To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.53192

Derry (1.)

It (1986)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Melantrich

Annie_022
včera

Jediná kniha, kde jsem se vážně strašně moc bála. Strašně. Ale když se blížilo finále, všechno opadlo, podle mne, strašně nedotažené, zdlouhavé a bez pointy. Posledních pár stran bylo dobrých, ale už nevylepšily to zklamání.

jonas4731

Klasika na poli hororu, Kingův masterpiece, který přes množství stran netrpí tím, že by vás nudil. Číst před spaním není ten nejlepší nápad.

LittleK

Poprvé jsem zaznamenala upoutávku na nové zpracování filmu, trailer mne zaujal, tak jsem v létě navštívila letní kino a mohu říci, že film mě neskutečně bavil. Na základě mého chvalozpěvu jsem byla k narozeninám obdarovaná touto neskutečnou bichlí. Na knihu jsem se těšila, přestože mě tloušťka trochu odrazovala a musím říct, že v tomto případě by méně znamenalo více. Spousta pasáží je uměle a zbytečně natahována a popisována jako by autor ani nechtěl, aby si čtenář určité pasáže představil či domyslel sám, ptž by to bylo špatně. Hlavní linka byla naprosto dokonalá a děsivá. Bála jsem se sama doma a před spaním jsem ve tmě viděla odporného klauna, ktr mě přišel sežrat, ale závěr byl hodně přestřelený stejně jako opětovné shledání hlavních hrdinů, ktr bylo dost divné. Mezihry mi přišli také nadbytečné. Přestože už je to pár dní, co jsem knihu dočetla, jsem stále v rozpacích, co si o ní myslet. Rozhodně nemohu říct, že bych litovala, že jsem jí přečetla, možná si někdy ještě Kinga přečtu, ale jestli bych jí někomu doporučila? Asi bych si to musela hodně rozmýšlet. Každopádně to byla výzva a úspěšně zdolaná.

lusidka7636

Cesta do knihovny za vypůjčením tohoto díla byla jednodušší než se jí prokousat až do konce :-) Původně jsem si myslela,že půjde o párset stránkový rychlohoror,ale tloušťka mě překvapila a děj také.Opět nemohu než hodnotit kladně i když tento žánr nečtu už od základní školy.Ale pořád je to dá se říct klasika na kterou slyší každý kdo Kinga zná.Filmové zpracování nebylo marné,ale vlastní fantazie je lepší,co si budem povídat ;-)

Usignolo

Teda já byla pos...á až za ušima (promiňte to vyjadřování) :D Nemůžu se dívat na krev a násilí ve filmech, v knize jsem to vždycky snesla. Ale toto byla síla. Asi bych to rychle odložila v rámci zachování duševního zdraví, ale autor to nedovolí, "připne" vás k té knize postavami a jejich příběhy a člověk najednou zjistí, že To chce znát až do konce. Moc se mi líbilo, jak pan King čtenáře na konci "uzdraví" tím, že ho z knihy pomalu vyvede. Nebudu to konkretizovat, to bych vás naštvala :-) Je to často drsné, skoro až nechutné, ale stojí to za To!

kolby

Fenomenálne dielo, ktoré ma pripravilo o pár nocí spánku. Znepokojujúce, odhaľujúce najtemnejšie stránky ľudského charakteru. Čistá esencia ZLA, temnoty a negatívnych emócií. King je majster kúzelník slova a veľký znalec ľudského charakteru. Kde sa to v ňom berie? Asi má dosť svojich vlastných démonov

Macicekh

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a nezklamala.

