Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280812/bmid_danska-divka-rw9-280812.jpg 4 1085 274

Působivý román napsaný podle skutečného příběhu, nyní i ve filmové podobě s Eddiem Redmaynem a Alicií Vikanderovou v hlavních rolích. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Domino

The Danish Girl , 2000

e.halass
02.07.2021 2 z 5

Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, pouze v některých částech. Jinak je příběh sám o sobě dojemný a zajímavý, jenom mám radši filmové zpracování.

sidonka
21.06.2021 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla do knihy začíst, dokonce jsem to chtěla vzdát, ale příběh mě nakonec přeci jen pohltil a dočetla jsem jedním dechem

Kniholapka
12.06.2021

U této knihy se nacházím v několika rovinách. Rovina nadšení a úcty nad tím, jak autor toto až taburizované téma pojal a mistrovsky popsal, dále v rovině, kdy si říkám, že mě kniha chvilkami trochu nudila a dlouhé popisy mi nepřipadaly zajímavé a poté v rovině, kdy mi jsou hlavní hrdinové příjemní, ale kdy i nedostali mé sympatie.
Kniha je ale čtivě napsaná. Nemohu říct, že by mě vysloveně nudila, protože téma samotné je zajímavé. Navíc čtenář postupuje časem spolu s párem a může sledovat, jak se jejich vztah vyvíjí, mění a to samo o sobě je velmi pozoruhodné.
Kniha je moc dobrá. Těším se na film!

capricorn__
09.06.2021 3 z 5

Knížku jsem dočetl asi před pěti minutami, proto jsem chtěl napsat komentář hned s tím pocitem, který si z knížky odnáším bezprostředně po jejím dočtení... Mám z "Dánské dívky" rozporuplné pocity. Na začátek jen řeknu, že si nemyslím, že je kvalitně napsaná na to, aby byla tolik opěvovaná - styl psaní v této knížce je při nejlepším ucházející, velice průměrný a nezajímavý. Moc se mi nelíbilo přeskakování v čase a někdy mi připadalo, že autor popisoval určité věci do (nepotřebných) detailů, ale pak najednou důležité události přeskočil a nedovysvětlil, jako by snad ani nevěřil, že to dokáže. Tohle jsou tedy ty zásadní věci, které mi vadily. Co se mi naopak líbilo, je velice zajímavý a jedinečný milostný příběh, který v literatuře není obvyklý. Pořád mě kniha nutila přemýšlet o hlavních postavách, jejich pohledech na svět, proč se rozhodly pro to, či ono. To hodnotím velice kladně. Taky se mi líbilo vykreslení hlavních postav - například postavu Grety přidávám na svůj fiktivní seznam nejoblíbenějších ženských hrdinek. Páni! Pokud bych byl v její situaci, rozhodně bych neukázal tolik síly a oddanosti, proto ji moc obdivuju. Jsem rád, že jsem knížku přečetl, ale... no, nemyslím si, že bych ji doporučoval. Zajímá mě, na kolik by byl příběh tak oblíbený, kdyby autor čerpal jen ze své fantazie a neopíral se o skutečné postavy a události. Takový průměr, co se dá přečíst. Film jsem neviděl, ale věřím, že se bez něj obejdu.

Vojslava
04.06.2021 4 z 5

Ačkoliv by příběh mohl být vzhledem k tématu pojat do jisté míry bulvárně, autor se s ním s velkým respektem popasoval po svém a vytvořil trochu snový miniprostor, kde se řeší otázky intimity, identity, vzájemné lásky, vyhovění si, podpory... všeho, bez čeho se takovéto příběhy neobejdou ani v dnešní realitě. Nic chtivého senzace; jako by se tu velmi zvláštním způsobem řešily prastaré otázky, na které se asi nikdy univerzální odpověď nenajde. Ano, stojí to za přečtení, ať už jako sui generis milostný román nebo jako cokoliv jiného.

Šajler
22.05.2021 3 z 5

Z téhle knihy mám smíšené pocity.Je to zajímavý příběh. Jen některé části mi narušili moment,kdy jsem se začetla do příběhu. Taková části pro mě byly rušivé,zdlouhávé a chyběla jim jistá hloubka.

nai.ivka
01.05.2021 4 z 5

Prvně jsem viděla film, zaujal mě. Od knížky jsem čekala, že mi prozradí víc informací a skutečně. Dozvěděla jsem se víc nejen o malíři/dívce, ale také o jeho ženě. Ještě bych ráda věděla další osudy Gerdy. Hodně podrobností, barvité popisy, vnitřní monology, vzpomínky na dětství, to všechno může některé čtenáře od knihy odradit. I mně se zdála o kus delší než by mohla být. I tak ale mi stála za přečtení.

