Déšť

Déšť https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373704/bmid_dest-vMQ-373704.jpg 3 110 45

Na periferii za Prahou naleznou dva záškoláci mrtvolu brutálně utýrané mladé ženy. Do vyšetřování se pouští rázná Oldřiška se svou dokonale vycvičenou mordpartou. Stopy vedou do pražského zásvětí mimonaželských aférek, hodinových hotelů a zakázaných aférek. A bohužel nezůstane pouze u jedné vraždy. Sára Saudková se tentokrát vydala na pole temných sexuálních zločinů a ještě temnějších pudů.... celý text

janamaxik
20.08.2019 4 z 5

Super kniha, nemohla jsem se odtrhnout

vladkamudrova
29.05.2019 4 z 5

Knihu jsem obdržela coby dárek k narozeninám. "Saudková !? No potěš koště" myslím si.. Ale překvapila mě, mělo to šťávu a zhltla jsem ji za pár dní.

marlowe
21.05.2019 4 z 5

Největším paradoxem téhle detektivky je, že jejím nejslabším článkem je právě detektivní linka (vlastní vyšetřování působí prkenně, nevěrohodně a jaksi vytrženě z kontextu) – a naopak: nejsilnější v kramflecích je v momentech, kdy autorka nic neřeší a jenom se nechává unášet radostí z vyprávění.

Co vadilo?

1) Kdybych měl knihu nějak výstižně zařadit, asi bych ji označil nálepkou EMULZE. Protože příběh, přes všechnu snahu, nedrží pohromadě a je jen seskupením nesourodých látek, které nesplynou, ani když lahvičkou řádně zatřepete.
Máme tu šťavnatý (a zábavný, až groteskní) osobní život hlavní hrdinky, máme tu šedivé, zaměnitelné siluety hrdinčiných kolegů-policistů (jediný, kdo lehce vyčnívá je nosatý Pružina), máme tu zcela realistický, izolovaný příběh pachatele jakoby okopírovaný ze severské krimi atd. – zkrátka každý pes jiná ves.

2) Autorce často spadne noha z plynu a ona se rozpovídá o věcech bezvýznamných, které více ruší, než prospívají – a mnohdy na detektivní motiv rezignuje úplně a nechává se dlouho, dlouho unášet podružným vyprávěním o nepodstatnostech.

3) Až příliš předimenzovaná expresivita hlavní hrdinky – méně bývá někdy více!

4) Motiv pachatele a jeho psychologické pozadí je už natolik omšelý a stokrát načtený, že jsem ani nemohl uvěřit tomu, že jej potkávám v další knize.

Co potěšilo?

1) Už výše zmíněná autorčina radost z vyprávění, která se zákonitě mění v radost ze čtení. Něco podobného člověk nezažívá každý den a za to má u mě Sára Saudková velké plus – a hvězdičku navíc.

2) Major Oldřiška Milnerová neboli potrhlá hlavní hrdinka. Sice někdy přepálená, ale pořád zábavná. Klon buldoka a buldozeru s nepřehlédnutelným slovníkem, který "si pro pochvalu chodí daleko, ale ostrých slov má plné kapsy". Její postava je asi největší devizou knihy.

3) Styl a jazyk!!! Je-li Oldřiška "největší devizou", potom způsob, jakým autorka dovede vyprávět (když chce a nesnaží se být "za Nesbøa), je ještě o coul před rázovitou policajtkou. Šťavnatý slovník, neotřelá přirovnání, gejzír stylistických experimentů.
Tady něco tervovských malých ochutnávek:

Ten je tu furt jak reklama v telce.
………
Měl jsem káru zašvihanou, jako bych projel prdelí.
………
(Hrdinka se probírá lednicí.)
Tak copak tu máme dál? Pomelo jak naběhlý vemeno. To dnes vynecháme. Uherák, možná večer. Dvě čínský polívky, řešení v nouzi, ke které snad nikdy nedojde. Uvadlá mrkev a nafouklej jogurt. Toustový chleby nejasnýho věku. Vídám je tu už druhej měsíc a jsou pořád stejní, pašáci. Lososovej salát, kde forma je jednoznačně nad obsah. Tak tady mě nic hezkýho nečeká… Oldřiška rozmrzele přibouchla dveře ledničky.
………
V telefonu jí blikaly zprávy, naskákalo jich tam jak pih na zrzavém obličeji.
………
„No tak pojď sem, Barone, pojď…“ zavolal a z rohu místnosti k němu přiběhl vrtící se ocas zapíchnutý do veselého drátosrstého jezevčíka.
………
S pochopením odolávala jejich více či méně nemravným návrhům a jejich narážky brala s laskavým nadhledem. Hysterické výprdky à la „Me too“ neměly šanci.

Resumé?
Přes všechny výhrady si další díly, budou-li nějaké, určitě přečtu!

ErikaJ
25.03.2019 3 z 5

Ke knížce jsem přistupovala spíš ze zvědavosti, jak vlastně ta Sára Saudková píše!? A ono to nebylo vůbec špatné... Rychlý děj, vtip, akce.Byla jsem docela spokojená. Sára mě opravdu mile překvapila!

Allla9
12.03.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Ale ubírám hvězdičku za až moc "siláckou" mluvu Oldřišky.

