Deník

Deník https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/657/mid_denik-Y5M-657.jpg 4 3330 554

Proslulá kniha (přeložená z holandského originálu s přihlédnutím k německému překladu) obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. V průběhu dvou let 1942 až 1944, od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, který také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947

Marosusu
22.06.2020 5 z 5

Kniha na zamyslenie ...hlavne v tejto konzumnej dobe...klobúk dole čo to tam zvládli ....

Alexxxka
22.06.2020 4 z 5

Mám ráda knihy s tematikou 2.svetové války. Tady jsem maličko zklamana. Ano, je úctyhodné co si dospívající Anne musela prožít, jak dospívala, v jakých podmínkách žila... Je dechberouci jak dokázala psát. To co uměla ona, jen tak někdo nedokáže. Škoda že to špatně skončilo ( kdoví jak by vypadala kniha v jejím podání - ne jen prepsany deník ) Přes to všechno mi tam "něco " chybělo a proto hvězdička dolů.

Rimmsi
22.06.2020 5 z 5

Druhá světová válka přinesla mnoho utrpení, mnoho křivd, mnoho osobních tragédií a také mnoho odvahy obyčejných lidí, kteří za to často zaplatily životem.

Tato kniha je smutným pohledem do utrpení židovské rodiny z Holandska.
Kniha, kterou lze přečíst jedním dechem a zamilovat si ji i přes její smutek...bolest...stesk.

I přesto, že o původu a pravosti knihy (deníku) se hodně spekulovalo, nic z toho neubírá na tom, jaký byl život a smrt ve válce.

veronika1998
19.06.2020 5 z 5

Ráda čtu knihy o době 2. světové války. Takže tato kniha pro mě byla povinná četba. Knihu i film jsem viděla víc jak jednou. Doporučuji všem, protože na tuto dobu se zapomínat nejde, ani nemůže.

Ticiana
17.06.2020 5 z 5

Tato kniha se asi jinak hodnotit neda. Celou dobu jsem si pripominala, ze dennik Anne psala, kdyz ji bylo 13-15. Ty uvahy o zivote, o tom, jaka je, a jakej by mel svet byt, toho nekdy nedosahnou ani dospely. Je skoda, ze tahle nadana mlada dama mela takovej osud. Velika skoda.

pige
30.05.2020 5 z 5

Na začátku knížky jsem si říkala, že to celé bude jen popis toho, co mladá dívka zažila. Ovšem záznamy Anne jsou především plné toho, co prožívala. Kromě toho, co všechno musela přetrpět, je hrozné, že nenašla spřízněnou duši. Přesto byla neskonale silná a uvědomělá. Až mi to vyrazilo dech. Samozřejmost, se kterou psala, mě dokázala vtáhnout do prožívaného. Škoda, že se jí nesplnil sen a nestala se tím, po čem toužila.

Aliii
26.05.2020 5 z 5

Ani nevím, co napsat, kniha mi vzala všechna slova. Anne byla neuvěřitelně zajímavou osobností a ještě jsem se u náctileté(ho) nesetkala s takovou mírou životní moudrosti, sebereflexe a nezdolné chuti pracovat na své osobnosti a na tom stát se lepším člověkem. Velká škoda jejího tragického osudu, mohla toho opravdu hodně dokázat...

Katka2382
23.05.2020 5 z 5

S touhle úžasnou knížkou jsem se setkala prvně už v dětství.Spíš než válečné hrůzy nám odkrývá dívčiny niterní pochody a citové dozravání.

P1e2t3e4r5k6o
20.05.2020 5 z 5

Megahustý, co ta holka prožila v 13 letech!!!!

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Nejklasičtější klasika, kterou by si dle mého měl každý alespoň jednou za život přečíst!

mevi92
06.05.2020 5 z 5

K Deníku Anne jsem se s podivem dostala až v dospělosti a jsem tomu ráda. Nedá se říct, že by šlo o knížku poutavou, ale byla pro mne velmi hodnotná. Ke konci jsem si Anne oblíbila a obdivovala jsem obrovský vývoj v její osobnosti, který nastal v průběhu dvou let strávených v úkrytu. Poslední měsíce deníku jsem četla pomaleji, abych ji "udržovala naživu".

