Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280812/bmid_danska-divka-rw9-280812.jpg 4 1085 274

Působivý román napsaný podle skutečného příběhu, nyní i ve filmové podobě s Eddiem Redmaynem a Alicií Vikanderovou v hlavních rolích. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Domino

The Danish Girl , 2000

Pípasek
18.11.2018 2 z 5

Nic moc.

kklepkaa
16.11.2018 3 z 5

Jsem z knihy spíš rozpačitá. Autor na konci píše, že se mu líbí jít do hloubky postav což mi ani moc nepřišlo. Škoda i Grety jejíž reálný příběh mi přijde zajímavější, mohlo to knize dát další rozměr, ale chápu, že autor chtěl dát prostor především Lili. Taky mi přišlo, že je autor až příliš zkratkovitý. A určitě se do té tématiky dalo ponořit hlouběji. Chyběl mi i pohled nechápavého človíčka, kterých v té době určitě muselo být mraky. No prostě nevím. Zajímavé to jistě je, ale odvázaná z toho nejsem.

Radik74
11.09.2018 3 z 5

Nezklamalo, nenadchlo, příjemné nenáročné čtení na volné odpoledne.

Pjefa
11.09.2018 1 z 5

Můj vztah k této knize byl možná poskvrněn díky filmu. Jako první jsem viděla film, který jsem si naprosto zamilovala. Proto jsem se rozhodla vrhnout se na knihu, a i když jsem očekávala, že to bude naprosto jiné a snažila se na to nahlížet neposkvrněným okem, buď se to nepovedlo, nebo knížka není pro mě. Začátek se mi líbil, čtivý, pohodový. Téma knihy mimochodem naprosto miluju, protože mám ráda knihy s takovým zaměřením. Co mě ovšem zklamalo byla taková až s prominutím "fádnost" celého díla. Některé pasáže pro mě byli nesmírně zdlouhavé a četla jsem se s velkým sebezapřením. Jiné zase utekly jako voda a přitom mohly být mnohem delší. Shrnutě, nelíbí se mi to. Mrzí mě to, ale je to už tak.

Whobey
07.09.2018 4 z 5

Kniha se silným příběhem.
Literárně skvěle napsaná kniha, krásné obraty, a ačkoliv by se někomu mohly zdát popisy krajin či místností zdlouhavé, myslím, že to bylo adekvátní tématu. Přece jen šlo o knihu, v níž malířství a umění figurovalo na vysokých příčkách.
Myslím, že téma je docela ještě neprošláplé, hodně lidí se k této knize dostalo jen díky filmu, ale myslím, že je to krásná sonda do povědomí takového člověka. Charaktery měl autor zmáknuté naprosto perfektně, dokázal udělat hlubší náhled do jejich nitra, hraje si s pochopením identity a dělá to skvěle.

Knihu doporučuji, ačkoliv si uvědomuji, že takové téma není pro každého :)

helenkan
27.08.2018 3 z 5

Je to zajímavá knížka a myslím,že stojí za přečtení.

Torino
18.08.2018 3 z 5

To je pro mě velmi zajímavá kniha, ale nemám k ní jen pozitivní náhled. Plusové body kniha rozhodně nahnala tématem jako takovým, které sice autor sám nevymyslel, jelikož se tento příběh skutečně stal, ale velmi ho poupravil, což sám přiznává. příběh je velmi zkráceně jednom z prvních mužů, který byl přeoperován na ženu, protože se narodil do špatného těla. Co se mi na jednu stranu velmi líbilo, bylo jak autor dokázal popsat vnitřní rozporuplnost Einara vůči sobě, vůči Lily, vůči své ženě. Na druhou stranu mi tato rozporuplnost přišla mnohdy velmi dlouhá a člověku pak připadlo, že se v knize vlastně neděje nic jiného, za to pro mě mínusové body. Ale velmi zajímavé bylo vykreslení toho zvláštního trojúhelníku Einar - Lily - Greta, to bylo velmi zvláštní. Navíc člověk jako já, který se nikdy nesetkal s člověkem narozeným do špatného těla, má nějaké představy, jak to asi je. Moje představy byly v mnohém úplně jiné, byla jsem velmi překvapená, že Einar bere Lily jako někoho jiné, ne jako součást sebe... Jak píši hned na začátku kniha je to každopádně zajímavá, má své mínusy, alespoň pro mě, ale nejsem zklamaná, že jsem jí četla.