JoSvob

Mam rada kratsi knizky, ale nakonec jsem se dejem prokousala, i kdyz jsem obcas preskakovala nejake odstavce. Hlavni hrdinove mi byli sympaticti, jen jsem se kvůli hustemu textu nekdy nedokazala plne soustredit na obsah. Knizka vsak byla ctiva a na zaverecne hodnoceni ma vliv i film, ktery byl sice v urcitych pasazich osekany, ale bavil me vic nez knizka.

camdy007

Skvělá kniha až na ten konec. Takhle si podstatu lásky nepředstavuju. Přesto, jsem ráda, že ji mám v knihovně a jsem zvědavá na filmové pokračování.

PetuliX

Mě osobně se to moc nelíbilo a měla jsem co dělat, abych se tunou stran prokousala. Ze začátku (asi tak prvních 200 stran:D) jsem se ztrácela v popisech osob, ději a přeskakováním z roku do roku. Celkově k tomu nemám ani moc co říct, hrozně se to táhlo, než přišlo něco zajímavého (poutavého a strašidelného). Dočetla jsem to jen díky tomu, že to byl dárek od mamky a zajímalo mě, jak to skončí, abych mohla poreferovat. Byla to má první Kingova kniha, ale myslím, že to není autor ani žánr pro mě, a tak se k němu pravděpodobně ani vracet nebudu....

JelloBiafra

Jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga pojednáva o partii kamarátov, ktorí sa rozhodnú postaviť démonickej entite, ktorá dokáže meniť podobu a priživovať sa na strachu svojich obetí. Kniha je aj cez svoju dĺžku veľmi pútavá a napriek niektorým nudnejším pasážiam dokáže v mnohých momentoch zamraziť, ale naopak inokedy aj dokonalo dojmúť. Veľmi sa mi páči ako tu King zakomponoval motív nesmrteľného priateľstva, ktoré našim hlavným hrdinom pomáha bojovať s dotyčnou démonickou bytosťou. Hlavné postavy sú jeden sympaťák vedľa druhého a každú stránku som im bezbreho fandil. Po prečítaní môžem smelo povedať, že toto je jedna z mojich TOP kníh.

TimeLord

Horory nejak nečítam ani nepozerám, ale toto ma zaujalo, a rozhodol som sa to prečítať. Skoro 1100 strán, písmen na strane bolo dosť, takže to dalo zabrať. Ale aj tak som to čítal rýchlo, lebo ma to veľmi chytilo. Niektoré veci by mi ani nikdy nenapadli, veľa ich bolo aj zvrátených. Ale neurobil som chybu, že som sa do tejto knižky pustil.

kahuda01

Četl jsem podruhé asi po třiceti letech, ale můj dojem je poněkud rozpačitý. Poprvé se mi kniha líbila mnohem více (pokud si pamatuji), tentokrát mě moc nenadchla. Zbytečně opakované popisy, neustálé vracení v čase, no a zakončení? Mám trochu pocit jako z dortu Pejska a Kočičky - akorát chleba tam nedali, protože ten pejskové a kočičky tuze moc rádi nemají. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, ale za dětský sex dávám jednu hvězdu dolů.

Bilky

"Je TO nějaká příšera" - rozhodl Ritchie TOzier kategoricky. "Nějaká divná přišera. Máme tady v Derry nějakou přišeru. A ta zabíji děti." str.319

Bolo TO vynikajúce ako román, bolo TO skvelé ako film a bolo TO úžasné aj ako 50 hodinová audiokniha. Bolo TO skrátka super!
Prvýkrát som TO čítal pred 23-mi rokmi a vzápätí som TO videl sfilmované ako béčkový horor. Vtedy TO bravúrne stvárnil Tim Curry a v novom remaku z min. roka rovnako exceloval Bill Skarsgård. Obaja predstavovali TO v jeho najčastejšej pozemskej podobe - ako klauna Pennywisa a urobili TO naozaj dobre – ja ako veľký sraľo do cirkusu už nevleziem. TO si píšte!

