Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197/bmid_den-trifidu-65e21a7d53c5a.jpg 5 5625 5625

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý jev na nebi způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

EllenQa
22.06.2015 5 z 5

I přesto, že je to hodně stará kniha (a já ji vlastně našla u dědy na půdě :D), musím říct, že se mi strašně líbí. Miluji sci-fi romány a fantasy a tahle kniha mě opravdu bavila! Když jsem se pak podívala na film, tak jsem se zhrozila! Takhle spackat tak úžasnou knihu, to je zločin! Konec knihy mě sice trochu zklamal (chybělo zakončení a vlastně i rozuzlení), ale i tak je to úžasné čtení!

opic 12
20.06.2015 4 z 5

Den trifidu je o lidech. A jako taková kvalitní sci-fi,kterou bezesporu je,se zabývá psychikou postav,jejich dusledcích a chováním k dané nepříznivé situaci,za kterou si vlastně tak nějak mužou i sami. Pokládají si základní otázky: tak a co ted budeme dělat. Chceme přežít,ale jak ? Budeme nadále žít ve svých předsudcích,zažitých zvycích,nebo začneme od bodu zero a přehodnotíme od základu své myšlení. Wyndhamovo vyprávění odsejpá,zbytečně dlouho nevysvětluje,příliš nepopisuje a čtenář si tak muže rozjímat,co kdyby se něco opravdu jednou,co když se to stane právě mě ?!
PS: Je příjemné číst z komentu,jak mnoho lidí díky této knize přehodnotí vztah k sci-fi všeobecně. Jednoduše - Starwars to opravdu není.

Kulhavá
18.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha, výborné napínavé čtení. Filmové zpracování není až tak špatné,ale kniha rozhodně vede :-)

ovpana
17.06.2015 5 z 5

Před nějakým časem to byla úžasná kniha.

Irika
10.06.2015 4 z 5

Kniha se mi moc líbila a četla se opravdu dobře. Jedinou hvězdičku ubírám za nejasný a dost otevřený konec. Nejvíc mi zde chybělo vysvětlení a potvrzení domnělých souvislostí, na které jsem od začátku čekala (původ "komety", komunikace trifidů atd.).
Úžasné na knížce je, že i když je více než 50 let stará, vůbec to při čtení nepoznáte, je dokonale nadčasová a stále velmi aktuální.

Burák
06.06.2015 4 z 5

Do fanouška sci-fi mám opravdu daleko, ale tohle je prostě dobrý. Zvlášť když uvážím, jak staré to je. Příběh evidentně sloužil jako předloha pro seriál Walking Dead.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Vzpomínám si, že jsem Trifidy zhltla za jeden den během nemoci před mnoha lety ! Ten film se ovšem podle mého názoru moc nepovedl.

Danielka001
26.05.2015 5 z 5

vynikající - četla jsem před spoustou let... nejsem žádný superfanda sci-fi, ale toto je opravdu TOP; popravdě mi knihu doslova vnutil tatínek mé spolužačky - jsem mu za to dodnes zavázána

bararich8
26.05.2015 5 z 5

Paráda, nevěřila bych, že mě sci-fi tak chytne. Moc dobré:-)

Kiť Kať
21.05.2015 3 z 5

Upřímně? Po všech nadšených ovacích na tuto knihu jsem čekala velkou senzaci... Nechci říct, že by snad příběh byl špatný, ba naopak, námět je opravdu zajímavý, takhle nějak si představuji novou strukturu společnosti po rozmnožení čehosi na způsob "žahavých kytek", ale rozhodně bych neřekla, že jsem se nemohla od knihy odtrhnout nebo že jsem ji přečetla jedním dechem. Kniha každopádně ještě více podnítila moji averzi ke kytkám všeho druhu a vzrůstu. Za mě osobně takový lepší průměr.

nereidka
20.05.2015 5 z 5

Z této knihy jsem byla absolutně nadšená a i jsem se u ní dost bála. Byla pro mě přelomová, protože od té doby čtu S- F daleko víc..