"Každý den cítím, jak vnitřně rostu, jak se blíží vysvobození, jak krásná je příroda. ... Proč bych tedy měla být zoufalá?"

frantisek0724
28.04.2020 5 z 5

Nelze jinak, než plný počet hvězd. Můj názor- nelze hodnotit jako běžnou knihu. Vždyť Anne Frank psala svůj vlastní deník, takže jak je kniha napsaná, je vedlejší. Je to deník dospívající dívky, tečka. Je to výpověď o době pronásledování a strachu,o smrti v koncentračním táboře. Jeden příběh z těch milionů dalších, jejichž deníky se nedochovaly. Každá kniha, podávající pravdivé svědectví o holocaustu, zaslouží milion hvězd.

mclenin
26.04.2020 5 z 5

Silné svedectvo pohnutej doby očami dospievajúceho dievčaťa, zintenzívnené osudom samotného dievčaťa a jej blízkych, ktorý je v absolútnom kontraste s jej snami, plánmi a vyjadrenou nádejou v očakávaní konca vojny, ktorý však pre mnohých ľudí napokon nikdy neprišiel.

postrach
16.04.2020 5 z 5

Prectena zkracena skolni verze.Cetla se dobre.Planuju precist normalni verzi.Filmove zpracovsni,se mi libilo vic.

Baja333
15.04.2020 5 z 5

Deník dívky ukrývající před nacisty. Popisuje pocity z dění v druhé světové válce,ale především řeší klasické starosti náctileté dívky.

Noisette73
01.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla poprvé, když mi bylo zhruba patnáct a tolik mě zasáhla, že se k ní musím stále vracet, je to jedna z těch knih, které se mi zabydlely v srdci a už tam zůstanou, z deníku opravdu dýchá víra, kterou Anne chovala v přežití, její velká energie a především obrovská touha žít a tu jí nacisté bohužel vzali, v osobě Anne svět přišel o skvělou slečnu posléze ženu, talentovanou spisovatelku a určitě i o spoustu dalších takových lidí, kteří tam tehdy byli spolu s Anne. Snad jí tam někde nahoře dělá radost, že její deník se stal obžalobou nacistů a je ikonickým dílem, které se dodnes čte, takže tu slávu vlastně získala, jen už si ji bohužel nemá příležitost užít, ale její odkaz je tu pořád.

Elevant
17.03.2020 5 z 5

Při četbě této knihy vám Anna přiroste k srdci díky své naprosté upřímnosti.Kniha není o jen o přežívání války, je o vývoji a vnitřním životě velmi zajímavého děvčete. Když si čtenář uvědomí autenticitu této knihy, její čtení znamená velmi silný zážitek.
P.S. Doporučuji vydání pod názvem Zadní dům-nový překlad deníku, nakl. Triáda 2019 (nejucelenější překlad).

Mi--LADA
13.03.2020 5 z 5

Vzhledem k věku autorky výborně napsaný a obsahově naprosto nezapomenutelný deník. Strčí do kapsy kde jakou vyumělkovanou knížku z druhé světové, tohle je autentická zpověď skutečné dívky z masa a kostí. Proto se mi zdála tak působivá.

Deia
22.02.2020

Príbeh Anny Frankovej asi väčšina ľudí pozná. Ja sa priznám, že som jej denník prvý krát čítala až teraz.
Annin denník nám približuje život dvoch židovských rodín, ktoré sa počas druhej svetovej vojny ukrývali dva roky. Anna si denník vo forme listov písala veľmi starostlivo, po vojne mala v pláne ho vydať.
Som rada, že som si túto knihu prečítala. Aj keď musím priznať, že samotné zápisky mi neprišli veľmi záživné a do čítania som sa občas musela nútiť. Ale kniha je to veľmi dôležitá. Málokto si dnes vie predstaviť čo všetko museli ľudia počas vojny robiť, aby vôbec prežili. Anna a jej rodina museli dva roky žiť v malom priestore (s ďalšími ľuďmi), bez možnosti ísť von, odkázaní na iných ľudí. Žili v neustálom strachu, že ich niekto objaví a napriek tomu si uvedomovali, že v podstate patria k šťastným ľuďom, keďže aspoň mali možnosť sa ukryť. A najhoršie na knihe je to, že vieme ako to s nimi dopadne.
Táto kniha určite patrí k tým, ktoré by si mal každý prečítať. Ja sama som zatiaľ čítala veľmi málo kníh o holokauste a druhej svetovej vojne, ale tento rok sa chystám prečítať ich viac a som rada, že som začala práve touto.

Malinche128
19.02.2020 4 z 5

Pekná kniha a dobré čítanie. Možno to bolo pre mňa napinavjesie z dôvodu, že som vedela ze to bola skutočnosť v minulosti avšak niektoré pasaze sa mi zdali nereálne aby ich napísalo dievča v rozpätí od 13 do 15 rokov. Myslím si, že veľa vecí v tom jej denníku boli skrášlené.