Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Dech: Nové poznatky o ztraceném umění
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476770/bmid_dech-nove-poznatky-o-ztracenem-umen-n5V-476770.jpg 4 229 229

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Zdraví
Vydáno: , Host

Breath: The New Science of a Lost Art

Ďumbierka
16.04.2021 5 z 5

“Dýchanie je omnoho viac ako len prijímanie kyslíka, vylučovanie oxidu uhličitého a ovládanie nervovej sústavy.
Dych obsahuje ďalšiu neviditeľnú energiu, mocnejšiu a účinnejšiu ako hociktorá molekula známa západnej vede.”

Vynikajúce čítanie.

Vynikajúca kniha.
Môžem odporučiť každému - aj nečitateľovi.

Plná zaujímavých informácií. Napísaná jasne, stručne a nenudí.

Môžete ju samozrejme zhltnúť na jedno posedenie, ale ja osobne som si ju dávkovala pomaly, počas čítania iných kníh.

Skúšala aj dychové cvičenia k daným kapitolám. Aktivovala si opäť - dlhé mesice vypnutú - aplikaciu dýchanie na mojich hodinkách.

A aj keď žijeme v rýchlej a splašenej dobe, tých pár nádychov v pokoji, rada svojmu telu venujem.

Rozhodne je toto jedna z tých kníh, ktorou nič nepokazíte, ak ju venujete kamarátkam, kamarátom, rodine alebo aj niekomu, koho ste videli párkrát a namiesto fľaše vína či niekoľkých čokolád, mu darujete túto knihu.

A po prečítaní tejto knihy, si rozhodne dáte pozor na to, aby ste mali ZATVORENÉ ÚSTA, DÝCHALI ste NOSOM, poriadne VYDYCHOVALI, PREŽÚVALI dlhšie a poctivo a hlavne si vybrali aj tvrdšiu stravu.

Z času na čas DÝCHALI VIAC, občas aj ZADRŽALI DYCH, budete mať radi aj OXID UHLIČITÝ.
A hlavne si našli ČAS a zistili to, že ZÁLEŽÍ NA TOM, AKO DÝCHATE.

honzahamouz
02.11.2021 5 z 5

Skvělé a fascinující. Opět jsem se dozvěděl jednu věc: víme vše, totiž že nevíme nic… Tuhle knížku dát dohromady muselo dát strašnou práci a přesto, že autor občas trochu nesouvisle skáče od jednoho k druhému, čte se to výborně a člověku nezbývá než zírat se zavřenými (!) ústy, s čím vším dech souvisí. Rozhodně doporučuji.

Kuzzie
03.01.2022 5 z 5

Letos první přečtená kniha a hned bych ji pro sebe označila jako knihu roku. Možná je to tím,že detektivky už mě omrzely a že jsem pacient jako vystřižený z návodu: Jak dýchat špatně, ale tolik zajímavých a pro mě nových poznatků,praktických návodů, nečekaných závěrů-tajil se mi dech. (Možná za mé potíže s dýcháním můžou napínavé knihy).O technikách, které jsem znala jsem se dozvěděla historii jejich vzniku, nějaké experimenty vysvětlily proč se děje,co se zdá nemožné,všechno tak krásně odsejpá a člověk hltá stránku za stránkou a klade si na srdce,že od teď bude dělat všechno jinak. Shrnuto podtrženo,pokud hledáte ucelený soubor nejen dechových technik,chcete zlepšit svůj život levným a všem dostupným způsobem a pokud tak jako já milujete knížky tohoto typu,pak by vás tohle dílo nemělo minout!

heavy66
12.02.2022 5 z 5

Nádech-výdech, vrozený, spontánní úkon, první, kterým člověk pozdraví svůj příchod na svět a poslední, kterým se se světem rozloučí. Protože jich udělám i dvacet tisíc denně, považoval jsem se za profíka, až mi James Nestor začal tvrdit, že dýchat neumím! Tu informaci jsem tak dlouho rozdýchával, až jsem byl téměř u konce s dechem. Potkat ho, povím mu z plných plic, co si o tom myslím! Pak mě napadlo, že pýcha peklem dýchá, a zkusil jeho dechová cvičení v praxi. Je to účinné a efektivní, svoje chrápání u televize jsem povýšil na vědeckou úroveň!

MarkCarter
02.04.2022 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy už nikdy nebudete dýchať ústami. Hovoríte si, čo je to za blbosť, veď to je jedno, ktorým otvorom a ako dýcham. No, zjavne nie. K téme dychu som sa dostal po prečítaní knihy od Wima Hofa, ktorý túto problematiku spopularizoval. Teraz by som bol radšej, keby som najskôr čítal túto knihu pred tou Wimovou, aj keď obe môžem odporúčiť. V tejto knihe sa ide viacej do šírky, veď má 300 strán. Ale nemusíte sa báť, veď 10 strán tvorí register, ďalších 12 strán je venovaných dýchacím metódam a neuveriteľných 50 strán má poznámkový aparát! Pri jej čítaní som tak stále listoval na koniec (niektoré poznámky sú zaujímavé) a zároveň aplikoval popisované dýchacie metódy. Je to populárno náučná literatúra, takže aj tie fakty, ktoré sa dozvedáme sú formou príbehu. Odporúčam pre všetkých dýchajúcich čitateľov.

