Den co den

Den co den https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174949/bmid_den-co-den-U5s-174949.PNG 4 836 237

Den co den série

Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. A tak platí jedna jediná zásada – vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života. Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den. Úspěšný román bestsellerového autora Davida Levithana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Every Day , 2012

bosorka
05.06.2015 5 z 5

Zajímavý nápad, který navíc skvěle funguje. Je to jako kniha povídek o různorodých lidech, které ale přitom spojuje jedna mysl. Příběh pro čtenáře přináší neocenitelné, nutí ho přemýšlet, pokládat si otázky, myslet na postavy, které vlastně ani nezná, pozná je jen na jediný den a ani ne s jejich vlastní myslí. A po dočtení zůstává v hlavě, není to knížka, co se vypaří, vlastně by se dala číst donekonečna. Jaká další těla navštíví, jaké ho budou potkávat problémy a jak si s nimi poradí? Bude muset v cizích životech zasahovat, nebo se bude držet zpátky? Každou kapitolu jsem byla zvědavá, kde bude tentokrát. Někteří „hostitelé“, zvlášť ti s problémy (alkohol, drogy apod.), se skoro nabízeli, ale příběhu to neškodilo. Autor perfektně uměl navodit náladu, nároky, obtíže toho kterého těla. Konec rychlý, neprotahovaný, který zařídil, že mě ještě více zajímá, co bude dál. Nejen s ním, ale i s hostitely, které jsem měla možnost poznat jen na jediný den.

Petulla
02.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha, zajímavý nápad!! Moc se mi líbila, doporučuji! Trochu mě zklamal konec, protože jsem si myslela, že se to "nějak" vyřeší, ono se to vyřešilo svým způsobem ;-)
Jak už se zde v komentářích píše, je úžasné, jak kniha a autor nikoho neodsuzuje, neexistují předsudky...je úplně jedno, jestli jsem gay, lesba, černej, bílej, nebo tlustej=pořád jsem člověk a mám právo na život, jako každý jiný!

Nicol González
25.05.2015

Knihu jsem nedočetla. Nevím čím to bylo způsobeno, ale asi mě zarazil ten podivuhodný příběh a neměla jsem čas. Jak si tu čtu komentáře, tak koukám že se kniha líbi. No, mě nějak moc neoslovila, ale třeba se k ní vrátím..

Hanulenka9595
19.05.2015 4 z 5

V poslední době mě zásobuje knihami sestra, tentokrát tomu nebylo jinak.
Jistě jsem si neskutečně zamilovala myšlenku být přirozeně kýmkoli, neodsuzovat homosexuály, neodsuzovat barevné ani ty s depresemi, vždy se do této role totiž A zcela přirozeně vžil, protože ač nebyl vlastně nikým, byl všemi a vším. Tento dojem mi však kazilo používání mužského rodu - hrozně moc jsem si ho chtěla dokázat představit jako "kohokoli", jenže to neustálé používání mužského rodu mi to překazilo (možná někdy na začátku se objevuje uvažování v ženském rodě, ale je to snad jen jedna věta, takže nejspíše překlep v českém překladu).
Také jsem se pozastavovala nejdříve nad tím, že A je 16, a přitom uvažuje jako velmi vyspělý člověk, ale záhy po pár sekundách mi došlo, že to rozhodně není nic neobvyklého, pokud denodenně zažívá nové a nové příběhy. Přeci jen - rosteme s tím, kolik lidí dokážeme pochopit. On tedy musel být nejrozumnější člověk na světě.
Poté mi do toho ovšem nezapadá Rhiannon, neboť pro mě ničím nevyčnívá. Ano, je krásné, že v ní A vidí to, co jiní ne, nicméně jsem se za celou tu dobu nedozvěděla, co to vlastně bylo. Také je možné, že mu byla tak nějak vyvolená, takže ho zaujala prostě tím, že existuje, ale i tak mi to přijde nepochopitelné... Zrovna postava R. mi přišla docela odflinknutá.
Abych to shrnula - námět je to úžasný, ale zpracování by mohlo být jistě propracovanější, kdyby to nechal autor nějakou dobu uležet a poté se k tomu vrátil, myslím, že by byla kniha jistě přitažlivější.
Nicméně jsem ráda, že dal možnost lidem zamyslet se nad respektem. Když někdy slyším ty nesmyslné názory na homosexualitu, na změnu pohlaví, na lidi s depresemi, či jinak psychicky nemocné, atd. zvedá se mi z toho žaludek - jsou to ve většině případů úchvatní lidé a nezaslouží si takové zacházení. Třeba si to alespoň čtenáři díky této knize uvědomí :) A zvláštně proto za ni děkuji.

