Dějiny světla

Dějiny světla https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166113/bmid_dejiny-svetla-166113.jpg 4 444 110

Román o životě fotografa Františka Drtikola. Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Tak za prvé, na konci by se zjistilo, že na počátku nebylo Slovo, ale Světlo beze slov, a to Světlo že nikdy nezmizelo. Za druhé, nebyl by to jen tak nějaký příběh, ale velkolepý osud, rozkročený mezi několik míst, epoch a historických událostí. Za třetí, byl by to osud fotografa, protože fotograf je řemeslníkem světla. Za čtvrté, byl by to příběh plný stínů, samozřejmě, každá věc má svůj opak. A za páté, v jednu chvíli by se v příběhu objevilo vnitřní světlo a všechno by se změnilo. Kdo to vlastně byl František Drtikol? První český světově známý fotograf, který dvakrát zkrachoval. Dandy z hornického maloměsta, kde zažil do té doby největší důlní katastrofu na světě. Mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy. Buddhista, který uvěřil v komunismus. A dál? Mladý spisovatel Jan Němec přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou; uměleckým a duchovním Bildungsromanem, o němž se bude mluvit.... celý text

tanuki
06.06.2019 4 z 5

Asi bys tomu jen těžko uvěřil, ale napsali o tobě knihu. Nejde říct, nakolik je z pohledu skutečných událostí přesná, je to přece jen beletrie, fikce na základě faktů, vymodelovaná představivostí spisovatele, který si spoustu věcí domýšlí či úplně vymýšlí. Nemá se proto cenu detailně šťourat v tom, jak to bylo s různými sny, představami či postavami na pomezí reality. Příběh nám poskytuje bezprostřední pohled do tvého života, myšlenek, tvorby, lásek, tužeb i zklamání. Vidíme tě jako malého chlapce v hornické Příbrami i jako studenta v Mnichově, hledíme na tvé umělecké zrání i usilovné a vyčerpávající hledání lásky tam, kde nikdy žádná nebyla. Sledujeme tvé počáteční neúspěchy i pozdější slávu. Fotí se u tebe všechny známé osobnosti první republiky. Každý musí mít portrét od Drtikola. Taháš se s křížem do ateliéru, vzrušují tě dost divné věci, fotíš jako jeden z prvních umělecké akty, jsi známý po celém světě, ale nakonec stejně hledáš smysl života především uvnitř sebe. Snad jsi ho nalezl.

niknikita
05.03.2019 5 z 5

Skvělý román o Františku Drtikolovi je také svědectvím doby, ve které žil.Potkala jsem tady spoustu soudobých osobností od T.G.Masaryka po I.Duncanovu a nahlédla do nitra pozoruhodného člověka, jakým F.D. byl.
Četla jsem se zaujetím, a nejenom pro můj blízký vztah ke světu fotografie a umění vůbec, protože Jan Němec použil přinejmenším poutavý literární sloh.
Cituji:

"Příliš neposlouchejte, co o sobě lidé tvrdí. Dívejte se na ně, radši se na ně prostě dívejte."

"Nová doba žádá zachytit skutečný charakter člověka...jak říká starý dobrý Michelangelo, obraz srdce."

000nugatovej
08.01.2019 3 z 5

Vynikající start. Velmi čtivé zachycení tragédie v příbramských dolech, studia v Mnichově, první světové v Benešově … Měl jsem pocit, že čtu jednu z nejlepších knih nové české beletrie. Pak ale po intermezzu z Drtikolových dopisů kniha postupně ztrácí tempo. Škoda.
Za promyšlenou hru s du-formou a s motivy světla by si možná zasloužila hvězdiček více.

Aymira
16.11.2018 3 z 5

Líbilo. Především první polovina knihy pro mě byla výrazně čtivá, druhá půle (s přibývajícím věkem hlavní postavy) už byla hodně filozofická a nutila mě místy přeskakovat řádky. Kniha popisuje život fotografa Františka Drtikola od jeho raného mládí stráveného v Příbrami až po důchodový věk v ústraní na Spořilově. Chlapec pocházející z milující rodiny příbramského hokynáře je svědkem velkého neštěstí v místních dolech a i to částečně poznamená směr jeho dalšího života. Jeho pohledem čtenář prožívá léta strávená na mnichovské výtvarné škole spojená s užíváním si nespoutaného mládí. Následuje pražská etapa, ženy, úspěch v práci, nakonec odklon k teosofismu a buddhismu. Knihu jako celek hodnotím kladně, protože mě v mnohém obohatila.

