To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.53243

Derry (1.)

It (1986)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Melantrich

el-zbych
předevčírem

První kniha od Kinga, kterou jsem četl. Musím uznat, že kniha je dlouhá a vleklá, ale čtivá a donutila me vydržet do konce.

Karimah
02. prosince

Až příliš rozvláčné, ztrácela jsem se v tom. Film je celkem kvalitní zkratka.
Šokoval mě tam ten sex mezi dětmi, ve filmu to nebylo a myslím, že se to do příběhu ani vůbec nehodilo. A musím se přiznat, že jsem tu pasáž musela přečíst několikrát, abych se ujistila, že to opravdu chápu správně.

Laky28
02. prosince

Stojí to za to! Jako vse To ale asi neni pro kazdeho. Ne každý ma trpělivost na Kingovo rozepisovani, ale pokud uz jste od Kinga četli něco kratšího, urcite To doporucuji zkusit. Není to jen horor, je to celkove hodne o detsvi a dospělosti. Je to jedna z tech knih se skrytym poselstvim, jejiz precteni v člověku neco zanecha... Jen ten maraton doběhnout az do konce;)

MaggieR
30. listopadu

Bola som zmetená z tejto knihy. Na začiatku som si nevedela zapamätať mená. Veľmi, veľmi veľa mien. Mena ktorých zabil TO. Mená hlavných hrdinov ich prezývky, rodinných členov k tomu súčasnosť a minulosť. Nečítam horory preto neviem čo má správny horor mať, ale čakám vždy niečo čomu je aspoň trošku možné uveriť. Toto bolo celé akési čudné, zvrátené v určitých častiach až choré. Koniec bol pre mňa zvláštny - veľmi.

ttrejby5009
13. listopadu

Co dodat...zážitek který se nedá popsat...Skvooostak. :)

1T0S_
11. listopaduodpad!

Je-li To nejlepší Kingovou knihou, pak King není králem hororu.

Takhle by se dal shrnout můj názor na dílo. Dílo má neuvěřitelných 1000 (1000!) stran. Nemám problém se čtením extrémně dlouhých knih, ale tady to prostě nefungovalo. Popisy postav a minulosti byly šíleně, ale šíleně dlouhé a nezáživné. Příběh plynul extrémně pomalu. Dílo ve mě absolutně nevzbuzovalo nějaké "hororové pocity" - a když se to povedlo, byly zadušeny další obrovskou spoustou popisných stran.

A pak přišel konec. Extrémně trapný konec, u kterého jsem si řekl "vážně jsem to četl jen kvůli tomuhle?!"

0/5 - absolutně nechápu, co na tom většina lidí vidí.

PetrzOlomouce
09. listopadu

Na tuhle knihu jsem se obzvlášt těšil. Už podle zdejších reakcí a hodnocení. Nejdřív jsem se bál toho přeskakování z roku 57 do roku 85, ale to bylo v pohodě. 1100 stran taky není málo. Moc jsem se netěšil na konec, které King moc neumí. Nakonec překvapil i ten konec. Ale co odebrao tomuhle veledílu hvězdu, byl hon a zabíjení TOho.

bukiet
04. listopadu

TO je bezesporu nejlepší Kingovou knihou. Je zde v nejlepším možném poměru spojeno strašidelné s lidským, neboť nejde jen o prvoplánový horor, ale o docela solidní sondu do mnoha lidských duší. A hlavně je to román o dětství. Když jsem před třiceti lety četl To poprvé, byl pro mne hororový motiv důležitější, než popis (ne)idylického dětství hlavních postav a dnes je tomu správně přesně naopak. Jsem rád, že právě i tato kniha patří do Kingova Velkého cyklu Temné věže a až dnes si uvědomuji jak důležité a znepokojivé myšlenky příběh v tomto kontextu přináší. Víme, že v posledním díle Temné věže se objeví postava, jež je pravděpodobně stejného druhu jako bylo TO, alias Pennywise. Je pak otázkou jestli je Dandelo jen podobný, či stejný druh jako To, tedy emocionální upír pocházející z Makrosvěta (Todashe), nebo přímo jeho potomek. V tom má jasno asi jen Stephen King a možná želva Maturin, která v tomto příběhu hraje důležitou roli, ač pro čtenáře neznalého cyklu Temná věž, je její přítomnost poněkud matoucí. Všímavý čtenář si jistě všimne i narážek na Růži.
1. Temná věž I: Pistolník 2. Přemístění – povídka (Temné vize) 3. Dračí oči 4. Temná věž II: Tři vyvolení 5. Svědectví 6. Talisman 7. Temná věž III: Pustiny 8. Nezbytné věci 9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo 10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna) 11. Prokletí Salemu 12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna) 13. Mlha – povídka (Mlha) 14. To 15. Nespavost

