Tetovaný

Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci – démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými chranami – mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká.
Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá.
Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné – vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti.
Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci.
Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě – a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní.
Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit…
Společně budou čelit noci.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36586/demonska-serie-tetov-36586.jpg 4.6639

Démonská série (1.)

Překlad:Mirka Polová
Edice:Trifid (370.)
Ilustrace/foto:Lauren K. Cannon
Autor obálky:Larry Rostant
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7387-354-7

Sitth
předevčírem

První díla nadchnul, zajímavé téma rozložené do několika příběhových linek. Dočetl jsem celou sérii včetně povídek a ano, doporučil bych. Nicméně posléze se příběh stává zdlouhavý s opakováním věcí, které jsme již zažili. Obzvláště pak pasáže kolem Šarusakh se stávají zbytečně rozplizlé a jejich názvosloví je už pak nad možnosti mozkové kapacity... :-)
Ale celkové hodnocení série je velmi pozitivní, doporučuji!

Zagi20
05. prosince

Nemůžu knize upřít několik napínavých pasáží a kvalitní námět, jenže mi děj přišel neskutečně zkratkovitý a předvídatelný. A hlavně ústřední postava krajně nesympatická. Do dalších dílů se pouštět nehodlám.

Martina852
10. listopadu

Úžasná fantasy kniha, kterou mohu jenom doporučit. Četla jsem ji už před mnoha lety, když jsem ještě byla na základní škole. Bohužel tenkrát ještě nebyly vydány všechny díly. Proto jsem se ke čtení vrátila a celou sérii Démonského cyklu jsem si koupila do své knihovny. Od autora bylo velice originální jeho vize lesních, ohnivých, větrných a dalších druhů démonů. Nikdy jsem se ještě nesetkala s tím to v nějaké fantasy. Sledujeme příběh ze tří pohledů. Arlena z kterého se stane Tetovaný, Leeshi kořenářky a Rojera, který se živý jako žonglér. Díky náhodám se setkají a společně zachrání Dvrvoštěpskou kotlinu. Knize se nedá nic vytknout, snad kromě dějové linie Leeshi, která mi občas lezla na nervy.

mazda333
03. listopadu

Opravdu brilantní fantasy. Nápad by se zpočátku mohl zdát jednoduchý, ale zdání klame. Styl, jakým jej autor podává, je jedinečný. Sloh je výborný, kniha se čte velmi dobře. Trochu mi přípomíná Hru o trůny - tím, jak je děj rozvržen na části věnující se jednotlivým postavám a taky Sever vs. Jih. Každá z postav mě bavila, přičemž Arlenův příběh samozřejmě nejvíc.

