Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 2031 2031

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

gordon13
22.10.2020 4 z 5

Robin i Cormorana mám opravdu ráda, moc jsem se na jejich společnost těšila, mám i ráda ty jejich "tanečky", ale kniha byla dlouhá, předlouhá :-) a přiznám, že téma politiky a politiků mě tentokrát moc neoslovilo. Za mě s odřenýma ušima čtyři hvězdy :-)

Tereza0107
22.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak po 3leté pauze, kdy jsem si už začala říkat, jestli je nějaké pokračování této detektivní série vůbec v plánu, jsem se dočkala. U autorky jsem si již navykla na určitý vzorec. První polovina knihy dosti táhlá s pomalejším rozjezdem, zato v druhé půlce se strhne lavina klíčových informací, kdy se čtenáři postupně začínají spojovat zdánlivě nesouvislé situace ze začátku.
Musím říct, že když jsem si v anotaci přečetla, že se vyšetřování přesune do prostředí britského parlamentu, nebyla jsem z toho nikterak nadšená. Zavánělo to až moc politicky, tudíž vcelku nudně. Mé obavy se tak úplně nevyplnily. Zápletka vraždy vysoce postaveného politika Chiswella se ukázala býti více než zajímavá. Na druhou stranu polické názory Jimmyho, Flick a vůbec celé té jejich strany bych úplně vypustila - takové zbytečné plkání.
Chvíle z osobního života Robin a Strika mě opět velmi bavily. Byla jsem překvapena, že se do děje vrátila i Charlotte, o jejíž lince jsem si myslela, že je již nadobro uzavřena. Každopádně nejlepší moment z celé knihy (možná i z celé série) nastal, když Robin odhalila, jaký je Matthew arogantní a namyšlený sobec a konečně ho kopla do zadku - že jí to ale trvalo! Na druhou stranu mě ale stále pálí zásadní otázka, na kterou určitě nečekám jediná? Tak dají se sakryš Strike a Robin dohromady nebo ne?! Tak na to si nejspíš budu muset další tři roky počkat :D

Grety
21.10.2020 4 z 5

Strike a Robin mám prostě ráda, když se do detektivní příhody ještě vtěsna trocha romantiky jsem spokojená.

adelinka
15.10.2020 4 z 5

No tešila som sa, že vyšlo aj pokračovanie. Ja som si Cormorana obľúbila a akosi som chcela aj ten vzťah s Robin nejako zmeniť. To som nejako preskočila z krimi do romantiky... :-) No ale aj napriek tomu dobré čítanie.

petraso
14.10.2020 2 z 5

Kniha nebyla špatná, spisovatelka psát umí čtivě. Ale za mě moc kombinací, zbytečné nesouvisející omáčky, v které jsem se ztrácela a v podstatě mě nebavila. Nebylo tam nebylo žádné PÁÁÁNI. Prostě se to ze začátku přehouplo na konec a nebylo tam nic, co by mě nutilo číst knihu bez odkládání.

Taj-ka
02.10.2020 4 z 5

Souhlasím s komentářem níže, že romantická linka dostává zbytečně moc prostoru a chvílemi je až nesnesitelná. Mnohem radši bych si přečetla víc v části rozuzlení a vysvětlení. Na druhou stranu, styl JKR je prostě neodolatelný, těšila jsem se na každou chvilku s knihou, celých 700 stran.

trudoš
21.09.2020 3 z 5

„Tak tady máš lekci ze života vyšších vrstev: Jejich děti si škrťte, jak je libo, ale v žádným případě jim nesahejte na koně.“
Kdyby se Joanne Rowlingová vykašlala na romantickou linii mezi Cormoranem a Robin, byl bych mnohem šťastnější. Nejde o to, že bych jim nepřál štěstí, ale ty tanečky, které kolem nich autorka dělá, jsou dějově asi tak zajímavé, jako zvraty v latinskoamerické telenovele. Trpí kvůli tomu detektivní linie vyprávění, jež postupně ztrácí a zas nabývá na důležitosti, čistě podle toho, jak zrovna vyžaduje scénář. Přitom konstrukce zločinu není marná, jen se na těch sedmi stech stránkách zbytečně šmodrchá a v důsledku působí skoro až nuceně. Navíc není ani moc jasné, jak jsme se z bodu A (začátek) dostali až k bodu B (konec).
Říkám to nerad, ale Harry Potter šel spisovatelce o dost lépe. Tam dokázala zaujmout originálními nápady i perfektně rozehranými vztahy. Zato pod pseudonymem Robert Galbraith nabízí, z mého pohledu, jen šedivý průměr. Třebaže perfektně napsaný.

L.Helena
15.09.2020 4 z 5

Audiokniha
Řekla bych, že každý díl se mi pokaždé líbí o trochu víc, než ten předešlý. Jenže je to spíš tím, že soukromí hlavních postav, Robin a Cormorana, má svůj vývoj a v každé z knih je pasáží o jejich osobním životě vždy o něco víc. Tohle totiž autorce jde – partnerské vztahy a určité jiskření mezi hlavními postavami. Jinak případ jako vždy hodně rozvleklý, bez napětí… i když promyšlený a spletitý.
Spoiler!!!! Když jsem slyšela, jak se Robin svěřuje se svými osobními potížemi jedné z vyšetřovaných postav, tak jsem si říkala, proboha, co se děje, vždyť tohle k Robin, jak ji doposud známe, vůbec nesedí. No, jak se ukázalo, autorka to potřebovala pro další vývoj případu, ale charakteru postavy to prostě neodpovídá.