Arlesa
15.10.2018 5 z 5

Tak takhle přesně má vypadat dokonalý bildungsromán: jasná struktura, zaujmout čtenáře jazykem, stylem, vyprávěním. Četla jsem jedním dechem. Každý oddíl života dokázal předložit plný a barevný obraz toho, jak hrdina žije, proč se jak rozhodl jít po cestě dál, jak je zasazen do daného prostředí. A navíc je tohle všechno o úžasném Františku Drtikolovi. Pro mě byl vždycky hlavně fotografem neopakovatelných kompozic tvarů, světel a stínů, a pak také velkým duchovním člověkem. Teď ho vidím také jako vynikajícího řemeslníka a malíře, a jako muže stále bojujícího se svými vysokými ideály. Nedávno jsme navštívili Příbram, Svatá Hora i doly mi při četbě neustále probíhaly před očima. Zajímavý náhled do kulturního a společenského života několika období; jó Praha je Praha. S jemnou, ale nádhernou linkou na Annu Fárovou. Neříkám, že takovýhle přesně Drtikol byl a přesně takhle všechno prožíval, ale autorova interpretace je prostě úžasná. Díky moc za to potěšení z četby.

lilyjane2
19.09.2018 5 z 5

Skvěle napsané, du-forma mi v této knize vyloženě sedla. Velmi čtivé, kniha je silnější, ale přečetla jsem ji během týdne. Nenašla jsem tam ani jeden slabší moment. Jedna z mála českých knih, které mě opravdu nadchly.

Miloš333
18.09.2018 5 z 5

Pozoruhodná kniha, po zásluze oceněná. Kromě samotné Drtikolovy cesty světem fotografie zde najdeme velice silné pasáže ztvárňující těžbu v příbramských dolech, včetně popisu katastrofy, který bere dech.
Čekal jsem ale, že se autor bude více věnovat "Fráňově" mystické cestě...
O ní se ale můžeme dočíst jinde - například v knihách manželů Tomášových (Míla a Eduard).

magnolia
04.08.2018 5 z 5

Životopisný román o autorovi známých fotografií, o jejichž vzniku se také dočtete. Začátek strhující, dětství v hornickém maloměstě, tragická událost a chlapecké vnímání světa - už jako malý byl F.D. citlivý, zvídavý, přemýšlivý a naštěstí nacházel i později oporu v tatínkovi. Rodinné vazby a soucítění s lidskými osudy, procházky přírodou a neustálé vnímání světla, to byl krásný úvod románového vyprávění. Stejně tak velké štěstí ve výběru studií v Mnichově, s výbornými učiteli a přátelské i první erotické zážitky, jsou psány neobyčejně. Vlastně celý román je takový, jen později přibudou stíny války, marného toužení i zklamání... Mystika (ta se mi četla trochu hůře) a budhismus na závěr, tak jako přidaný vlastní stručný životopis, vše tu má své místo. A doplnila jsem si znalosti, nejen o vývoji fotografie. Doporučuji, obdivuji a ukládám si do paměti.

sylvaplath
04.05.2018 4 z 5

Skvělá kniha, obrazy, popisy.. moc se mi líbí ta du-forma, je to neobvyklé a funguje to velmi dobře.

aralka
23.10.2017 5 z 5

Co říci k této nádherné knize? Je to životní příběh jednoho z našich nejznámějších fotografů, je to i kniha o začátku umělecké fotografie u nás obecně. František Drtikol byl zřejmě dost složitá osobnost, nicméně jemný velmi umělecky založený člověk s bohatým duchovním životem a zajímavými myšlenkami, kterými je celý román protknutý ... líbila se mi určitá poetika celého románu, nádherné byly např. pasáže o světle, alegorická postava Smrti - těhotné stařeny, líbily se mi i dopisy Elišce z vojny nebo pasáž, když se do ateliéru k panu Drtikolovi přijde dát vyfotit Masaryk ... Ta kniha je tak obsáhlá a mnohovrstevnatá, že by se o ní dalo psát hodně dlouho...Dle mého názoru se pan Němec zhostil toho úkolu napsat román o tak výjimečném člověku, jako byl František Drtikol, výborně... čtení jsem si vyloženě užívala, průběžně zjišťovala informace na internetu, často se koukala na jeho fotografie, za mě prostě paráda!