Cusco
19.05.2015 4 z 5

"... ... I takto čtená kniha splnila svůj účel - nutí k přemýšlení. Střetávání dvou názorů je vždy prospěšné, ať z něho vyjde vítězně kniha nebo čtenář. Můžeme zakončit slovy A. P. Kazanceva: "Vědeckofantastická literatura pomáhá lidem snít. A bez snů nemůže být pokroku, nemůže být pohybu vpřed..." " (doslov napsal František Jungwirth, 2. vydání, 1977) :)

pakala
06.05.2015 5 z 5

Četla jsem poprvé jako náctiletá a kniha mě v mysli zaměstnávala ještě hodně dlouho. Po mnoha letech jsem se k ní vrátila a zase nezklamala. Je prostě dobrá.

pikilo
05.05.2015 4 z 5

Kniha je v podstatě o lidství a charakteru člověka, Nastiňuje jak se chovají v krizových situacích, jak řeší problémy a bojuje proti přírodě a začínají od znova a jak se hlavně chová jistá skupinka "aktivních" lidí, kteří mají tendenci všem vládnout a všechno si přivlastňovat. Vadil fakt, že v knize nebylo pořádně vysvětleno, proč jsou všichni slepí a co to způsobilo. Autor si dost často pohrával s myšlenkou, že roj meteoritů nebyla náhoda ale spíš nehoda. I přes to se mi kniha líbila, na to že jí je víc jak 60 let, se četla vskutku svižně, jediné co mě štve je otevřený konec. Kniha má sice pokračování ale od jiného autora a já si nejsem jistá jestli to chci číst. Knihu doporučuji všem kdo mají chuť si přečíst "klasičtější" sci-fi literaturu, kde je hlavní prvkem člověk a jeho boj s přírodou o přežití. Pokud ale máte rádi sci-fi víc technického ražení, tak běžte do knihkupectví a knihu jen osahejte, obálku to má nádhernou, bohužel příběh by se Vám nemusel zamlouvat.

Rade
30.04.2015 5 z 5

Hodně působivé, čteno v raném mládí. Pamatuji se, že jsem si pak ty "chodící rostlinky" zkoušela namalovat a ty moje neumělé malůvky - rostliny s třemi dlouhými chapadlovitými kořeny, po kterých kráčely, byly fakt docela strašidelné...

Terva
23.04.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou budu číst až do skonání světů. Naprosto perfektní katastrofický román, plný napětí, překvapení a dobrodružství. Obsahuje i spousty návodů, co dělat a jak se zachovat v podobných situacích.

Pa3k
23.04.2015 5 z 5

Rozhodně zajímavé.

Pivísek
28.03.2015 5 z 5

Knihy žánru sci-fi nečtu, ale tahle je opravdu hodně dobrá! :o)

Edona
22.03.2015 4 z 5

Nejsem zrovna velkým příznivcem sci-fi románů. Nicméně Den trifidů mě docela bavil, s hlavním hrdinou jsem sympatizovala od prvních stránek a tenhle boj lidí a trifidů byl vskutku zajímavý. Závěr románu bych klidně rozšířila o několik desítek stran navíc, nějaký progres této války by mohl býti zajímavější než celý předchozí příběh. Jedná se o fajn četbu, i přesto, že nějaké chyby a nelogičnosti se zde najdou.

svickop
21.03.2015

Knize jsem se dlouhá léta vyhýbal, S-F nebyl a dodnes není můj žánr, nicméně jednoho dne jsem se odhodlal a nestačil jsem zírat. Určitě by tento román měl sloužit jako etalon kvality pro ostatní autory S-F.
6-ti dílný britský seriál jsem neviděl, ale chce to čas od času mrknout na Uložto, třeba se to tam zase objeví, než to budou muset smáznout. Co se týká americké filmové produkce, lidi, radím Vám dobře, nekoukejte nato, předejdete žaludečním potížím a infarktovým stavům. Kniha je kniha a tahle stojí zato!!!!