Mučedník

Svět Dead Space je v současné době jedním z fenoménů zábavního průmyslu. Hra patří mezi bestsellery letošního roku, byly natočeny dva animované filmy a vydáno několik komiksů. Mučedník je první beletristický „vstup“ do tohoto světa a je považován za jistý prequel, úvod do „problematiky“ Dead Space. V nitru Chicxulubu, kráteru po meteoritu, který vyhubil dinosaury, se něco probouzí. Něco prastarého. Něco děsivého. Co je zdrojem tajemného signálu, který vychází přímo z Chicxulubu? Proč se po mexickém pobřeží šíří vlna nočních můr, halucinací a sebevražedného šílenství? A jak s tím vším souvisí ďábel z mayských legend, který se kráterem pokusil dostat do pekla?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87450/mucednik-87450.jpg 3.742

Dead Space 1.

Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Fantom Print

Martyr, 2010

Kniha Mučedník

Teredo
02.10.2020

Neurazilo, nenadchlo. Co jsem pochopila podle komentářů, tak je to nějakým způsobem provázano s počítačovou hrou a možná v tom pro mě vězel ten problém? Autor nás celou dobu napíná, čtenář se snaží číst rychleji a rychleji, aby se co nejdříve dozvěděl tajemství ďáblova ocasu a nakonec... nic. Nakonec vlastně nezjistíme vůbec nic a vše se točí jenom okolo dohadů hlavního hrdiny. Za mě celkem neuspokojivé, i když se kniha četla svižně.

Tintinnabulum
01.10.2020

Od knih podle pc her moc neočekávám, ale zde jsem byl mile překvapen.Žádné velké dílo, ale příjemný horor na víkend.Kdo hrál hru, určitě ocení.

AuroN
04.10.2019

Asi stejně jako většina lidí zde, i já jsem fanouškem literárních herních počinů a tak samozřejmě ihned, jakmile jsem zjistil, že existují romány navazující na Dead Space (což nechápu, že mi nedošlo dříve), jsem si ten jeden jediný, který u nás vyšel, pořídil. No a teď, několik dní po přečtení mohu s radostí říct, že po zklamání z poslední knihy ze série Mass Effect je Dead Space: Mučedník jak balzám pro mou duši. Trochu morbidní možná, ale což. Vážení čtenáři, Mučedník je výborná kniha. Čte se skvěle, od začátku vás uhrane svou temnou, depresivní atmosférou (přesně jako ve hře) a tu si drží víceméně do závěru, kde to pak začne malinko kolísat, ale čert (nebo Necromorph) to vem. Román drží vaší pozornost a po malých porcích vám odhaluje temné tajemství, skryté v hluboko pod hladinou oceánu. Situace je v knize skvěle vykreslená a tak jen vnímáte drastické a hrůzné události, dějící se okolo hlavního hrdiny, Michaela Altamana. Postavy jako takové jsou celkem šablonkovité, ale musím říct, že mi to ani trochu nevadilo, hlavní charakter mi přišel vyhovující, i když věřím, že by s ním šlo ještě trochu lépe pracovat, no a ti ostatní pak posloužili přesně tak, jak by do takové knihy měli. Halucinace tomu dodávají správnou dávku šílenosti a nebyl by to Dead Space bez zrůd a příšer, které si taky řeknou své. Škoda jen, že k závěru knihy je to docela řezničina a hororový prvek je celkem upozaděn, nicméně v tom opět vidím paralelu se hrou, protože nevím jak vy, ale já jsem tedy někdy v posledních dvou kapitolách už taky kosil vše, co se hnulo hlava nehlava (končetina nekončetina). Ale chápu, do knihy by to šlo řešit asi trochu lépe. Co ale román činí velice dobře, je práce s reáliemi z her, vysvětlení unitologické církve a osudu Michaela Altmana, který byl naznačen ve hrách. Autor zjevně ctí předlohu a s reáliemi universa se mu daří pěkně pracovat. Co víc chtít od knihy podle hry? Za mě tedy spokojenost. Velká. Román má ještě dvě "pokračování", které u nás nevyšly, což je škoda. Určitě do vydavatelství budu psát, jestli by to nechtěli zvážit, protože tohle je dost možná jedna z nejlepších knih na motivy her, které jsem kdy četl. A to jako beze srandy.