Kapkaa
03. listopadu

Tato kniha se hodnotí těžko. Na jednu stranu tento román zbožnuji na druhou mu nemůžu odpustit pár věcí.
Příběh je poutavý a hlavní postavy jsem si zamiloval a to nejenom ty dětské ale hlavně TO. Nicméně kniha má problém s tím, že je moc dlouhá. Tím nechci říct, že 1000 stránek je k nepřečtení, četl jsem i tlustší bichle, ale v tomto případě jsou některé pasáže moc dlouho natahované. A samotný konec knihy byl podle mě grandiózní, nicmémě jak už tu někdo psal je tam úchylná část, která dost překvapila a né každý jí asi zkousne.
Jinak kniha se čte moc dobře a dokáže být během nočního čtení i strašidelná. Já si tuto knihu dal mezi nejoblíbenější.

stepi08
01. listopadu

Šlo o první čistě hororovou knihu, kterou jsem kdy četl a proto jsem se do ní zprvu pln očekávání pustil. Bohužel asi zůstane jediná. Žánr mě nijak zvlášť nechytil.

Čekal jsem, že se budu více bát (co se hororů týče, nejsem žádný hrdina), ale děsivé momenty byly hned zadušeny sáhodlouhými popisnými pasážemi, které jsem chtěl někdy přeskočit se slovy "díky, já bych si rád taky něco představil sám".

Z konce knihy mám takové smíšené pocity. Vyvrcholení bylo poutavé, ale část se semknutím skupiny při hledání cesty na povrch mi přišla dost úchylná.

Annie_022

Jediná kniha, kde jsem se vážně strašně moc bála. Strašně. Ale když se blížilo finále, všechno opadlo, podle mne, strašně nedotažené, zdlouhavé a bez pointy. Posledních pár stran bylo dobrých, ale už nevylepšily to zklamání.

jonas4731

Klasika na poli hororu, Kingův masterpiece, který přes množství stran netrpí tím, že by vás nudil. Číst před spaním není ten nejlepší nápad.

LittleK

Poprvé jsem zaznamenala upoutávku na nové zpracování filmu, trailer mne zaujal, tak jsem v létě navštívila letní kino a mohu říci, že film mě neskutečně bavil. Na základě mého chvalozpěvu jsem byla k narozeninám obdarovaná touto neskutečnou bichlí. Na knihu jsem se těšila, přestože mě tloušťka trochu odrazovala a musím říct, že v tomto případě by méně znamenalo více. Spousta pasáží je uměle a zbytečně natahována a popisována jako by autor ani nechtěl, aby si čtenář určité pasáže představil či domyslel sám, ptž by to bylo špatně. Hlavní linka byla naprosto dokonalá a děsivá. Bála jsem se sama doma a před spaním jsem ve tmě viděla odporného klauna, ktr mě přišel sežrat, ale závěr byl hodně přestřelený stejně jako opětovné shledání hlavních hrdinů, ktr bylo dost divné. Mezihry mi přišli také nadbytečné. Přestože už je to pár dní, co jsem knihu dočetla, jsem stále v rozpacích, co si o ní myslet. Rozhodně nemohu říct, že bych litovala, že jsem jí přečetla, možná si někdy ještě Kinga přečtu, ale jestli bych jí někomu doporučila? Asi bych si to musela hodně rozmýšlet. Každopádně to byla výzva a úspěšně zdolaná.

lusidka7636

Cesta do knihovny za vypůjčením tohoto díla byla jednodušší než se jí prokousat až do konce :-) Původně jsem si myslela,že půjde o párset stránkový rychlohoror,ale tloušťka mě překvapila a děj také.Opět nemohu než hodnotit kladně i když tento žánr nečtu už od základní školy.Ale pořád je to dá se říct klasika na kterou slyší každý kdo Kinga zná.Filmové zpracování nebylo marné,ale vlastní fantazie je lepší,co si budem povídat ;-)