Always a reader
07.05.2015 5 z 5

Je to pěkná knížka. Je velice zvláštní a ten konec jsem nejspíš trošku nepobrala. Nechápu jak??Ale jinak příjemné čtení. Mám ráda takové knížky jako je tato: nabídne mi jiný pohled na život.

TwynTy
27.04.2015 3 z 5

Moc zajímavá knížka a dobře se četla. Autor všechno podrobně vysvětluje a to i během příběhu.
Bylo by zajímavý udělat tomudle filmovou verzi.

CatherinManson
21.04.2015 5 z 5

Den co den mohu popsat jen jedním slovem a to geniální! Četla jsem na kamarádčino doporučení a vůbec toho nelituju. Kniha má nevšední námět - každý den se probouzíte v jiném těle a nevíte, co vás čeká. David Levithan umí skvěle popsat pocity různých typů lidí a každý člověk je úplně jiný, což vás nutí číst dál a dál, abyste se dozvěděli co se stane na dalších stránkách. Den co den jsem stihla přečíst za jeden jediný den. což se mi u jiných knih nestává. Konec knihy se také povedl, i když není takový jaký bych si přála. Ovšem od začátku knihy už nějak podvědomě tušíte, že to tak skončí, po přečtení knihy se dostaví smíšené pocity. A je skvělý, líbí se mi styl jeho přemýšlení a jeho chování. Nevím proč, ovšem Rhiannon mi do oka moc nepadla. Mohla by být trochu chápavější. Stejně je ale Den co den naprosto geniální knížka, kterou by si měl přečíst každý a já jsem hrdá, že zaujímá místo v mé knihovně!

VioletRainbow
17.04.2015 1 z 5

Dobrý nápad, ale kniha vážně nesplnila mé očekávání, čekala jsem mnohem víc. Tak nějak jsem se vážně nudila a to hodně. A to tak, že jsem došla asi jen do třičtvrtě a dál už to prostě nešlo. Ale je to jen můj názor a jak je vidět podle ostatních komentářů, líbí se. Myslím, že z tohohle tématu by se dalo vytěžit víc.

HanaNov
16.04.2015 4 z 5

Tak tohle je velmi zajímavá kniha, už svým ústředním motivem! Zaujala mě obálkou a nevěděla jsem, co čekat, a bylo to hodně milé překvapení. Rozhodně se nepodobá ničemu, co jsem kdy četla. Už na prvních stránkách mě děj pohltil, velmi mě bavilo střídání charakterů a osudů osob, v nichž hlavní hrdina postupně existoval. Na druhou stranu na mě ze stránek a z postupného rozvíjení příběhu dýchala jakási beznaděj a neřešitelnost situace. Vzepření se hlavního hrdiny svému osudu, které ale reálně nemělo (a nemohlo mít) řešení ani logické vyústění mi přišlo malicherné v kolotoči všech osudů, které se v knize objevily, tudíž i některé hrdinovy myšlenkové pochody mi nebyly sympatické. Ale jinak knihu hodnotím jako moc dobré čtení!
Vadil mi otevřený konec, mám ráda úplné dovysvětlení a uzavření příběhu. Ale to je čistě můj problém:-)

Karolína18
13.04.2015 4 z 5

Vážně moc oceňuji autorův nápad. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Z počátku jsem si vážně moc přála, aby byli A a Rhiannon na konci spolu, ale čím déle jsem četla, tím méně jsem měla tuto dívku ráda. Chápu, že se ocitla v naprosto neuvěřitelné a složité situaci, ale, proboha!, to musela skoro každý slovem, které vypustila z úst, hlavnímu hrdinovi ubližovat? Vlastně jsem ani nepochopila, jak se mohla do A zamilovat. Ne proto, že by nebyl hodný, chápavý a na svůj věk vážně vyspělý - což je pochopitelné vzhledem k tomu, co všechno prožil - ale proto, že ona sama byla tak sobecká a úzkostlivá ke své vlastní osobě. Proto mě vážně překvapilo její vyznání.
Moc jsem si oblíbila některé myšlenkové pochody hlavního hrdiny, které mě často donutily se zamyslet.
Mně osobně se na celé knize nejvíce líbil konec. Něco takového jsem vážně nečekala, ale autor se absolutně trefil do mého vkusu!