Priznávam TO bez mučenia: táTO Kingova hrdinská epopeja mi skutočne učarovala a sám autor z nej párkrát čerpal a čo-TO znova použil. A ak pôjdeme po sTOpách do minulosti: dá sa povedať, že TO je do hĺbky prepracovaný light motív z novely TelO, kde sa taktiež detskí outsideri vysporiadavajú s vlastným strachom. Samozrejme TO je komplexnejšie a veľkolepejšie poňatá sága o „prvotnom zle“. A práve TO je achillova päta tohto diela. Vždy som veril Kingovým detským hrdinom a ich strachom a nočným morám, čiastočne sa TO dalo veriť aj ich dospelým dvojníkom, ale podstata samotného TOho, resp „zla“ ako takého – TO už autor išiel až do makrokozmu a podstaty sveta. A tam TO bolo najslabšie...
Napriek TOmu dávam plný počet, pre mňa je TO v literatúre stále jeden z najoriginálnejších psychologických hororov.

ODPORÚČAM každému TO, čo mu patrí:
- malým deťom TO rozhodne neodporúčam – mohlo by im knižné TO padnúť z police na hlavu a na mieste ich zabiť
- starším deťom TO tiež neodporúčam, lebo by mohli chcieť zopakovať určitú grupensexovú pasáž z knihy, ktorej účel som doteraz ani ja ako starý úchyl a pedofil nepochopil a keby som bol hnidopich, tak by som 1* strhol
- stredoškolskej mládeži TO vrelo odporúčam, nech vedia že TO, čo si myslia že je šikana, je len dobrácke laškovanie
- dospelákom TO odporúčam aby vedeli, že sa nemajú správať ako keby boli z Derry a že sa im TO môže škaredo vypomstiť
- dôchodcom TO rovnako odporúčam, nech si s láskou spomínajú, že už ako malé deti boli tiež len krok od smrti.
U mňa TO má 93%

sarka9190

Dala jsem 4 hvězdičky.Jednu za výborně zvládnuté postavy-hrdinové jsou zranitelní,padousi uvěřitelně zlí. Víceméně,co si lidé dělají mezi sebou,netřeba klauna.Druhá za atmosféru,která je tak hustá,ze by se nedala rozkrajet ani motorovkou.Třetí hvězda je za výborné propojení vsech linií až do finále.Čtvrtá je za prvek překvapení u hororu nutnost.A proc jsem nedala pátou?Hlavni padouch je ehm ... TAMTO?To jako fakt?Cítila jsem se,jako když mi vytoužena zmrzlina spadne na zem.

KURACHJO2018

U Kinga mě neustále zaráží ta jeho dokonalost v popisu obyčejného životního příběhu a najednou člověk čte , ani nedýchá a uvědomuje si, jak moc reálné to všechno, co čte vlastně je. A jak se obyčejný život , jedním uklouznutím , může změnit v hororové přežívání.

kattyska

Asi jsem dle hodnocení očekávala víc... Kniha jako taková je dobře čtivá, nicméně stejně jako ostatní je i můj názor, že kdyby měla méně stran, nebylo by to ku škodě.

AURIL

Nekonečné čekání, až bude naplněno velké očekávání - zhruba tolik k mým pocitům po přečení. Tahle kniha mi zřejmě nesedla tak, jak sednout měla a nebo jsem divná. Myslím, že kdyby měla o nějakou tu stranu méně, rozhodně by to bylo ku prospěchu obsahu - ten by tak měl méně toho, co pro mě bylo zbytečné a více toho, co pro mě bylo čtivé. Za svou soukromou jedničku od Kinga\Bachmana proto stále považuji Dlouhý pochod.

Kat.Ru

Skvělá kniha!! Napínavé a mladí hrdinové byli úžasní.

klaraj093

Výborný! Jak jinak od mistra hororu.

Chajda69

Tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy.