Jarka_rybář
28.07.2022 5 z 5

Dech je nádherná kniha. Má vysokou úroveň odbornosti, přesto je stále přístupná laikům. Pohybuje se na pomezí příběhu a odborného textu, což byla voda pro mou duši. Popsané techniky se dají z textu i naučit, což je super.
Knihu jsem četla dlouho, vychutnávala jsem si ji. Během jejího čtení jsem stihla začít dýchat téměř výhradně nosem a pomohlo mi to. Cítím se teď lépe a mám pocit, že podávám i lepší fyzické výkony a mám více energie. Bohužel to ale také odhalilo, že nedýchám úplně nejlépe, cž může být příčinou mnohých potíží.

Perlička na závěr. V této knize se dozvíte, proč je nošení rovnátek, zvláště těch "napevno", morem pro naše dýchání.

radimch
30.07.2022 5 z 5

10 let výzkumu dýchání - klobouk dolů!

luckomar
28.08.2022 5 z 5

Kniha je vážně skvělá! Pozitivně hodnotím humor, příběh výzkumu a i odbornost. Musela jsem si podtrhávat a to knihy nerada ničím.. Ale tohle se bez toho neobešlo!

JKDelaney
20.09.2022 5 z 5

Jsou knihy, která Vám pomohou. Jsou knihy, které Vás baví. Jsou knihy, ke kterým se rádi vrátíme. Tato splňuje vše. Pomáhá mi na mé cestě k lepšímu životu. Opravdu. Tato kniha mění životy. Bez nadsázky.

Alma5
03.02.2023 5 z 5

Zajímavé informace, nejen o dýchání. Pokud by měl někdo náhodou pocit, že dýchání ústy je neškodné tak po přečtení knihy mít určitě nebude...

AnnaWhite
25.04.2023 5 z 5

Jedna z nejčtivějších seberozvojovek, na které jsem doposud narazila ;) Vřele doporučuji ;)

LubosHacala
30.04.2023 5 z 5

Skvělá knížka!!! Hodně člověku otevře oči

Kackac77
24.05.2023 5 z 5

Hodně zajímavá knihy, hodně důležitých informací pro mě a taky hodně pochopení a AHA momentů. Snažím se to brát s rezervou, ze začátku jsem z knihy měla pocit, že dýchání je jediná věc, která rozhoduje jestli budete zdraví nebo nemocní. Výživoví poradci by zase řekli že je to strava, někdo jiný, že je to genetika, atd, atd. Ale autor ve své knize sám říká, že je to jeden (I když velmi důležitý) pilíř. Líbí se mi, jak to dává do souvislostí, uvádí vědecké výzkumy, jména, odkazy.. S nějakými metodami už jsem se setkala, na mé cestě za zdravím. Např. Wim Hof, jóga, pranajama, .. Pro mne to bylo velmi užitečné čtení. Zároveň to bylo napsáno velmi čtivě a je to pochopitelné i pro laiky.

Jihočech427
02.08.2023 5 z 5

Výborná kniha, která uceleně vysvětluje zásadní důležitost správného dýchaní, to, že jsme na něj díky způsobu stravování a života zapomněli, a jaké dopady to má na naše zdraví. Poslouchal jsem audioformu se Zbyškem Horákem a bylo to výborné. Inspirovalo mě to k některým změnám, které může udělat každý a funguje to!

bosorka78
03.12.2022 5 z 5

Pro mě je kniha tak jak je napsána dokonalá. Libilo se mi na ní vše, právě ty přiklady jsou velmi zajímavé a kdo cítí,že potřebuje nějakou pomoc ,ale přesně neví co mu je,je velkým přínosem. Mluvím za sebe, která celý život dýchám pusou. Celou dobu co jsem četla knihu jsem přešla na dýchání nosem. Ze začátku mě teda asi tři dny bolely dutiny,ale pak se to nějak vypilovalo a přešlo to. Hlavně musím říct, že jsem bývala daleko unavenější než ostatní a nechápala proč. Potřebovala jsem si to vyřešit a do toho přišla tahle kniha a únava je skoro pryč. Statisticky v naší rodině opravdu sedí,že kdo dýchá nosem má křivé zuby, zahleněný nos. Je to fakt zajímavý pohled na některé neduhy v našem tělem. Spíše je asi těžké přijmout,že by takhle jednoduchá věc vám nějak změnila život.

maca_t
13.08.2023 5 z 5

Kniha stojí za přečtení. Je dobře napsaná a autor má můj obdiv, že vše vyzkoušel na vlastní "dech".

Zidanek
25.10.2023 5 z 5

Velmi oceňuji autora za to, že propůjčil své tělo k pokusům s dýcháním a investoval 10 let života vzdělávání a výzkumu ač to vlastně vůbec nebyl jeho obor.
Samozřejmě, že jsem vyzkoušel některé techniky dechu a zejména jednu
z nich, koherentní dýchání, která se ujala v mém všedním životě.
Kniha ukazuje jak je dýchání důležité a že to není pouze autonomní funkce žití ale i skvělý prostředek jak žít zdravě. Všichni dýcháme ale jen málokdo z nás správně...

Evans108
22.04.2024 5 z 5

Knizku urcite doporucuji, za me povinna cetba. Povazuji ji za fascinujici a jednu z nejzasadnejsich a nejuzitecnejsich pro prakticky zivot vubec. Medicinske pasaze tedy pro laika prilis slozite, ale nevadilo mi to.

ondrishbooks
11.04.2022 4 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie.

roso.mak
23.04.2023 4 z 5

Patero faktů nacpane do příběhové knihy. Většinou to nefunguje, ale tohle se velmi dobre cetlo. Takova beletrie s poucenim. Za mě, velmi prijemne strávené odpoledne.

jóga psychologie biochemie fyziologie dýchání

Autorovy knížky

James Nestor