Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1079 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

mapet85
21.01.2015 4 z 5

Tak a máme tu ďalšiu z dystopických kníh. Táto mi padla do oka v knižnici a povedal som si, prečo nie. :)

Kniha nám opisuje spoločnosť založenú na prísnych pravidlách, ktorých porušenie je trestané. Spoločnosť, kde pre muky a trápenie nie je miesto, kde sa vedie usporiadaný a disciplinovaný život, život, v ktorom sa nikdy nestalo nič neočakávané, nevhodné či neobyčajné.

Kniha je písaná jednoduchým štýlom, takže je určená aj mladším vekovým skupinám, na druhú stranu má však hlbokú myšlienku. Je krásne graficky spracovaná, každá kapitola je ilustrovaná obrázkom, prekážalo mi ale pomerne veľké množstvo chýb spôsobených zrejme prekladom, čo ale nie je autorkina vina.

Z knihy sa dalo vytrieskať určite viac, ale to asi nebolo zámerom. :)

Manifest blech
18.01.2015 3 z 5

Velmi dobrý nápad, dost mě to chytlo, ale po dvou třetinách knihy se mi omrzela, a závěr nelibý.

-Endy-
06.01.2015 4 z 5

Za mě to na 5 hvězd není, no. Chyběl/y mi:

- propracovanější charaktery postav
- vizuálnější popis prostředí
- detailnější rozbor pravidel

Ale není to ani na 3 hvězdy. Různé možnosti náhledu na konec děje zvedají úroveň :)

sumcicka
02.01.2015 2 z 5

Knihu jsem četla před několika měsíci a vlastně už ani nevím, o čem byla, prostě ve mně nezanechala žádný dojem. Velmi jednoduše a pro mě nezajímavě napsáno - je znát, že kniha je určena pro dětské čtenáře.

AnnL
10.12.2014

Nic jiného než kopie I. Levina - Ten báječný den.

Verrrunka
07.12.2014 4 z 5

Myslím, že tohle je jedna z knih, kterou by si měla mládež přečíst povinně třeba ve škole. Jednak se jedná o momentálně populární téma, ale konečně se tam nemotá láska a tyhle blbiny, ale něco vážnějšího. Myslím, že by si spousta lidí začala víc vážit života, který mají.
Jednu hvězdičku ubírám, protože mi tam chybělo trochu větší uvedení do toho světa, vůbec jsem se vlastně nedozvěděla, proč je svět v podobě jaké je. Víc stran by knize určitě neublížilo.
A konec byl moc fajn, každý si může domyslet, co mu přijde nejvhodnější.

katerinad
04.12.2014 4 z 5

Dlouho jsem váhala s četbou, ale po té co je viděla film, který byl úžasný, jsem se nakonec pustila i do knihy. Pár věcí ve filmu změnili, třeba věk hrdinů a od toho se pak mohlo odehrát více změn. Musím přiznat, že ač nebyla kniha nijak špatná film se mi opravdu líbil víc, i s koncem si dokázali ohrát, aby byl víc dramatický a akčnější. V knize to ničím nevygradovalo jen tak nějak utichlo.

X22
23.11.2014

Kniha je velice poutavá a zajímavá, po přečtení jsem ji chtěla rozšířit i mezi spolužáky. Proto jsem si ji vybrala pro školní projekt a tímto vás prosím o pomoc a vyplnění dotazníku. Děkuji

babyboar
20.10.2014 5 z 5

Škoda, že u nás tato kniha vyšla až 20 let po svém vzniku. A nebo možná tím lépe. Měli by si ji určitě přečíst příslušníci generace, pro něž je období totality pouze stránkou v učebnici dějepisu. Kniha nás nutí přemýšlet nad svou vlastní existencí, minulostí i budoucností. Jaká je cena svobody a informací, větší než osobního pohodlí?

