Den pro Šakala

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68328/mid_den-pro-sakala-67n-68328.jpg 5 1085 176

Jsme ve Francii na počátku šedesátých let, v zemi zmítané nevyhlášenou občanskou válkou, kterou vede Organizace tajné armády proti vládě. Někdejší vysocí vojenští činitelé, zahnaní do ilegality, vidí v prezidentu Charlesi de Gaullovi zrádce odpovědného za ztrátu Alžírska a chystají se ho zprovodit ze světa, aby mohli uskutečnit v zemi převrat. Dramatická kniha anglického novináře Fredericka Forsytha vychází z této konkrétní historické situace a ke skutečným pokusům OAS o atentát na de Gaulla domýšlí ještě další napínavou reprízu. Autor líčí rafinované, nesmírně důkladné přípravy profesionálního zabijáka s krycím jménem Šakal i postup jeho protihráče, francouzského detektiva Lebela. Zavádí nás do světa tvrdé policejní práce, která se sice neobejde bez inspirace, ale spočívá především na mravenčím úsilí při shromažďování a studiu i těch nejmenších detailů. Poznáváme i jiné neznámé prostředí, téměř stejně dokonale a důmyslně organizované: zločinecké podsvětí. Román, napsaný s vynikajícím smyslem pro akci a dějový spád, přečte čtenář jedním dechem a ten, kdo už zhlédl film podle knihy natočený a zná dějovou osnovu příběhu, dozví se mnoho dalších zajímavých podrobností o zúčastněných osobách i událostech.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

The Day of the Jackal , 1971

Lady Jane
12.11.2018 5 z 5

Za mě bezkonkurenčně nejlepší Forsythův román, ve své kategorii nepřekonané a nepřekonatelné dílo.

Tesák
09.11.2018 5 z 5

Strhující!

Disease
07.11.2018 5 z 5

V první části mi trochu vadil ten novinářský reportážní styl a říkal jsem si, že kdysi cca ve 14 letech mi to přišlo teda o dost napínavější. Ale od Anatomie pronásledování to už jede jak urvané z řetězu, ani jsem si nevšiml, kdy se to přehouplo do třetí části :-)

tartan
04.11.2018 5 z 5

Špičkový thriller, ktorý sa dočkal hneď dvoch filmových adaptácií.

sgjoli
26.10.2018 5 z 5

Politicky orientovaný thriller určitě potěší každého, kdo se zajímá o dobu 60. let 20. století ve Francii, resp. politickou situaci. Forsyth čerpal ze svých zkušeností a dost se to na knize odráží – v nejlepším slova smyslu samozřejmě. Jedná se o detailně a precizně napsaný román, který je ale velmi čtivý a čtenáře velmi rychle vtáhne do sebe. Hlavní hrdina je skutečně podivín, takový dost bezosobnostní, na mne působil skoro až slizce, ale kniha mne moc bavila a hodně jsem si ji užila.

Gnomo
22.09.2018 5 z 5

Škoda jen toho Frede, že nic lepšího nenapíšeš...
Rychlé, přímočaré, ploché. Stejně dobré jako film. Něco mi sedí víc ve filmu a naopak.
Říkám si, nebyl by k zahození takovej Šakal. Blíží se 28.9...:-)

moničina
19.09.2018 5 z 5

Výborne napísaná kniha s napínavým dejom od začiatku až do konca a výrazné postavy, ktoré pôsobia uveriteľne. Filmová verzia bola iba slabý odvar.

Milonak
06.09.2018 5 z 5

Když jsem knihu četl poprvé, tak jsem po přibližně 50 stranách začal přemýšlet zda pokračovat. Jen co se ale v knize začaly střídat popisy z pohledu pronásledovatelů (policie) a chytaného (Šakal), tak mě děj absolutně vtáhl. Knihu jsem četl celkem 4x a pokaždé mě bavila. Skvělá záležitost.

asam
11.08.2018 5 z 5

Takto si představuju thriller. Propracované do detailu, Napínavé od začátku až do konce. Film - všichni známe, nezapomenutelný, víme jak to dopadne, ale kniha nám dává má o něco více.
Autor je mistr slova. Doporučuji.