viviann
12.08.2018 5 z 5

Prvni kniha, kterou jsem četla na toto téma. Bavilo mě to. Byla to taková sonda do duše nešťastného člověka... Téma zřejmě není pro každého, protože pár lidí si ji ode mě odmítlo půjčit, ale doporučuji přečíst.

kejty91
03.08.2018 3 z 5

Mě téma tolik neoslovilo. Nevím, resp. neumím určit do jaké míry je dílo autentické - protože anotace hovoří o skutečém případu ale autor se zminuje, že většinu příběhu vystavěl na svých myšlenkách. Popis chování Lily po "přeměně" byl chválihodný. Nečekala bych, že by byla proměna/výměna tak dalekosáhlá. Samozřejmě najít životní štěstí je potřeba ale má to občas velmi zidealizované situace.
Nepochopila jsem přesně důvod, proč se Greta zminuje o svém prvním manželovi...To v tom kontextu, že to sním taky nevyšlo?
Knihu hodnotím jako průměrnou.

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Opravdu netradiční kniha k zamyšlení se nad silou lásky a obětování a odvahou podstoupit změnu. Po tomto vylíčení Einarovi "skoro proměny" jsem se o kousek blíž dostala k pochopení lidí uvězněných v cizím těle. Obětavost a podpora manželky Lily mi brala dech. Schopnost upozadit sebe ve prospěch druhého...obdivuji! Malířství je pro mě jako sen. Cítila jsem se skvěle v prostředí obrazů a vůně barev. Pro mě bonus Dánské dívky.

Ajrad1981
17.07.2018 5 z 5

Líbilo se mi, jak byl popisován vztah Einara a Lily, vlastně celý ten trojúhelník Einar - Lily - Greta. Přestože je obdivuhodné, jak se Einar dokázal s celou situací srovnat, i když slyšel "diagnózy" některých lékařů, podle mě nejvíc obdivu zaslouží Greta.

eLeR
04.07.2018 4 z 5

"Lili chtěla dokázat světu, a především sobě samé, že je skutečně žena, že její dosavadní život a mužík jménem Einar byl pouze vážny omyl přírody, který se povedlo jednou provždy napravit."

Námet je naozaj zaujímavý. Príbeh, ktorý napísal Ebershoff sa od skutočnosti odlišuje, čo priznal aj samotný autor. Štýl, ktorým je kniha písaná mi celkom sedel. Osobne sa mi páčilo, ako sa mu podarilo dostať na papier vnútorné myšlienky a pocity hlavných hrdinov .. hlavne Einara a Lili. Už menej sa mi páčili tie rozsiahle opisy mimo tému, ktoré ma v prvej polovičke nútili knihu odkladať častejšie, akoby som chcela. Strata času to ale rozhodne nebola.

a.r.nick
01.07.2018 3 z 5

Chtěl jsem si přečíst knihu před zhlédnutím filmu, ale teď tedy nevím, jestli má ještě smysl na film koukat, protože mám dojem, že už nemůže přinést nic nového - a že mě to téma zase až tak nezaujalo. Román je psaný velice čtivě a i když se v něm nic napínavého neděje, bavilo mě číst pořád dál; přesto to ve mně ale nezanechalo žádnou hlubší stopu, protože vše tam bylo popisováno tak trochu plytčeji, bez nějakých hlubších emocí. Mám radši knihy, které ve mně nějaké ty emoce dokážou probudit, ale tahle kniha ve mně vzbudila "jenom" základní zájem dovědět se, jak to celé dopadne.

