Písečný muž

Písečný muž https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163847/bmid_detektiv-joona-linna-pisecny-muz-hSy-163847.jpg 5 4600 857

Jedné chladné zimní noci se ve Stockholmu objeví mladý muž, jenž kráčí podél železničního mostu. Je silně podchlazený a má těžký zápal plic. Kromě toho v nemocnici vyjde najevo jeden šokující fakt: podle úmrtního listu má být tenhle člověk už sedm let mrtvý. Zabil ho sériový vrah Jurek Walter, jehož poté, co ho Joona Linna zatkl, soud poslal na léčení na psychiatrii v naprosté izolaci. Ale kde ten člověk celé ty roky byl? Starý případ se znovu otevře. Zdá se, že někdo se snaží dostat pod kůži sériového vraha. Je třeba jednat rychle, protože čas běží. Lars Kepler svým čtvrtým románem překonává veškerá očekávání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Sandmannen , 2012

Iki1
10.06.2022 4 z 5

Celý příběh je výborně vystavěný, napětí je postupně zvyšováno, k čemuž přispívají i krátké kapitoly. Charakteristika Jurka Waltra mi ovšem přišla hodně přehnaná, zvláště v závěru knihy působil hodně supermansky. Až mi to trošku pokazilo celkový dojem. Celkově je kniha velmi čtivá, občas jsem se od ní až nemohl odtrhnout. Příznačně na mne působila řada tajemství, která jsou postupně odhalována.

adabraz
08.06.2022 4 z 5

Tuto knihu hodnotím velice kladně. Konečně jsme se více dozvěděli o soukromí komisaře Joony a Sagy. Konec byl maličko uspěchaný oproti první polovině knihy ale určitě doporučuji :).

allart
04.06.2022 5 z 5

Originálny námet, skvele popísaný, ale aj keď som mal zo začiatku trochu problém sa do deja začítať, musím hodnotiť plným počtom. No a ten záver zase evokuje ďalšie otázniky do ďalšieho dielu...

Ovecka_Saki
19.05.2022 3 z 5

Celkem zklamání. Všichni tady vychvalují, jak je to nejlepší díl série, ale já osobně čekala třista stran na nějakou pořádnou pecku. Ta pak přišla a pak zase konec knihy velmi uspěchaný a úplně poslední strana v epilogu? To se dělá? Takhle to useknout. No nic, v ruce už držím a rozečítám Stalkera, tak snad to nebude utahané jako tohle. Co mě extrémně rozčilovalo byly krátké kapitoly. Četla jsem zatím jen Hypnotizéra a tam mi vyhovovaly delší kapitoly i příběh mě více vtáhl.

likaf
14.05.2022 5 z 5

Tak tento díl jsem doslova zhltla. Děj byl napínavý od začátku až do úplného konce. Nutně musím vědět jak je to s Joonou dál...

Ulala
07.05.2022 4 z 5

Každý další díl je o ždibec lepší. Po troškách autoři prozrazují střípky ze života Joony Linny a zároveň i jeho kolegyně Sagy. Občasné nadsázky v příběhu beru již jako samozřejmost a udržení čtenáře v napětí, jako mistrovské dílo autorů. Jako obvykle je konec příběhu otevřený a tak se těším na další pokračování.

Garfi
28.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Jurek je zvláštní typ zabijáka a asi se celkem "Keplerovcům" povedlo inovovat prototyp charakteristického sériového vraha, protože Jurek rozehrává svou hru jen proto, aby trýznil pozůstalé obětí, což je určitě zajímavý nápad. Kniha má spád, děj rychle plyne. Co se týká umístění Sagy na psychiatrické oddělení, tak pochybuji, že by se běžně do zařízení pro extréně nebezpečné psychopaty umisťovaly ženy společně s muži, kdyžtak ať mě někdo opraví. Naopak úchylného doktora si celkem dokážu představit a svůj konec si zasloužil.

JanaProchazka
24.04.2022 5 z 5

Mám problém takové knihy číst sama, protože se bojím. Nejsou to horory, ale ta temnota je v nich vylíčená tak hmatatelně, že mi ani svícení po celém domě nepomůže, abych se ubránila strachu. Skvěle napsaná věc nejen o tom, jak přemýšlejí sérioví vrazi. Doporučuju všem, kdo mají rádi detektivky a ponuost. Já se jdu vrátit k pozitivnějším věcem. Ale rozhodně tuto knihu nezatracuju.

Eistee
13.04.2022 4 z 5

Jediná kniha od dua Lars Kepler, jakou jsem kdy měla v ruce. Musím přiznat, že příběh byl zručně vystavěný, autoři si umně hrají s napětím, ale místy bohužel dost přehánějí. Do postav jsem se nějak nedokázala vžít, přišly mi takové příliš sterilní.

x1carbon
08.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Zajímavé postavy:
Jonna velmi urputný a vytrvalý dotáhne vše do konce (odposlech, nevzdal případ ani po letech, nelení a jedná).
Saga: drsná a uvnitř křehká, krásná a silná. Symbolizuje pro mě slabou nevinnou bytost, která dělá vše pro to, aby byla silná a drsná. Hluboko uvnitř, ale stále zažívá vnitřní konflikty, které transformuje ze smutku do vzteku.
Anderson: srab který si libuje v tím mít nad lidmi moc. Pro mě velmi nechutná postava a odpuzovala mě více než samotný Jurek. Jsem "rád", že mu Jurek uřízl palici.
Jurek: inteligentní, charismatický a chladný záporák s dobrou motivací. Myslím, že osud Jurkových by se dal více rozvést. Postava mě velmi zajímá. Možná se to stane v pokračování, které jsem zatím nečetl. Kdo ví?

