Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280812/bmid_danska-divka-rw9-280812.jpg 4 1085 274

Působivý román napsaný podle skutečného příběhu, nyní i ve filmové podobě s Eddiem Redmaynem a Alicií Vikanderovou v hlavních rolích. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Domino

The Danish Girl , 2000

alnahu
22.01.2016 3 z 5

Tato kniha, mě příliš neoslovila ,dávám ale tři hvězdičky manželce Einara ,za to, jak byla silná a milujicí ,aby pochopila touhy a přání svého muže.

Ditules
20.01.2016 5 z 5

Ke knize mě přivedla informace o tom, že se chystá do kin film, který je podle ní natočen (a to s velmi zajímavým obsazením). Myslím si, že Einar měl velké štěstí, že potkal ženu, jakou byla Greta. Příběh je natolik silný, že dokážete trpět s Lily a zároveň na ni být i naštvaní, jak se chová ke Gretě... A když si ještě uvědomíte tu dobu, ve které se příběh odehrává (názory společnosti, lékařská /ne/znalost,...). Brrr.
Moc se těším na to, až budu moci porovnat dojmy s filmem.

Bedikk
17.01.2016 5 z 5

Ke knize mě nelákalo téma ani autor. V podstatě jsem od ní příliš nečekal. O to víc jsem se do příběhu zanořil. Liliina proměna je přirozená a naprosto lidská. Kniha má šťastné momenty, ale výrazně převažují ty smutné. Ačkoliv jsem se o Lili ke konci víc a víc bál, tušil jsem, že se pro mě hlavní hrdinkou stává Greta, která byla neuvěřitelné silnou postavou. Konec byl očekávatelným vyústěním, které sice na oko zmizelo do ztracena, ale bylo krásným rozloučením. Autor mě však donutil přemýšlet o vztazích, poutech a lásce, za což mu moc děkuji.

fons
10.01.2016 5 z 5

V Levných knihách zastrčený poutavý a intimní román, prezentující počátky klíčové magie dnešní společnosti. Je to nádherně a citlivě vyprávěný příběh strategicky zaměřený na pocity ženy, která sleduje ztrátu svého manžela. Jsem velmi spokojený, líbilo se mi to, kniha se četla svižně a s nadšením. Rázně říkám, homofobním čtenářům vstup zakázán! Moc se těším na filmové zpracování.

Tiffany
04.01.2016 4 z 5

Příběh plný odhodlání, smutku a naděje. Myslím, že Einar měl především velké štěstí, že potkal Gretu. Tak nějak mi jí bylo líto. Einar šel za svým instinktem, ale ona byla ta, co ho neuvěřitelně podporovala, měla pochopení ..., možná i proto, že byla umělkyně a taky žena. Snažila se mu vyhovět , nekomplikovat mu život a spoustu citových zmatků, si nechávala pro sebe. Einar měl vlastně vůbec štěstí na lidi okolo sebe. V knížce se mi zdá, to vyznělo všechno "docela snadné" , ale mám za to, že většinou je realita o něco těžší... . A to jsme pomalu o 100 let dál.

maid
17.12.2015 3 z 5

Knížku jsem si přečetla, neboť se těším na film, který vejde příští rok do českých kin, a tak jsem si řekla, že jako správný milovník knih bych si měla přečíst předlohu. O TS tématiku se zajímám a tudíž se mi námět velmi zamlouval. Musím ale uznat, že jsem po přečtení knihy trochu zklamaná, protože se valná část knihy věnovala spíše Einarově manželce, což je škoda. Jinak to byla příjemná a hlavně zajímavá kniha o počátku objevení TS problematiky.

bookcase
07.10.2015 5 z 5

Neuvěřitelně jemně a s citem napsaný román, který jsem přečetla jedním dechem.

playada
16.06.2015 5 z 5

Poetické, něžné, milé, jemné, překvapivé. Dojemné, lidské, atd., atd.

Lucina88
06.06.2015 5 z 5

Brilantní příběh!
Lidi s touto hroznou úchylkou nesnáším, ale u Einera jsem udělala menší vyjímku...v knize ho spíše lituji a přijde mi vcelku sympatický...až na pár věcí :) Moc se mí líbilo, že zezačátku jsem pořád přemýšlela, kdo ta Lili je a až na 56 str. jsem to zjistila :)) nevtíravý a zajímavý příběh...mám oblíbeného dalšího autora :)

orinka3
28.12.2014 5 z 5

Znepokojivá kniha. Četla jsem ji s nepříjemnou předtuchou špatného konce. Obdivovala jsem toleranci manželky a její velikou obětavost. Dnes se lidi rozvádějí z malicherných příčin a tady jde o příklad obrovské lidskosti i pochopení pro druhého. Zajímavá četba, i když neveselá, lidé takto postižení to nemají snadné ani dnes, natož pak ve třicátých letech minulého století, kdy tuto odlišnost nedokázali ani pojmenovat. Natož kvalitně léčit. Kolik bolesti musela nebohá Lili snést, aby si splnila sen být ženou...

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Podstatě nic nového neřekla, tedy mé maličkosti. Nezasvěcením snad poví mnoho užitečného. Znám podobné příběhy ze života. Které naštěstí dopadly dobře. Pánové, pokud máte výhrady, považujete podobné témata " za nenormální" jelikož vybočují a my vybočujeme. Skousněte své Ego a přečtete si tento příběh. Po přečtení si zkuste odpovědět na otázku.... co je normální. Přetvářka nebo být šťastná - ý.

Makie
19.08.2013 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Přistihla jsem se, že o Einarovi/Lily přemýšlím jako o dvou naprosto odlišných postavách, neustále jsem musela přesvědčovat sama sebe, že se jedná o jednu a tutéž osobu. Myslím, že to byl účel, autor chtěl ukázat, jaký vnitřní boj asi hlavní hrdina musel prožívat.

Lidka
08.05.2012 5 z 5

Určitě zajímavé téma ne tak často zpracovávané. Z části realita, zčásti fikce, ale hodně zajímavě popsaná vnitřní změna i intimní vztahy.

asam
05.04.2011 5 z 5

Velice zajímavé.Kniha o lásce, toleranci, pochopení.
Představte si, že zjistíte, že váš manžel, kterého milujete, se cítí a chce být ženou. Smiřte se s tím, že nemáte manžela, ale kamarádku. To chce opravdu velkou dávku porozumění a tolerance.