Dějiny světla zajímavosti

Dějiny světla
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166113/bmid_dejiny-svetla-166113.jpg 4 448 448

Román o životě fotografa Františka Drtikola. Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Tak za prvé, na konci by se zjistilo, že na počátku nebylo Slovo, ale Světlo beze slov, a to Světlo že nikdy nezmizelo. Za druhé, nebyl by to jen tak nějaký příběh, ale velkolepý osud, rozkročený mezi několik míst, epoch a historických událostí. Za třetí, byl by to osud fotografa, protože fotograf je řemeslníkem světla. Za čtvrté, byl by to příběh plný stínů, samozřejmě, každá věc má svůj opak. A za páté, v jednu chvíli by se v příběhu objevilo vnitřní světlo a všechno by se změnilo. Kdo to vlastně byl František Drtikol? První český světově známý fotograf, který dvakrát zkrachoval. Dandy z hornického maloměsta, kde zažil do té doby největší důlní katastrofu na světě. Mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy. Buddhista, který uvěřil v komunismus. A dál? Mladý spisovatel Jan Němec přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou; uměleckým a duchovním Bildungsromanem, o němž se bude mluvit.... celý text

Zajímavosti (4)

Jako četba na pokračování uvedeno na stanici Vltava: https://vltava.rozhlas.cz/jan-nemec-dejiny-svetla-roman-o-frantisku-drtikolovi-8389661 (Teckovana)


2014 - nominace Magnesia Litera - za prózu (meluzena)


Román o Drtikolovi získal cenu EU za literaturu.
Jan Němec se stal druhým domácím autorem, který obdržel Cenu EU za literaturu. Pocty se mu dostalo díky knize Dějiny světla o avantgardním fotografovi a filozofovi Františku Drtikolovi. (Šárka5875)


Román o životě fotografa Františka Drtikola získal pro autora potřetí Cenu Česká kniha roku 2014. Autorovi výhra přinesla šek na 35 000 Kč, týdenní pobyt v některé z evropských metropolí od Českých center a roční předplatné magazínu Xantypa. (MissiPippi)