Metla

Z nějakého důvodu jsem si "Tetovaného" v době vydání prdla do škatulky young adult, tedy jako černobílé naivní dílko, na které stará Metla nebude plýtvat minutami ani mentální kapacitou. Ale občas můj ochabující zrak utkvěl na pochvalných komentářích... a proto teď čtete tyto řádky.
Úvodní stránky povzbuzovaly můj prvotní dojem: zase jeden malý hajzlík, co má větší koule než jeho táta a ostatní dospěláci. Přesto jsem nad knihou nezlomila hůl, jelikož mi učarovala pochmurná atmosféra. Před patnácti lety mě docela oslovil Shyamalanův film "Vesnice", mnohými poplivaný, leč já si užívala to izolované místo, jehož obyvatelé museli dodržovat různá bezpečnostní pravidla a prapodivné rituály, aby se vyhnuli pozornosti těch, o kterých se nemluví. "Tetovaný" mi v první polovině dopřával podobné pocity, akorát drsnější, hrozba je zcela reálná a nutnost být před soumrakem pod ochranou magických znaků vyvolává patřičnou tíseň. Trochu mi nesedělo, že by stovky let lidi vážně jen seděli na zadku a nesnažili se účinněji postarat o své bezpečí, rozšířit svůj noční prostor... no budiž.
Autor dobře promyslel fungování magie, nic třeskutě originálního, ovšem bavilo mě to. Pokusil se také vdechnout život postavám, především trojici hlavních hrdinů, v tomto směru však jeho úspěchy kolísají. Arlen je prostě ten dokonalý drsňák, statečný, odhodlaný, cílevědomý, chytrý, silný, předurčený k velkému trápení i velkým činům. Leesha je vnadná krasavice, inteligentní, hrdá a citlivá, hledající ten správný penis pro svou velevzácnou frndu. Rojer... hm, Rojer je mrštný, umí hrát na housle, má slabý žaludek a pořád ho někdo mlátí. Jeho linie vyprávění byla nejméně výrazná. Všichni se chovají a přemýšlejí tak, jak pan spisovatel zrovna potřebuje, občas bohužel nevěrohodně pitomě. Když se v poslední třetině podaří Arlena přetavit k rozporuplnosti, autor uspokojivý charakterový posun brzy zazdí - jako by se polekal, ať hrdina neztratí sympatie čtenářů a rychle ho lakuje zpět na bílo. Leesha prodělá zkušenost, jaká by ji měla zatvrdit, ale ne, ne, milé děti, ona je hodná, milující, hotová světice, připravená léčit a oplakávat i zaplácnutého komára.
Nechci končit negativně, klady tohoto temného fantasy románu převažují nad zápory. S výjimkou určité přímočarosti a otravného moralizování, jak je vlastně to násilí fuj-fuj špatné, byť je obětí zrůda, nejde o četbu pro děti: mnoho krvavých scén, nějaký ten sex a hodně řečí o něm. Stará Metla ochotně připouští, že čas trávený s "Tetovaným" nebyl plýtváním a hodlá v dohledné době upřít svou pozornost na další díly.

špulo

Výborné. Nie 100 percentné, ale výborné. Užil som si to rovnako ako pred desiatimi rokmi, keď kniha vyšla. Jaksi sa mi vtedy nechcelo veriť, že séria vyjde v preklade komplet. Tak som si počkal. A ono to vyšlo. Fčul už len dúfam, že prvý diel nebol z celej série najlepší...

Elfuck

Opravdu originální fantasy svět na který jsem v žádné jiné knize ještě nenarazila. První knížka je spíš o seznámení s životy hlavních postav. Což se určitě dalo zkrátit, ale životy jim vymyslel dost zajímavé na to abych tuto první knihu brala jako odpočinkové čtení. Nicméně si myslím, že to mohlo dost čtenářů odradit od pokračovaní. Teď už nic nebrání tomu aby se v druhé knize vše rozjelo a jsem zvědavá jaké osudy si pro tohle trio autor vymyslel.

missana

Velmi příjemné překvapení! :) Dlouho jsem se tak krásně nezačetla. Až na pár much krásně promyšlený příběh, ale nebudu hnidopich a jdu si užít další díl... Prý je snad dokonce i lepší... :)

Archie

Nebylo to spatne, ale vsichni ti demoni a nasili na me pusobili tak nejak young adult, ac se autor snazil o sebevetsi temnotu. Pro nactilete dobre, jinak ale rozhodne nicim zasadni fantasy. V serii pokracovat nebudu.

lucie7823

Z počátku se mi do knihy vůbec nechtělo a v regálech jsem jí vždy přehlížela. Ale jednou jsem už nevěděla co číst, tak jsem si jí z "nouze" vzala a... už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Postavy mě naprosto uchvátili a celý příběh taky. Knihu jsem zhltla za pár dní a hned jdu na další díl.

BloodyO

Líbí se mi svět a samotný příběh, který je vlastně tak trochu postapo fantasy. Magie chran je něco nového s čím jsem se u jiného fantasy ještě nesetkal a je to příjemná změna a od autora super nápad! A skvěle napsané jsou i všechny postavy ať už hlavní tak i vedlejší, někdy dostávají pořádně zabrat a je snadné se do nich vcítit a prožívat příběh s nimi. Dost bylo vychvalování, Tetovaný patří k tomu nejlepšímu v mé knihovně a neměl by uniknout žádnému fantasy knihomolovi.

