Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1079 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

Makaja
16.07.2017 5 z 5

Po knížce jsem sáhla víceméně především kvůli čtenářské výzvě a i když je psaná opravdu pro mládež, ta myšlenka v ní je zajímavá. A potěšil mě konec, mám ráda otevřené konce, kdy musí čtenář přemýšlet.... i když přiznávám, já jako životní pesimista si udělala ten nejjednoduší, ne zrovna šťastný, závěr, který se nabízel.
Přečteno za cca 2 hodiny :-).

anavi2009
27.06.2017 4 z 5

Takže jak to vlastně dopadlo...? Kniha výborná, na to že je pro mládež bych řekla přímo skvělá. Čtení mě bavilo, pronikání do "dokonalého" světa zrovna tak, jen ten konec byl hoooodně otevřený. Jak psala Leenah níž, prostě jsem čekala, že to bude ještě pokračovat a najednou jsem zírala na prázdnou stránku. Ale i vzhledem k dodatku od autorky se mi to celé tak nějak líp uzavřelo. Ještě nad tím budu muset popřemýšlet.

Tánička11
19.06.2017

To ne!! Ten film zbožňuji a ona je i kniha!!

planet129
04.06.2017 3 z 5

Skvělá kniha k odpočinku, ale zároveň i zamyšlení

Adamson
04.06.2017 4 z 5

Zajímavá kniha se zajímavým přiběhem. Je psaná pro děti, takže nic pro náročného čtenáře, ale i přesto se mi celkem líbila.

Magdalena5
21.05.2017 5 z 5

proč jsem neměla tuto knihu v únoru, když jsem potřebovala do výzvy 17 sci-fi, dlouze jsem se přehrabovala v pro mě nezáživných titulech a recenzích a ejhle, kolegyně dá na stůl pár přemýšlivých knížek pro druhý stupeň, já doma zalehnu a čtu, neodtrhnu se, dokud s Jonasem a Gabem nedojdu do láskyplného místa.

kendllajf
30.04.2017 5 z 5

Nádhera. Nad touhle knihou Vás to nutí přemýšlet nad životem a nad světem a uvědomovat si, co jsme a kdo jsme.

tommmix
12.04.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, nicméně z ní mám trošku rozporuplné pocity. Skoro půlku knihy ta "špatná" společnost vypadá vlastně celkem dobře. No a pak ten otevřený, nijaký konec. Zvláštní dílo...

vlcice326
05.04.2017 5 z 5

Pěkná knížka.
Na to, že se boom takových typů knížek (dystopické) rozjel až poslední dobou (Hunger Games, Divergence) a spisovatelka tuhle napsala už v roce 1993, tak si myslím, že knížka je nadčasová, tématem originální. Naopak od dnešních dystopických knížek se tato lišila tím, že v ní nikdo nebojuje, necítí, nemají možnost volby...
Jen by mě zajímalo, co se tedy stalo s Jonasem a Gabrielem...
Docela kraťoučká, ale fakt super knížka

Leenah
26.03.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem dočetla před pár minutami a upřímně úplně nevím, co napsat. Ze zdánlivě obyčejné knihy pro teenagery se stalo něco, co mi utkví v paměti na delší dobu a ještě mě bude stát nějaké to zamyšlení. Dokonce přemýšlím, že si konec přečtu znovu - po dočtení poslední kapitoly jsem otočila stránku v očekávání pokračování a ono nic, asi minutu jsem koukala na prázdnou stránku a nějak se s tím nemohla vyrovnat. Že to je od autorky vše a teď už to bude na mně. Velmi jsem pak ocenila dodatek na závěr, proslov autorky při přebírání ceny. Dal knize ještě trochu jiný rozměr. První polovina knížky je příjemné čtení, druhou jsem přečetla jedním dechem a rozhodně doporučuji!

