Darca

Darca https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221115/mid_darca-221115.jpg 4 1077 286

Dárce série

Dvanásťročný Jonas žije vo svete riadenom všadeprítomnými pravidlami. Všetko je dokonale zorganizované človeku pridelia meno, rodičov, povolanie, partnera. Všetci sú si rovní, všetci žijú v dostatku a spokojnosti. Komunita vedená Radou starších sa vyrovnala s vojnami a kriminalitou, ale aj s bolesťou, hnevom, neistotu a sklamaním. Stačí dodržiavať pravidlá. Jonas však nezískava povolanie ako jeho vrstovníci. Je vyvolený stať sa Príjemcom pamäti. Aby sa mohol stať strážcom spomienok minulých generácií, musí prejsť výcvikom. Pod vedením svojho učiteľa, múdreho starca, sa postupne sa dozvedá o bolesti a utrpení, no aj o kráse, umení a láske a začína chápať, aká je cena za bezpečný a bezstarostný život jeho spoločenstva. Súcit a schopnosť milovať ho dovedú k závažnému rozhodnutiu. Svoj román venovala Lois Lowry všetkým deťom, ktorým zverujeme do rúk budúcnosť. Román určený vnímavým dospievajúcim aj dospelým, bol preložený do viac ako tridsiatich jazykov a autorka zaň získala niekoľko cien. Na niektorých amerických školách bol zaradený medzi povinné čítanie, na iných naopak zakázaný. Prečo?Pretože je to kniha, ktorá deti vedie k tomu, aby okolitý svet neprijímali automaticky, aby sa oň zaujímali, premýšľali, kládli si otázky a hľadali odpovede. Aby si uvedomili, že pravidlá, ktoré nás majú chrániť, nás môžu zároveň ochudobňovať a pripraviť o slobodnú vôľu.... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Artforum (SK)

The Giver , 1993

Anny90
09.11.2013 4 z 5

Velice pěkná a zajímavá knížka.

mysterygirl
31.10.2013 5 z 5

úžasná kniha. Tak takový zajímavý jedinečný literární nápad jsem dlouho nečetla.

petrisca
26.10.2013 5 z 5

Kniha měla hluboký příběh, který nevím jak ho mohl někdo vymyslet. Dávám 5 hvězdiček protože kniha měla skvělý pojem jestli žít v bezpečí, ale náš život někdo řídí a nebo svobodu, ale ne až tak veliké bezpečí,.... Tato hlavní otázka knihy se mi zodpověděla už na začátku :)

Patt
19.09.2013

Na stránkách Hospodářek je k dispozici první kapitola, která mě přitáhla, téma je zajímavé.

vlkove
30.08.2013 5 z 5

Zajímavá kniha, která je hodna zamyšlení, vhodná i pro mladší čtenáře.

Hilda_
18.08.2013 5 z 5

Knihu jsem nejdříve zahlédla v letáku s knihami, který jsem si pročítala v nákupním středisku, když jsem čekala na "MHDéčko", námět mě tak nadchl, že jsem si knihu týden po tom objednala v knihkupectví. Musím ji doporučit nejen všem dětem ale i dospělím, protože to, na co kniha naráží, je zajímavým námětem pro všechny generace. Co by jste radši chtěli vy? Na vybranou máte dva světy. První z nich je bez potíží, strachu, bolesti, bez hladu, ale také bez lásky a poznání, bez odlišnosti, bez barev, bez hudby..Druhý svět pak takový jaký známe my: s bolestí, hladem, potížemi, stresem, ale s láskou a možností se rozhodnout a být odlišný, žít svůj život..