Není to kniha, ke které bych se vrátil. Možná jsem jí četl jako příliš mladý na to, abych dokázal ocenit její metafyzickou stránku, ale něco z ní ve mně určitě zůstalo. Děti dokážou být kruté. Velmi.

sharik

Je to horror, není to horror? Je, ale to na téhle knize není tím nejdůležitějším. King na jednu stranu totiž umí stupňovat napětí a pracovat s děsem (kterým šetří a dávkuje ho tak postupně, až děs přichází často nečekán a tím působivější), na druhou stranu hororové téma je tu "jen" jakýsi rámec a posouvač děje. Na pozadí příběhu vyvstávají mnohem vážnější otázky, kterým rozsah knihy umožňuje opravdu hodně prostoru, a tak nepůsobí žádné z témat uspěchaně. King otevírá vážné otázky jako je rasismus, sexuální zneužívání (a vlastně sexualita obecněji), šikana, postavení ženy, vztahy dětí a rodičů, či vůbec vnímání dětí dospělými a naopak vnímání dospělých dětmi. Zajímavé jsou také metafyzické narážky v textu (zvlášť úvahy ke konci, např. popis Jiného, které nevychází u Kinga z Boha, ale naopak z konceptu absolutního Zla, v tomto případě personifikovaného absolutního Zla). No a pak jsou tady dvě témata nejdůležitější: prvním je dospívání a tím druhým (i když to zní jako strašné klišé) pevnost a hodnota přátelství. Proč to ale není v téhle knize kýč, nýbrž strašně silné téma? Protože málokdo to umí podat jako King v To. Vy totiž během čtení téhle knihy ty postavy skutečně poznáte, oblíbíte si je a vlastně pochopíte. 1092 stran nabízí dost prostoru, aby se z hrdinů knihy stali pro čtenáře "staří známí", a tak konec, který je hořkým happy endem, zanechá dobrý pocit, ale zároveň jistý smutek. Proč? To bych prozrazoval příliš, takže to (To?) musíte poznat sami ;).
Jen je škoda, že překlad má několik nehezkých nesmyslů, když očividně překladatel nepochopil kontext, nebo neznal reálie. Překlepy (hlavně na konci knihy) a chyby v sazbě by také stály za větší péči a vyřešení před tiskem.

technik1965

Strašne veľa opisovačiek. Dočítal som to len preto, že som bol zvedavý ako sa to skončí. Toto asi nieje môj žáner.

jaroiva

Zajímavé, jak v této knize vidí každý něco jiného.
Pro mě to není horor, ale román. Román o přátelství, které přetrvá léta a které stojí za to si udržet.

Nejvíc hororové mi tu připadají některé rodinné vztahy.
Linku s Tím vnímám jako nutný rámec knihy, který pro mě ale není tím hlavním tématem.
Kniha má určitě zajímavou atmosféru, nebavilo mě jen pár bojůvek s Henrym.
Film se nechystám shlédnout, možná právě proto, že nevím, kterou rovinu si vyberou tvůrci (resp. tuším, že jinou, než tu, kterou v tom vidím já :) ).

eliska5154

Začátek knihy byl zajímavý a velmi čtivý. Bohužel od poloviny to bylo spíše jako plavání v bahně. Táhlé, nezajmavé, stále se dokola opakující příběhy. Ovšem to je pouze můj soukromý názor, kvalita knihy je jinak nekompromisní.

tetes
25. červenceodpad!

