Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462604/bmid_damsky-gambit-IdO-462604.jpg 4 559 147

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

The Queen's Gambit , 1983

Nelasp
03.09.2023 5 z 5

Líbil se mi seriál na Netflixu a kniha nemá chybu, kdyby mi někdo řekl, že budu číst o šachu, o němž absolutně nic nevím a bude mě to sakra bavit.... Beth měla zajímavou mysl a bylo mi ctí ji poznat.

Mindy
02.09.2023 5 z 5

Sonda do geniálních mozků šachistů. Jak jim to v té hlavě musí šrotovat! Předvídají a kombinují spousty různých možností, deset, patnáct tahů dopředu, není divu, že někdy hodinu sedí nad šachovnicí a zvažují jeden tah. Úžasná knížka.

Lizard
31.08.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha - lehký, odpočinkový poslech, výborně načteno.
Na knihu jsem narazila náhodou a vůbec jsem netušila, co mě čeká (seriál neznám). A byl to velmi příjemný čas strávený s touto knihou. Autor prostřednictvím života Beth nastiňuje nejen stav americké společnosti v 50. letech minulého století, ale především strasti a životní zvraty samotné Beth, talentované šachistky. Šachy nehraju a pravidla neznám, ale a i přesto mě děj knihy pohltil a bavil. S Beth jsem prožívala nejen její šachové tahy, ale i její životní zkoušky.

Tano
14.08.2023 4 z 5

Kdo by řekl, že se dá napsat tak čtivá kniha zrovna ze světa šachu? Na jednu stranu jsou tahy rozepsány podrobně, pole po poli, ale na druhou stranu si myslím, že knihu byl si zvládnul užít i laik, který se pořádně neorientuje ani v rozestavení kamenů na šachovnici :) Příběh se mi líbil, knihu jsem si určitě užila a jsem ráda, že mě k ní výzva dovedla. Že Beth překonávala během cca 10 let všechny nesnáze a i nějakou tu prohru mi nevadilo. Pokud se mělo jednat o geniální šachový mozek, tak mi dává poměrně smysl, že by běhěm let, až v dospělosti, zvládla udolávat i ty nejlepší. Ostatně kdyby pořád ztroskotávala, ví bůh, jak by kniha byla vůbec populární :)

tinka1974
13.08.2023 3 z 5

Tento příběh jsem poslouchala a upřímně mi nenadchl. V zásadě nebyl špatný, ale asi tak jedna třetina. Zbylé dvě popisují šachové partie a u těch jsem vypouštěla. Škoda, protože životní zvraty Beth jsou opravdu zajímané

Erytrocytek
06.08.2023 5 z 5

Příběh mě zaujal a seriál na Netflixu jsem vidět nechtěla (protože herečku v hlavní roli moc nemusím), tak jsem se rozhodla pro knihu. Styl psaní mi nejprve přišel strohý, hlavní hrdinka moc sympatická nebyla, ale pak přišly chvíle, kdy jsem jí i začala fandit. Příběh byl skvělý a ačkoliv se v šachu tolik nevyznám, knížka mě vážně bavila a to i včetně popisu šachových partií. A teď si možná dám i ten seriál. :)

zdenaR
11.07.2023 4 z 5

Viděla jsem seriál a s velkou chutí si přečetla knihu - líbila se mi více - jak jinak.
Čtivé i pro neznalce šachové hry.

cukrovka
09.07.2023 4 z 5

Zajímavý příběh. Taková pohádka pro dospělé ozvláštněná pohledem na královskou hru - šachy a lidi kteří dokáží přemýšlet hodně tahů dopředu. Trochu jsem se nudila při líčení šachových partií.

Kniholapka
04.07.2023 4 z 5

Kniha sama se četla dobře....obdivuji tuto královskou hru a všechny, kdo jí vládnou. Pohled zas trochu do jiného světa, kde lidé přemýšlí x tahů dopředu. Zajímavý příběh, cesta vpřed i vzad. Konec mi přišel trochu slabší, ale pěkné americké počtení..

