Diaboliáda / Дьяволиада

Diaboliáda / Дьяволиада https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221417/mid_diaboliada-221417.jpg 4 60 5

Dvojjazyčné, česko-ruské vydání zběsilé Bulgakovovy fantasy povídky o obludných hadech požírajících pracovníky tajné policie a jednotkách statečných rudoarmějců bojujících se zmutovanými krokodýly a pštrosy pustošícími širou ruskou step, protože si řadový úředník v oběžníku špatně přečte jméno svého nového nadřízeného a uvede tím do pohybu události, které se díky administrativní mašinérii rozrostou do příšerného snu. Michail Bulgakov dokázal humorně satirické vidění života spojit s filozoficky obsažnou výpovědí o stavu světa. Kniha obsahuje dále povídky Dům č. 13 a Čičikovovo putování. První vydání. -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Garamond

Дьяволиада , 1965

R47
06.02.2021 2 z 5

Dočteno, ale nebavilo. Je to moc fantasmagorické, ale ne tolik jako Charms. Moc se tlačí na pilu.

Lessana
30.09.2019 2 z 5

Pre mňa zatiaľ najslabší Bulgakov (po Zápiskoch mladého lekára, Psom srdci, Majstrovi a Margaréte a po Živote p. Moliera). Typická lampa so zeleným svietidlom prítomná bola, vtip i pre autora charakteristický surrealizmus takisto, ako aj poukázanie na absurdnosť byrokracie a na snaživosť ľudí a predsa život v chudobe atď., atď. Avšak tento výber 5 textov z autorovej tvorby vo mne nezanechal nijaký pocit. Už sa ku knihe nevrátim. A určite ju neodporúčam, ak chce niekto začať s Bulgakovom. To radšej siahnite po Zápiskoch ml. lekára alebo Psom srdci. A potom po Majstrovi a Margaréte :).

Psax
22.08.2016 5 z 5

Zdejší anotace knihy je sice pěkná, ale popisuje zejména povídku Osudná vejce, která s Diaboliádou nemá nic společného. První řádek odpovídá, ale dál nikoli. Diaboliáda je zběsilá, je šílená, je vtipná a strhující, je zcela překvapivá. Je vynikající. První třetinu jsem se snažil držet tempo s hlavním hrdinou, než mi došlo, že je to marné a nechal jsem se unášet surrealistickým dějem až do konce. Z povídky jsem si vypsal i pár výtečných citací.

RimmerCZ
03.03.2015 3 z 5

Bugakovům styl jsem neznal, ačkoli jsem viděl zfilmované Psí srdce a mohl jsem tedy matně tušit, odkud bude vítr foukat. No Diaboliáda tedy děs běs, nestydím se přiznat, že jsem z toho nic moc neměl a nevím, co bych si z toho měl vzít. Prostě směz zmatených obrazů hlavního hrdiny, který strácí půdu pod nohama. Dům č. 13 byl o dost lepší, hlavně protože byl vyprávěn "racionálním" vypravěčem a jeho sdělení tak bylo mnohem lépe srozumitelné. Ze všeho nejvíce se mi líbila poslední povídla Čičikovo putování, jejíž poselství mi bylo nejbližší a často jsem při čtení vzpomínal na pasáže ze Solženicynova Souostroví Gulag. Nicméně asi jsem opět moc nedocenil rozměr s Gogolem, snad jen to, že zvyšoval absurdnost. K Bulgakovovi se ale zatím spíše vracet nebudu.

bookworm
02.01.2013 3 z 5

Poviedka Diaboliáda mi pripadala, akoby ju Bulgakov písal ako rozcvičku pred Majstrom a Margarétkou. Bola to absurdná, šialená naháňačka, kde som pomerne rýchlo stratila prehľad o tom, kto je kto, ale viem si predstaviť, že by z toho mohol byť výborný film.