Marekh
17.06.2018 4 z 5

Tato kniha byla pro mě zajímavá námětem, kdy muž vnitřně pociťuje, že se necítí svůj v mužském těle a chce se stát ženou.

Celkově byla kniha čtivá. Jedná o první knihu s tématem transsexuality, kterou jsem prozatím četl. Při čtení jsem se hodně zamýšlel a snažil se pochopit Einara a zároveň Gretu..

Osobně jsem se prozatím s žádným transsexuálem nesetkal. Myslím si, že pokud se někdo nachází v situaci jako Einar, je přesvědčený, že chce být ženou, tak bychom to asi měli respektovat. Samozřejmě rodina a nejbližší příbuzní mohu být v šoku z této informace a mohou se zachovat dvojím způsobem. Buď člověka úplně odepíšou, zřeknou se jej, poněvadž pro mnohé je to nepochopitelné, proti přírodě, proti Bohu, anebo postupem času se s tím budou srovnávat a budou se snažit pochopit daného člověka, budou se ho snažit podpořit a pomoci mu. Nepochybně je důležitá podpora rodiny, kamarádů a přátel. Einar tuto podporu měl.

V knize se vyskytuje také rozhovor se spisovatelem ohledně přípravy na této knize. Citáty z rozhovoru, které mne oslovily:

Mám moc rád knihy, které čtenáře zavedou hluboko do nitra hlavního hrdiny. Knihy, které nám umožní poznat postavu hlouběji, než dokážeme proniknout do ostatních lidských bytostí, možná i do sebe samých.

Jsem přesvědčený, že každý se alespoň jednou podíval do zrcadla a pomyslel si: Svět vůbec netuší, kdo doopravdy jsem. Otázka Liliiny identity je univerzální. Všichni chceme, aby nás okolí přijímalo takové, jací jsme.

Mátová
11.06.2018 4 z 5

Velmi zajímavá kniha na velmi zajímavé téma. Některé postavy mě neuvěřitelně štvaly tím, jak s Einarem jednaly téměř jako s nesvéprávným, ale stejně tak jsem to chápala a musela jsem je obdivovat, jaký dokázaly v té době zaujmout postoj.
Člověk si jen říká, jak by se v takové situaci asi zachoval on?
Kniha nebyla špatně napsaná, i když k dokonalosti jí i něco málo chybělo. S chutí se podívám na film.

Knižní střípky
11.05.2018 3 z 5

Četla jsem knihu, viděla film a i když se mi to nestává často, ale musím říci, že za mě jednoznačně zvítězil film. Kniha rozhodně není špatná, to ani náhodou, četla se mi dobře, ale nepovedlo se jí vzbudit ve mě nějaké emoce, což mi přišlo škoda, protože námět, obzvlášť když víme, že je to skutečný příběh a ne fikce, tento potenciál rozhodně měl.

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

stejně jako film je to pozoruhodná kniha, která stojí za přečtení. líbí se mi asi i o trochu víc než film.

rebellda
27.04.2018 2 z 5

Já teda asi půjdu proti proudu a řeknu, že mě příběh moc nezaujal a místy mi bylo až nepříjemné ho číst (a to jsem rozhodně velmi tolerantní vůči jakýmkoliv odchylkám od normy). Znova ji číst rozhodně nepotřebuji.

may.t
25.04.2018 5 z 5

Dokonalá kniha a překvapivě úžasný film, ve kterém Eddie Redmayne předvedl neuvěřitelný výkon.
Je to jedinečný zážitek číst tuto knihu, žádný otřepaný příběh s předvídaltelným koncem, doporučuji!

birgitte
24.04.2018 5 z 5

Nádherná knížka se silným příběhem, doporučuji a doporučuji i film ...