Modré stíny

Modré stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152043/bmid_modre-stiny-XL7-152043.png 4 217 44

Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta? Těšit se můžeme na druhé pokračování ze série detektivních románů, jejichž protagonisty jsou olomoucká policejní komisařka (a fanynka Boba Dylana) Marie Výrová, přezdívaná Velká sova, a její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Nitky vyšetřování případu, který se zprvu jeví jako běžná lokální zpronevěra, zavlečou postupně své kladné i záporné hrdiny do bažiny bezskrupulózního prospěchářství, klientelismu a korupce stoupající do nejvyšších pater politiky. Stíny ukryté v lidských myslích a tajené příběhy z minulosti nakonec málem rozloží i vyšetřovací tým. Jak se s tím popere poněkud netuctová, ale sympatická a krevnatá postava komisařky Výrové?... celý text

katerina5544
15.07.2019 5 z 5

Vynikajici detektivka. Ctiva a naprosto zboznuji tym detektivu v cele s Marii Vyrovou. Vrele doporucuji.

mamadli1922
10.04.2019 4 z 5

Určitě velký posun oproti Případu pro exorcistu. Román už má rámec a svoje téma. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami, ačkoli akademický jazyk je stále, aspoň pro mě, rušivým prvkem, hlavně v dialozích, a celkově ubírá uvěřitelnosti celé knihy. To, že namísto slova důležitý použije autor pokaždé "relevantní", nepřidá textu na serioznosti. Někdy méně je více. Přesto úvahy o morálce se vztahem k polistopadovému vývoji jsou v české detektivce ojedinělým úkazem.

rodak
30.08.2018 5 z 5

Opět výborná kombinace detektivní linie s životem všech aktérů.Za tři dny jsem knihu přečetl a chci ještě.Bohužel mi zbývá už jen Případ pro Exorcistu.Pane Sýkora prosím pište rychle další skvělé knihy.

Modrina
26.06.2018 4 z 5

Občas trošku těžkopádné, ale jinak velmi dobré čtivo.

Fillipa
22.06.2018 3 z 5

Stále častěji zjišťuji, že poslech audioknih je velmi příjemný, ale zkracování kvůli kapacitě nosiče se už vydavatelství ani neobtěžují uvádět. A možná právě absence několika vět na nesprávném místě zkresluje hodnocení. To je důvod, proč jsem je u této knihy změnila ze dvou hvězdiček na tři.

pinar
30.04.2017 5 z 5

Výborný sociální román s kriminální zápletkou. Nechci psát detektivka, protože podle mého názoru je zde kriminální zápletka jen základem pro vykreslení politického pozadí, používaných metod, zároveň složitých vztahů na jednom pracovišti (fakulta), které se však odehrávají v podobné formě kdekoli jinde, schopnější či méně schopní lidé s nerůznějšími motivacemi počínaje obvyklými penězi po snahu být respektovaným členem týmu nebo šťastný rodinný život. Mně se kniha moc líbila, autor má pěkný styl a dobře se čte. Těším se na pokračování.

Noita
12.04.2017 4 z 5

Autor má problém s výjimkami ze shody podmětu s přísudkem. Hned na dvou místech. Pro výjimky platí vzor: "Děti mě sraly."
Jinak píše velmi dobře a zajímavě. Postavy jsou vyvážené, různorodé a dobře popsané.
Kristýna je nevzdělané střevo, Mirek Dušín si nechá nakukat všecko a Marie je nejlepší těžko říct proč, když má problémy sama se sebou.
Pohlaví si nebudou rovna, dokud nebudou ženské sprinterky porážet mužské sprintery a ženské zápasnice či vzpěračky mužské protějšky.
Proto tam, kde je fyzička pro střet se zločincem důležitá, ženské nepatří! O genderové rovnosti si můžeme povykládat na akademické půdě, ale pro dobro společnosti to neuvádějme do praxe.
Jinak příběh je úhledně zametený pod kobereček, aby se někdo neurazil :-)

Majdule
29.01.2017 4 z 5

Živoucí postavy, zajímavá zápletka i pořádná dávka napětí. Prostě dost dobrá detektivka. Autor dokonce přidal porci sociální kritiky (pravda malinko schematické), ze které je cítit deziluze systémem. Pro mě má tato série jednoznačně stoupající tendenci.