Usignolo

Teda já byla pos...á až za ušima (promiňte to vyjadřování) :D Nemůžu se dívat na krev a násilí ve filmech, v knize jsem to vždycky snesla. Ale toto byla síla. Asi bych to rychle odložila v rámci zachování duševního zdraví, ale autor to nedovolí, "připne" vás k té knize postavami a jejich příběhy a člověk najednou zjistí, že To chce znát až do konce. Moc se mi líbilo, jak pan King čtenáře na konci "uzdraví" tím, že ho z knihy pomalu vyvede. Nebudu to konkretizovat, to bych vás naštvala :-) Je to často drsné, skoro až nechutné, ale stojí to za To!

kolby

Fenomenálne dielo, ktoré ma pripravilo o pár nocí spánku. Znepokojujúce, odhaľujúce najtemnejšie stránky ľudského charakteru. Čistá esencia ZLA, temnoty a negatívnych emócií. King je majster kúzelník slova a veľký znalec ľudského charakteru. Kde sa to v ňom berie? Asi má dosť svojich vlastných démonov

Macicekh

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a nezklamala.

JoSvob

Mam rada kratsi knizky, ale nakonec jsem se dejem prokousala, i kdyz jsem obcas preskakovala nejake odstavce. Hlavni hrdinove mi byli sympaticti, jen jsem se kvůli hustemu textu nekdy nedokazala plne soustredit na obsah. Knizka vsak byla ctiva a na zaverecne hodnoceni ma vliv i film, ktery byl sice v urcitych pasazich osekany, ale bavil me vic nez knizka.

camdy007

Skvělá kniha až na ten konec. Takhle si podstatu lásky nepředstavuju. Přesto, jsem ráda, že ji mám v knihovně a jsem zvědavá na filmové pokračování.

PetuliX

Mě osobně se to moc nelíbilo a měla jsem co dělat, abych se tunou stran prokousala. Ze začátku (asi tak prvních 200 stran:D) jsem se ztrácela v popisech osob, ději a přeskakováním z roku do roku. Celkově k tomu nemám ani moc co říct, hrozně se to táhlo, než přišlo něco zajímavého (poutavého a strašidelného). Dočetla jsem to jen díky tomu, že to byl dárek od mamky a zajímalo mě, jak to skončí, abych mohla poreferovat. Byla to má první Kingova kniha, ale myslím, že to není autor ani žánr pro mě, a tak se k němu pravděpodobně ani vracet nebudu....

JelloBiafra

Jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga pojednáva o partii kamarátov, ktorí sa rozhodnú postaviť démonickej entite, ktorá dokáže meniť podobu a priživovať sa na strachu svojich obetí. Kniha je aj cez svoju dĺžku veľmi pútavá a napriek niektorým nudnejším pasážiam dokáže v mnohých momentoch zamraziť, ale naopak inokedy aj dokonalo dojmúť. Veľmi sa mi páči ako tu King zakomponoval motív nesmrteľného priateľstva, ktoré našim hlavným hrdinom pomáha bojovať s dotyčnou démonickou bytosťou. Hlavné postavy sú jeden sympaťák vedľa druhého a každú stránku som im bezbreho fandil. Po prečítaní môžem smelo povedať, že toto je jedna z mojich TOP kníh.

TimeLord

Horory nejak nečítam ani nepozerám, ale toto ma zaujalo, a rozhodol som sa to prečítať. Skoro 1100 strán, písmen na strane bolo dosť, takže to dalo zabrať. Ale aj tak som to čítal rýchlo, lebo ma to veľmi chytilo. Niektoré veci by mi ani nikdy nenapadli, veľa ich bolo aj zvrátených. Ale neurobil som chybu, že som sa do tejto knižky pustil.

kahuda01

Četl jsem podruhé asi po třiceti letech, ale můj dojem je poněkud rozpačitý. Poprvé se mi kniha líbila mnohem více (pokud si pamatuji), tentokrát mě moc nenadchla. Zbytečně opakované popisy, neustálé vracení v čase, no a zakončení? Mám trochu pocit jako z dortu Pejska a Kočičky - akorát chleba tam nedali, protože ten pejskové a kočičky tuze moc rádi nemají. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, ale za dětský sex dávám jednu hvězdu dolů.