zuzkailleova
11.04.2015 4 z 5

Je to sice vlastně takový románek, který by byl více než nudný a ohraný. Jenže autor ho podal jinak, tak, že člověk neví, co se vlastně stane na další stránce. A kdo naše postava bude.
Bylo to tedy plné překvapení, musela jsem celou knížku doslova hltat, protože jsem se nemohla dočkat toho, jak to dopadne.
No a ten konec... (SPOILER) Překvapilo mě to. Čekala jsem nějaký happyend, jak by se to k románku hodilo. A ono ne. Ukáplo mi pá slziček, ale musím říct, že to asi bylo lepší, než kdyby to skončilo dobře. Takhle ve mně celé knížka zanechala mnohem větší dojem a budu na ni vzpomínat ještě dlouho.

scharko
29.03.2015 5 z 5

Zvláštní příběh,naprosto mě pohltil .Přečteno jedním dechem .Klidně by mohlo být i pokračování :)

zuzanagelnarova
24.03.2015 5 z 5

Tuhle knížku sem překvapivě přečetla dost rychle. Dos se divím, protože mi knížky trvají většinou strašně dlouho přečíst.Překvapivě za těch pár dní co sem jí četla mi změnila můj pohled na život, ale co mně asi na ní naštvalo byl konec jinak bych jí nic už nevytkla.

marky7739
14.03.2015 4 z 5

Zajímavý námět, dojemné provedení, naštěstí s uvědomělou tečkou na konci.

Kerdix
12.03.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, napínavý - musela jsem ho přečíst jedním dechem, prostě mi to nedalo. Přišlo mi, že je to psané opravdu tak, jaký život je, žádné nemožné situace příběh jako vyšitý z reality (když pomineme ten menší problém hl. hrdiny)

Stirek45
02.03.2015 5 z 5

Tato kniha mě neskutečně pohltila. Líbilo se mi, jak se hlavní hrdina ocitá každý den v jiném těle a jak to prožívá. Upřímně jsem se váhání Rhiannon nedivila, protože Justina měla ráda a A viděla každý den úplně jinak. Trošku mě překvapil konec, protože teď nevím jestli si jen autor připravil půdu na další díl....no uvidíme.

Aingeal
28.02.2015 5 z 5

Každému se asi nezalíbí, je trochu "filozofická", nutí zamýšlet se nad životem. A za mě? Naprosto bravurní příběh:), není, co dodat.

Mikaaa
23.02.2015 5 z 5

Překrásná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a na konci mě to rozbrečelo. Je to jedna z mých oblíbených knih.

Pedruska01
22.02.2015 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Dobře napsané, bavilo mě číst některé "vsuvky", které patřily k příběhu, ale zároveň je povídal sám autor. (Aspoň mi tak připadalo.) Ten nápad se mi hodně líbil - je silně netradiční. Rozhodně nic otřepaného nebo profláklého. Líbílo se mi i pojetí, ale...
Ta láska A k Rhiannom mi připadala rychlá, neuvěřitelná a falešná. Bylo hezké číst, jak se odehrává každý jeho den, jak se snaží každý den spatřit R, ale nepřesvědčilo mě to.
Pak jsem si uvědomila, že pro autora taky nemohlo být nic těžkého ani jedinečného popisovat v každé kapitole prostě "něčí" charakter a tělo. Všude kolem nás jsou takový lidé. Takže - žádný problém.
Když se ti dva "rozešli", pro A to bylo jistě tragické, ale byla jsem za to ráda. Ano, chvíli by se utápěl, ale bylo by to stále lepší, než každý den doufat, i když realizace by byla nijaká...
Ta kniha byla námětem úžasná, ale provedením nebo spíš jeho "pokračujícím" dějem už to bylo horší. Průměr.
Jediný důvod, proč jsem se rozhodla dát 4 hvězdy - jen kvůli tomu, že půlky nejsou :D (3,5)) - byl ten, že mě naprosto odrovnala, překvapila a rozhodila předposlední kapitola. Tak jak se A zachoval, bych v životě nečekala. Myslela jsem si, že když mu reverend řekl, že je možnost, tak jí využije. Už kvůli R a místo toho?! Klobouk dolů za jeho rozhodnutí. :)

Equestrian
13.02.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četla asi před rokem. Moc bych jí chtěla doporučit všem, je nevšední, zajímavá, svá a určitě se u ní nebudete nudit, ale zamilujete si ji. I když má kniha otevřený konec je vážně skvělá ! :)