orinka3
24.08.2016 4 z 5

Dobré čtení. Ba dokonce až obdivuji autora za jeho troufalost. Rýpat se v něčem takovém, to zavání velkým průšvihem. Kdo bydlí v Olomouci, poznává nejen vyjmenovaná místa, uličky, domy, ale stejně tak si ihned vybaví hlavního dlouhoprstého kmotra v pozadí, i když je jeho jméno změněné. Univerzita je, pokud vím, druhý největší zaměstnavatel v širém okolí, a zákulisní čachry s velkými penězi by se tudíž očekávat daly. Navíc nejde o čachrující prosťáčky, ale o lidi s vysokým IQ, kteří si své aktivity jistě předem dobře právnicky ošetří. Ano, tak by to všecko klidně mohlo být....až na ty mrtvoly teda. Styl psaní mi vyhovuje taky, je ze života.
A teď co mi v knize vadí: BOB DYLAN!! Nebyla jsem nikdy jeho vyznavačkou a v knize je vzýván pomalu v každé kapitole. Na další knihu se těším, ale za podmínky, že paní Marie Výrová objeví někoho jiného, méně vlezlého.
No, a technická: nezdá se mi dobré, že jak na s. 240 tak o kus dál na s. 515 je stejný -téměř-popis výhledu z Vitoušovic oken. To autorovi nebo korektorovi asi uteklo. I když je to samozřejmě popis hezký a pravdivý, dvakrát by být vážně nemusel:)

irenafa
18.05.2016 1 z 5

Před Modrými stíny jsem přečetla dvě Sýkorovy detektivky, docela se mi líbily, ale Modré stíny byly jiný případ. Skoro mně připadá, že si autor vyřizuje nějaké osobní účty s bývalým ministrem vnitra Langerem – jednoduchá přesmyčka Gelnar – a jeho přáteli z Olomouce. Naznačuje, že vraha si najal právě někdo Gelnarovi/Langerovi blízký a vraždí slušné a poctivé občany Olomouce, kteří poukazují na podivné hospodaření majetkem města či univerzity. Jak si přečteme: hospodaření legální, ale nelegitimní.
Jistotu ale nezískáme ani po přečtení všech 435 stran, neboť vraha policie příhodně zastřelí, takže jestli byl najat či pracoval sám se nedozvíme.
Že se v politice dějí nekalé věci vím, sotva nahlédnu do zpráv. Od detektivky čekám něco jiného než strašení modrými (že by ódéesáckými?) stíny.

postrach
20.02.2016 5 z 5

Přečetla jsem detektivku-Případ pro exorcistu a těším se na pokračování.

Macek58
29.09.2015 3 z 5

Dobrá detektivka na dlouhé zimní večery.

MahulenaK
11.06.2015 2 z 5

Tak se nějak nemůžu rozhodnout s hodnocením. Dala bych 2-3. Baví mě, když je dobrá česká detektivka, ale u téhle jsem to měla na střídačku-dobrý, roztahaný, dobrý, rozpačitý...

triatlet
02.03.2015 3 z 5

Protože se mi televizní zpracování Případu pro exorcistu nelíbilo, chtěl jsem konfrontovat, jak píše autor předlohy. Michal Sýkora bez hřebejkovského pohledu vypráví celkem zajímavě, i když zbytečně dlouze.
Mimopracovní prostředí je místy klišovité (nevěra, Dylan, domácí násilí, Dylan, matka "samoživitelka", Dylan), místy nefunkční (Dylan, strýc z Pálavy a jeho Taras Mamlas). Narážky na malá psí plemena mi přišly hloupé - i jorkšír zvládne agility...
Podobně jako v Exorcistovi autor využívá znalosti akademického prostředí. Řešení hospodářskopolitické kriminality sice není tak atraktivní, ale je popsáno celkem poctivě - i když závěrečné setkání všech na místě činu celkem nevěrohodné (sledování kolegy pomocí GPS, komisařka navštíví podezřelého, i když je mimo službu...) a otevřený konec s těhotenským testem spíš pobaví.
Ve srovnání s opěvovaným Nesbo je Sýkorův příběh uvěřitelnější.

marlowe
28.01.2015 4 z 5

Plusy:
Solidní příběh, dobře postavená parta kriminalistů, z větší části uvěřitelné dialogy, zajímavě strukturovaný postup vyšetřování.

