Deník

Deník https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/657/mid_denik-Y5M-657.jpg 4 3339 3339

Proslulá kniha (přeložená z holandského originálu s přihlédnutím k německému překladu) obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. V průběhu dvou let 1942 až 1944, od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, který také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947

Janadvorackova
25.09.2019 4 z 5

Dětská naivita v kontextu krutého konce. Tomu se říká život. A ten popsala Anne výborně.

kob
09.09.2019 5 z 5

K obsahu se jistě není třeba vyjadřovat, jen bych chtěla pochválit audioknihu v podání Věry Slunéčkové.

ttpnkov
07.09.2019 4 z 5

Již poněkolikáté se mi potvrdilo, že některé knihy k Vám prostě musí přijít ve správný čas - a já se v tomto případě opět o pár let sekla. Nicméně si myslím, že do seznamu povinné četby nepatří tohle dílko jen tak. Povinnost.

9665
03.09.2019 5 z 5

Četla jsem knihu jedním dechem, jako malá třináctiletá holka, před 17 lety. Zanechala ve mě tak hluboký dojem, že si ji pamatuji dodnes.

Kačkaknihomol
02.09.2019 3 z 5

Nikdy jsem nebyla jako spousta lidí do druhé světové války, ale když jsem Deník zahlídla v knihovně, neodolala jsem. V budoucnu bych chtěla navštívit ten pověstný dům Anne Frankové a přečíst si její myšlenky by před prohlídkou nebylo na škodu.

A tak jsem se ponořila do zápisků, kdy Anne popisuje své měnící se okolí a svoje pocity. Pro milovníky historie tato kniha není, protože Anne historické dění moc nemapuje a spíše se zaměřuje na svoji rodinu, školu a sama na sebe. Z naivního a jak Anne popisuje, povrchního děvčete, se stává více hloubající a frustrovaná žena. Bylo vidět, že Anne se z věcí kolem hodně vypisovala, ten zmatek, zlost nebo třeba i pokora jsou ze stránek přímo cítit.

Nějaké zápisky byly trochu únavné, například, při popisu šarvátek, co se mezi dvěma rodinami děly. Z Deníku mám ale vcelku pozitivní dojem, přestože pár much by se našlo.

Nikoll2
27.08.2019 5 z 5

O deníku jsem slyšela hodně a měla jsem v plánu si ho sama přečíst. K četbě jsem se ale nemohla ,,dokopat'', protože jsem asi měla pocit, že už příběh Anne znám a přečtení není úplně nutné. Avšak po navštívení Domu Anne Frank v Amsterodamu jsem si deník ihned koupila a pustila se do čtení. A jsem za to opravdu ráda.
Při čtení některých pasáží se může kniha jevit jako obyčejný deník malé holky, která si zapisuje svoje trable spojené s jejím věkem. Jiné pasáže vám však připomenou, co dívka prožívala a v jakém světě musela žít.
Určitě kniha, kterou by si měl každý přečíst.

denny276
27.08.2019 3 z 5

Forma deníku mi nevadí, avšak tato kniha mě nudila často zbytečně natahovanými pasážemi. Jako deník,který vypráví o podmínkách žití v Zadním traktu je to pěkně napsané, od tak mladé slečny v této době a situaci.

Dysdebil
07.08.2019 2 z 5

Příběh samotný je zajímavý, ale styl, jakým je tato knížka napsána, mi nevyhovoval. Příliš zdlouhavé a až moc do detailů popsané události obyčejného každodenního života. Ze začátku zajímavé, ale ke konci se mi zdálo, že se to částečně opakuje.

Svica
29.07.2019 5 z 5

Nemá smysl to nějak komentovat. Pravdivý deník, který by si měl každý přečíst ne jen na základě povinné četby.

BlankaHill
23.07.2019 5 z 5

To je prostě srdcovka... Tak znamy, smutny, pravdivy pribeh musí každý, kdo to myslí vážně s literaturou faktu, přečíst.

Adel99
18.07.2019 2 z 5

Samotný příběh je opravdu skvělý a srdcervoucí, ale bohužel většina kapitol mi přišla nudná a nezajímavá.