jarmuk

milé překvápko, hodně čtivé, postavy jsou lidský

Lenka40

Ta kniha je prostě báječná . Popis postav a všeho co se v knize odehrává je úžasný. Nic se nedá dělat musím si koupit další díl jsem hrozně zvědavá , jak to bude dál pokračovat . Všem doporučuji si tuto knihu přečíst .

trudoš

Motiv démonů, kteří noc co noc ohrožují vše živé, je perfektní a už jen za tohle si u mě Peter V. Brett vysloužil metál. S dějovou osnovou je to však horší. V první řadě mi chyběl ústřední motiv, který by ději udával konkrétní směr. Nějaké Zlo na obzoru, jež hrozí zničit vše živé. Bez toho je to jen sledování tří hrdinů, jak se protloukají přetěžkým životem. Což je druhá věc, co mě iritovala. Autorovi nestačí, že osudy hlavních postav stojí za brokolici, on jim musí neustále přikládat další zvrácené nepravosti. Jenže místo toho, aby to působilo přirozeně, měl jsem často pocit vykalkulované tragiky. A s tím souvisí poslední bod mé obžaloby - nezvládnuté charaktery. Aktéři se vždy chovají podle toho, jak spisovatel aktuálně potřebuje a občas se tak opomíjí logika přirozeného vývoje. Když pak hrdinové v závěru litují pobíjené démony, jen aby ukázali, že morálku mají na výbornou, málem zůstala kniha nedočtena. Vyprávění to shodilo do roviny výchovné telenovely, a to jsem vskutku nečekal.

Nomia

Trochu jsem nedůvěřovala všem nadšeným ohlasům na Tetovaného a myslela si, že to bude opět jen nějaká nadsazená bublina. Přiznávám, že i poté, co jsem knihu otevřela a přečetla prvních pár stránek, jsem se krapet obávala, že se bude jednat jen o další průměrné fantasy určené spíš pro mladší věkovou skupinu.
Tetovaný, ale rozhodně předčil má očekávání. Je to originální, napínavé a celá série má opravdu velký potenciál. Nepůsobí to nijak přiblble naivně. Začátek sice začíná krapet rozvláčně, ale postupně příběh nabírá ty správné grády a samotný konec jsem už zhltla jedním dechem.
Brett má bezesporu dobrý vypravěčský talent, dokáže krásně vtáhnout do děje a vytvořit hodně intenzivní atmosféru. Naprosto vyhovující byl i rozsah, sem tam sice došlo k větším časovým skokům, ale ty byly v knize jen ku prospěchu a příběh se posunul zase o notný kus dál.
Mít krom Arlena ještě další hlavní postavy byl opravdu výborný tah. Působilo to osvěžujícím dojmem. Pro mě nejméně sympatická byla Leesha, nicméně i tak jsou všichni tři vyvážení, mají zajímavé charaktery a každý má něco do sebe. Zmiňované časové posuny dopomohly k tomu, že nám všichni tři dospěli takřka před očima.
Tetovaný mě rozhodně nadchl a navnadil, bez debat si ráda přečtu další pokračování. Za mě zatím čtyři hvězdy, potenciál a drobné rezervy to ještě má. Myslím, že v dalších dílech nám Brett ukáže ještě více strhující děj. Přeci jen už nebude svázán nutností zasvětit čtenáře se základní linkou, světem a hrdiny.

marek1278

Velmi příjemné překvapení, kniha se četla sama a jsem zvědavý na další pokračování. Jen na můj vkus děj občas poskočil šíleným tempem bez jakéhokoli vysvětlení, což je velká škoda

pichova.veru

Kniha se skvěle čte, nenechala mě v klidu, nemohu se dočkat druheho dilu :)

hanpari

Pomalý rozjezd, na můj vkus zbytečné dějové linie, ale i tak stojí zato. Samozřejmě pochvala za osobitý překlad.

Allysa1985

lehce nadprůměrná fantasy. Čte se dobře, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Jako oddychovka dobré.

danielrusnok
15.11.2017

První díl demonske série je prozatím představení a naladění na další díly série. Výborné čtení, nyní jdu na další díl. Doporučuji.