1amu
05.07.2018 5 z 5

Lépe než woodward to zde u "Šakala" zatím nikdo nevyjádřil . Ano F.F. s touto knihou způsobil něco jako "knižní šok" . A k tomu ještě výtečné filmové zpracování, u kterého jsem si říkal, vidíc tenkrát způsoby výslechu (které jsou v dnešní době úplně jinde), že osoba, která je jeho objektem - nemá mnohdy šanci přežít (ha-ha-ha, ale to víš, že má ). Bezvadně zpracováno. Vše začíná výběrem tématu, v daném případě šlo o skutečnou událost. Perfektní průnik do života protřelého zločince (který zná svou cenu a také si požadované prosadí), kdy sledujeme precizní přípravu k činu, které my Češi teď říkáme know-how. A pak práci sice zkušeného policajta, který však začíná z ničeho. A na konec samozřejmě strhující finále, které bych doprovodil mohutnými fanfárami pro autora ! Bomba !

VladiKlaisner
29.06.2018 4 z 5

Perfektní propracovanost jednotlivých postav a děj ve kterém nechybí hluché místo. Knihu mistra thrilleru jsem vybrala do čtenářské výzvy a už po pár stránkách jsem se rozhodla sehnat i film z roku 1973. Musím uznat, že se jeho tvůrci od původní knižní verze odchýlili minimálně. Doporučuji obojí.

boxas
26.06.2018 5 z 5

Ačkoliv má kniha pomalejší rozjezd, pak nabere slušné tempo. Rozhodně stojí za přečtení!

jindra3953
12.02.2018 4 z 5

Začátek trochu nezáživný, málem jsem knihu odložila. Ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Přiznám se, že jsem Šakalovi fandila.

mgeisselreiter
11.02.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal až po shlédnutí Šakala z roku 1973 (3x, každé další shlédnutí je jen lepší) a z roku 1997 (dvakrát, tento remake jsem viděl ještě před originálem z roku 1973, poprvé se mi líbil, ale podruhé už jsem byl hodně zklamán). I když jsem děj již dobře znal, přesto byla četba skvělá. Úvod je sice trochu dokumentárně encyklopedický a ne tak poutavý, ale později se děj rozjede a čte se jedním dechem. Výborně vymyšlené (ono totiž dle skutečnosti je jen úvod a samotný příběh už je fikce) a tak mám jedinou výtku, kdy není objasněno, jakou měl geniální zabiják únikovou cestu. Proto "jen" 95%, 11.2.2018.
Doslov Vladimíra Nálevky stojí za přečtení, přibližuje skutečné pozadí událostí.

Petass
30.01.2018 5 z 5

I když filmová zpracování jsem viděla už mockrát, kniha se ke mně dostala až nedávno. Nezklamala, naopak. Skvěle napsaný román, kde si čtenář může užít balancování na hranici faktu a fikce. Paralelní sledování atentátníka a detektiva mi hodně připomínalo detektivky o Colombovi. V porovnání s dnešními knižními trillery působí některé vyhledávací metody až směšně. Dnes se všechno detektivové dozví za 5 vteřin z webu... Stojí za to si přečíst, jak vyšetřování probíhalo před pár desítkami let. Taky je svědectvím o tom, že atentátníci a útoky na nevinné existovali ve velkém i dříve, ne jen v dnešní zmatené době. Kniha je stejně dobrá, možná i lepší než filmy.

Richie1
19.12.2017 4 z 5

Bylo trochu nevýhodou číst příběh, jehož filmové zpracování jsem už vícekrát viděl (výborná verze z roku 1973 s Edwardem Foxem). První polovina knihy mě tolik nechytla, ale postupně napětí gradovalo k velkému finále. Nešlo neobdivovat promyšlenost a chladnokrevnou odhodlanost profesionálního atentátníka, stejně jako nasazení jeho policejních protivníků, díky kterému mu byli stále v patách.
Osobně mám o něco raději podobně laděné knihy od Davida Morrella, ale Den pro Šakala je také hodně dobrý román. 80%

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Forsythova klasika, jeho první román, který jsem přečetl - a to téměř na posezení. Sledování paralelních linií chladnokrevného zabijáka, kterak profesionálně plánuje svůj smrtící útok, a souběžně s tím i vyšetřovatele, který se ho snaží vystopovat, člověka ke knize zcela přiková.

pavel80
12.12.2017 5 z 5

Strhující a brilantní politický thriller, přečetl jsem ho téměř na jeden zátah, od knihy jsem se nemohl odtrhnout...

Paulus.1987
12.12.2017 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Fredericka Forsytha četl a zároveň kniha, kterou to všechno začalo. Především obdiv k autorovi a jeho dalším románům, kdy i ten průměrný je v rámci žánru nadprůměrný. I já si dovolím doporučit věrné filmové zpracování s Edwardem Foxem v hlavní roli.

polacek.honza
07.12.2017 4 z 5