Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197/bmid_den-trifidu-65e21a7d53c5a.jpg 5 5652 5652

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý jev na nebi způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

Bublushka
07.12.2014 3 z 5

Velmi dobře promyšlený příběh, ale celou dobu mi v něco chybělo. Četlo se to dobře, byla jsem napjatá co bude dál a zápletka byla opravdu originální. Jen mě to nedostalo tak jak jsem čekala. Průměrné čtení s velkým potenciálem, zajímavou zápletkou a možností k zamyšlení.

Vé-Vé
05.12.2014 4 z 5

Konečně vím, co je trifid!

Mám z toho sama nakonec pocit, že bych nejradši odjela na ten jejich ostrůvek.

Den trifidů je důkaz, že knihy, které odkládám a posouvám na seznamu ke čtené déle než rok, prostě budou nějakým způsobem zásadní.

CeP
21.11.2014 5 z 5

Jedno z nejlepších děl Sci-FI - skvěle napsané

pablovendat
17.11.2014 5 z 5

Kdo nečetl Den trifidů jako by ve Sci-fi světe ani nebyl...

knihomolka01
14.11.2014 5 z 5

Knihu jsem četla už dávno ale pořád vzpomínám na ty rostliny, jak jsem se v noci bála a představovala si, jak se ke mně blíží:) já vím, jsem paranoidní, ale když se mi kniha objevuje i ve snech, je to pro mě důkaz úžasného a silného příběhu.:D

Widow Embalmer
14.11.2014 3 z 5

Adéla ještě nevečeřela bez humoru. Zombie apokalypsa bez zombíků. Kult bez dogmat. Charaktery bez osobností. Děj bez příběhu. Masový šílenství bez masa. Jen vzteklý kytky. Hmm.

DennisMoore
01.11.2014 5 z 5

Jeden z těch legendárních, mistrně napsaných příběhů, kterým ani padesát tři let nedovolilo vyčichnout a ztratit cokoliv na působivosti. Nic není směšné, nic není na první pohled přehnané a neuvěřitelné, atmosféra je obzvlášť zpočátku patřičně tísnivá... A to mazané odvyprávění z pohledu jednoho obyčejného člověka. Druhá kapitola o původu trifidů je z celé knihy asi nejlepší, ovšem to neznamená, že by zbylým něco chybělo. Vůbec ne.

Serja
19.10.2014 4 z 5

Objímači stromů z těch plamenometů nebudou mít radost.

Froberg
14.10.2014 5 z 5

Tady nezbývá než připojit se k ostatním kladným hodnocením. A uvědomit si, že nakonec nejen trifidi jsou zničitelní a vymítitelní.

Kapis
30.09.2014 5 z 5

K této knize se nemá moc cenu nějak rozepisovat, je to jedním slovem KLASIKA a myslím, že zástup jejich vykradačů je už poměrně dlouhý:)

Makoves
28.09.2014 5 z 5

Skvělé počtení. Jak málo stačí k lidskému zániku.

Budulman
10.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších "post apo" knížek, které jsem zatím četl.
I když to může být pro ty, kteří knížku zatím nečetli, překvapivé, Trifidi jaksi nejsou hlavními "hrdiny" a záporáky děje, ale jde úplně o něco jiného.
V podstatě jen mírně využily situace, která se začala vyvíjet směrem, kterým se to u lidí jaksi dá čekat.
Budu si ji muset zopakovat a pak po ní konečně zkusím i Noc Trifidů, která mě snad nezklame :o)

Gandalfek
03.09.2014 5 z 5

Kdysi mne úplně nadchla, zanechala stopu, ale pomalu nazrává čas si ji po více jak 1 letech znovu přečíst :-)

vlkodlaq
02.09.2014 5 z 5

Pominu-li Vernea, toto je jedna z prvních novodobějších sci-fi knih, kterou jsem četl. Občas je to s lidskými vášněmi a zálibami tak, že v lidech dřímají a bývají probuzeny právě například knihou. Trifidi ve mě vzbudili neutuchající zájem o postapo žánr, který se projevuje i v mém běžném životě (ano, mám doma připravený emergency bag a ano, nosím u sebe neustále survival kit..) a nevypadá to, že to, co ve mě vzbudil Wyndham svými trifidy, mě jen tak opustí.

()))_______)__)
26.08.2014 4 z 5

Ač nejsem zrovna zarytým fandou sci-fi žánru, toto je naprostá klasika. Rostlinky mi přišly spíše jako druhotný děj, ale poselství je myslím celkem jasné...

„Vzpomínáš si, co říkal Michael Beadley o napjatém laně, po němž jsme kráčeli dlouhá léta? Víš, já si myslím, že jsme z něho konečně spadli – a jen několik málo z nás tento pád přežilo.“

dadako
14.08.2014 5 z 5

Páni tak tohle byla jízda... Knížku jsem se chystal přečíst dlouho když je v žebříčku tak vysoko. Pak mi jí doporučil i kamarád, který ji kdysi četl a moc se mu líbila. Tak jsem se na ní vrhl i já. Okamžitě jsem se do knížky začetl a nedokázal jsem přestat. Jako protiválečný román bude stále aktuální i po více než šedesáti letech od jeho vydání. Velmi uvěřitelný je popis postapokaliptického světa a vývoj v myšlení a morálce lidí. Knížku rozhodně všem doporučuji.
Teď zkusím i Noc Trifidů i když od ní raději moc nečekám.

nemer
08.08.2014 5 z 5

Bože, jak jsem tuto knížku milovala! Čtení v horkém dni na balkoně byla přímo extáze (četla jsem ji jako dítě a pak asi o desetiletí později - líbila se stále, určitě se k ní vrátím) Že by/se ve skutečnosti lidé chovali/chovají ještě hůř, dokládají bohužel příklady z praxe. Tenounká slupka civilizace nám poskytuje dočasnou iluzi, že jsme civilizovaní lidoopové. Myslím, že bát by se měli Trifidi :)

terezsrhapsody
04.08.2014 5 z 5

Knize je darována celkem jednoduchá, ale skvělá myšlenka. Je zajímavé pozorovat, co všechno jsou lidé schopní udělat z pudu sebezáchovy, jak se v takových situacích ze všech oprávněně stávají sobci..to je dost varující.

tomvall
02.08.2014 5 z 5

On to vlastně ani tak není sci-fi jako spíš filozofický a protiválečný román, poukazující na negativní rysy lidské povahy v dobách míru a klidu i v dobách krizových. Vzhledem k době vzniku se ani není čemu divit. Přesto má i dnes pořád co říci a v některých pasážích až mrazí. Knihu lze rozhodně doporučit nejen milovníkům sci-fi nebo spíš postapo literatury, ale i všem ostatním, zvláště když při čtení rádi trochu přemýšlejí. Výborná.

Petra75
31.07.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od dětství. Četla jsem jí snad už 15x a ještě určitě mnohokrát budu