Dilema

Dilema https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452126/bmid_dilema-ZqX-452126.jpg 4 972 972

Pravda by ji mohla zničit. Mlčení zase zničí jeho. Livia nikdy nezažila svatbu snů, protože si Adama vzala v mládí a narychlo. O to víc se teď upíná na oslavu svých čtyřicátých narozenin, na níž bude chybět jen jejich dcera Marnie studující v zahraničí. Adam ale přichystal překvapení – tajně pro Marnie zařídil letenku domů. Když ho však během dne zdrtí šokující zpráva, není schopen ji Livii sdělit, než oslava skončí. Jak daleko zajde, aby své milované ženě dopřál posledních pár hodin štěstí?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Motto

The Dilemma , 2019

Januli
21.02.2021 3 z 5

Pro mě trošku dilema, jak knihu ohodnotit. Určitě je lepší než její předchozí dílo, ale slabší než první dvě. Zajímavý příběh, který je psán dvěma osobami, možná by nebylo na škodu, kdyby autorka přidala i pohled Marnie. Vlastně většinu knihy uvažujete jestli rodinu opravdu postihla tragédie nebo bude mít kniha závěr radostný. Jojo to Vám neprozradím to si musíte přečíst sami :-)

Luccinda
19.02.2021 3 z 5

B. A. Paris jsem si zamilovala jako autorku psychothrillerů, Dilema je spíše něco jako rodinné drama. V podstatě sledujete jeden den v životě rodiny, kde každý z jejích členů ukrývá hrozivé tajemství, a čekáte, dokud autorka všechna ta tajemství neodhalí. Bylo to fajn odpočinkové čtení, ale to je bohužel všechno.

Čtivost se knížce nedá upřít. V průběhu čtení jsem měla pocit, jak je to děsně napínavé, a těšila jsem se, až se v knížce stane něco nečekaného. Na konci jsem si ale uvědomila, že žádné překvapení nepřišlo. Dějová linka byla dost monotónní a předvídatelná a až na tu čtivost jsem vlastně nenašla nic konkrétního, co bych na knížce mohla pochválit.

Pája699
10.02.2021 5 z 5

Po přečtení hodnocení, jsem čekala nějaký nudný příběh o ničem a ono ejhle....v ruce jsem měla psychologické rodinné drama, které mě nenudilo ani trochu. Příjemně strávené dva večery s Adamem a Lyvií a jejich partou přátel. Oba dva mají svá tajemství a bojí se je říct tomu druhému...Jak tohle pro všechny dopadne, až pravda vyjde najevo? Noo posuďte sami...Sice jsem od začátku knihy tušila jak to dopadne, ale i tak jsem doufala, že třeba....naděje umírá poslední.

Amy27
09.02.2021 3 z 5

Mám dilema jak ohodnotit Dilema. Sáhnout po knížce od Paris beru jako tutovku... a přesto... postavy nereálné, dialogy nepravděpodobné a příběh naprosto nevěrohodný... Ale! Jedno se upřít nedá. Jako vždy jsem knihu zhltla za dva dny a prostě nedokázala přestat. Psát čtivě Paris rozhodně umí. :) Rozhodně mě potěšilo, že to nebyla taková romantická slaďárna, jak by mohla být, ale víc už spoilerovat nechci.

pocketka
05.02.2021 2 z 5

Ani dobrá, ani špatná. Zajímavý příběh, víte, jak to dopadne, ale přesto čtete dál. Obávám se, že tomuto vydání velice uškodil český překlad a číst si knihu v originále, bylo by hvězdiček víc. Adamovy kapitoly mně očividně bavily víc než od Livie, byly skvěle propracované po psychologické stránce.

cornetka
03.02.2021 5 z 5

Dilema považuji za jednu z nejlepších knih, co jsem poslední dobou četla! Je neskutečně čtivá a dokáže výborně vtáhnout děje. Prožívala jsem jak Adama,tak Livii, vždy s očekáváním, co bude dál. Opět jsem se ujistila, že na B. A. je spoleh!

michaela1992
02.02.2021 5 z 5

U téhle knihy mi došla slova. Autorka je ve svých počinech lepší a lepší. Já nemohu jinak, než knihu doporučit.