Bilky

"Je TO nějaká příšera" - rozhodl Ritchie TOzier kategoricky. "Nějaká divná přišera. Máme tady v Derry nějakou přišeru. A ta zabíji děti." str.319

Bolo TO vynikajúce ako román, bolo TO skvelé ako film a bolo TO úžasné aj ako 50 hodinová audiokniha. Bolo TO skrátka super!
Prvýkrát som TO čítal pred 23-mi rokmi a vzápätí som TO videl sfilmované ako béčkový horor. Vtedy TO bravúrne stvárnil Tim Curry a v novom remaku z min. roka rovnako exceloval Bill Skarsgård. Obaja predstavovali TO v jeho najčastejšej pozemskej podobe - ako klauna Pennywisa a urobili TO naozaj dobre – ja ako veľký sraľo do cirkusu už nevleziem. TO si píšte!

Priznávam TO bez mučenia: táTO Kingova hrdinská epopeja mi skutočne učarovala a sám autor z nej párkrát čerpal a čo-TO znova použil. A ak pôjdeme po sTOpách do minulosti: dá sa povedať, že TO je do hĺbky prepracovaný light motív z novely TelO, kde sa taktiež detskí outsideri vysporiadavajú s vlastným strachom. Samozrejme TO je komplexnejšie a veľkolepejšie poňatá sága o „prvotnom zle“. A práve TO je achillova päta tohto diela. Vždy som veril Kingovým detským hrdinom a ich strachom a nočným morám, čiastočne sa TO dalo veriť aj ich dospelým dvojníkom, ale podstata samotného TOho, resp „zla“ ako takého – TO už autor išiel až do makrokozmu a podstaty sveta. A tam TO bolo najslabšie...
Napriek TOmu dávam plný počet, pre mňa je TO v literatúre stále jeden z najoriginálnejších psychologických hororov.

ODPORÚČAM každému TO, čo mu patrí:
- malým deťom TO rozhodne neodporúčam – mohlo by im knižné TO padnúť z police na hlavu a na mieste ich zabiť
- starším deťom TO tiež neodporúčam, lebo by mohli chcieť zopakovať určitú grupensexovú pasáž z knihy, ktorej účel som doteraz ani ja ako starý úchyl a pedofil nepochopil a keby som bol hnidopich, tak by som 1* strhol
- stredoškolskej mládeži TO vrelo odporúčam, nech vedia že TO, čo si myslia že je šikana, je len dobrácke laškovanie
- dospelákom TO odporúčam aby vedeli, že sa nemajú správať ako keby boli z Derry a že sa im TO môže škaredo vypomstiť
- dôchodcom TO rovnako odporúčam, nech si s láskou spomínajú, že už ako malé deti boli tiež len krok od smrti.
U mňa TO má 93%

sarka9190

Dala jsem 4 hvězdičky.Jednu za výborně zvládnuté postavy-hrdinové jsou zranitelní,padousi uvěřitelně zlí. Víceméně,co si lidé dělají mezi sebou,netřeba klauna.Druhá za atmosféru,která je tak hustá,ze by se nedala rozkrajet ani motorovkou.Třetí hvězda je za výborné propojení vsech linií až do finále.Čtvrtá je za prvek překvapení u hororu nutnost.A proc jsem nedala pátou?Hlavni padouch je ehm ... TAMTO?To jako fakt?Cítila jsem se,jako když mi vytoužena zmrzlina spadne na zem.

KURACHJO2018

U Kinga mě neustále zaráží ta jeho dokonalost v popisu obyčejného životního příběhu a najednou člověk čte , ani nedýchá a uvědomuje si, jak moc reálné to všechno, co čte vlastně je. A jak se obyčejný život , jedním uklouznutím , může změnit v hororové přežívání.

kattyska

Asi jsem dle hodnocení očekávala víc... Kniha jako taková je dobře čtivá, nicméně stejně jako ostatní je i můj názor, že kdyby měla méně stran, nebylo by to ku škodě.

AURIL

Nekonečné čekání, až bude naplněno velké očekávání - zhruba tolik k mým pocitům po přečení. Tahle kniha mi zřejmě nesedla tak, jak sednout měla a nebo jsem divná. Myslím, že kdyby měla o nějakou tu stranu méně, rozhodně by to bylo ku prospěchu obsahu - ten by tak měl méně toho, co pro mě bylo zbytečné a více toho, co pro mě bylo čtivé. Za svou soukromou jedničku od Kinga\Bachmana proto stále považuji Dlouhý pochod.

Kat.Ru

Skvělá kniha!! Napínavé a mladí hrdinové byli úžasní.

klaraj093

Výborný! Jak jinak od mistra hororu.