JakubL
11.10.2017

Pro mne zcela odlišné fantasy od ostatních - celá série - úžasný zážitek :-)

LahoferRose
01.10.2017

Tak tohle pro mne bylo od začátku zklamání. Sladký cajdák, kdy ani jadrnci mne příliš neděsili. Pro mne plytké čtení, Leesha úplně nejhorší (morální až běda), Rojer mne také nebavil. Jediná postava, která mě celkem bavila je Arlen, ale žádné velké sympatie se nekonají. Neustále jsem měla pocit, že knihu musela napsat žena, že je to takový slaďák, ale i Jiskra v popelu je mužnější než tohle. Dost slabá fantasy, kterou jsem přečkala až do konce jen kvůli Výzvě. Další díly číst rozhodně nebudu.

Bolomsson
18.09.2017

Předem musím zmínit fakt, že fantasy není zrovna mým šálkem kávy. Vysoké hodnocení této knihy mě však přimělo k tomu, sáhnout po této knize a pokusit se tomuto žánru přijít trochu na chuť. Bohužel se dostavilo spíše zklamání, než nadšení.
Jak zde zmínilo několik uživatelů níže, zřejmě jde především o dospívající čtenáře, kterým stačí k maximální spokojenosti skutečně hloupý děj a iracionální chování hlavních hrdinů, aby z této knihy udělali doslova kult. Za mě opravdu průměrná kniha, která ničím výrazně nevyniká. Hodnocení 60%.

Andulienka
20.08.2017

Zaujímavý príbeh, nedá sa od neho odtrhnúť :)

adam5955
15.08.2017

Tak tato kniha je opravdu zasadni pro fantasy! Moc krasne napsano, novy svet, nove napady. Moc pekne. Precist si tuto knihu by mel asi kazdy fanousek fantasy a rozhodne nemusi pokracovat dalsimi dily. Ty uz vylozene vysavaji prvni dil

jitka7047
10.08.2017

Líbila se mi. Není to žádné náročné čtení, ale oddechovka na dobrou noc a dlouhou chvíli. Postavy jsou sympatické a celkové má kniha spád. Dávám 4 hvězdy za ctivost, ale co se fantasy týče, jsou samozřejmě knihy lepší.

anavi2009
02.08.2017

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy jako oblíbena kniha rodiče a nezklamala jsem se (díky tati :) ). Bavily mě postavy, které se jen tak lehko nevzdaly a i přesto, že děj byl předvídatelný a nepřekvapil, jsem si to užila a přečtu si i další díl :)

LiLLu
05.07.2017

Nez jsem se zacetla trvalo mi to asi 60stran, než jsem najela na spisovatelovo vlnu. Bohužel mi demoni prišli taky nesmyslní. Autor mohl vymyslet jiné zlo nebezpečí. U zapletek v boji s jadrnci jsem nebyla vůbec napnuta a nebavili me. Myslela jsem jak bude kniha akční a dloho jsem jí měla schovanou ke čtení. Byl to vlažnější příbeh. A když už to začlo být zajímavy a na scenu prisel tetovany byl konec...
Ale kniha se četla dobře...Dálší díl mě nebavil, nebavilo mě znova číst o dětsví dalších hrdinu, protože opět někdo do komentu napsal spoil a neupozornil na to a vyzradil děj:-(

Loginus
13.06.2017

Knih by se mi asi líbila víc, pokud by mi bylo tak kolem třinácti. Takhle jsem namlsaný jinými věcmi. Vadí mi demence démonů. Možná by to bylo o něčem jiném, kdyby ochrana skrývala ty lidi, ale takhle... Každej, i ten největší idiot by čapnul kus dřeva, popřípadě menšího démonka a kruh by jim porušil. OMG. Jinak napsané celkem hezky. Myslím že synovi by se to mohlo líbit...

Evisis
03.06.2017

I přes to, že je tu spousta komentářů ohledně Brettova "chystání písku", já musím říct, že knihu nemůžu nazvat jinak než geniální. Od první strany po poslední slovo jsem byla nadšená. Uchvátil mě jak svět Tetovaného, tak postavy a děj. Rozhodně doporučuji přečíst.