Petronelka123
12.09.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem během pár dní. Bez mučení přiznávám, že více než detektivní zápletka mne zajímal vývoj vztahu mezi Strikem a Robin...J.K.Rowling nezklamala a i pro tentokrát jsem si knihu od ní moc užila.

PetikH2O
11.09.2020 3 z 5

Tak já nevim. Moc vomáčky, která byla dost zdlouhavá. Nebylo to špatný, ale chybělo mi asi tempo, který asi zavinila velikost knihy. Ruce mi mravencily z te tíhy ty bichle. :)

Gindolfin
11.09.2020 4 z 5

Hodně se mi to líbilo, zápletka byla hodně dobrá. Jedna hvězda mínus za dvě věci: 1) Navážení se a opovrhování vyšší třídou bylo v knize zbytečně přehnané. Autorka do toho asi promítla osobní vztek. 2) Autorka složitě a zdlouhavě poškodila vztah Corma a Robin, aby ho pak zase sešila dohromady.

JezinkaJ
09.09.2020 1 z 5

Jezkovo voci, co jsem to zase přečetla?
Trpěla jsem už od svatební hostiny. Ona se vdává, protože rodiče tu svatbu zaplatili, a je hodná dívka a tak trpí a trpí (chudák novomanzel) a on se na ni dívá, jak se vdává za jiného a trpí a trpí. Oba dospělí, svéprávní a chovají se jako kreteni. Bože můj, Harry ti šel, milá Joanne, mnohem líp.
Detektivka, která balancuje mezi červenou knihovnou a krimi. Dá se to přečíst, ale jen když jste zarytci, kteří většinou dokončí, co začnou a nebo příznivci románů pro ženy. Příběh sám mi přišel zdlouhavý, nudný, málo nosný pro takový rozsah. Konec neuvěřitelně překombinovaný.
Doporučit ji k přečtení bohužel nemůžu. A moje srdce okoralé s tím nemá nic společného, fakt ne.

Radzha
04.09.2020 5 z 5

Skvostné jako vždy.
Zápletka skvělá, popis a komplikovanou postav a dějové linky dokonalá. Jako vždy jsem netušil do posledních stránek, kdo je vrahem. Já prostě detektiv být nemůžu.
Sice vztahové zápletky mezi hlavními hrdiny a jejich partnery jsou některými čtenáři vyčítány, ale mě to k příběhu sedí. Aspoň chvilkové odlehčení a zpestření.
Rozhodně stojí za přečtení! Těším se na další díl.

Danago
24.08.2020 3 z 5

Musím říct, že Smrtící bílá se podle mě výrazně odchýlila od stylu předchozích dílů.
Nejde zde na prvním místě o samotný detektivní případ, ale spíše o to, jakým směrem se posunuje vztah mezi Robin a Cormoranem. Vyšetřovaný případ je v pozadí. Už to není tak úplně detektivka , ale spíš román pro ženy.
Knížka je příliš dlouhá a zbytečně natahovaná , spoustou opakujících se informací nesouvisejících s případem. Příběhu chybí tempo, je pomalý a zdlouhavý.
Ale kdyby kniha měla polovinu stran, byla by skvělá. Detektivní zápletka i vztah mezi Robin a Cormem mě bavil.

Vojslava
23.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtá část nebyla tak strhující, že by mne nutila číst dnem i nocí, ale dost zajímavě kombinovaná na to, abych ji dočetla s chutí a zvědavostí. Ještěže Robin toho pitomce opustila dostatečně včas, abych se mohla soustředit na pointu! :-) A jestli bude ještě další díl, budu se na něj rozhodně těšit.

Arlienen
17.08.2020 5 z 5

Kniha Smrtící bílá byla čtivá a nutilo mě to číst dál, i když jsem se přistihla, že jsem své "čtecí" tempo rapidně zpomalila, jakmile jsem překročila polovinu knihy.
Postavy Strika a Robin byly opět sympaticky a barvitě vylíčeni i se svými milostnými životy. Což mi zrovna u Robin vadilo, protože mi Matthew byl od prvního dílu nesympatický. V této knize má nechuť k němu gradovala do obrovských rozměrů. Určitě bych se obešla bez milostného ne/života Robin a Matthewa, protože upřímně? Je to nervy drásající nuda.
Ještě že ostatní linie knihy byly zajímavějšího charakteru, jinak by kniha měla rozhodně nižší hodnocení.

HanWali
14.08.2020 3 z 5

mám stejný názor jako Dajine....kniha mě dost zklamala

Daduška
08.08.2020 4 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout, kniha se četla skvěle. Jen těch stránek mohlo být méně. Budu si to muset přečíst znovu, budu teď hledat stopy směřující k vrahovi od samého počátku. Stojí za přečtení.

Bishi
06.08.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších krimi sérií, která má spád, je napínavá a stránky pěkně odsýpají jedna za druhou.

Jiparis
04.08.2020 4 z 5

Dlouhé, hodně rozvleklé a překombinované. Dvojice Strike a Robin je hodně sympatická, ale tentokrát mi prostor věnovaný vzájemným vztahům dost překážel ve čtení. 700 stránek bylo zbytečně moc.