ZÓNA
02.07.2023 3 z 5

Pro mě velice intimní kniha.
O šachu přemýšlím podobně jako Elisabeth, hlavní hrdinka příběhu. Hru ovšem hraji stokrát hůř. Ale v literatuře (beletrii) nejde o úroveň. Kvůli ní si mohu opatřit specializované knihy o královské hře.
Celkový dojem z knihy kazí šablonovitost a hierarchizace příběhu. Vyprávění je strnulé s drobnými odbočkami, které se ovšem týkají pouze šachu samotného a myslím, že jej uchopí pouze skuteční romantici této nejsložitější hry světa.
Elisabeth jsem si neoblíbil, navzdory osudu, který ji potkal. Naopak jsem držel palce jejím soupeřům. Což může vyznít šovinisticky, ale není tak vůbec myšleno.
Po celou dobu četby jsem přemýšlel o základu, z jakého čerpal pan Tevis. Musel přeci vědět, že jistá pohádkovost a nevěrohodnost příběhu ubere na jeho potenciálu. Smyšlené šachisty propletl s těmi skutečnými. Šachistku nechal projít úskalími a nakonec sáhl i po červené knihovně. Jen drobky se dotýkal nenávisti, kterou šachová hra přináší.
Vyzdvihuji kvalitní popisy partií. I atmosféru šachových turnajů. Neméně si cením popisu šachových velmistrů, kteří rámují celou knihu.
Ostatní možná až příkře označím za limonádu.
Přesto byla kniha pro mě zážitkem a jako vyloženě klubový hráč jsem při její četbě cítil příjemné mrazení v zádech...

Christeene
06.06.2023 4 z 5

Samotny pribeh je takovy tezko uveritelny, takovy az moc americky. Ale proste hrozne hezky se to cte.

moonell
02.06.2023 4 z 5

Trochu tomu v koncovce došel dech, to mi bylo líto, i linka se závislostmi mi přišla lehce nedotažená, možná nedomyšlená. Ale jinak velice nečekaně intersekcionálně feministické dílo od bílého muže v osmdesátých letech, nestačila jsem zírat. Šachové pasáže byly velice umně zvládnuté, s trochou snahy bylo možné si některé partie přehrát víceméně celé.
Nesouvisející, ale přece trochu - byla jsem velice příjemně překvapená tím, jak málo netflixové zpracování zasáhlo do děje i myšlenek, až na pár výjimek víceméně šlo obraz od obrazu (konec vynechme, tam to ujelo někam mimo).

haWranka
23.05.2023 5 z 5

Asi jako spousta dalších čtenářů jsem nejdřív viděla seriál. Ten je výborný. A kniha je stejně drobet lepší! Beth mi byla sympatičtější, nebyla tak tvrdá jako ta seriálová, celou dobu jsem jí fandila a držela jí palce, i když konec jsem už znala. A rozhodně v knize nejde jen o šachy. Příliš doslovné konce v knihách úplně nemusím, ale tady by mě moc zajímalo, jak to bude s Beth dál.

Jessica007
27.04.2023 4 z 5

Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě. Je to taková pohádka pro dospělé. Seriál jsem tedy neviděla. Šachy hrát umím, hrála jsem je dost jako větší dítě a mladá, udivovalo mě, že je to sport. Celkem časté a detailní popisování šachových partií mě moc nebavilo. Od autora jsem v mládí četla knihu Zpěv drozda - ta se mi tehdy líbila hodně.

verden
13.04.2023 2 z 5

Okolo seriálu (ktorý som nevidela), bolo také haló, že som od knihy čakala NIEČO. Dostala som však tuctovú dejovú líniu, ktorá neodmysliteľne patrí k tomuto typu príbehov. Ľadové ostrie, len s inými kulisami.

Unka
12.04.2023 5 z 5

Geniální. Po knize určitě zkusím filmové zpracování.

daPhytCZ
06.04.2023 5 z 5

Příběh o šachové Popelce jsem přečetl za pár dnů. Oceňuji jednoduchý styl, který i tak dovede vtáhnout do děje. Popis šachových partií je srozumitelný, velmi napínavý a rozhodně není nudný. Celé je to samozřejmě pohádka, ale krásná... 9/10

Nakonec se jí zeptala, co říká na to, že šachy jsou podle některých názorů ztráta času, a Beth se na tu ženu na protějším křesle zadívala a řekla: O nic víc než basketbal.

MíšaS.
02.04.2023 1 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh, plný klišé a nudných šachových partií.
Začátek vypadal slibně, ale bohužel. Asi za to ta jedna hvězda...

nai.ivka
23.03.2023 3 z 5

Nějak tomu Tevisovi nemůžu přijít na chuť.

Alena1957
23.03.2023 5 z 5

I když šachy neumím, příběh je velice poutavý a napínavý, přála jsem hrdince, aby všechny zápasy vyhrála.