Den pro Šakala

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21594/den-pro-sakala-21594.jpg 5 1085 176

Píše se rok 1963. V Paříži vrcholí velkolepá oslava Dne osvobození. Všechny zraky se obracejí k limuzíně, v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle. Kromě několika policistů nikdo ze statisícového davu netuší, že přes ozbrojené speciální hlídky pronikl nenápadný muž, který se skrývá za jedním z přísně střežených oken a čeká na vhodný okamžik, aby prezidenta zastřelil. Podaří se policistům profesionálního zabijáka, najatého plukovníkem Rodinem, šéfem teroristické organizace OAS, objevit včas? Kdo má skutečný zájem na prezidentově smrti? Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru. Vydání sedmé, v EMG páté.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Day of the Jackal , 1971

MorriconeTheGod
22.10.2017 1 z 5

Čekal jsem hodně a o to víc jsem byl zklamaný. Docela nezáživné a utahané čtení, které místy připomínalo stať z wikipedie, jindy to zas bylo kolikrát hrozně pitomé - co dělal za kraviny ten týpek ... a převlek za kněze? Ty voe fakt nenápadný jak stometrové hov...

georgearrow
09.09.2017 5 z 5

Můj první Forsyth - pak už jsem přečetl všechno. V rámci thrilleru masterpiece.

Jaruš7
04.09.2017 5 z 5

Senzační, znovu mi před očima šel film, ale nyní zvolna s informačními detaily o Alžírsku - francouzské kolonii, kam se uchylovali uprchlíci z Francie už v dobách napoleonských válek před Napoleonem. Zde staletí bohatli a nyní, kdy se měla stáhnout z Alžíru na povel generála de Gaulla francouzská legie, narostl odpor vůči generálovi, jeho likvidaci bylo vícekrát v pokusech zabráněno. V tomto díle od informačního zpravodaje - mistra v oboru, je cesta střelce Šakala dramaticky pestrá a jeho převleky jsou ukázkové.
Citace: "Při honbě na něj spolupracovalo i nechvalně známé korzické podsvětí. Prolézali doupata pasáků, prostitutek, zlodějů a kapsářů, s hrozbou, že ten kdo nebude spolupracovat upadne u svazu v nemilost."
Načteno, nemá chybu.

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Má první přečtená kniha od mistra vypravěče! Přes své stáří příliš neztrácí na kouzlu. Asi i nejlíp zfilmovaná "Forsythovka" (mám na mysli tu Fr/GB verzi ze 70.let, nikoli tu ujetost s Willisem).

milan3144
13.07.2017 5 z 5

Zpočátku jsem to viděl tak za dobré tři hvězdy, ale s přibývajícími stránkami a gradací napětí se mé hodnocení zvyšovalo a na závěr je to plných a jasných pět hvězd.

petr3954
08.07.2017 5 z 5

Mistrně napsané. Člověkovi až bylo líto, že mu to nevyšlo. Tento román asi doporučí každý.

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Skvělý román,který zná snad každý i z filmu.

Hanka_Bohmova
30.06.2017 4 z 5

Zachtělo se mi ochutnávky tohoto žánru a jsem navýsost spokojená. Parádní kniha, hned jsem ji dala k přečtení manželovi a vysloužila si tím malé bezvýznamné plus :)

Teron
15.06.2017 5 z 5

Když to člověk poprvé otevře a všimne si vlastně jen tři kapitol - anatomie spiknutí, anatomie stíhání a anatomie zabití, možná ho napadne, že má v ruce něco výjimečného. Po dočtení to už lze jen jistě konstatovat. Forsyth dosáhl dokonalého spojení politického thrilleru, kterým navíc zručně proplétá historická fakta tak, že je člověk hltá stejně napjatě, jako samotnou zápletku. A užívá si každý detail a řádek, i když od začátku ví, jak to skončí. Ale je kniha, která se nečte kvůli pointě, ale kvůli mistrovství Pana vypravěče.

Iljaajli
14.06.2017 4 z 5

Když ještě thrillery psali lidé, kteří vědí, že facka bolí a po zásahu kulkou se zpravidla umře...
Vypadá to jako geniální dílo, ale ono "stačí" mít dokonalý přehled o tom, o čem píšu, jasnou vizi co píšu a vystříhat se všeho, co je padlé na hlavu. Vzhledem k tomu, že většinu z uvedeného spisovatelé dnešních trháků postrádají, tím více díky za pana Forsytha.

hnusák
18.05.2017 5 z 5

Mistrně napsáno, kniha má spád až do konce.

kacaabba
07.04.2017 5 z 5

Zpočátku jsem měl problém, komu fandit...

gallovl
04.04.2017 4 z 5

Místy jsem se dost natrápila, ale musela jsem tuto klasiku zdolat.

Metroušek
15.02.2017 5 z 5

Naprostá klasika, inteligentní, promyšlený thriller, z něhož by se mnozí dnešní rychlokvašení - leč úspěšní - autoři mohli učit. A stejně skvělý film.

Mabie
08.02.2017 5 z 5

Nemá chybu.

bratr01
30.01.2017 5 z 5

když jsem viděl hodnocení některých čtenářů, tak sem rád po této knize sáhnul s tím, že autor je skvělým vypravěčem a nečekaných změn a konců - bavil jsem se knihou jedním dechem .... od autora jsem přečetl už několik knih, tato patří k těm lepším... mezitím jsme zjistil, že tato kniha byla i zfilmována a hned po dočtení jsem mrknul na film - ten není špatný, ale po přečtení knihy musím uznat, že kniha má mnohonásobně navrch.

linhi22
29.12.2016 5 z 5

Prvotřídní, zábavná a napínavá klasika svého žánru. Jenom, a snad to nikdo nebude považovat za spoiler, je mi líto toho konce... :-))

Kamil2
16.10.2016 5 z 5

Mistrovské dílo na poli politického thrilleru :-)))

laepus
04.10.2016 5 z 5

Úžasné čtení - jak samotné téma, tak i jeho zpracování. Na téhle knize by se mělo vyučovat psaní thrillerů. Ačkoli je Šakal bezcitný a chladnokrevný vrah, přál jsem si, ať se mu to povede a de Gaulla sejme. Ale jakmile děj přeskočil ke komisaři Lebelovi (asi nejsympatičtějšímu policajtovi na světě), přál jsem úspěch i jemu. A i když člověk ví, jak to dopadne, posledních 100 stran prostě hltá a hltá a hltá, jen aby se to konečně rozřešilo v úžasném finále. Moje první forsythovka a určitě ne poslední.

karelk
22.09.2016 5 z 5

Ano, bylo to zdlouhavější, než by člověk chtěl a čekal. Ale jinak to bylo dokonalé, napínavé. Tak ve 2/3 knihy jsem se přistihnul, že vlastně fandím Šakalovi, a do poslední chvíle jsem si nebyl jistej, jestli by bylo lepší, kdyby to dopadlo, nebo nedopadlo. Super knížka, doporučuju.