Vlčice.N
19.10.2014 5 z 5

Autorka měla rozhodně skvělý nápad. Škoda, že jsem si knihu nemohla přečíst jako dítě a teď znovu, jistě bych na ni tehdy a teď nahlížela odlišným způsobem, a jako dítě bych si možná více užila jiné aspekty knihy. Příběh se mi však vryl hluboko do paměti, určité momenty na mě vážně zapůsobily. Možná je svým způsobem hodně naivní a některé scény ne úplně věrohodné, přesto je musím knize odpustit, protože jako celek na mě působí jednoznačně skvěle. Možná na knize vidím víc, než na ní ve skutečnosti je, ale jsem za to ráda. Přečtení určitě nelituju a doporučuju ji všem, kteří rádi objevují v příbězích skryté myšlenky a nevadí jim domýšlení si určitých scén. Fantazii se tu totiž meze nekladou.
Oceňuju zároveň i doslov, pokud už se v knize vyskytuje, málokdy je takhle poutavý a plný moudrosti.

Monisek.B
13.10.2014 4 z 5

Jako dost dobry, ale z toho konce jsem takova nesva, vubec nevim, co si pod nim predstavit...

Brunet Ka
09.10.2014

kniha se mi moc líbila protože jsem si mohla domyslet konec ale taky vyvolala otázky. Např. jak skončí dárce? co se se všemi stane? a budou zase všichni vidět bavy a konečně budou žít tak jako my?

Cáťa
08.10.2014 4 z 5

Je to dobrá knížka, ale nepochopila jsem konec

kurelka.j
04.10.2014 2 z 5

Jak tady většina lidí píše, nápad byl velice zajímavý.Je hrozná škoda, že si s tím autorka nemohla trochu víc pohrát.Je pravda, že to sice bylo psané pro děti, ale stejně mi přijde, že autorka by prostě nedokázala svůj nápad shrnou víc jak do 300 stránek. Postavy nejsou dostatečně popsaně a celý ten svět má mnoho nevysvětleného.Aspoň konec se povedl a dodal tomu důvod k zamyšlení.Rozhodně doporučuji film, který se velmi povedl!!!!

pink_ivy
21.09.2014 3 z 5

Nápad knihy mi přišel hodně zajímavý. Stejně jako celé to společenství a fakt, že všichni viděli černobíle. Ale pak ten konec. Někdy od chvíle, co se rozhodli uprchnout, to bylo naprosto přitažené za vlasy. Nepochopila jsem pořádně kolik má být tomu hlavnímu hrdinovi. Přišlo mi, že dvanáct, o což by to bylo ještě pitomější, protože žádný dvanáctiletý kluk by takhle dlouho a ještě s dítětem, nepřežil. Celkově mi ta kniha přišla hodně naivní a docela mě zklamala. 3*

masinkas
19.09.2014 3 z 5

Část nápadů skvělá,ale jak už tu pár lidí napsalo, přijde mi dost ošklivé jaký kus je vykrádačka od Iry Levina.To už došly nápady nebo proč některé věci nemohly být originálnější.Ale jinak příjemná oddechová kniha

risisisi
18.09.2014 4 z 5

Super! Film byl ale lepší!

Baru007
16.09.2014 5 z 5

Nádherná provokativní kniha :)

Terry11
11.09.2014 3 z 5

Když mně už přijde všechno na jedno brdo - Hladové hry, Divergence a teď tohle. Neumím posoudit, nakolik se autorky navzájem ovlivňovaly, ale mně už tohle téma nepřináší nic nového.

knihomolka01
10.09.2014 5 z 5

Naprosto neskutečná knížka. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Nejvíc mě fascinovala ta představa šedivého světa bez barev. Ne že by se mi ten svět líbil, ale fascinoval mě. Lois Lowry má můj neskutečný obdiv za ten závěr, že si vůbec troufla dát tam neuzavřený konec a popustit tak fantazii všem ostatním.:)