera Pauly Hawkins.