Děs sídla Wake's End

Děs sídla Wake's End https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458881/bmid_des-sidla-wake-s-end-Yx9-458881.jpg 3 157 60

„Cosi se vynořilo z temnot“ Suffolk, eduardovské období. Osamocené panství v odlehlém koutě mokřadu: třpytící se divočiny, jejíž šeptající rákosí střeží dávná tajemství. A Maud, osamělé děvče vyrůstající bez matky, vychovávané pouze přísným otcem. Když otec na hřbitově najde středověký obraz ďábla, probudí se bezbožné síly. Maudina bitva začíná. Musí přežít ve světě plném čarodějnictví, odvěkých legend jejího milovaného mokřadu a děsivých démonů otcovy minulosti. Román Wakenhyrst, odehrávající se v průběhu pěti staletí, je temný gotický thriller o vražedné posedlosti a touze jedné dívky roztáhnout křídla a být volná.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

Wakenhyrst , 2019

imczechgirl
20.02.2022 5 z 5

Horor to není ani náhodou. Ale jinak je to slušné psycho. Ten otec byl odporná bytost, happy end chybí, některé věci zůstanou nedořešené, ale přesto jsem přečetla jedním dechem a nelituji.

orinka3
14.02.2022 1 z 5

Mám moc ráda horory, které se v "děsivých" sídlech odehrávají. Takže jsem po téhle novince skočila jak kapr na těsto. Po slibném začátku a mokřadu poblíž sídla se to zdálo opravdu dobré. Kulisy jedna radost! Jenže se jaksi pořád nedělo nic, krom zápisků uzurpátorského otce a pocitů jeho odstrkované dcerky Maud. Napřed jsem četla poctivě, pak přeskakovala odstavce, stránky....furt nic!!! Nu, knihu jsem nedočetla a sklapla, protože četba má bavit, poutat, plnit napětím - a tady jsem se toho nedočkala.

Jarmila97
13.02.2022 2 z 5

očekávala jsem horor což kniha vůbec není.pribeh je psaný spíše jako takový ošklivý Román. kniha mě více méně ani nenadchla ani se mi nehnusila spíše takový neutral dočetla jsem ji ale už bych ji znovu nečetla

stanislav0373
18.01.2022 4 z 5

Na začátek by bylo rozumné říci, že se nejedná o horor, ale spíše prazvláštně tajemný, smutný s příběh s nahořklou příchutí, jaké příběhy z počátku 20. století bývají. Originální název Wakenhyrst bych klidně upravil na Wake´s End, ale ten děs bych skutečně vynechal. A to je asi jediné, co bych vytknul.

Začátek je přemíru zajímavý, naplní vás očekáváním, nutností rozplést události, které se staly. K tomu vám napomáhá pomalu se rozvíjející děj, nádherně a věrohodně popisován osmiletou Maud. Později se vyprávění střídá s deníkem jejího otce, což dává celému příběhu naprosto úžasný ráz. Celková atmosféra je pak ještě plíživější, jemná gradace nabírá na tempu, udržuje čtenáře v roztodivném pohnutí...

Já si četbu náramně užil, osobně si myslím, že to nesedne každému a pokud hledáte horor, ne, tady nehledejte. Pokud by se dle knihy měl natočit film, byl by neskutečně nudný, neboť by onen příběh přišel o to kouzlo, které mu dokáže propůjčit pouze kniha..

TerezaMondeková
18.01.2022 1 z 5

Strašný! Moje první kniha, kterou jsem nedočetla... prostě to nešlo. Na knihu jsem se strašně těšila. Zajímavý popis a nápad, horor, duchové, ale jsem hodně, hodně zklamaná. Žádné překvapení, napětí, nebezpečí, romantika, akce... prostě nic! Strašná nuda a k tomu ty náboženské kecy, které v knize jsou. A navíc mi ten vztah, který měla Maud ke svému otci připadal zvrhlý, nechutný. Ani ty zápisky z deníku mě nebavily. Upřímně... ani mě nezajímá konec knihy a jak to všechno bylo. Jenom mě mrzí, že jsem za knihu vyhodila takové peníze. Jediné, co se mi líbí, tak je obálka.

wlado
25.12.2021 3 z 5

Zaujímavá kniha, ktorá má však od gotického hororu, za ktorý ho vydáva autorka, ďaleko. Kniha však stojí za prečítanie, autorka pomerne pútavo popisuje život mladého dievčaťa na anglickom vidieku.