Anetkaknihomol
01.02.2021 2 z 5

Má první kniha od této autorky, bohužel mě úplně nenadchla. Celou dobu čekáte, kdy se provalí tajemství a poté bude nějaké wau... Pro mě slabší kniha.

poki1982
01.02.2021 4 z 5

Ačkoliv jsem od autorky čekala úplně jiný příběh, musím říct, že se mi kniha líbila ale... byla bych raději, kdyby se Paris vrátila k zvratům, napětí, tak jak to ukázala u předešlých knih. Dilema se mi líbilo, přečetla jsem ho za dva dny, ale být od jiného autora, byla bych raději. Od Paris asi prostě čekám něco víc :)

Renca.ch
31.01.2021 odpad!

Kniha mě zklamala,ztráta času..jak píšou předchozí komentáře, buď se vám kniha bude líbit nebo budete zklamaní..myslela jsem ze se jedná o psychothiller,ale bylo to rodinné drama,což by nevadilo,kdyby to nebylo tak nezáživně podané.kniha měla zajímavé téma,ale po pár stránkách již nic neočekavaného nepřišlo a děj se odvíjel již zcela předvídatelně..chování hlavních postav mi přišlo plytké a naivní,štvala mě hlavní hrdinka s posedlostí svou oslavou (proč si nevysnila oslavu 30tin nebo 50tin??:-) Jednání hlavního hrdiny bych pochopila,ale už mě ke konci vytáčelo jeho oddalování nevyhnutelného a výmluvy...konec se taky nepovedl

ennlady
30.01.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát 5 *. Ta přemíra emocí mě úplně dostala, navíc to bylo opravdu věrohodně a skvěle napsané. Zasáhlo mě to tak silně, že jsem vůbec nemohla přestat číst a sdílela pocity postav jako svoje vlastní, což se mi stává málokdy, chvílemi jsem doslova fyzicky cítila strach, výčitky, vztek, zoufalství, nenávist i lásku. Myslela jsem, že knížka bude nějaká tuctovka, ale byla jsem hodně překvapená. Podle mě nejlepší autorčino dílo, které jsem četla.

veruptackova
29.01.2021 5 z 5

B. A. Paris patří k mým oblíbeným autorkám a tak jsem i tuhle novinku musela mít. Absolutně jsem netušila, že to nebude psychotriller, ale rozhodně nejsem zklamaná.
Tohle je skvělé rodinné drama. Postavy jsou perfektně propracované a to nejen ty hlavní, ale i vedlejší.
I když podle některých se tam řeší stále to samé, já s tím nesouhlasím, protože pro mě tam vždy byla přidána nová informace, šlo to více do hloubky a četlo se to skvěle!

Pikalenka
27.01.2021 2 z 5

Při hodnocení téhle knihy mám celkem dilema. Nápad zajímavý, ale provedení tak půl na půl. Není špatná, ale za mě celkem slabá. Zároveň je hodně negativně laděná (což se samozřejmě již z tématu dá čekat) a mně takové čtení zkrátka nedělá dobře.

Tereziee
27.01.2021 3 z 5

B. A. Paris si mě získala knihou Za zavřenými dveřmi a od té doby prostě musím číst každou její novou knihu. Bohužel mi přijde, že knihu od knihy kvalita klesá.
Dilema bylo čtivou jednohubkou, ale chybělo mi zde něco víc. Příběh čteme z pohledů dvou hlavních postav, které před sebou mají nejedno tajemství. Takže celou knihu čekáme, kdy a jak se tajemství provalí. Když jsem se dostala nakonec říkala jsem si, kde je ten wow moment, který autorka umí? Rozhodně nečekejte thriller, jak je u autorky zvykem. Kniha je spíše společenský román s trochou psychologie.

rodak
24.01.2021 4 z 5

Nenáročné čtení o jedné rodinné oslavě spojené s neštěstím. Pocity viny, lhaní , psáno zajímavě z pohledu osob. Nejvíce mě v knize vadilo slovo báječně., báječný, báječné...