Věro
20.02.2019 5 z 5

Skvěle a vtipně napsané! Těším se na její další knihu.

saruse
10.02.2019 2 z 5

Po pár stránkách jsem si myslela, že to odhodím. Kvůli příliš vyšroubovaným větám, zvláštní slovním spojením a tak. Pak jsem si začala představovat, že mi to Sára S. vypráví. A ona prostě tak květnatě mluví, no. A už to bylo lepší. :-) Takže jsem to přečetla (nechala si vyprávět ;-)) celé. Kriminální román je příliš silné označení, detektivka to teda taky moc není, děj není správně detektivkově vyvážený a napínavý, ale za dvě hvězdičky to stálo, taková rychlovka. ;-) "Ta zrzavá" se mi četla lépe.

Eicherik
09.02.2019 5 z 5

Celou knihou prostupuje neustávající stále přítomný déšť. Jako detektivní debut se mi zdá Déšť zdařilý a pokud by bylo nějaké pokračování, tak bych ho uvítal.

DominaCZ
21.01.2019 1 z 5

Oldřiška? na ranu.
Trochu neženský ženský jsou fajn, ale takový to za každou cenu chlapský vtělení se je okatý a trochu trapošský.

Byla otravná a je zajímavé, že se lidem líbí, protože stačí trošku nekompromisní hrdinka a už je hromadně napadána že je krá*a necitelná, a tady je vulgární držka glorifikovaná ... no co už.
Za mě ne.

pavlinda
13.01.2019 3 z 5

S.S.také nemusím,ale upoutala mě obálka(mám ráda fotografie),tak jsem po ní v knihovně sáhla a nelituji.

knihomolkadorfa
18.12.2018 3 z 5

Sáru Saudkovou obecně moc nemusím, ale na knížku jsem byla zvědavá. Nakonec detektivka docela slušná. Oldřiška je velká sympaťačka i když pěkně drsná a s ničím se moc nemaže. Pokud bude pokračování, určitě si ráda přečtu.

josska
02.12.2018 4 z 5

Knížka mě teda dost překvapila,byla pro mě první od autorky,kterou mimochodem nemám vubec ráda,ale knížku měli v novinkách v knihovně,tak jsem si řekla,že to zkusím...a nestačila jsem se divit,bavilo mě to od první stránky,valila jsem oči na tu Oldřišku,na tu brutalitu a na ty bratry taky,prostě jsem překvapená ....

Janniska
28.09.2018 4 z 5

Musím uznat že mě paní Saudková příjemně překvapila.Jako člověk mi sympatická není ani za mák.Její kniha je i přes věskerou vulgaritu(ta mi nemí cizí) hodně čtivá,má spád a celkově se s ničím moc nesere.Paní Oldřiška je svéráz,kterého si dokážu živě představit leda v knížce nebo seriálu na tv nova.Jednu hvězdu ubírám za moc rychlý konec ,kterému bych věnovala o pár stran víc.Jinak super!

SSTknihy
10.09.2018 3 z 5

Déšť sice možná smývá stopy zločinu, ale v každém případě smyl i lehké nedostatky v detektivní prvotině Sáry Saudkové. Nebylo to špatné. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na drsnou major Oldřišku, ne snad kvůli jejímu slovníku a životnímu postoji, ale proto, že mi toho přišlo na jednu postavu už moc, zvlášť když je obklopena podobnými týpky. Děj má spád, vyšetřování běží bez hlubších rozborů nebo detailů, trochu to připomínalo televizní detektivku našich německých sousedů. Jen vážně nechápu, proč vyzradila pachatele už v polovině knihy? Že by pokus o psychologickou krimi? Byla to škoda, protože díky tomu nefungovaly vedlejší pokusy navodit podezření jiným směrem a vystupňovat atmosféru strachu.

ave55
02.09.2018 4 z 5

Trochu mi to připomnělo knihu Vila na Sadové. Také jedna neřízená střela.

Česneksmedem
26.08.2018 5 z 5

Na Pulitzerovu cenu to sice není, ale pobaví to. Hodně různých přirovnání, vyšetřovatelka Oldřiška opravdový svéráz a nad pachatelem si moc hlavu lámat nemusíte. A procvičíte si i pár slov, která běžný občan často nepoužívá - například diaré. S překladem rád pomůžu. To je to, co by následovalo po vypití dvoudecky ricinového oleje.

intelektuálka
14.08.2018 4 z 5

Detektivka pro ženy? Tedy Sáro, já nevím...

Je to hodně natvrdo, zločiny, perverzní sex, brutalita...

A Oldřiška není žádné jemné a subtilní děvče - to by ve světě zla neobstála.

"Nikdy se neřídila směrnicemi a do korektnosti měla daleko jako klíč ožralého do zámku.."

Pachatele jsem tipovala - motiv vcelku obvyklý.

Tak jsem zvědavá, jak bude Sára pokračovat ...

JIVaJaH
29.07.2018 5 z 5

Moc pěkná krimi. Oldřiška je vážně drsná...není to už moc?! Jinak vřele doporučuji a případné pokračování mě bude zajímat.

cori
26.07.2018 3 z 5

Šéfka mordparty Oldřiška je svéráz a získala si mé sympatie. Škoda jen, že se nedozvíme nic o její minulosti (kromě toho, že chodila v neděli s babičkou do kostela). I když se autorka snažila ohledně vraha mlžit, byl jasný hned, jak se objevil psychiatr.
Nenáročná detektivka vhodná na dovolenkovou četbu. Ráda si přečtu i případné pokračování.

Dixinka
14.07.2018 5 z 5

Strhující příběh od prvního písmene po poslední. Napínavý děj.

Sára Saudková
česká, 1967