Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280812/bmid_danska-divka-rw9-280812.jpg 4 1085 274

Působivý román napsaný podle skutečného příběhu, nyní i ve filmové podobě s Eddiem Redmaynem a Alicií Vikanderovou v hlavních rolích. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Domino

The Danish Girl , 2000

Lka
16.07.2020 4 z 5

Audiokniha :
Kniha se hezky poslouchala, ale dle mého názoru to bylo zbytečně dlouhé, táhlé. Jinak se připojuji k názoru, že Greta byla obdivuhodný člověk. Přijít tímto o manžela a ještě mu láskyplně pomáhat k přeměně z muže na ženu.

Burák
25.06.2020 4 z 5

Netradiční životní příběh manželského páru mně na několik dní naprosto pohltil. Zvlášť když¨jsem věděla, že se zakládá na skutečných událostech. Ke knize jsem se dostala přes trailer k filmu, který mě hodně zaujal a určitě se na něj v nejbližší době podívám. Samotná kniha má velmi poetickou atmosféru a to, že se děj odehrává na začátku 20. století tomu ještě dopomohlo. Fascinovalo mě, jak jsou téměř všechny postavy tolerantní a na svou dobu mají velmi pokrokové myšlení. Asi to není knížka pro každého, ale nedivím se, že ji spousta lidí zařadila mezi oblíbené.

Cress
18.06.2020 4 z 5

Knížka byla úžasná, ale konec mi přišel trochu natahovaný. Tak padesát stran bych ubrala a kniha by byla perfektní.

m_martina
21.05.2020 2 z 5

Tak jsem se projednou nechala zlákat pozitivními ohlasy na tuto knihu. Sice jsem ji dočetla, ale vůbec mně nesedla. Naštěstí jsem ji měla jen půjčenou z knihovny, takže jsem ji tam bez sebemenší stopy lítosti zase vrátila.

twigxi
07.05.2020 2 z 5

(SPOILER) SPOILERY!!!

Postava Einara a nasledne Lily me neuveritelne iritovala. Plachy, nevyrazny muz se pomalu meni v jeste plassi, nevyraznou zenu. Ktera je ale sobecka a tvrdohlava a jde si za svym snem (ktery rozhodne neodsuzuji jako takovy) rekla bych az pres mrtvoly. Nediva se nalevo ani napravo a nema nejmensi empatii s manzelkou, ktera by se pro nej na druhou stranu zase az pretrhla a je prehnane servilni.
Sceny, kde hlavni postavy o Lily mluvi ve treti osobe mi byly az neprijemne cist. Prislo mi to zajimave jen v prvni scene, ale kdyz se to porad opakovalo, nemohla jsem se ubranit pocitu, ze je to uz detinske a trochu trapne.
Me kniha proste nenadchla. Poslechla jsem ji jako audioknihu, byla nadherne nactena. Ale to je tak jediny duvod, co me u ni udrzelo az do konce.

evin84
22.04.2020 5 z 5

Musím říct,že tato kniha mně velice mile překvapila. Za mně palec nahoru a určitě doporučuji si jí přečíst.

Rossel
31.03.2020 5 z 5

Velmi citlivě a poeticky popsaný příběh. Lily měla neuvěřitelnou odvahu čelit všem osobním, společenským i medicínským nástrahám. Přístup Gerty k celé věci je opravdu obdivuhodný až neskutečný. Kdo ví, jaký byl jejich vztah doopravdy, že k tomu dokázala takto tolerantně přistupovat. Ale knižní (i filmové) vykreslení milující a přijímající ženy, která nedokáže stát v cestě touze a snům svého muže, je dojemné.

š.m.i.k
25.02.2020 5 z 5

Tohle bylo jedno velké příjemné knižní překvapení, jen jsem se dopustila stejné chyby jako jaroiva (v komentářích pode mnou)... Protože se jednalo pro mě o neznámého malíře, chtěla jsem si vyhledat, jaké obrazy maloval, až jsem se dostala na životopis a samozřejmě přečetla... Holt jsem také zvědavá :)

jaroiva
24.02.2020 5 z 5

I když LGBT problematiku moc nevyhledávám, anotace mě zaujala natolik, že jsem ihned, co jsem knihu objevila, koupila audioknihu a musela začít poslouchat. Bohužel jsem nedokázala udržet svou zvědavost na uzdě a než jsem stihla doposlechnout, vyhledala jsem si na wikipedii informace, které se mi staly spoilerem.
Poslechla jsem do dne od zakoupení a jsem stejně nadšená z audioverze, jako jsem byla z anotace.
Zajímavý, až dojemný příběh, který není jen o titulní postavě Lily, ale hodně i o Gretě.

kytikyti
15.02.2020 4 z 5

Zvláštně poetická kniha, doporučuji.

smajlik07
04.02.2020 5 z 5

Úžasná kniha, zajímavý příběh, téma hodné k zamyšlení. A to nejen o problematice transgender, ale také o lásce partnerů a obrovské podpoře snů milované osoby.

Deena_
22.01.2020 5 z 5

Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst, ale nakonec se to povedlo a kniha mě opravdu bavila. Opět můžu říci, že kniha je mnohem lepší než film.

LenkaGonn
12.01.2020 1 z 5

Promiňte, ale ja to nedočetla. Mě ta kniha velice nudila. Ani Film jsem nedokoukala. Není to můj styl.

Luciett.ka
07.01.2020 2 z 5

Moc mě to nenadchlo.
Příběh je zajímavý, ale četlo se mi těžce, musela jsem se pokaždé nutit do toho, abych pokračovala ve čtení.

VladkaBU
06.01.2020 5 z 5

... velmi zajímavá kniha. Víc jsem asi obdivovala Gretu za to, jak Lili přijala, jak ji podporovala. Na toto téma jsem ještě nic nečetla, o to víc jsem o Lili hledala informace.

lagareta
04.01.2020 4 z 5

Pro mne byla hlavní hrdinkou Greta..
Pak jsem si ještě dohledávala nějaké informace...
Škoda, že na ní nečekal žádný happy end, zasloužila by si ho...a ta poslední Liliana operace mi přišla vzhledem k jejímu věku jako zbytečné riziko...

Aleen
28.10.2019 4 z 5

Velká odvaha všech zúčastněných osob vzhledem k době a situaci. Moc zajímavé čtení, které dokáže rozkrýt pocity protagonistů. Pěkně vykreslené situace, místa, lidi. Četla jsem pár let před filmem a musím film pochválit. Jedno z lepších zpracování literární předlohy.

danielavachova
19.10.2019 4 z 5

Moc zajímavá kniha,občas mi přišla moc rozvláčná ,ale popis přeměny muže v ženu,odvaha podstoupit různè lékařské experimenty a pokusy ,moc zajímavé. Co je všechno člověk ochoten podstoupit ,když zjistí,že se narodil do špatného těla a je to v období po první světové válce.Určitě shlédnu i film.

Daduška
06.10.2019 3 z 5

Dávám 3,5 *. Zajímavé téma, ale nedokázala jsem se (z logických důvodů) úplně vcítit do žádné z hrdinek. Samozřejmě je to dané i dobou, kdy se příběh odehrává. Určitě se podívám na film, zajímá mě zpracování tohoto velice intimního příběhu. Určitě nelituji, že jsem knihu četla, v mysli mi zůstane ještě dlouho, ovšem nikoliv pro spisovatelské umění autora, ale spíš kvůli tomu, o čem kniha pojednává.

janamaxik
20.08.2019 2 z 5