Byla to pro mě první detektivka. Detektivní žánr je pro mě zatím něčím, kde by neměly být chyby a vše by mělo dávat smysl. Občas mě napadlo něco, čeho by se policie mohla chytit (např. poslat falešný dopis na adresu kam chtěl dopis poslat Jurek a čekat kdo ho vyzvedne). Koncept nechávání unesených naživu mi přišel divný, jelikož nikdo takový, koho by Jurek propustil nebyl zmíněný. Vše jsou drobnosti, které jsem ochotný odpustit.

Poslední dobou jsem si zamiloval styl více krátkých kapitol. Člověku kniha hezky plyne a například já čtu často cestou přes město (15-20 minut). Dobře se pak hledám v ději.

Zároveň je kniha velmi čtivá a opradu rychle plyne. Je zde napětí mezi postavami, trocha sexu taky podpoří pozornost čtenáře. Jediné co bych uvítal jako zvídavý čtenář je rozvedení některých věcí více do hloubky, jak jsem již naznačil. Ale nevysvětlování všeho a nechávání prostoru je také mocný nástroj, který často čtenář nenávidí v dílech která miluje. Dohromady pokud je toto Vás žánr, podle mě nelze si knihu neužít.

ZuzanaK.
06.04.2022

(Audio)kniha mne hodně bavila, těšila jsem se na každé další pokračování. Až přišla 35. kapitola, kde gradaci příběhu skřípaly zuby pily z přílišného tlačení a snad až snahy šokovat.
Přesto však to byl příjemný poslech při řízení v chladných zimních ránech.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Další kriminálka, která nezklame. Je skvělé, že jde o sérii.

marek7167
13.03.2022 5 z 5

Nemohl jsem si vybrat lépe! Po roce stráveném po boku Zaklínače a Ciri jsem se vrátil ke svému oblíbenému žánru a vyzkoušel právě Písečného muže. První má kniha od spisovatele Lars Kepler, a musím chválit. Nic mi nechybělo. Napětí, dynamicky se rozvíjející děj, perfektní popis scén a vtažení do místa a času, trocha sexuálního napětí, zvrat, zajímavé rozuzlení a konec knihy. Krátké kapitoly mají něco do sebe! Rozhodně se k tomuto spisovateli vrátím a tentokrát už hezky od 1. knihy ze série.

Holly.W
12.03.2022 5 z 5

S každou další přečtenou knihou od Larse Keplera se laťka zvedá nahoru. Zatím nejlepší kniha této série. Joona Linna je čím dál větší sympaťák a Sagu jsem si taktéž velice oblíbila, a ta v této knize hraje docela velkou roli. Napětí se stupňuje od prvních stran knihy až do nervy drásajícího finále. Jurek je záporák se vším všudy. Děj odehrávající se v psychiatrické léčebně je velice napínavý. Co mi malilinko vadilo bylo, že v léčebně, kde jsou zavření takoví nebezpeční zločinci by se mohly stávat takové neuvěřitelné přehmaty a pochybění personálu, ale to odpusťme. V knize zase nechybí překvapivé a nečekané zvraty. Ten konec byl skutečně infarktový a zároveň velice smutný, musím se přiznat, že mi ukápla slza.... ale nemůžu nevědět, co bylo dál. Musím co nejdřív do knihovny pro další díl!

Haloon
01.03.2022 3 z 5

Ač je autorská dvojice celkem zručná v budování napětí a dramatu, stejně se nemohu plně vžít do příběhu a postav.
Na vině bude hned několik věcí. Keplerův svět je nepravděpodobný krvák. Hlavní postavy jsou bezchybní a dokonalí hrdinové, záporáci zas geniální psychopati. Kdo tomu má uvěřit?
Bohužel, přílišné drama zde opět vítězí nad aurou reality a výsledkem je jakási krvavá detektivní pohádka.

Arlienen
10.02.2022 4 z 5

Musím přiznat, že mě knihy ze série Joony Linny začínají víc bavit. S každou knihou se zvedá úroveň.
Tato kniha je super čtivá a má spád. Napětí graduje. Joona se ocitá až na samé hraně, jak zákona, tak svých sil. Dozvídáme se více o jeho minulosti.

Miliarda
27.01.2022 5 z 5

Doposud nejlepší kniha ze série o Joonu Linnovi. Mrazivá atmosféra od první stránky, brilantní zápletky a mistrně vykreslená postava sériového vraha Jureka Waltera. Ke konci jsem hltal jednu stránku za druhou a s napětím čekal jak tento příběh dopadne a byl jsem z jeho konce přímo nadšen. Po tonto majstrštyku nezbývá než se pustit do další knihy ze série.

dRaco
27.01.2022 4 z 5

První tři díly z této série jsou dobré, ale až Písečným mužem se Kepler poprvé v mých očích pomalu posouvá do skandinávské extraligy v oboru, ač to pořád ještě není top. Joona sympaťák jako vždy, Jurek správně hnusný a zajímavý záporák a krátce střižené kapitoly pomáhají držet dobré tempo. Jen ta zápletka je na mě opět hodně fantastická, ale v této sérii si už zvykám. Fajn čtení, těším se na další díl.

Monni
18.01.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl při prvním čtení a vlastně i při druhém čtení série. Miluju tuhle sérii

icezero
05.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě zatím nejlepší díl série. Děj příjemně utíká a jednotlivé kapitoly na sebe krásně navazují.
Co se týká samotného příběhu je v dnešní době trošku hůře uvěřitelný, že by se někomu takhle dařilo skrytě proplouvat systémem kontrol, ale to rozhodně knize jako celku neubírá na dramatičnosti. Tentokrát se mi dokonce podařilo část řešení uhodnout před koncem...

severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler