Divergencia

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/111996/divergencia-111996.jpg 4.44038

Povstalecká trilogie (1.)

Divergent (2011)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Divergencia

EnaryFeniel

Velice poutavé. Knížka se snadno čte, když přijde na nějaký dějový zvrat, tak skončí ještě dříve než začal Žádné zdlouhavé popisování, což si myslím, že špatně není. Příběh nikde neodbíhá, pro nenáročného ( spíše mladšího ) čtenáře to je příjemné čtivo. :) Neměla jsem ani jednou potřebu knížku odložit a po dlouhé době jsem zase ponocovala, abych toho stihla přečíst co nejvíce. Zvláštní mi přišel styl psaní.. ich-přítomná forma, ale zvykla jsem si. Občas jsem byla ze čtení zmatená, dělalo mi problém představit si určité lokace, jako třeba základnu Neohroženosti..Jámu a Propast a to mám velice silnou představivost. :)

anet99ka

Kniha má velmi poutavý děj, avšak závěr je trochu chaotický.

1bublina
30.12.2018

První jsem viděla film a na základě toho jsem se rozhodla přečíst si knihu. I přesto, že jsem věděla, jak to dopadne, mě absolutně pohltila a přečetla jsem jí během 2 dnů (musela jsem do práce, jinak bych ji přečetla asi na jeden zátah :-) Autorka píše velice čtivě, žádné zdlouhavé popisy. Moc se mi líbila myšlenka rozdělení lidí do skupin. Autorka je o rok mladší něž já, takže jsem absolutně žasla, jak ji něco takového mohlo napadnout.

Ran
29.11.2018

Kniha se mi četla výborně, protože autorka má velmi dobrý styl psaní. Příběh byl čtivý, napínavý a zvraty v ději nebyly přehnané. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a také se mi líbilo, jak byla kniha zakončena.

josefina_silena
28.11.2018

Asi bych na knihu měla úplně jiný názor, kdybych ji četla před deseti lety. Ovšem i přes to, že nejsem cílovka, jsem si knihu užila a neměla jsem ani jednou důvod či pomyšlení knihu odložit. Mělo to totiž všechno, co se dá od knih tohoto žánru očekávat.

meli011
26.11.2018

Tato kniha mě vtáhla do děje, že než jsem se stačila nadechnout byla přečtená. Kniha, která se čte jedním dechem .

_r_ó_z_a_
06.11.2018

Tuto knihu jsem se rozhodla číst z toho důvodu že jsem už viděla film a zajímaloby mě jestli je kniha stejná jako film. Ne, zjistila jsem že je mnohem více věcí v knize než ve filmu, na začátku jsem to z tich změn ani moc nechápala. Totiž hned na začátku je změna že se nachází ve škole a připravují se na zkoušky osobnosti.

helena8550
01.11.2018

Ale jo, dám těch pět. Na nic si to nehraje a splňuje to, co od tohohle žánru čekám. Přečtu časem i další díly.

A.K.A.R.
28.10.2018

Když si představíte knížku plnou zvláštního, zamotaného a nebezpečného je kniha Divergence právě pro vás od začátku až po konec. Svět, kde si šestnáctiletí vybírají co budou po zbytek života dělat je ze začátku trochu náročné pochopit, ale jak se začtete zjistíte že s tím nemáte žádný problém. Tris je velmi zajímavá postava už jen podle volby jakou si zvolila a mohu říct, že jsem to tak trochu i předpovídala. Láska ,jenž se vyvine mezi Čtyřkou a Tris je také trochu očekávatelná ,ale co jinak vytknout kniha je jistě zajímavá pro milovníky sci-fi i fantazy.

love_divergent
20.10.2018

Tato kniha je naprosto úžasná. Musím se přiznat, že já nejsem zrovna moc velký čtenář, ale tato kniha mě opravdu moc zaujala. Je úžasně napsaná, krásné scény..., no prostě je to boží. Opravdu doporučuji přečíst, protože nebudete litovat.

1T0S_
29.09.2018

Zajímavý dystopický román, který vás nepřestane překvapovat. Snad jediným mínusem jsou postavy, které nejsou zrovna dobře napsané.

3/5.

Mianney
29.08.2018

Za mě jedna z nejlepších knížek. Hned na začátku jsem se do ní ponořila a přečetla ji jedním dechem. Určitě doporučuji ;-)

DericCaster
28.08.2018

Možná jsem už na tuto "youngadult" knížku moc starý. Ne, že by se knížka špatně četla, ale výsledný pocit je takový nemastný neslaný. Možná i proto, že jsem první viděl film a pak se pustil do knížky. Většinou to funguje, že knížka film vysvětlí a doplní, ale tady mi cokoliv takového chybělo... Ale zas na odložení to není, jen si nemyslím, že hned tak sáhnu po dalším díle...

Ajda300
19.08.2018

Hledala jsem něco v podobném stylu jako Hunger Games a narazila jsem na tohle. Příběh byl úžasný a moc mě zaujal.

ivič
18.08.2018

Celkem hezké, ale nijak originální. Něco jako frakce je i v Hunger games a Selekci
(například) a je v podstatě jasné, že to nemůže fungovat. Charaktery postav nebyly nic moc a hlavní hrdinka mi dost lezla na nervy. Podle mě se to propaguje zbytečně moc.

lumiyeu
13.08.2018

Vsechny tri knihy cele serie mely neco do sebe a vsechny me bavily. Obcas mel clovek sice pocit, ze cte uz tolikrat ohrany pribeh, ze by knizku nejradsi odlozil. Vzdycky jsem se pres tyto cast dostala a docetla do uplneho konce cele serie. Konec jako takovy me velice zklamal. Spousta snahy a vlastne pro nic. Ale kdyz vsechny stripky skladacky pridate k sobe je v tomto pribehu jista sila a neco co Vas nuti premyslet. Za me super pribeh s trochu depresivnim koncem a misty az moc obycejnym pribehem, ale jako celek naprosta spokojenost a precteno vlastne jednim dechem.

Cartyra
13.08.2018

Trošku jsem se bála pouštět do knihy, když jsem viděla film, zvlášť když ho řadím do skupiny oblíbených, ale naštěstí se tvůrci filmu rozhodli moc nevybočovat od knižní předlohy, na rozdíl od dalších dílů a Divergence je skvělá v obou verzích.

Terka72
04.08.2018

Kniha žánru young-adult už příliš nečtu, ale tahle série se mně líbila. Byla čtivá, zajímavá a svět frakcí mně přišel originální.

Tilikum
04.08.2018

To jsem sáhl vedle! Ale asi je to moje chyba, kniha je vyloženě pro děti, nevím proč jsem očekával pravověrné sci-fi, možná podle obálky, anebo je to tím, že jsem namlsaný Burešovým Impériem. Nedočetl jsem a nebudu hodnotit.

zdenaR
19.07.2018

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy, a i když toto není žánr, který běžně čtu, byla jsem mile překvapená. Doporučuji :-)))

BojácnéKuře
08.07.2018

Po přečtení úplně nevím, co si o knize mám myslet. Když to vezmu popořádku, nápad, co se týče frakcí, mi teď příjde úplně zbytečný. I přes veškerou snahu, válce a násilí nezabránili. Postavy mi vůbec nepříšly sympatické a hlavní hrdinka už vůbec ne. Přišla mi nerozhodná a hrozně sobecká. Celý tento svět je pro mě takový umělý, nepřirozený. Není možné, aby se lidé rozdělili mezi 5 "vlastností", které budou vyznávat a jakmile bude někdo vyčnívat, tak ho odprásknou jako nějakou zvěř. Moc mě nezajímá, jak to skončí, proto v dalších dílech pokračovat nebudu.

Gabux
17.06.2018

Tak tohle šílenství mě očividně minulo. Za mě to je jeden z těch příkladů sérií, kde je skvělá myšlenka, ale zpracování nic moc.

Francesca14
12.06.2018

Samotná série nepatří mezi mé favority, podobně jako u Hunger Games mě druhý díl bavil míň a třetí už vůbec, ale ten první s radostí čtu opakovaně. Mám ráda celý ten proces jejího zvykání si v nové frakci, stejně tak si užívám Čtyřku a to, co mezi nimi postupně vzniká. Kniha je čtivá, se zajímavou myšlenkou a s dobrou zápletkou, má napínavý konec a sympatickou, ale přesto poměrně reálnou postavu. Škoda, že další díly už mě tak nezaujaly, protože samotný svět té knihy měl potenciál a Divergenci mám vážně ráda i přesto, že když jsem ji před několika lety četla poprvé, přišla mi moc krutá a nebavila mě.

kaca3606
19.05.2018

asi nejsem cílová skupina, začátek byl hroznej, prostředek ušel ale konec byl zase děs

nai.ivka
15.04.2018

Rozdělení tohohle vymyšleného světa mi bylo od začátku krajně nesympatické.

Aríka
09.04.2018

Tuto knihu jsem si chtěla koupit původně místo "Hunger Games", ale přeci jen jsem raději sáhla po HG, věděla jsem proč. Ačkoliv kniha není to samé, co HG, musím říct, že mi silně přípomínala výše zmíněné (možná to bude tím, že jsem HG četla dříve). Kniha je jistě dobře napsaná, je čtivá, poutavá, měla jsem ji hned přečtenou. Popisy také nejsou k zahození. Hlavní postavy mi byly v rámci možností sympatické. Kniha si ode mě vsloužila 3 hvězdičky, protože se mi více líbí HG a příběh "Divergence" mě moc neoslovil, nemám v plánu číst další díly.

Honsova58
02.04.2018

Za mě skvělá kniha a také film, i když Tris nemám moc ráda, tento svět rozdělený na frakce se mi zalíbil.

juni
31.03.2018

Do této knížky jsem se zamilovala a i do filmu. Je zvláštní jak jsou rozdělení do pěti frakcí (Odevzdanost, Upřímnost, Sečtělost, Neohroženost a Mírumilovnost). Do jaké z frakcí byste patřili a do které byste chtěli? Já teda nevím. Moc se mi příběh líbil. Doporučuju :)

kkzk11
22.03.2018

Opravdu úžasná kniha. Doporučuji!

baacinka
10.03.2018

První půlka mi připadala jako odvar Hunger Games. Druhá půlka byla jako Fifty Shades of Grey bez sexu. Na chvíli mě to strhlo, mělo to spád, ale ty nepříliš uvěřitelné a veskrze ploché postavy mě vlastně vůbec nezajímají, takže druhý díl číst nebudu. Ale tak na tři hvězdičky to má, no...