Martina023
24.01.2021 2 z 5

Kniha se četla sice dobře,ale něco mi tam chybělo.Nebo jsem možná měla jiné očekávání...alespon pro mě byla tato kniha trochu zklamáním.

mag097
24.01.2021 5 z 5

Jsou autoři, kteří zkrátka nezklamou. Knížka vám nabídne krátké kapitoly, střídání vypravěčů a příběh odehrávající se během pár dnů. Pokud hledáte oddechovku, u které se vám bude místy tajit dech, Dilema je správná volba.

Musím určitě pochválit název knížky, dlouho jsem neviděla tak trefný název, který by knížku tolik vystihoval.

Nuttelka
23.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Tak já nevím... Jsem zklamaná, vleklé rodinné drama, jak už tu několikrát zaznělo. Ani jedna postava si mě nezískala, Livie mě rozčilovala, Adam mi štval, že to všechno v sobě dusil sám, jenom proto, aby si Livie užila svůj den, svoji oslavu, na které lpěla 20let, nad čímž tedy kroutím hlavou. Čekala jsem, kdy se Marnie objeví na scéně, že se snad do poslední chvíle udál nějaký zázrak a přežila. Ani její smrt mě nijak nezasáhla a třešnička na dortu, její vztah s Robem. Prostě si mě děj ničím nezískal a musím si spravit chuť jinou knihou.

Corly
22.01.2021 4 z 5

Není to ta detektivní napínavá Paris, na kterou jsem zvyklá...Ale i když tato kniha pro mě spadá na poslední místo ze všech jejích wau počinů, není špatná, jenom jiná.
Líbil se mi ten úžasný popis pocitů postav, jak to umí jenom ona, napětí taky nechybělo, četlo se to rychle...jenom...bylo to takové smutné napětí..a ani mně hlavní postavy moc k srdci nepřilnuly. Konec se už moc natahoval...
Jak už tu někdo zmínil, možná by celé drama osvěžil i pohled samotné Marnie, kolem které se děj točil, ale její postavu jsme osobně neznali...
A moc mi tu chyběl konec, který autorka u ostatních svých knih dala líp!

Peyka
22.01.2021 4 z 5

Autorka je pro mě svatý zlatý střed mainstreamové literární scény. Přečetla jsem její předešlé knihy, ale tahle je za mě tou nejlepší. Žánrově nám příběh sice spadá do rodinného dramatu, ale tematicky autorka využívá osvědčené prostředky, jako ve svých předešlých knihách. V tomto příběhu chybí akorát ta mrtvola(?!)

Příběh se rozjíždí celkem pomalu, ale slibně již od prvních řádků. To je kouzlo B. A. Paris, její kompozice a jazykové prostředky jsou nezaměnitelné. Znám její knihy i v originále a vsadím se, že se velmi dobře překládá.

Sledujeme "dokonalou" rodinku, která se chystá na oslavu čtyřicátých narozenin, která velmi působivě kontrastuje s hrůzou, která rodinu čeká. Nenechte se zmást. Nic není perfektní. Každá rodina řeší určitá dilemata, životní překážky a strasti, to je břímě lidské rasy. Mně osobně vadila postava Livie, její myšlenkové pochody mi přišly iracionální, chvílemi i dětinské. Naopak postava Adama jí skvěle doplňovala, a když dojde k šokujícímu zvratu, knihu nepustíte. Musela jsem číst do noci, jinak bych neusnula, a to se mi moc často nestává. Upřímně, nechtěla bych být v Adamově kůži, vlastně v kůži žádné z postav.

Možná mi chyběl pohled třetí postavy, která by dodala trošku větší rozhled, vnesla by nestrannost do příběhu.

To rozuzlení jsem nečekala, a konec byl více americký s trochou britské ironie.

Kniha ve vás vzbudí všechny možné emoce, od pohody, štěstí až po úzkost, strach, vztek a úlevu. Za mě je to autorčina nejlepší kniha, jsem oficiálně fanoušek. Další kniha The Therapist vyjde ve Velké Británii letos na jaře, ale vsadím se, že díky oblíbenosti autorky český překlad na sebe nenechá dlouho čekat. :-)