Obléhání nebes

Obléhání nebes https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143663/bmid_oblehani-nebes-zE7-143663.jpg 4 36 13

Demetrios Askiates série

< 3. díl

Bojovníci první křížové výpravy překonali mnohé útrapy, vyhráli četné bitvy a dorazili až na dohled Jeruzaléma. Tam se ale jejich postup zastavil. Velitelé, zmítaní žárlivostí, sahají ke všem prostředkům, i k podvrženému nálezu svatého kopí. Byzantský „detektiv“ Demetrios Askiates, působící jako císařův vyslanec, úspěšně rozplétá četné intriky, dostává se až do Egypta a je i aktérem rozhodujících bojů, při nichž jde o krk jemu i jeho rodině. V závěru Harperovy trilogie je cíle dosaženo, Jeruzalém je dobyt, ale za úděsnou cenu neslýchaných zločinů a krveprolití, které natrvalo znepřátelily Východ a Západ. Závěr putování Demetria Askiata v řadách Boží armády k branám Jeruzaléma. Křesťanským bojovníkům se podaří Svaté město dobýt až po urputném boji, který se uvnitř hradeb změní v nelítostný masakr všech, kdo obléhání přežili. Demetrios se vrací do Konstantinopole, protože svůj úkol splnil, ale úspěch první křižácké výpravy byl jen dočasný…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Siege of Heaven , 2006

ludek.n
28.03.2022 3 z 5

Křižácká Boží armáda dorazila na dohled Jeruzaléma. Než ale stane před hradbami tohoto Svatého města, musí si její velitelé vyřešit řadu osobních antipatií a vzájemného obviňování. Demetrios Askiates by se za této situace rád vrátil domů, ale není mu bohužel přáno. Osud si pro něho připravil nejednu zkoušku, v níž mu jde o duši i o život. Třetí a poslední díl Harperovy trilogie je věrný oné drsné a pochmurné atmosféře, kterou se vyznačovali už jeho předchůdci. Ráj není na dohled, jen vyprahlá, spálená pustina bez vody a bez stínu. Všudypřítomný prach, špína, krev, pot a výkaly. Lidé se mění ve zvířata, v kruté a nelítostné bestie, kterým není nic svaté. I ti, kdo mají k Bohu nejblíže, tady selhávají. Zachovat si tvář a čest dokáže jen málokdo. „Deus voluit - Bůh to chtěl!“ zní z úst křižáckých bojovníků a posvátný Jeruzalém svým běsněním utopí v krvi. Harper se snaží o historickou hodnověrnost a daří se mu to možná až příliš. Obléhání nebes je temné, tuhé a zatěžkané čtení, které se nezdolává lehce. Nedá vám nic zadarmo, ani se pod vaším upřeným pohledem neohne. To už vám spíše setře úsměv z tváře. Chcete-li do něj proniknout, musíte se mu přizpůsobit a doufat, že to přežijete bez újmy na zdraví.

brigita1501
13.03.2022 4 z 5

Závěrečný díl historicko – detektivní trilogie zasazené do kulis první křížové výpravy. Autorem zvolený hlavní „hrdina“, „luštitel tajemství“ a nedobrovolný zástupce Byzantské říše u „barbarských“ Latinů Demetrios Askiates, nemá tentokráte k řešení žádný ryze detektivní příběh. Řeší tedy svoji nechuť setrvávat v řadách Boží armády a problém, kterak sebe a své blízké udržet naživu a hezky se pospolu navrátit do milované Konstantinopole. Pohříchu je mu dáno putovat směrem právě opačným. Konkrétně táhnout spolu s urozenými i neurozenými bojovníky Boží armády až před a za hradby Jeruzaléma a cestou absolvovat i nějakou tu šarvátku, bitvu, …. a podobná dobrodružství. Díky této jeho „oběti“ se můžeme tažení Boží armády zúčastnit také, vypravit se ze od znovu-získané Antiochie ku Jeruzalému, a setkat se s mnohými historickými osobnostmi: Římany (Byzantinci), s vůdčími osobnostmi první křížové výpravy - latinskými knížaty i náboženskými vůdci neurozených poutníků a konečně i s vůdci Ismaelitů. Pochopitelně, že se znovu ocitneme nejen v prostředí střetů válečných, střetů mezi křesťanstvem a nevěřícími, ale i v prostředí střetů politických a střetů osobních ambic. Konspirace a sváry se táhnou celým příběhem. Sváry mezi urozenými rytíři o vůdčí postavení v rámci Boží armády; intriky mezi chvilkovými spojenci – Byzancí, Latiny, Fátimovským Egyptem. První křížová výprava, respektive její závěr, je vykreslena historicky věrně, a to jak co do politické situace (neshody panující mezi křesťany: Novým Římem (Byzancí) a latinským západem (Franky, Normany), neshody mezi mohamedány: Turky, Saracény a Egypťany; neshody vedoucí mimo jiné k hledání, nalézání a střídání „spojenců“), tak co do bojů, včetně boje závěrečného (obléhání a dobytí Jeruzaléma). V historické rovině patří kniha „Obléhání nebes“ k těm lepším románům, mimo jiné proto, že obsahuje množství zajímavých detailů (působení samozvaného Božího proroka Petra Bartoloměje, podrobné vylíčení zdolávání Jeruzalémských hradeb). Avšak postava, dobrodružství a osobní problémy titulní ahistorické postavy (myšlenkově patrně mluvčího autora knihy) je nudná a dosti otravná – koncentrovaná pochybnost. Pochybnost nejen o právu Latinů na válečný vpád do Malé Asie, ale i ohledně nároků Byzance na území, která nedávno ztratila ve prospěch Turků. Pacifismus, skrupule, muslimofilie a proti-evropské, proti-křesťanské postoje nám autor (kdyby nestačily pochyby o oprávněnosti boje proti nevěřícím, zprostředkované autorovým alter-egem, „humanistou“ Demetriem) předloží i v doslovu knihy. Nicméně celkově patří „Obléhání nebes“, pospolu s předchozími díly, ke knihám, které stojí za přečtení a čas s nimi strávený není časem ztraceným.