Kni-holka
10.12.2021 2 z 5

"Po 400 let byl démon uvězněn za Soudem. Nyní je volný. V noci vylézá z mokřadu a našel si cestu dovnitř."

Vítejte na Wake's Endu.

Možná, že i vy budete mít po přečtení pocit, že vás něco sleduje, v noci se to plíží do vaší ložnice a vy postupně přijdete o rozum. Ovšem mě se to netýká.
Nemám nic proti zařazení knihy do sekce hororů, ovšem na Stephena Kinga to má daleko. Přiznám, že při závěrečné scéně, ke které od začátku víme, že dojde, a na kterou netrpělivě čekáme, jsem se maličko otřásla nad pomyšlením, co vše může pomatená mysl udělat. Jinak mě spíše než děsivý děj, který se autorka Michelle Paver snažila navodit, zaujala spíše dějová linka hlavní hrdinky Maud a to, v jaké odsuzující a omezené době žila.
‍️
Maud vyrůstá na počátku minulého století na osamoceném panství, které je obklopeno tajemným mokřadem, vniťřkem domu se šíří strašidelné pověry a pach smrti a musí žít pod přísnými pravidly chladného despotického otce, který nakonec svým bludům podlehle a stane se z něj vrah. Maud mi už od začátku byla velmi sympatická. Je to silná hrdinka, která se po matčině smrti ocitá ve 2 světech. Ve světě, kde je jen bezvýznamná žena, která se stará o panství a snaží se zavděčit svému otci, i když ho nenávidí, a poblázněným světem svého otce, ve kterém se setkává s démony a exorcismem. Není divu, že se svému okolí zdá chladná a odměřená. To je ovšem jen její skořápka. Uvnitř je to milující žena, která z celého srdce milovala 3 věci. Svou maman, Stráče a Clema. Jaká smůla, že o všechny přišla.

"Žena je zvíře, jež jednou denně močí, jednou týdně provádí defekaci, jednou za měsíc menstruuje a jednou do roka rodí."

Můžeme být rádi, že žijeme ve světe, kde je žena plnohodnotným člověkem, která může studovat, být svobodná a mít svůj názor. Ovšem mějme na paměti, že démoni, exorcismus, lobotomie, předsudky ohledně žen, nebyly zase tak dávno.

Recenzi zakončím kouzlem lásky, aby se duše Maud a Clema nakonec našly.
"Nebodám jen tento sloup, Clemovo srdce bodám hloub. Ve spánku či v bdění, ať jiná pro něj není."

NikiGrouse
29.11.2021 3 z 5

Je to spíše takový temný příběh jedné rodiny. Hlavní hrdinky Maud mi bylo celkem líto. Šílený otec jí v podstatě vzal téměř vše, co měla v životě ráda. Až na mokřad. Zajímavé bylo, jak mokřad viděla Maud- krásný, plný zajímavých živočichů a rostlin. Naproti tomu její otec vnímal mokřad jako temného protivníka plného démonů a neutišitelného smradu. Úplně jsem ho z knížky cítila:-). Počtení dobré, takže dávám za tři.

mona.benny
23.11.2021 4 z 5

Jednu hvězdu musím ubrat za zavádějící označení horor. Jinak pro mě odpočinkové čtení, příběh plynule ubíhal. Život v sídle byl zajímavý.

gabriela0002
18.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha.