Jana283
12.07.2017 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih jaké jsem četla. Kdykoli se na ní v knihovně podívám, znovu se mi vybaví její melancholická atmosféra.

nefernefer
17.05.2017 5 z 5

Krásná kniha o krásném člověku. Nechci opakovat slova chvály, co tu už byla mnohokrát pronesena. Snad jen, že se mi dostala hluboko pod kůži a hned tak na ni nezapomenu. Asi jsem se zamilovala :o)

„Světlo je všudypřítomné a současně tak plaché, člověk si ho uvědomí, až když se něčeho dotkne. Ale to, čeho se dotkne, je okamžitě vyznamenáno, jako by na to ukázal přímo prst boží.“

iva23
15.05.2017 5 z 5

Nádherný, poeticky napsaný životopis.

Janek
08.04.2017 5 z 5

Asi to není kniha pro každého, mnozí čtenáři možná ztratí po několika desítkách stránek trpělivost. Pro mě je to jeden z nejlepších český románů, co jsem dosud četla. A vůbec mi nevadí, že jsem nedokázala rozeznat fakta od fikce. Du forma je velmi působivá, Němcův styl mě uchvátil.

Majdule
19.01.2017 5 z 5

Není to snadná kniha. Chvílemi je emočně náročná, chvílemi budí rozpaky nad hlavním hrdinou, ale vždy je poutavá, burcující a fascinující. Je náročná i z hlediska formy. Du-forma je nejenom neobvyklá, ale zpočátku ztěžuje soustředění. Jenže jakmile si čtenář zvykne, zprostředkuje mu právě tato forma až intimní zážitek. Pocit napojení na Františka Drtikola "jakoby z jeho hlavy" je velmi silný.
Velmi mě bavily exkurze do fotografování a jeho historie, byť o tom (a možná právě proto) houby vím. Mrzelo mě, že děj je až příliš zkratkovitý, ale vzhledem k rozsahu jaký pokrývá, to snad ani jinak nejde. Těšila jsem se (a byla zklamána) na fabulaci důvodů Františkova vstupu a setrvání v KSČ. Chvíli jsem to považovala za autorův strach před uvěřitelností, ale nakonec jsem dospěla k názoru, že to v dějinách světla ve Františkově životě důležité není. Já je totiž vnímám jako cestu od snahy zachytit viditelné světlo (a zakonzervovat jej) až k světlu vnitřnímu, které jeho život rozzářilo vlivem buddhismu. A z tohoto pohledu je v příběhu všechno, co je potřeba.
Co ovšem oceňuji nesmírně, je plasticita a uvěřitelnost, s jakou autor Drtikola oživil. Uvědomila jsem si to při čtení jeho skutečných dopisů Elišce uprostřed knihy. Vždyť čtenář věří, že je psal ten František, se kterým se na stránkách knihy seznámil. Co víc ještě dodat?
90 %

vandalka
06.08.2016 4 z 5

Nádherný román o životě Františka Drtikola, který mě zpočátku zcela pohltil a ke konci mi nějak podivně vyšuměl.

poetree
16.07.2016 5 z 5

Paráda. Spousta skvělých myšlenek a postřehů a já trubka jsem si to zas neoznačila tužkou... :)

GreenMagritte
04.04.2016 4 z 5

První polovina byla skvělá, ale tempo poslední části knihy trochu pozbývá dechu a nespěje k žádnému pomyslnému finále. Samotné téma jakoby zůstalo na konci nevytěženo a trochu se utápělo ve snaze - na začátku rozmáchlý román – smysluplně utnout. I tak Dějiny světla představují krásný čtenářský zážitek, jakož i důstojné oživení Drtikolova odkazu.

teresinha
23.02.2016 4 z 5

Báječná kniha, která vás provede napříč kusem české historie. Dozvíte se spoustu věcí o fotografování, českém maloměstě i německém velkoměstě na přelomu století, pražské prvorepublikové smetánce i o Františku Drtikolovi samotném, samozřejmě. Moc mě to bavilo, všechny příměry a lehkost, s kterou Němec dovede fabulovat. Jen ten konec mě moc nebavil, posledních tak sto stran bylo maličko rozplizlých a na mě asi moc esotericky budhistických. Ale takový asi byl i Drtikol, žejo :)

Swahill
14.10.2015 5 z 5

Jedna z mála knih u které si vybavuji drobné detaily i za delší dobu :) Melancholické čtení které není pro každého, znám spoustu lidí co by se po pár stránkách nudili. Za mě ale 95%.