Mínusy:
1) Čeho je moc, toho je příliš. Kniha je neúměrně rozsáhlá a radikální škrty by ji posunuly mnohem blíže stupňům vítězů. Když se rozhodnete složit čtyřicet metráků uhlí hrablem na sníh, jistojistě si strhnete hřbet. A přesně tohle se stalo autorovi.
2) Gigantické špalky nečleněného textu, odrazující už jenom tou svou statickou monolitičností. Mám rád knihy "provzdušněné" dialogy a nedlouhými odstavci, stránky, pokryté ze 100% textem (jako byste papír odshora dolů natřeli barvou) mě už dopředu odrazují.
3) Příliš, příliš mnoho politiky. Ruku na srdce: Myslím, že většině z nás stačí denní příděl politické špíny z novin a televizních zpráv. Ovšem když na mě další vysušené mrtvolky politických kauz začnou padat i z detektivky, u které jsem si chtěl zarelaxovat, považuji to za neférový podraz. Některé politické pasáže působí jako spolehlivé retardéry, ještě navíc osazené trčícími hřeby – mnohdy mě nudily natolik, že jsem se musel uchýlit k podlému přeskakování textu.
4) Příliš mnoho vysvětlování, příliš mnoho podrobných exkursů do minulosti, příliš mnoho nadbytečných informací (a také příliš mnoho Boba Dylana). Jejich nemilosrdné vyškrtnutí by celkovému vyznění příběhu rozhodně více pomohlo, než uškodilo.
5) Některé dialogy (zvláště ty "ze soukromí postav") nezdravě šustily papírem a zaváněly "Mirko-Dušinovskou" didaktičností.
6) Za nejslabší místa považuji scény zobrazující "nepracovní" (nebo chcete-li "volnočasové") aktivity zúčastněných; některé "scénky" až hraničí s naivními historkami z prvorepublikových "Kalendářů paní a dívek českých". A tak musím už poněkolikáté opakovat: jejich vypuštěním by kniha jen a jen získala.

Resumé: Přes všechny zmíněné výtky si myslím, že Modré stíny rozhodně patří k tomu LEPŠÍMU, co za poslední roky z české detektivní školy vzešlo – a s čistým svědomím naděluji 70%. A kdyby se "příště" autor ukáznil a věnoval se více samotnému vyšetřování, než výrobě aseptické vaty "nepracovních" interpersonálních vztahů, věřím, že procenta by – alespoň co se mne týče – určitě ještě nabobtnala.

kikies
09.10.2014 3 z 5

Taková regionální detektivka, ve které se - podle mě - autor nechal příliš unést a "nenápadně" popustil uzdu své zášti či nespokojenosti s naší politickou reprezentací a hospodářskou situací nejen na úrovni hanácké metropole. Kniha je určitě zajímavější pro Olomoučáky především díky množství reálií a podrobnému místopisu - mohu potvrdit, že Olomouc je popisována věrně, stejně jako v předchozí detektivce :-) Autorovi, resp. editorům/korektorům nejspíš dělá problém shoda přísudku s podmětem, protože v knize se objevilo několik do očí bijících hrubek, které zřejmě rozčílily již někoho z předchozích čtenářů a byly zřetelně opraveny (nelehký úděl knihy z knihovny). Jako upřímně, hospodářská a politická kriminalita (ač podbarvená vraždou) nikdy nebude tak zajímavá jako štěpánovský případ pro exorcistu, snad proto, že je pro nás až příliš skutečná a reálná. Navíc je to podstatně nudnější :-/

Keddie
30.06.2014 4 z 5

Kniha mne trochu zklamala. Nemám rád politické detektivky. A v tomhle románu si autor nepokrytě vyřizoval účty s kvestorem a "Íčkem". Na druhou stranu jsem druhou polovinu knihy přečetl na jeden dech, jak mne děj vtáhl do sebe. Takže jen doufám, že další autorův román se vrátí k běžným tématům jako ve své prvotině.

Daisy2Little
14.02.2014 3 z 5

Kniha se odehrává v univerzitním prostředí. Velmi zajímavé, jen mi trochu chybělo napětí.

dalimoni
13.02.2014 5 z 5

Netradiční námět akademického prostředí zasazený do detektivního příběhu mě velmi zaujal. Autor vypravuje velmi svižným jazykem, který nenudí. Pěkně vykreslil hlavní postavy včetně jejich osobních životů. Na pozadí knihy se dotýká soudobých problémů, které zasahují do našich životů - klientelismus, využití (zneužití) moci vysoce postavených politických činitelů atd. Budoucí ministr vnitra Gelnar mi trošku někoho připomíná (možná že přesmyčka a to že pochází z Olomouce je podobnost čistě náhodná - ale asi tuším, kde bral autor inspiraci :-D)

hanoule
30.01.2014 5 z 5