lampernaqui
05.09.2019 3 z 5

No a mám to přečtené. Demetrios zakončil svá pátrání a já jsem rád, že se budu moci přeorientovat na lepší historické romány. Celkově to nebyl žádný propadák, ale průměr, u kterého jsem měl (zvláště v tomto díle) problém pokračovat se čtením. Vychází u nás ohromné množství historických románů a většina z těch, co jsem zatím četl, byla mnohem lepší. Uvidím, když se teď pustím do moderních románů stejného autora, jestli to bude čtivější nebo zjistím, že mi jeho styl bohužel nevyhovuje.

orinka3
30.01.2019 5 z 5

Není to moje první četba o křížové výpravě. Ale ještě žádná mě nenaplnila takovou nechutí k nim. Ve jménu Boha a Ježíše Krista způsobili křesťané v Jeruzalémě masakr, který se nedá s ničím podobným srovnat. Vzájemné půtky, podrazy, intriky ještě během tažení, to se dá pochopit opravdu těžko. Takže výborně napsáno, ale obsah víc než pochmurný.

chardon
02.05.2018 5 z 5

Tak jsem právě dočetl poslední díl trilogie a celou sérii mohu jen doporučit. Pro milovníky historických románů krásné čtení.

Almenka
12.01.2018 5 z 5

krasna trilogie

qydko
01.09.2016 4 z 5

Fandům historických románů mohu trilogii jen doporučit. Ale mně osobně se víc líbí jiné knihy autora - ty bez rozsáhlých bitev. Zatím vede Kniha tajemství.

Mammoth
06.04.2016 4 z 5

Kvalitní zakončení celé trilogie. Ač mi některé pasáže přišly docela dlouhé, příběh nepustil a udržel si zajímavost až do konce. Fanoušci historických románů rozhodně nebudou litovat.

Pet007
13.03.2015 3 z 5

Zase jsem vynechala jeden díl série, ale už jsem se na Demetria moc těšila. Cesta do Jeruzaléma byla dlouhá a náročná. Svaté město bylo dobyto, zemřelo spousta lidí dobrovolně i nedobrovolně. Vojáci pro peníze a slávu, děti a ženy byly obětovány. To vše ve jménu jednoho z Bohů. Je smutné, že se to opravdu před těmi dávnými lety stalo a ještě smutnější je, že se to děje i dnes.

Petronille
02.12.2013 5 z 5

Oceňuji, že autor psal o byzantské říši a ne o křižácích jako většina autorů. Čtenářům historické literatury doporučuji přečíst celou trilogii

čef
04.11.2013 5 z 5

V tomto díle vyvrcholil příběh z doby 1. křížové výpravy dobytím Jeruzaléma. Oceňuji mnohé detaily života této doby, živý styl vyprávění a napínavý děj. Pro čtenáře historické literatury určitě něco, co by si neměli nechat ujít.

kryspin66
16.08.2013 4 z 5

Třetí díl byl stejně poutavý jako díl druhý. Celkem zvláštní konec příběhu, ale rozhodně celá trilogie stojí za přečtení.

Dandulka
13.05.2013 4 z 5

Jsem moc zvědavá jak bude tenhle příběh pokračovat.

Tom Harper (p)
německá, 1977