Po úvodnom svetovom „vau“ na novonakrútený film na Kingovu knihu „TO“ som sa ako priemerný a nenáročný čitateľ beletrie popýtal, o čom TO vlastne je. Nuž, vraj je to vraždiaci klaun, ale ten klaun nie je ani klaun, iba zhmotnené zlo, ktoré sa v knihe označuje ako „TO“, lebo TO je zhmotnená nočná mora, ktorá je u každého iná. To, čoho sa bojíš ty, nemusí sa báť iný. Logické. Porozmýšľal som, či sa do 1053 stranovej knihy pustiť, keďže som po 200 stranách (z celkových 300) odložil aj Kingovho Pištoľníka s tým, že je tisíc lepších iných kníh, aj Kingovu Podpaľačku, ktorá mi prišla ako „niečo umelo pritiahnuté za vlasy a napísané preto, lebo sa písaním živí“, aj Kingov „Mobil“, ktorý mal síce dobrý úvod, ale potom už nič... a nakoniec som mávol rukou, a hoci som vedel, že v Kingových 4/5 kníh je hlavný hrdina „chudák spisovateľ“, ktorý sa s „niečím temným“ musí stále popasovať (odhliadnuc od toho, že King bol (ešte je?) alkoholik a berie kokaín a príde mi to tak, že píše len to, čo sa mu odohráva v prepitej alebo zdrogovanej hlave po prečítaní svetových diel), a knihu si vypožičal z knižnice. Potom som ju po 50 stranách do knižnice vrátil, ale potom sa ma kamarát, ktorý od Kinga prečítal temer všetko opýtal, ako sa mi to páči. Keď som mu povedal, že som knihu nechal povedal, že úvod bol možno slabý, ale že kniha stojí za prečítanie. Tak som si ju vypožičal 2.x a vrátil, keď som bol na strane asi 150. V ten deň, kedy som ju do knižnice vracal, všimla si ma jedna pani a keď videla, akú knihu vraciam, spýtala sa na môj názor na ňu. Povedal som, že zrejme to nie je „moja šálka kávy“. Tá pani sa pousmiala a povedala, že knihu prečítala 2x. To ma zarazilo, preto som zaťal zuby a povedal som si fajn, sprav to ako vždy, keď si si neistý autorom = naštuduj si autora podrobnejšie a zisti si dôvod, prečo dal do knihy námet aký dal, a keď sa rozhodneš čítať, v „slabej chvíli“, kedy budeš chcieť knihu odložiť, si na ten námet spomeň. A teda, King knihu napísal vraj kvôli tomu, aby poukázal na pedofíliu, na kradnutie detí, na šikanovanie v škole, na rodičovskú prílišnú, až chorobnú starostlivosť, a podobne. Povedal som si, fajn, prizeraj sa na to, až budeš chcieť čítať prestať.
Knihu som dočítal.
A?
7 hlavných hrdinov kladných = každý opísaný na 30 strán v „detskom veku“. To je 210 strán. Jeden umrie v detskom veku, teda „remake“ opisu v dospelom veku 6 hrdinov (+180 strán). Teda 390 strán, a ešte sa poriadne nič nestalo! Potom tam sú, isteže, záporní hrdinovia. Henry s kamarátmi v detskom veku a dospelom veku (+60 strán) a Tom v dospelom veku (+30 strán), čo je 480 strán, a ešte sa poriadne nič nestalo. Naozaj museli byť opisy tak dlho-zdĺhavé, alebo sa autor riadil svojim heslom: „Čo strana, to dolár.“? Okrem úvodu s Georgem to ide do ťažkého stereotypu, a ešte ťažšie to zapácha Twainovým T. Sawyerom a H. Finnom. Vlastne by som povedal, že autor len zamenil slová a príbeh trochu nafúkol a „zhororovil“. Nič viac. Ale bol som optimista, mal som na pamäti, že v príbehu ide o poukázanie na pedofíliu, na kradnutie detí, na šikanovanie v škole, na rodičovskú prílišnú, až chorobnú starostlivosť, a podobne.