Šura
17.07.2019

Nedočteno. Deníkovou formu psaní mám ráda, ale po přečtení půlky knihy a prodlužování výpůjční doby v knihovně, jsem to vzdala.

oblakaknih
01.07.2019 5 z 5

Tohle byla opravdu silná kniha a já se přiznávám, že nevím, jak ji hodnotit.
Nebýt povinné četby, knihu bych si pravděpodobně nepřečetla. Byla by to opravdu škoda.
Anne byla na svůj věk neuvěřitelně chytrá. Bylo vidět, jak doba, ve které žila ovlivnila její dospívání a vlastnosti.
Hodně mě překvapil její vztah s matkou.
Na to, že to psala v takovém věku, popsala zadní dům neuvěřitelně. Stejně jako lidi v něm.
Na to, že je to kniha s vážným tématem, se četla velmi dobře.
Autorčin příběh je smutný a dojemný. Kniha mě rozplakala.

J.Karasová
26.06.2019 4 z 5

Těžko se mi četla, když člověk ví, jak nevalně to skončí...ale rozhodně to stojí za to. Doporučuji...

Joannebro
26.06.2019 4 z 5

Myslím si, že je to jedna ze základních knih co by si měl člověk přečíst. Zajímavý pohled do života a pocitů mladého děvčete, které žije v tak nelítostné době. ALE musím se přizat, že jsem občas měla pocit, že je to zdlouhavé, některé části mi přišli nudné. Nicméně kniha sama o sobě není špatná a myslím si, že by si ji měli přečíst minimálně ti, kteří se o období 2. světové války zajímají.

Mateo67
25.06.2019 4 z 5

Přečíst by si měl rozhodně každý. I když to nemusí být snadné, některé pasáže jsou opravdu dost zdlouhavě filosofické na to, kolik bylo Anně let. V posledních letech není možné neseznámit se s podobnými, většinou krutými osudy Židů. Neměli bychom ale zapomínat na ty, kteří byli ve stejném smrtelném nebezpečí proto, že se snažili všemožně pomoct. Doporučuji k přečtení knihu Zachránit, kterou napsala Miep Giesová, bez níž a několika dalších by Anna svůj deník nejspíš neměla možnost napsat.

KatkaB77
19.06.2019 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla, člověka to donutí zamyslet se nad dobou, ve které on sám žije a porovnat jí s tou válečnou. Dala bych jí jako povinnou četbu dnešním dětem na ZŠ.

Capkomi
14.06.2019 4 z 5

Příběh podle skutečné události očima mladé Anny je dechberoucí, moc ji děkuji, že tento deník psala. Ale já měla s dočtením problémy, nejsem si jistá, jestli to bylo tím, že příběh znám, všichni víme, jak skončí, nebo tou deníkovou formou - proto jen 4 hvězdy.

janina74
11.06.2019 5 z 5

Moc krásná kniha, i když příběh je to smutný...

huhuhu
10.06.2019 5 z 5

Pozoruhodná kniha. Velice mě zaujala, i když jsem o ní už mnohé předem věděla (i to, jaký tragický osud Annu čeká).
Nejvíc mě překvapilo, jak vyspělý je Annin styl psaní i uvažování, i když hlavní témata jsou pro takto starou dívku typická (spory s rodiči, první lásky, pitvání se ve stále stejných problémech, hledání sebe sama). Anna byla neuvěřitelně statečná dívka a silná osobnost a válečné zážitky a zkušenosti uspíšily její dospívání. Nesporný je její literární talent - kdyby přežila, jistě by literaturu ještě o mnohé obohatila.
Zajímavé bylo sledovat vliv událostí na psychiku obyvatel Zadního domu. Naprosto chápu, že to musela být šílená ponorka, že si všichni hrozně lezli na nervy, že byli nervózní, protivní atd. Navíc často řešili malichernosti, protože na tom nebyli tak špatně jako třeba lidé v koncentráku, kde už jde jen o holý život. Vlastně je smutné, že v knížce všichni vyznívají dost nesympaticky, i když za normálních okolností by takoví zřejmě nebyli... Ani vztah mezi Annou a Peterem by pravděpodobně jinde a jindy vůbec nevznikl...