+ skvěle vystavěná hororová atmosféra
+ velice jednoduché na čtení
+ v pohodě zvládne i člověk neznalý her
+ zajímavý závěr

- ke konci vyprávění se vytrácí atmosféra
- místy matoucí části s halucinacemi

celkové hodnocení: 80%

Metla
21.04.2019

Z mládí mi zůstala úchylka občasného prchání do herních světů – obvykle v situaci, kdy můj duševní stav vyžaduje větší interaktivitu než prosté obracení stránek. Harddisk mého lehce obstarožního PC neokupuje Tetris nebo SimCity, jak by se slušelo na maminu středního věku, nýbrž RPG různých žánrů; třeba v posledních dvou týdnech si způsobuji mikroinfarkty u série Dead Space. Jakmile s druhým dílem přestal být hlavní hrdina Isaac Clarke pouze němým obrněným oblekem, co beze slova plní pokyny, získal hlas i charakter, s tím vzrostl můj zájem udržet toho sympaťáka naživu (promiň, Isaacu, jsem dřevo, zařveš ještě mnohokrát) a také jsem zatoužila dozvědět se víc o universu Dead Space. V návalech adrenalinu totiž nestíhám přelouskat zdaleka všechny anglické texty.
„Mučedník“ je prequel k herní sérii, odehrává se na Zemi, popisuje objev záhadného artefaktu a znepokojivé události, které se v souvislosti s tzv. Markerem odehrávají. Lidi šťourají, do čeho nemají, začnou blbnout na kvadrát a potom vletí tentononc do větráku – spousta smradu, slizu, krve. Klasika.
Nějaké dílky do skládačky mi knížka doplnila, ale jako už tolikrát předtím (Dragon Age, Mass Effect atd.) nedosáhla kvality herní předlohy. Příběh brzdily zoufale nevýrazné postavy, obvykle vědci s chováním autistů a vojáci s jednáním dementů, domorodci byli prakticky zbyteční, k tomu divně popsané akční scény a zmatené informace ohledně tvůrců i záměrů Markeru. Index očekávání jsem měla nastavený nízko, první polovina mě docela bavila a druhá úplně nezklamala, chlístnu sem tři krví ulepené hvězdné mrzáky.

Kortexo
16.02.2019

Hrál jsem herní předlohu a ta je vyjímečným hororem.Příběh této knihy je přesným popisem pointy prvního dílů videohry, boužel nijak zvlášť dobře napsaný.Čekal jsem nové myšlenky, ale to rozhodně nepřináší, vcelku je kniha zbytečná, protože herní série, má 3 díly se skvělými příběhy a nezapomenutelnou atmosférou.Kniha je doplňkem pro nadšence, nic víc.Lepší cestou pro neznalce je rozhodně filmová podoba formou kresleného filmů: Mrtvý vesmír z roku 2008 a Mrtvý vesmír:po katastrofě z roku 2011, jde vyhledat na čsfd, které vřele doporučuji.

BlueFlameCat
20.10.2018

Miluju tu knihu,stejně jako herní sérii Dead space.Každý kdo hrál a zamiloval se do her tak by si ji měl určitě přečíst.

Raylo
26.01.2018

Vcelku povedené rozšíření světa herní série Dead Space, od kterého ovšem nesmíte čekat zázraky. Neurazí, nenadchne.

JohnnyBane
18.09.2017odpad!

Kniha je klasický přiživovací-se sranec na herní předloze. To znamená zbraně, postupy zabíjení, vzhled příšer vše stejné jako ve hře. Nepřátele, kteří postrádají logiku jako například Wheezer. Toho nalezne Chava na pláži… přijde mi, že je zde jen proto, aby nějaké děcko, které hrálo hru v tomto úseku knihy vyskočilo a zakřičelo: ,,To je přeci Wheezer !" Popisování hitboxů.. Žluté zářivé boláky jsou opravdu jen pro potřebu hry a její popisování v knize působí směšně. Rychlá proměna lidí v mutanty a doslova vystřelení pařátů z těla mě sralo a sráželo atmosféru knihy (stejně tak druhé hry).
Kniha absolutně nerozšiřuje univerzum Dead Space. Potenciál mohl být přitom velký, ono se nutně nemusí jednat o hororovou knihu. To je chyba skoro všech knih a herních pokračování. Mohla to být detektivka ve stejném universu ve které by se čtenář dozvěděl o tom jak funguje daný sci-fi svět.

herní adaptace

Brian K. Evenson (p)