Potom sa tam objaví klaun Pennywisse. V čase, kedy King knihu píše, sa píše rok 1981-1985, a v týchto rokoch žije v Amerike aj istý John Wayne Gacy (1942 - 1994), masový vrah, ktorý v rokoch 1972-1978 znásilnil a zabil 33 mladých chlapcov, preoblečený za klauna (roky, v ktorých sa príbeh odohráva sú 1956 až 1985 = pre úplnosť). A King ako autor knihy, kde klaun vraždí deti, nám hovorí, že jeho „klaun-vrah“ je s touto skutočnosťou náhodný. Nuž, dobre, aj nad tým by som „akože“ mávol rukou. Ale nad tým, že keď príbeh totálne „oťažieva“ a autor ho začne umelo naťahovať (alebo nevie pokračovať?) tým, že pridáva „americký komiksový štýl“ a vzniká totálny chaos, nad tým sa nedá len tak mávať rukou. Príbeh ide ďalej (alebo autor znova nevie pokračovať?) a King si do príbehu zakomponuje na pár strán rozprávku o Perníkovej chalúpke. Potom, akosi pridlho rozpráva o rodičoch hlavných hrdinov (nehovorte mi, že sa to nedalo napísať kratšie) a vám už aj trochu uniká, prečo o nich vlastne píše. Knihu chcete už-už zavrieť, ale odrazu tam autor (znova nevie pokračovať?) zakomponuje korytnačku z kníh Terryho Pratcheta. To som sa už začal usmievať (či skôr autora ľutovať z prílišnej ne-fantázie). Ale nebolo to nič oproti tomu, keď sa objavilo „TO“ vo svojej pravej podobe. Už to nebol klaun Pennywisse a’la John Wayne Gacy (pardon, táto zhoda okolností sa stala, podľa autora, úplnou náhodou), ale pavúk z Pána prsteňov :D! Nechýbal tam ani Frodo so Samom, lebo bojazlivého Froda nahradil koktavý Bill a tučného Sama nahradil tučný Ben. To som sa už rehotal z plných pľúc. A čerešnička v tejto spleti Twaina, Dickensa, Tolkiena, Perníkovej chalúpky, Johna Wayne Gacy-ho (pardon, táto zhoda okolností sa stala, podľa autora, úplnou náhodou) a iného, čo som v knihe počas čítania nezbadal? Skupinový sex 11 ročných detí! Toto fakt nemôžem pochopiť, prečo to tam dal. Predstavte si 7 detí (6 chlapcov a jedno dievča), ktoré zaženú „stelesnené zlo“ v kanáloch, a keď si nemôžu spomenúť na smer cesty nazad, 11ročná Beverly sa pred 6timi chlapcami bez hanby vyzlečie a všetci ostatní (11roční) sa „na nej zaradom vystriedajú“. A potom jeden z nich povie; „no, ďalej ideme vpravo“ (alebo nejako tak). A príbeh bez všetkého ide ďalej. Nepýtam sa, prečo ten sex 11ročných detí King napísal. Ako sa nepýtam ani to, prečo vlastne skĺbil toľko svetových autorov dokopy a prikorenil to Johnom Wayne Gacy-im. Pýtam sa iba, prečo má táto kniha taký úspech. Je to spôsobené mainstreamovými reklamami, alebo sú ľudia skutočne tak hlúpi a nevedia rozlíšiť knihy od sprostých táranín?

Janicga88

prostě klaun Pennywise je nejlepší:)) Miluju tu knihu:))

lapagerie

Hezky čtivá Kingovka plná tradičních popisů červů vylezajících z praskajících očních bulv. Na to, jak je kniha objemná, se čte dobře, děj ubíhá a i přes různě poskládané časové linky je přehledná. Přesto mě až tak moc nezaujala, málo jsem se bála.

eliska-n

Výborná kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

krevetinka

Nedočetla jsem. Ne snad proto, že by se mi nelíbil styl vyprávění, příběh, nebo tak podobně, ale kniha dle mého vyžaduje spoustu času. Četla jsem na dovolené klidně 4 hodiny v kuse, nyní na to čas jaksi nenacházím. Knihu odkládám, ač mě to mrzí, na straně 800 a třeba někdy se k ní vrátím.

horory zlo přátelství klauni příšery, monstra zfilmováno Cena Augusta Derletha parta dětí

Stephen King

Stephen King