Zmitko.m
15.11.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé...Horor to spíše není, ale to nevadí. Příběh Maud mě velice bavil a bylo zajímavé sledovat pomocí deníků psychologickou proměnu jeího otce. Maud mi byla sympatická hend od prvních řádek knihy. Hodně mě brala její láska k mokřadu i ke všemu živému. Opravdu příjemná kniha, která plyne.

handulli
01.11.2021 4 z 5

Myslím, že knize hodně ublížilo zavádějící označení horor. Chápu, že pak bylo mnoho čtenářů zklamaných. Já už z recenzí věděla, že horor to není. Řekla bych, že je to mysteriózní historický román nebo jak o knize píše sama autorka: gotický román odehrávající se v mokřadech.
A možná právě proto, že jsem spíš čekala, že knihu odložím, jsem byla nečekaně překvapená jak byla čtivá, tajemná a navzdory pomalému tempu i napínavá. Hlavně v závěru, kde jsem otáčela jednu stránku za druhou.
Kniha byla zlověstná a se všemi těmi démony, biblickou tématikou a pověrami jsem si někdy připadala jako uprostřed středověku. V knize nečekejte žádné zvraty. Děj plyne svým tempem a přesto mě to bavilo.

knihomolkaMist
09.10.2021 4 z 5

Na úvod bych chtěla říct, že bych to asi nezařadila mezi horor. Jo, jsou tu nějaké démonické věcičky, ale že bych se u toho bála se říct nedá.
Něco tak čtivého jsem už ale fakt dlouho nečetla. Jak dlouho už se mi nestalo, že bych nedokázala přestat číst a četla prostě pořád a pořád dál. A navíc jsem to měla přečtené raz dva.
Celkem mě zaujal doslov, ve které autorka píše, že Edmund Stearne skutečně žil a dokonce to byl „spolupracovník“ Matthewa Hopkinse, největšího lovce čarodějnic, o kterém jsem mimochodem nedávno četla knihu Sestra lovce čarodějnic. Je až neuvěřitelné, jak je to všechno propojené a jakou náhodou se mi tyto dvě knihy dostaly pod ruku necelý měsíc po sobě.
Každopádně jsem si to užila a pokud od autorky vyjde něco dalšího, asi nebudu váhat s koupí :)

Nina291
27.09.2021 1 z 5

Nudila jsem se, fakt hodně

Fallenyard
11.09.2021 5 z 5

Nechápu nízké hodnocení, kniha má hlavu i patu, dobře se čte a ačkoli je dost předvídatelná, považuju ji za ideální odpočinkové čtení. Jedinou výhradu mám k řazení do žánru horor, je to spíš velmi lehký psycho-thriller.

terezarath
03.09.2021 4 z 5

Nahlédnutí do psychiky zarytě věřícího člověka, pohled ženy nespokojené se svým postavením ve společnosti a lehká dávka šílenství. Příběh jsem si hodně užila. Není to sice horor, ale za přečtení rozhodně stojí.

iv.ča
31.08.2021 3 z 5

Tak co bych k této knížce řekla? Bezpochyby se dobře četla. Na přebalu knihy je napsáno HOROR-k tomu bych řekla asi jen to, že mě tato knížka teda neděsila vůbec. Takový příběh o šílenství, nic víc.

Sarka25
24.08.2021 3 z 5

Kniha byla veli hezky napsaná, bylo to svižné a čtivé opravdu jsem se u knihy nenudila. Do HORORU to mělo opravdu daleko. Kniha byla desivá ale jinym způsobem. Kdyby mě někdo řekl, že se v knize vyskytují (el diabolo) tak to ani nečtu. tuhe tématiku nemám ráda. Jinak bych řekla, že to bylo spis gotické psycho.

Owain
24.08.2021 3 z 5

Takové hezké vyprávění Maud o jejím dětství, o mokřadu, o služebnictvu, švihlém taťíkovi, který si píše deníky o nějakém děsu, co má spíš jen on v hlavě. Nic děsivého tam fakt není =) Jen odkazy na pověrčivost obyvatel nízkého postavení a "tlachy starých bab". Takové odechové čtení.

Mesicnililie
10.08.2021 2 z 5

Podle reklamy jsem si myslela,že to bude opravdu napínavé a strašidelné čtení ale veliké zklamání.Přijde mi to spíš jako psychologické než horor. Takové o ničem. Obal knížky hodně upoutá ale to asi má protože děj je nezajímavý.