DracoMalfoy
19.03.2017 5 z 5

Pokud bych měla někomu doporučit pouze jedinou knihu, byla by to právě Dárce. Kniha která obsahuje tolik citu až z toho slzí oči. Úžasné dílo, medaili Johna Newberyho si to určitě zaslouží. Velký obdiv taky překladatelce, neboť z díla vyvedla naprostý skvost. Za mně povinná školní četba. (17.3.2017,19.-20.4.2018)

popeluška
10.03.2017 5 z 5

Velmi zajimavé téma které mě bavilo a líbilo se mi :-) kniha se četla moc krásně a nedala se jen tak odložit. Za mě plný počet *****

ivzu77
08.03.2017 4 z 5

Nejdříve jsem sáhla po knize. Film na mne čeká. Kniha se četla velmi dobře a rychle. Příběh byl zajímavý, mám ráda dystopické knihy a tato byla lehce jednoduchá. Žít v bezbarvém světě bez pocitů a tužeb, bez vzpomínek a vlastní osobnosti ..... nikdy.

Zmiu
28.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, která popisuje tak hnusný svět, že si snad pro zlepšení nálady přečtu znovu 1984. Trochu mě překvapuje, že jde o knihu určenou dětem. Ale možná naopak děti některá témata zpracovávají líp, protože ještě nemyslí v tolika souvislostech jako dospělí. To nemohu posoudit, já jako dítě takové knihy nečetla. Očekávala jsem asi popis mizérie, s grandiózním koncem, něco jako v městě Ember. Ale to se nekoná, příběh vyzní do neurčita a to nemám ráda. Nicméně se kniha četla dobře a celkem mám chuť se podívat i na film.

Janek
26.02.2017 3 z 5

Dvakrát jsem viděla senzační film, ve srovnání s ním je pro mě bohužel literární předloha velkým zklamáním.

Bebe_0897
07.02.2017 5 z 5

Naprosto vyjímečné dílo. Nevím co dodat.... zkratka to si musíte přečíst..

hellena1523
05.02.2017 3 z 5

Hodně výjimečná kniha, to jistě beze sporu! Autorka stvořila "úžasný" svět, v němž by (snad) nikdo nechtěl žít, ale příběh sám o sobě mi nepřišel zas až tak zajímavý a vlastně i tempo pro mne bylo dost utahané a chvílemi jsem se přistihla, že se do čtení neskutečně nutím, protože mě to vůbec neba. No, zkrátka jsem čekala trochu víc...Pokud jde o film, nehodnotím ho jinak, než knihu - taky mě nijak zvlášť neoslovil.

vodopad152
05.01.2017 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale čekala jsem od ni víc. Viděla jsem film a jelikož ten byl hodně dobrý. Chtěla jsem aby byla kniha ještě lepší, ale bohužel nebyla, ale to neznamená, že by byla špatná, ale čekala jsem od ní víc.

makushenka
03.01.2017 4 z 5

Perfektní je zejména konec, který dává čtenáři možnost svobodné volby, jak příběh dopadne, a to nejen protože to povzbuzuje dětskou fantazii, ale taky protože autorka naráží na to samé, co už padlo v knize dříve, a to že možnost volby je v životě člověka velmi důležitá, a to i přesto, že se může rozhodnout špatně. Kdyby se totiž volba odstranila, o čem by život byl, byl by nudný, jednotvárný a šedý, stejně jako fiktivní svět Společenství - bezpečný, ale bezbarvý. V takovém životě není pro co skutečně žít. Já jsem si to vyložila jako obraz totalitní společnosti a lidské konformity. Velmi nadčasové.
Kromě toho autorka naráží i na přirozený lidský strach z jinakosti, čímž se podle mě dílo stává velmi aktuálním v kontextu migrační problematiky. Přičemž příběh byl vydán už v prvních letech 90. let.
Dle mého mnohem lepší jak film.

Terry.89
22.12.2016 3 z 5

Dárce je takovým předchůdcem v současnosti velmi oblíbených dystopických knih, jako je třeba Povstalecká trilogie. Velká škoda u této knihy je, že děj není vice propracovaný. Člověk má pocit, že čte spíše povidku, nežli román, přesto je to však velmi zajímavý a originální příběh. Rozhodně nelituji jeho přečtení.