Metla
25.04.2021 3 z 5

Omlouvám se, že vám mezi většinou spokojená až nadšená hodnocení strkám to své – poněkud vlažné. Do sféry mých zájmů nespadá téma ani prostředky, jakými autor seznamuje čtenáře s osudem malíře Einara Wegenera. Neustálé tonutí v rozervaných pocitech; po třetině knihy, kdy on nevěděl co je a ona co chce (křehkého manžela nebo nevšední kámošku?), jsem měla nutkání starého Smrdi Ruma „vyprdnoutsenato“. Jelikož se však jednalo o doporučenou četbu mojí šéfové a já na případný dotaz chtěla mít v rukávu lepší argumentaci než „nebavilo“, kousla jsem se do zadku a vytrvala. Nakonec jsem nelitovala.
Když Einar konečně začal hledat řešení, osvítilo mě poznání, jak těžké to mají lidé s jeho problémy (i jejich blízcí) dnes a jak dokonale v p… v pytli byli před sto lety. V duši chaos, nikdo neměl potřebné vědomosti, medicína byla v plenkách a společnost rigidní. Kdo poradí, pomůže? Lili měla svým způsobem štěstí na bohémské prostředí, kde našla větší pochopení pro svou situaci (tedy pokud si tu vstřícnost pan spisovatel nevycucal z palce).
Závěrečné stránky snad nikoho nemohly překvapit – vždyť tohle nebyl romantický slaďák, nýbrž volná dramatizace jednoho skutečného života.
Na Wikipedii jsem si pár věcí upřesnila, podívala jsem se na díla manželů Wegenerových a velmi krátce zvážila možnost přidání čtvrté hvězdy. Ale ne, vzbuzený soucit a hlubší náhled do transgender problematiky nepřeváží fakt, že jsem byla značnou část románu lehce otrávená. 65%

11jana3
03.04.2021 3 z 5

Od tejto knihy som mala veľké očakávania, ktoré sa nenaplnili. Mňa osobne sklamala.

Aprilek
28.03.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá, o důležitém tématu a navíc obsahuje pravdivá fakta (některá). Styl mě moc nezaujal.

leona_m
07.03.2021 5 z 5

Rozhodně je zde důležité vyzdvihnout závažnost tématu této knihy. D. Ebershoff se s tím popral velmi dobře. I když by kniha mohla být klidně o pár stran kratší, tak za mě se mi velmi líbil ať už popis krajiny nebo samotných postav. Kniha byla pro mne o něco lepší než film a o samotném příběhu L. Elbeové si do budoucna ještě ráda počtu.

knihy_a_zuzka
17.02.2021 4 z 5

Velmi kvalitně napsaná kniha. Autor rozsáhle, ale poutavě popisuje život a pocity postav. Ebershoffa velmi obdivuji za kuráž zpracování tohoto tématu a v rámci mezí i historickou podobu příběhu. K postavám jsem se velmi upnula a zamilovala se do nich.

Jsem velmi vděčná, že knihy jako tato existují. Že se o případech jako Lili Elbe mluví, píše a natáčí.

Knihu jsem četla jako první, film se mi ovšem líbil o trošku více (zde mě ale neberte naprosto nezaujatě - jsem fanynka Eddieho Redmayna :))

Tyn_a
21.01.2021 3 z 5

Zajimavy namet, ctivy dej, ktery ma spad a smrnc. Vzila jsem se perfektne s pocity do hlavnich postav, az mi ke konci jedne z nich bylo velmi lito. Kniha je plna porozumneni, souzne dusi, lasky. Urcite doporucuji, i kdyz nedavam plny pocet hvezd. Bavila me, ale jednou staci, i tak, diky :)

evineckY
17.01.2021 4 z 5

Není to vůbec špatná kniha. Chudák Greta, tu by mněli pozlatit. Poslouchala jsem audioknihu. Bylo to sice delší, ale děj tak poklidně plynul, že to uteklo.

Kája95
08.12.2020 3 z 5

Neobvyklé téma za to dávám+
Ale! Na první stránce se v podstatě dozvíte,o co v knize půjde a následně jsem neobjevila nějaký vývoj-zapletku. Děj pozvolna plyne a od začátku je více méně jasné jak to dopadne.

Janniska
27.11.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha,líbil se mi popis pocitů Einara/Lili i Grety,jako kdyby autor prožíval veškerou bolest a strach postav.Těším se na film.

MCGinger
06.11.2020 3 z 5

Zajímavé téma a osobní příběh inspirovaný osudem Lili Elbe. Trochu pokulhávající pojetí. A jednu hvězdičku ubírám za to, že je inspirace spíše volná, což se projevuje nejvíc třeba ve výměně Gerdy za Gretu.

makry
26.10.2020 5 z 5

Tentokrát byl film dříve než kniha a to i přesto,že se kniha v mém seznamu co se chystám číst je delší čas.Musim říct,že za mne kniha čtivá i téma zajímavé.

V_Klarka
29.09.2020 2 z 5

Bohuzel me kniha vubec nebavila. Namet pekny, ale stale v jedne linii bez nejakeho zvratu. Take mi to prislo dosti nerealne, v prvni polovine 20. stoleti vsichni prejdou zmenu pohlavi prakticky mavnutim ruky? Bohuzel nemohu doporucit.

VéjaTarabová
25.08.2020 3 z 5

Krásně napsané, ovšem trochu až moc zdlouhavé. Občas jsem se tím musela prokousávat, ale myslím, že to není vinou autora. Rozhodně zajímavý pohled na dané téma. Filmové zpracovaní v hlavní roli s Eddiem Redmaynem můžu rozhodně doporučit.