Tankový prapor

Tankový prapor https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61657/tankovy-prapor-61657.jpg 4 615 96

Danny Smiřický série

Humoristický obraz individuálního boje s blbostí, ztělesněnou vybranými představiteli důstojnického sboru čs. armády v padesátých letech.

Francoa
30.07.2014 4 z 5

Konečně jsem se rozhodl po přečtení všech komentářů, že knihu ohodnotím a napíšu svůj názor.Knihu jsem si koupil ihned při prvním vydání u nás v roce 1990, po přečtení jsem byl zklamán, protože před mnoha lety jsem četl ukázku z připravovaného románu v literárním časopisu Plamen, který jsem si nechal rodiči poslat, když jsem absolvoval ZVS (1966 - 1968).Josef Škvorecký v té době byl pro mně pan spisovatel,Zbabělci a jeho povídky Ze života lepší společnosti jsem obdivoval.Ukázku z knihy Tankový prapor si poslechla celá rota při večerním předčítání a většinově jsme se shodli, že se konečně našel spisovatel, který se nebojí psát tak, jak to na vojně opravdu chodí:tak jak mluví Čech, Moravák a Slovák; absurdnost; buzerace apod..Shodou okolností jsme ještě byli ne prapor, ale 7.tanková rota, prostě jsme prožívali to o čem Škvorecký psal.Proto jsem od knihy očekával mnohem více sprostých slov, více buzerace nejen od důstojníků ale i od některých poddůstojníků, více sexu a prokreslenější příběh.Knihu jsem po druhé četl nějaký delší čas po uvedení filmu v televizi.Podle mého názoru Škvorecký přeci jenom příběh trochu uhladil, zapracovala autocenzura a to je škoda.První přečtení knihy bych hodnotil 3 hvězdy, ale přeci jenom zklamání časem vyprchalo a Škvorecký je Škvorecký, dávám 4 hvězdy, také proto, že prozatím "vojnu" žádný spisovatel lépe ne vystihl.A ukázce v čas. Plamen bych dal 5 hvězd.

aktak1203
16.07.2014 5 z 5

Je pro mě dost nepochpitelné, že může být pro někoho tato kniha nudná. Já myslím, že popis absurdního prostředí na vojně a nejen tam v dobách komunismu je více než výstižný, alespoň podle vyprávění těch co byli nuceni se povinné vojny účastnit. Takže já dávám plný počet hvezdiček.

Ivinho
20.03.2014 4 z 5

Ach jsem tak rád že nemusím jít na vojnu a tuhle absurditu zažít.

Evickar
16.03.2014 4 z 5

Opravdu jsem se nasmála. Už na prvních stránkách napočítáte tolik sprostých slov jako v žádné jiné celé knize :-) Pro odpočinek rozhodně doporučuji, ikdyž se jedná o vojenské prostředí a v bojových vozidlech a organizacích té doby se trochu ztrácíte.

moonchild
07.03.2014 5 z 5

Výborná kniha,která by si zasloužila deset hvězdiček

fan_tomas
19.10.2013 4 z 5

Srandovní počtení :) Stejně jako filmové zpracování :)

BooksLucyKing
16.06.2013 4 z 5

Bezvadná, humorná knížka. Občas jsem se sice ztrácela mezi těmi vojenskými termíny a hodnostmi, ale nevadí. Opravdu povedené dílko.

ZdivocelaReny
31.05.2013

Hrozně mě mrzí, že pan Škvorecký upustil od ich-formy, protože Dannyho myšlení mě na celých knihách bavilo ze všeho nejvíce... kde jsi, Danny ze Zbabělců a tvoje myšlenky tak blízké mým! :D Zbyl z tebe jen rotný Smiřický...

Bohužel jsem nedočetla. Ale možná tomu za čas dám ještě druhou šanci. Možná taky potřebuju být starší, zrovna jako je Danny starší v Praporu než v milovaných Zabělcích, aby mě i Tankový prapor dokázal zaujmout... A možná taky ne. Možná je Prapor už záležitost ryze mužská, pro ženskou mysl neuchopitelná...

EDIT 2017: Hlásím první prolomení bariéry v četbě této knihy. Filmová verze mě přesvědčila o tom, že i brýlatý rotný Smiřický Lukáše Vaculíka je v jádru pořád týmž Danníčkem, kterého jsem si tak oblíbila ve Zbabělcích. A tak jsem dala knižní podobě znovu šanci ;).

rostwin
26.12.2012 5 z 5

Konečně čtivý Škvorecký! Je sice pravda, že se čtenář v různých postavách velice snadno ztratí, nemusí to však být na škodu. Humorné, ironické proti nesmyslnosti vojenské služby, karikující velitele i celý systém .

Donatello
16.12.2012 5 z 5

Při čtení v metru na mě ostatní koukali jako na malomyslného, ale kniha je velmi čtivá a zábavná! :)

Šmerka
04.09.2012 2 z 5

Knihu jsem nedočetla a myslím, že nikdy nedočtu.Vůbec jsem se do toho nemohla začíst, v postavách a jejich hodnostech jsem se nedokázala vyznat.

dusty
12.07.2012 odpad!

Mám Škvoreckého rád, třeba jeho Lvíče je naprosto dokonalé, ale tohle se nedá číst.

jprst
25.11.2011 5 z 5

Autor velice dobře a s vtipem vystihl tu nesmyslnost povinné základní vojenské služby. Na postavách důstojníků sice s nadsázkou, ale dost názorně předvedl, kam až může dojít tupost a omezenost, když k tomu má prostor a podporu. Postavy vojáků naopak předvádějí, že když se s hloupostí nedá bojovat přímo, tak se před ní dá alepoň kličkovat.
Filmem natočeným podle této knihy se rozhodně nenechte otrávit, je jen jejím slabým odvarem.

WEIL
12.08.2011

Nikdy se mi takhle kniha nelíbila, a přece jsem ji pročetl.
Film se mi taky nelíbí, ale než jsem to zjistil, tak už jsem ho shlédl.

Langosh
09.08.2011 5 z 5

Naprosto perfektní, velmi dobře se četl, satirický obraz vojny za komunismu, můžu vřele doporučit všem, myslím, že by se mohl líbit každému. Hlavně pokud jste viděli film a líbil se vám, nevhejte a přečtěte si i knížku.

swamp
30.11.-0001 5 z 5

Příjemně zábavné počtení i pro ty, kteří vojnu neokusili (jako já:).